Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fermentacja burzliwa po 4 miesiącach od nastawu
#1
Witam,
Proszę o radę. Nastawiłem wino z białych winogron w październiku, które nie ruszyło. Rozcieńczałem i zmieniałem drożdże kilka razy (z 5). I właściwie dałem sobie z nim spokój. Planowałem spuścić je do kanału, aż po czterech miesiącach zaczęła się burzliwa fermentacja. O co tu chodzi? I czy nada się do spożycia? Spróbować można, ale czy warto?
Odpowiedz
#2
Zawsze warto;)
Odpowiedz
#3
Poczekaj aż skończy robić i spróbuj, do kanału można zawsze wylać, ale procesu odwrotnego rzadko :)
Odpowiedz
#4
Taaak, a jak stracę węch, smak i wzrok... to opatentuję ten eliksir :hahaha:
Serdeczne dzięki za pomoc i zachętę. Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
No i spróbowałem... śmierdzi zgniłymi jajami i smakuje tak samo (jaj nie jadłem, ale to coś w rodzaju Zubera i Jana). Prawdopodobnie przesiarkowałem pirosiarczynem. Przeczytałem w różnych miejscach o leczeniu win z tym problemem właściwie jedną radę o siarkowaniu dwutlenkiem siarki (wietrzenia wina z takim silnym zapachem sobie nie wyobrażam). Ja tam na chemii już się nie znam (lepiej na alchemii:)), ale wydaje mi się, że po takim zabiegu od smrodu straciłbym przytomność, więc może jednak warto?
Odpowiedz
#6
Maksymalna dopuszczalna prze Unię Europejską ilość piro na 10 litrów nastawu to jakieś 3,5g dla winnic produkujących wina. A ty ile dałeś? Nie pytam z ciekawości czy drwiny, ale niech to będzie przestroga dla innych.
Odpowiedz
#7
pytoms - wlej trochę wina do kieliszka - wrzuc tam kawalek czystego miedzianego drutu lub miedzianą blaszkę (oczyszczoną) - poczekaj kilka minut i powachaj/spróbuj. jesli to siarkowodor to powinno ustąpić, jesli nadmiar siarczynów (to raczej to :( ) to smród "siary" zostanie (wówczas kanał).
Odpowiedz
#8
Jurdziu: W końcowym efekcie na około 40 litrów nie dałem więcej niż 10 -12 g (trzymałem się proporcjonalnych dawek z instrukcji na opakowaniu);

DarekRz: Jeśli to siarkowodór (zakładam optymistyczną wersję, bo wylać do kanału nie mam serca, niech poleży - może mu się odmieni przy wpływie Księżyca np.:co_jest:), to ile wrzucić miedzi na 40 litrów?Skocz do: