Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gronowe - DOSŁADZANIE (Gronowe/winogronowe)
Jak dosłodzisz o 2 blg to będzie już półwytrawne. (-3blg to błąd pomiaru po prostu alko ma inną gęstość)
Ja bym poczekał z operacjami ulepszającymi bo na to zawsze będzie czas:)
a piro nie zaszkodzi żeby ustabilizować i ubić drożdże:)
Zdrowy rozsądek przede wszystkim :)

Pozdrawiam
Wiktor
Odpowiedz
Na pustość możesz trochę rodzynek może wrzucić i pomacerować miesiąc.
Pamiętaj żeby je dokładnie z tłuszczu umyć.
Nie daje jednak gwarancji na to co z tego wyjdzie.
*****\\\\   ///*************l***********§*********[]
*****(  @ @ )***********oooooo*****(bul,bul)*****[%%]
--oOOo-(_)-oOOo----->****grono*****(ooooooo)****[%%]
------O-----O--------********ooo******(ooooooo)****[%%]
pozdrawia Castleman*******o********(ossad)*****[%%]
Odpowiedz
To jest dział win gronowych...
Moim zdaniem to wino po dodaniu rodzynek nie będzie winem gronowym.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Też jestem ciekaw czy będzie jeszcze gronowym czy nie.

Z jednej strony rodzynki, to suszone winogrona, ale..............
Odpowiedz
(22-02-2016, 21:55)maciek19660714 napisał(a): To jest dział win gronowych...
Ono takie teraz jest, więc póki co niech wątek tu zostanie i się naturalnie rozwija.
Odpowiedz
Czyli Tokaj Aszu nie jest winem gronowym?
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Boullii, to zależy od przepisów prawa, kraju produkcji.
Być może, a raczej... z pewnością - skoro wspominają go w hymnie - Tokaj Aszu wyprodukowany na Węgrzech będzie winem gronowym... tamże. Jednak, gdyby ten proces produkcji powtórzyć w Polsce lub we Francji (no i nazwać inaczej), to nie sądzę... Popraw mnie, jeżeli się mylę.
Natomiast, pewien jestem, iż Regent szaptalizowany pow. 11,5%, "dorodzynkowany", "dotaninowany" czy co tam jeszcze "do", nie jest - w świetle przepisów NASZEGO prawa - winem gronowym.
Jeszcze jedno; "wzbogacanie" to określenie, dotyczące zwiększenia NATURALNEJ zawartości alkoholu... To tak na marginesie...

M_krek, póki co jest gronowe.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Oczywiście jedynymi słusznymi winami są gronowe kwachy. Za każde odstępstwo karne przeniesienie do innego działu. Strzeż się pokusy poczynienia wina smacznym dla siebie.
Odpowiedz
Uważam, że pomimo dodanych rodzynek wino jest gronowe.
Nie pamiętam dokładnie, jeżeli nie to mnie poprawcie, ale chyba wina bez dodatków nazywają się organiczne lub biodynamiczne.

Jeszcze jedno: wino gronowe nie musi być wytrawne :)
Odpowiedz
Absolutnie nie zgadzam się, że dodanie rodzynek powoduje, że wino nie jest już gronowe. Przecież rodzynki to winogrona czyli co w dodaniu gron do gronowego jest nie tak?
Dyskwalifikujące jest dodanie wody i/lub cukru ale sam wiesz Maćku, że delikatna septolizacja jest dopuszczalna. Bardziej agresywne zmiany wprowadza dąb w winie niż rodzynki.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Hehe, jeszcze jedna herezja mi się przypomniała :)
Ostatnio jak byliśmy na Węgrzech okazało się, że niektórzy winiarze robią wina w ten sposób że:
część wina (gronowego oczywiście) podgrzewają, odparowują w ten sposób wodę
i dodają do reszty wina (gronowego oczywiście).
W ten sposób podnoszą poziom alkoholu, zmieniają kwasy itd.
Może to jeszcze jedna podpowiedź, co zrobić z tym nieszczęsnym Regentem.

Wybaczcie że znowu namieszałem ;)
Odpowiedz
Przy podgrzaniu wina najpierw odparuje alkohol bo ma niższą temperaturę parowania od wody..Zjawisko do wykorzystania przy destylacji.
Odpowiedz
Oni raczej odparowują wodę z soku winogronowego przed fermentacją "zagęszczając" sok i zwiększając Bllg :) Tak myślę.

Destylując wino i wzmacniając tym destylatem lekko podfermentowany sok gronowy to metoda na Porto.
Pozdrawiam, Paweł

Odpowiedz
Tak, o zagęszczanie też chodziło, z tym alkoholem to błąd oczywiście, dzięki za czujność :)

[edit]
Tak po przemyśleniu.
Z tym alkoholem to może nie do końca błąd.
Zależy w jakim etapie fermentacji nastąpi podzielenie nastawu i odparowanie, a potem połączenie.
Jeżeli będzie jeszcze cukier w odparowywanym nastawie, to po dodaniu go do reszty,
a następnie dalszej fermentacji,
uzyskamy większy poziom alkoholu...
Odpowiedz
Też myślę że rodzynki nie zmieniają "gronowatości" wina. :) Boullii poruszył ciekawy temat. Beczka zmienia strukturę wina, stabilizuje je, zmienia smak, dodaje nuty drewna: kokos, wanilia, karmel, itp. oraz ma jeszcze kilka innych ciekawych właściwości. I tu się pojawia pytanie, czy wino leżakujące w beczkach dalej jest gronowe, czy nie jest już raczej winogronowo-dębowe:P

Pozdrawiam
Wiktor
Odpowiedz
To czy rodzynki lub na przykład, kiełbasę można dodać do wina, to nie jest kwestia "widzimisię". Stanowią o tym przepisy prawa, w które wczytywał się DarekRz Anno Domini 2004:
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...6#pid13266
Tu jeszcze najnowsze:
http://www.ijhar-s.gov.pl/index.php/obow...-wina.html

O rodzynkach nic tam nie ma Panowie ale jak ktoś znajdzie to nie ma sprawy...

Paweł, prawo to prawo, a praktyki w stylu "proszę dokładnie umyć kadź", to inna inszość...

Odpowiedz
Wlanie do 10 litrów moszczu gronowego 100ml wody wraz z drożdżami i później jeszcze 100ml wody wraz z pożywką daje wino gronowe a dodanie powiedzmy 100g rodzynek już nie daje wina gronowego. Dla mnie dziwne są te przepisy. A wracając do tematu, to gdybym to ja miał taki problem jak autor wątku to poczekałbym z tym winem do nowego sezonu i z czymś gronowym ewentualnie połączył.
Odpowiedz
Z ciekawości zacząłem przeglądać prawo. I cóż się okazało. W obowiązującej ustawie ( http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?i...2425&min=1 Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina Dz.U. 2011 nr 120 poz. 690 ) nie ma mowy o winie gronowym. Jest wymienione tylko wino z soku winogronowego. Czyż, pozostając legalistą, nie trzeba zatem usunąć z forum tego działu (wina gronowe) lub przynajmniej zmienić jego tytuł? Przecież musimy działać zgodnie z prawem. Otóż nie. Ratunek znajdujemy w tejże ustawie. Nie dotyczy ona wyrobów domowych nieprzeznaczonych do obrotu. Zupełnie legalnie możemy więc w tym wątku pisać o dodawaniu rodzynek (a może rodzynków - tu już podpadamy pod ustawę o języku polskim).
Czym innym jest natomiast tradycja, czyli nazywanie pewnego rodzaju win gronowymi oraz dobry obyczaj umieszczania tematów we właściwym miejscu na forum. Nie podlega to jednak pod paragrafy i proponuję ich nie wyciągać.
Tak więc gratulując czujności moderatorom apeluję o zdrowy rozsądek, przede wszystkim. I smacznego.
Odpowiedz
Co nazywasz zdrowym rozsądkiem? To żeby dokładać do gronowego wszystko co się da żeby było jak najmocniejsze i waliło w czerep a do tego musi być słodkie.
Niech to będą nawet ziemniaki. W krajach o wielkiej tradycji winiarskiej wino gronowe jest ściśle określone i nie pozwalają je paprać czym się da. Polska to całkiem inna sprawa. Tu tradycją jest "Wino owocowe słodkie" czyli z francuskiego "De la patik". Widać to po gustach na forum. Chwała moderatorom (choć nie wszystkim) za to, że próbują wina gronowe utrzymać na odpowiednim poziomie wbrew zakusom userów.
Odpowiedz
Zdrowym rozsądkiem na pewno nie jest wyciąganie nieistniejących paragrafów czy definicji i na ich podstawie, groźby przesunięcia dyskusji do innego działu. Nie pisałem natomiast o dodawaniu wszystkiego co się da, nie wychwalałem mózgotrzepów. Tak naprawdę uważam, że nie powinno dyskutować się o gustach. Nasze wytwory powinny być przede wszystkim smaczne i spożywalne dla nas no i może przy okazji dla naszych gości.
Wracając do tematu rodzynki, wiórki czy tanina (herbata) na pewno nie zaszkodzą. Czy pomogą? Cudów bym się nie spodziewał.
Odpowiedz
cemik - producenci tzw win gronowych to nerwowi konserwatyści. Szkoda Twoich wysiłków na polemiki. Ja też pisząc ten post narażę się na krytykę. Ale mam to gdzieś.
Pytanie do producentów tzw win gronowych - jesteście pewni w 100%, że w "krajach z tradycją winiarską" np Włochy, Francja nie paprzą win?
Osobiście uważam, że to czy i czym paprzą wina nie zależy od tradycji ale od ludzkiej uczciwości.
PS Rodzynkami nie paprzą bo to dla nich za drogie:)
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
(25-02-2016, 17:49)krzysztof1970 napisał(a): cemik - producenci tzw win gronowych to nerwowi konserwatyści.

Krzysztof!
Za takie stwierdzenie powinieneś jako moderator dać sobie ostrzeżenie. :D
Mnie za podobne stwierdzenie ochoczo od razu dałeś takie ostrzeżenie.
Odpowiedz
(25-02-2016, 17:49)krzysztof197 napisał(a): Pytanie do producentów tzw win gronowych - jesteście pewni w 100%, że w "krajach z tradycją winiarską" np Włochy, Francja nie paprzą win?
Osobiście uważam, że to czy i czym paprzą wina nie zależy od tradycji ale od ludzkiej uczciwości.
PS Rodzynkami nie paprzą bo to dla nich za drogie:)

Robię wina gronowe i staram się nie "paprać",ale w naszych warunkach klimatycznych zrobić wybitne wino gronowe - ciemne graniczy z cudem. Możemy zrobić wino dobre,lub przyzwoite ,ale to jest związane z autorskim wydaniem a tego typu wydawców(wytwórców) na szczęście jest już wielu, również wśród naszych kolegów forumowych. Idea
Zgadzam się z krzysztofem197 i jego opinią,że producenci krajów winiarskich (nie tylko my) "paprzą" swoje wina chociaż ma to może marginalny wymiar ,ale takie rynki zbytu do którego my należymy biorą tego typu wytwór powiedziałbym "wypłuczyny " z beczek w dobrej cenie popularnych sieci sklepów. Dodgy

Wracając do meritum wątku to można nieco podrasować wino i rola rodzynek w tym procesie nie przekreśla kategorii wina gronowego.Wino jednak zdecydowanie zmieni profil smakowy i nie możemy go nazywać już winem odmianowym o nazwie danego szczepu winorośli. :ksiazka:
Ważnym końcowym efektem w spożyciu wyprodukowanego wyrobu jest przyjemność w jego konsumpcji więc jeśli ten zabieg pomoże w doznaniach organoleptycznych spożywanego wina to warto przeprowadzić tego typu zabieg. Rolleyes
Odpowiedz
Cemik1, w Ustawie z dnia 12 maja 2011 r. jest wymienione tylko wino z soku winogronowego - zgoda.
Jednak w Rozdziale 2, Art. 6. 1. pkt 2, stoi iż: "Do słodzenia fermentowanych napojów winiarskich dopuszcza się stosowanie: sacharozy, glukozy, fruktozy, cukru palonego, moszczu winogronowego, zagęszczonego moszczu winogronowego, rektyfikowanego zagęszczonego moszczu winogronowego, soku winogronowego lub zagęszczonego soku winogronowego – w przypadku wina z soku winogronowego"

Który z tych produktów to... rodzynki? Ponadto, rodzynki na przykład z... Turcji. Pomijając - dla nie gmatwania problemu - fakt, iż rodzynki to raczej z... deserowych...

Dodanie rodzynek nie przekreśla kategorii wina gronowego?
Ok, a jaka ilość tych rodzynek jej nie przekreśla? 100g, może 500g, a może 5kg na 5kg winogron?

Odpowiedz
Widzę że rozgorzała dyskusja:) może uznajmy w ramach kompromisu że rodzynki wysuszone własnoręcznie z odmienny z której robimy wino nie zmieniają ´´gronowatości´´: P

Pozdrawiam
Wiktor
Odpowiedz

Skocz do: