Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fermentacja burzliwa po 4 miesiącach od nastawu
Witam,
Proszę o radę. Nastawiłem wino z białych winogron w październiku, które nie ruszyło. Rozcieńczałem i zmieniałem drożdże kilka razy (z 5). I właściwie dałem sobie z nim spokój. Planowałem spuścić je do kanału, aż po czterech miesiącach zaczęła się burzliwa fermentacja. O co tu chodzi? I czy nada się do spożycia? Spróbować można, ale czy warto?
Odpowiedz
Zawsze warto;)
Odpowiedz
Poczekaj aż skończy robić i spróbuj, do kanału można zawsze wylać, ale procesu odwrotnego rzadko :)
Odpowiedz
Taaak, a jak stracę węch, smak i wzrok... to opatentuję ten eliksir :hahaha:
Serdeczne dzięki za pomoc i zachętę. Pozdrawiam
Odpowiedz
No i spróbowałem... śmierdzi zgniłymi jajami i smakuje tak samo (jaj nie jadłem, ale to coś w rodzaju Zubera i Jana). Prawdopodobnie przesiarkowałem pirosiarczynem. Przeczytałem w różnych miejscach o leczeniu win z tym problemem właściwie jedną radę o siarkowaniu dwutlenkiem siarki (wietrzenia wina z takim silnym zapachem sobie nie wyobrażam). Ja tam na chemii już się nie znam (lepiej na alchemii:)), ale wydaje mi się, że po takim zabiegu od smrodu straciłbym przytomność, więc może jednak warto?
Odpowiedz
Maksymalna dopuszczalna prze Unię Europejską ilość piro na 10 litrów nastawu to jakieś 3,5g dla winnic produkujących wina. A ty ile dałeś? Nie pytam z ciekawości czy drwiny, ale niech to będzie przestroga dla innych.
Odpowiedz
pytoms - wlej trochę wina do kieliszka - wrzuc tam kawalek czystego miedzianego drutu lub miedzianą blaszkę (oczyszczoną) - poczekaj kilka minut i powachaj/spróbuj. jesli to siarkowodor to powinno ustąpić, jesli nadmiar siarczynów (to raczej to :( ) to smród "siary" zostanie (wówczas kanał).
Odpowiedz
Jurdziu: W końcowym efekcie na około 40 litrów nie dałem więcej niż 10 -12 g (trzymałem się proporcjonalnych dawek z instrukcji na opakowaniu);

DarekRz: Jeśli to siarkowodór (zakładam optymistyczną wersję, bo wylać do kanału nie mam serca, niech poleży - może mu się odmieni przy wpływie Księżyca np.:co_jest:), to ile wrzucić miedzi na 40 litrów?

Skocz do: