Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotorelacja u Pumka /Tarnów
Witam, jako że widzę zakładacie fotorelacje tylko z jednego winka, chciałbym założyć taką fotorelację wieloletnią. Nie wiem czy na tym forum tolerujecie takie fotorelacje, ale mam wiele doświadczenia w prowadzeniu tematu [wcześniej o postaci w grze, o uprawie ziela [tak, tak, prowansalskiego...] i takie tam inne :D. Chciałbym zamieszczać w tym temacie wszystkie moje uwagi, moje nastawy i czytać wasze uwagi dotyczące ich. Gdy nadejdzie czas, temat ten poproszę o przeniesienie do odpowiedniego działu [Gdy już posadzę swoje winorośle :P].

Jestem Piotr, mam 22 lata i z zawodu jestem kucharzem. W tym roku [2014] zacząłem swoją przygodę z winami własnej roboty. Mianowicie ze względu takiego, iż nie lubię win sklepowych bo są albo cierpkie, albo bez smaku i siarką dają i czasem są nie pijalne jeśli nie zrobię z nich grzańca. Nie lubię też mocnych alkoholi typu wódka, a piwo piję sporadycznie. Kocham słodycz [pewnie nabawię się w życiu cukrzycy jak moja mama, ale.. ] i lubię robić soki. Manię na wino chyba właśnie odziedziczyłem po moim nie żyjącym już dziadku, który uprawiał winogrona i robił wina.

Zatem chciałbym przedstawić swój asortyment i możliwości.
Wiadro 33 L fermentacyjne [jeszcze nie używane, czeka na sezon 2015r]
2 wiaderka [bodajże 10 lub 15 L- do fermentacji w miazdze]
2 butle PC 19 L
1 szklany gąsior 15 L
4 szklane gąsiory 5 L
1 szklany gąsior 4 L
No i oczywiście moja mamusia ma 15 L i 10 L gąsiory [które aktualnie używam :D]

No i oczywiście mnóstwo butelek po winie, bo jak na razie 130 i ich liczba stale rośnie.

Na dzień dzisiejszy moje wina, które popełniłem jako pierwsze to: porzeczkowe, malinowe i z winogron białych i czerwonych. Niestety popełniłem przy nich błędy typu za dużo cukru na start więc postanowiłem je połączyć w jedno w balonie 15 L.

Następne nastawy popełniłem kolejno:
Winogron ciemnych odmiana Rondo i jak się okazało później Lebruchą - 19 L
Ryżowo-Rodzynkowe - 4L
Hibisku s- 5L
Dzika róża - 4L
Z soku owocu czarnego bzu i aronii 5L.

Na przyszły rok planuję nastawy:
Aronia - 19 L
Śliwkowe - 15-19 L
Porzeczka czerwona - 5L
Porzeczka czarna - 5L
Malina - 5 L
Jabłkowe - 5 L
Więc zostaje mi gąsior 15 lub 19 L [zależy od ilości nastawu śliwkowego].

Niestety nie posiadam własnych owoców, a jedyne źródło dotychczasowych owoców to wujek na wsi [Porzeczki, jabłka, gruszki, śliwki, dzika róża, głóg, czarny bez, maliny, aronia], rodzina mojej dziewczyny [aronia, maliny, brzoskwinie, winogrono, ale to pewnie lebrucha... ale się dowiem :D] i ew. odkupić od znajomych [maliny/winogrona].

Załączę parę fotek i zobaczymy co dalej :)

1. Początki

2. Baniak 25 L pożyczony [docelowo 19 L Rondo z Lebruchą]

3. Sprzątanie kuchni :)

4. Cała rodzinka przed połączeniem w owocowe i przed zrobieniem nowych nastawów.

A tu parę fotek, czym się zajmuje w pracy :D

Faszerowanie prosiaków:

Kontener mięsa z dzikiem i danielem:

Dzik we własnej osobie:

Dzik przed upieczeniem :D

I taki tam humorek w pracy :D

PS. Dorzucę fotke mojej piwnicy, jak skompletuje balony w niej z nastawami :D
Odpowiedz
Witamy. Mamy na tym forum watki autorskie o winnicach, na których ludzie rok po roku opisują rozwój swojej winnicy - dlaczego nie zrobić tego o winach czy innych nalewkach ... Taki miniblog na forum. Powodzenia i wytrwałości. A dzik super !!
Odpowiedz
Cześć, fajnie sie czyta, miło że sie podzieliłeś Twoja pasją :)
Ech, przypomniały mi się moje pierwsze chwile z forum ...

Co do dzika, to jeszcze nie konsumowałem, może do Tarnowa wpadnę ;)
Odpowiedz
Gratulacje i powodzenia.
Z win, koniecznie spróbuj zrobić wiśniowe.
A co do smaku, słodyczy w winie - wydaje mi się, że za 10 lat przyjdzie Ci bardziej smak na wytrawne wina. Bardziej komponują się z jedzeniem, nie przytłumiają smaków. Ale na pewno trzeba je polubić :-)
Odpowiedz
W zasadzie, próbowałem wino z samej lebruchy i BLG było ok. 5 z poprawką na alkohol i nawet fajne było :) Może deczko słodsze 6-7 blg mogę spróbować zrobić na półsłodkie. No ale jest tamto Rondo z lebruchą połączone ... Błąd ten popełniłem zanim dowiedziałem się o odmianach, a że miałem 2 odmiany to połączyłem. No i wcześniej dostałem samą lebruchę, bo jak już wspomniałem gdzieś na forum nie miałem winogron swoich i próbowałem coś zrobić. [Człowiek się na czymś nauczyć musi, na swoich błędach najlepiej :D] Zatem miałem 25 L baniak z 15 L soku z Ronda i lebruchy [pół na pół] no i dolałem tamtej lebruchy z 4 L do tego nastawu i mam 19 po zlewaniu z nad osadów... Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby...

Teraz wygląda to tak:

Oraz winka w piwnicy:

Oraz ogólny stan mojej piwnicy oprócz wina. Nie mniej jednak boje się o tą rurę grzewczą ... Winka nie będą miały 12-15 stopni. A wyjazd do Anglii na pół roku jest.
[url=http://naforum.zapodaj.net/233b36dacd81.jpg.html][/url]
Przed wyjazdem zamierzam to wszystko pozlewać jeszcze raz z nad osadu i zostawiam na pół roku... Szkoda, że będzie stał pusty 15 L gąsior, 5 L oraz 19 butla PC. :(

Odpowiedz
Ups. Troszeczkę się pomyliłem :) Ilość wody w tym winogronowym nastawie [19L] wynosi 1,5 + 1,2 L [gdyż było 10 L nastawu i w nim znajdowało się 3 L wody - a weszło go tam 4L więc obliczam (3L/10)*4=1,2L. Zatem w całości jest 2,7L wody. To chyba nie tak źle? Nie wiem jak poziom kwasowości, było kwaśne, ale to jeszcze przejdzie.

Dziś zwiększyłem swoją ilość butelek do 152x0,75 L oraz 29x0,3L :) Być może jak będę miał więcej butelek, to się może podzielę :D Ktoś chętny? Tarnów/okolice?

I jeszcze dziś pozlewałem znad osadów tamte 4 winka i niestety wyszło mi:

Baniak 5L: 3-3,5 L dzikiej róży
Baniak 4L: 3,5 L rodzynkowo-ryżowego
Baniak 5L: 4,5 hibiskusa
Baniak 5L: 4,5 aronii i czarnego bzu

Pytanie moje jest, czy podolewać do nich wody ? Wiem, że stracę trochę na smaku, ale lepsze to niż utlenić. I tak jeszcze będzie zciągane znad osadu, więc taka różnica wody jak 0,5L wody nie powinna bardzo zaszkodzić. Jeszcze dziką różę bym zamienił baniakami z ryżowym. Chyba, że nie stanowi to problemu?

/Pasuje jeszcze rozliczyć ile potrzebuje owoców na następne nastawy po powrocie z anglii...
Odpowiedz
Witam, dzisiaj wpadłem na pomysł, że został mi miesiąc i 3 dni do wyjazdu i pustka, którą chciałbym czymś wypełnić to właśnie miód pitny, gdyż na wino już za późno... Wyczytałem informacji mnóstwo i 3-4 tyg wystarczą, a że miałem drożdże aktywne femivin PDM [bayanus] no i pożywkę jakaś z biowinu fosforan diamonu i siarczan amonu [bez wit B] to dodałem. Brzeczka sycona to czwórniak [1 słoik miodu, 3 słoiki te same wody]. Po zagotowaniu i zebraniu szum, ostudziłem i zmierzyłem BLG [cukromierz pokazywał 23 BLG], wlałem do balonu; wcześniej drożdże uwodniłem, dolałem trochę ostudzonego miodku i potem znowu i w końcu jak już w słoiku szalały drożdże, plum do balona. Martwi mnie jeszcze pare spraw, odnośnie małego balonu [bo tego miodku jest ok 1,5L] i nie wiem czy nie jest 5L balon za duży. Muszę jeszcze o tym poczytać, a później po wypłacie grudniowej będę szukał. ;]

PS. Martwi mnie nastaw DR, gdyż dosyć ściemniał. Nie jakoś gwałtownie, aczkolwiek jest ciemny - a to wyczytałem że jeśli ciemnieje to może się utlenił. Jest go 3,5L, dziś przelałem go do balonu 4 L i doleje 0,5L wody [pod korek]. Ponadto zauwazyłem, że po zlaniu go zaczął pyrkać, chyba że to dlatego że przelałem i musi się ustabilizować. Ogólnie dziś doleję po 0,5L wody do każdego wina.

Ew. chciałbym jeszcze zapytac, czy takowy miodek po skończeniu fermentacji mogę dolać do np. rodzynkowo-ryżowego i do DR ? Zastanawiam się nad tym, cz je wzbogacić [i powiększyć objętość do 5L nastawów], czy lepiej zostawić sobie miodek ?:]
Odpowiedz
Może lepiej (i ciekawiej) byłoby uzupełnić jednym nastawem pozostałe?

Obeszłoby się bez wody, może stworzyłbyś coś smaczniejszego.
Odpowiedz
Mimo wszystko, tak już robiłem i połączyłem popsute nastawy przez zbyt wiele cukru, z nowymi lepszymi już. No i stoją sobie spokojnie. Aczkolwiek hibiskusa jest 4,7L to 0,3 L wody mu nie zaszkodzi. Aronii i czarnego bzu to samo. Bardziej myślę o DR i o ryżowo-rodzynkowym, gdyż DR chciałem mieć na spróbowanie czy robić za rok większe ilości i dlatego też że jest ponoć bardzo zdrowe [wit.C itd], a ryżowo-rodzynkowe ze względu na zapach i smak nie chciałbym go łączyć z DR. Nie mam mniejszych balonów, jedynie co to mógłbym połączyć je z miodkiem za miesiąc po skończonej fermentacji. DR z miodem i ryżowo-rodzynkowo-miodowe ? :> Miodu miałem słoik od wójka ze wsi [własne pszczółki] i chociaż miodku bym samego spróbował
Odpowiedz
Witam, piszę ponieważ minęło już parę dni i czas zdać relację z miodku :).

Miodek na bayaunsach przerobił 23 blg w ciągu 2 dni i stanął na BLG 0. Poleciałem do biedrony i kupiłem 1L słoik miodu, gdyż pomyślałem że skoro to mocne drożdże to mogę i dolać tego miodu... Dolałem pół słoika bez żadnej wody i BLG na drugi dzień jest już 17. Problem miałem z tym, że jednak się wymieszał ten miód bo przebył 50km drogi ze mną w aucie. (Wyczytałem, że przy dodawaniu kolejnej porcji miodu, nie mieszać). Miodek już chyba stanął na poziomie 4 BLG. Może jeszcze zbije do 2 albo 0. Zatem na dzień dzisiejszy jest 1L miodu i 1,4L wody. Mam w zanadrzu jeszcze 0,4 ml miodu i wyjdzie mi z tego razem dwójniak? Przeraża mnie tylko czas, jaki on musi dojrzewać. :D

Mimo wszystko podosładzałem 80g/l dziką różę, gdyż BLG spadło do -3 i 50g/l ryżowo rodzynkowe mające 0 BLG. Dziś DR ma 4,5BLG, a ryżowo rodzynkowe stoi w miejscu na 5 BLG.

Czyli zostało mi wszystko jeszcze przed wyjazdem pozlewać znad osadów i mogę jechać :)

Spodobała mi się butla 3 L z szkockiej whisky grants-a. Mają w pracy jedną taką pustą, ale nie chcą mi jej oddać. Zapytam czy ją mogę odkupić, albo po prostu się do niej przytulę?! :D W ostateczności, może ktoś mi prezent zrobi na wesele, aczkolwiek muszę dobrze o tym mówić znajomym hyhyhy. :D

PS. Winka te w zasadzie, myślałem że nie będą takie ekstraktywne, a jednak! :O Spróbowałem rodzynkowo-ryżowego i jest naprawde fajne, a co będzie za pół roku? Dwa lata? HOHO :D
Odpowiedz
Pumek, nie pomyliłeś się gdzieś w pomiarach tego miodku? Z tego co napisałeś wynika, że w kilka dni przerobił - w dużym uproszczeniu - 36 Blg. Odejmując od tego kilka Blg na poprawkę na alkohol to i tak daje ok 19-20%. Dużo, nawet jak na Bayanusy.
Odpowiedz
Lukihah, dziękuje że przy mnie czuwasz bacznie, aczkolwiek nic nie pomyliłem się. Było 23 blg brzeczki syconej, potem zbrykało mi do 0 w ciągu dwóch dni. Poleciałem do biedronki po miód, pojechałem do teściów bez cukromierza razem z moim miodkiem z biedry i brzeczką. Dolałem miodu na wieczór [nie mieszając], ale po południu wracać musieliśmy [praca...] i podrzuciłem brzeczkę do domu. Następnego dnia zmierzyłem rano BLG [miałem wolne] i BLG wynosiło 17 [nie jest możliwe zaciągnięcie z dołu osadu czy gęstszej brzeczki, bo jest jednolita] Dziś mierzyłem rano i wychodzi 4 BLG. Zatem przedstawię to datami:

15.11 - BLG 23
17.11 - BLG 0 [Wieczorem dodane 0,5 l miodu]
18.11 - BLG 17 [wieczorem]
27.11 - BLG 4

Dodam również, że DR też na bayanusach jest, ale nie ma takiego %. Zlałem go na cichą po jakimś miesiącu [?] i dosłodziłem 80g/l z -3 wzrosło do 5 i narazie spadło do 4,5. Czyli jeszcze tam koksują, ale może je zamęczę błędami nowicjusza jeszcze :D
Odpowiedz
Lukihah, możliwe, że te drożdże dały radę to przerobić. Pumek pisze, że początkowo nastaw miał 1.5L objętości. Do tego zadał drożdże Fermivin PDM i pożywki.
Próbowałem szacunkowo policzyć zawartość alkoholu i też mi wychodzi mi jakieś 18%-20% :).

Pumek, może zamiast dodawć miodu (żeby uzyskać dwójniaka) to dodasz wody i będziesz mieć trójniaka?
Odpowiedz
@EDIT:

Miodek zatrzymał się na 4 BLG i było go ok. 0,9 L miodu i 1,35 L wody, co daje łącznie 2,25L. Postanowiłem dolać resztę miodu na dwójniak [czyli razem miodu 1,35L], a następnie zmieniłem zdanie po wypiciu miodu pitnego trójniaka ze sklepu, że w sumie mi odpowiada. Zatem dolałem przegotowanej wody w ilości 1,35 L. Co daje łącznie 1,35 L miodu i 2,7 L wody czyli trójniak. Więc skoro jego moc % była ok. 18-20, zmniejszyła się około połowę i jest go 4 L. 

Na dzień dzisiejszy mam już łącznie 3 butle 19 L [2 puste], 1 balonik 5 L pusty, fermentator 30L~ i 10L~. Na sezon 2015 można powiedzieć jestem przygotowany. Czytam już o uprawie, gdyż rozglądam się za działką. Tarnów to dosyć ciepły teren, wszędzie gdzie nie pojadę w obrębie 50-100km jest o 4-5 stopni mniej, więc myślę że teren byłby jako tako dobry. Aczkolwiek najpierw muszę się pomęczyć w moim 30 metrowym mieszkanku, nim będzie ślub, nim sprzedam to mieszkanko, nim wykupie starą drewnianą chołpę i wyremontuję; z działką min. 0,6 ha. Później tylko zasadzić winorośle , drzewa, wziąć dofinansowanie i otworzyć pub&bistro i mogę żyć na spokojnie, a nie w ciągłym biegu za groszem…

Pozlewane wszystkie winczacha z nad osadu i oto moje refleksje podsumowania:
5 L Hibiskus – BLG -3. Mało wymagające wino do zrobienia, tanie stosunkowo. Wydaje mi się, że jest bez smaku, a jedyne co poczułem to smak drożdży i mocny alkohol…
5 L Aronia i czarny bez –BLG 0. Bez zastrzeżeń, jego smak był bardzo ciekawy. Teraz ma kopa i cierpki posmak.
5 L Ryżowo rodzynkowiec – Ma w sobie ok. 1,5 L wody dolane co mnie przeraża, ale smak nie jest strasznie wodnisty. Blg zmniejszyło się z 5 do 3,5.
4L Dzikiej róży – Dolane ok. 0,3-0,5 L wody. BLG mierzyłem i nie pamiętam, ale gdzieś koło 1-3. Dosyć ekstraktywne winko, nie smakuje tak źle, jak pachnie – ku zdziwieniu memu
4L Miód pitny trójniak – wyszedł ok. 10-12% alkoholu, BLG 10,5 [GENIALNY!]
15 L – kupaż owocowy [4L porzeczki czarnej i czerwonej, 4,5 L maliny, 4 winogron czerwony, 2,5-3 L pod korek białego winogronu] To winko zlewane bylo kazde po 2-3 razy, wiec go nie ruszalem.

19 L Wino winogronowe – BLG 1,5, kompletnie nie pijalne. Kwas, kwas i jeszcze raz kwas. Ostatnio odlalem do sloika i wymrozilem. Wino stalo sie naprawde PIJALNE! Pomijam, że wszystkie winogrona miałem za darmo, ale może jeszcze przez te pół roku przemyśli swoje zachowanie i straci trochę kwaśnej miny… A jak nie, to ostatecznie wymrożę całe 19 L w moim [5litrowym?] zamrażalniku po 1,5 L w petach… Na koniec zdjecia ile kwasu winnego odeszlo przez ta metode [skuteczna!]

PS. przepraszam, za brak polskich znakow gdzieniegdzie, gdyz zaczalem pisac w polsce, a jestem w liverpoolu juz i tu posta konczylem. Zycze wszystkim wesolych swiat, szczesliwego nowego roku, pozdrawiam!
Odpowiedz
Witam wszystkich po nowym roku! Jakoże jestem człowiekiem który planuje swoje życie do przodu, zaplanowałem już nastawy na sierpień. Mianowicie planuje tak docelowo:

19 L wino wisniowe
10 L malinowe
10L porzeczka czerwona
19 L jablkowe
19L wino z zyta
10 L Aroniowe
5 L lub wiecej czarna porzeczka
5L kompotowe z sokow aronii, drzemow truskawkowych, brzoskwiniowych i czarnego bzu, wisni,. czarnej porzeczki, malin
5L mniszek lekarski - docelowo chcialem 19L, ale niestety w angli moglbym uzbierac, ale slac do polski zielska, bez przesady.

Procesy jakie chce wykonac przy rocznikach 2014 to zlac z 19 l na 15l winogronowe i ew. Podrzucic platkow debowych a reszte zbutelkowac i rozdac. Natomiast owocoqe 15l
zac na 10l, rowniesz reszte rozdac. Hibiskus wylac, albo wypic, ryzowo rodzynkowe rownierz. Reszte tzn miodek zlac do 4l, reszte pobutelkowac bo beda mialy po 9 mcy te winka, kazde 3x jak nie wiecej.

Musze zakupic\\Zdobyc zbierajac:
Ok 30kg jablek, 13 kg wisni, 7kg malin, 6kg porzeczki czerwonej, 2-3 kg porzeczki czarnej, 5kg żyta, 6kg Aronii.

Ponadto zakupic musze:
4x balon 10L, 2x fermentator 33L, 3l galon, 2l galon i 1 l galon, kwasomierz, pipeta, 5 pueluch tetrowych, lejek, sitko, korkownice, korki, pirosiarczyn, korki , rurki, drożdże...

Skocz do: