Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gronowe - DOSŁADZANIE (Gronowe/winogronowe)
Maćku myślę,że w tej dyskusji nie chodzi o codzienny proceder i zwyczaj stosowania wzbogacania smaku i aromatu poprzez
wprowadzanie dodatków cytowanych przez ciebie z ustawy i jak by  nie nazwać pod tym kątem przykładowe rodzynki np."fruktoza" to przecież nie o to tutaj chodzi aby iść dalej w klasyfikacji np. rodzynek jako owocu pochodzenia deserowego ponieważ przecież z udziałem odmian deserowych produkuje się też wina np. z odmian;Nero,Muskat Bleu,Prim i jeszcze wielu innych odmian.

Jeśli mamy pomóc winu poprzez dodanie dodatkowego składnika to jeśli zmieścimy się w wyżej wymienionych przez ciebie kategoriach dodatków to wino nadal będzie miało tytuł wina gronowego,ale jak wcześniej napisałem będzie miało zmieniony profil i charakter smaku i aromatu  odmiany bazowej.

Pewno będziemy ulegać pokusie do podobnych kupaży aby naprawiać i ulepszać nasze wyroby.
Czy jest to zagrożenie,czy szansa? Jeśli będziemy robić to z umiarem i wyczuciem i tylko z konieczności to myślę,że da nam to większe możliwości mając na uwadze nasze uwarunkowania klimatyczne.
Odpowiedz
(25-02-2016, 22:45)wodzulol napisał(a): Widzę że rozgorzała dyskusja:) może uznajmy w ramach kompromisu  że rodzynki wysuszone własnoręcznie z odmienny z której robimy wino nie zmieniają ´´gronowatości´´: P
Idąc tym tropem i będąc zgodni z ustawą powinniśmy słodzić dane wino gronowe tylko cukrowymi produktami powstałymi tylko z tej odmiany. To jakaś paranoja.

W ustawie o rodzynkach nic nie pisze, bo logicznym jest możliwe dodawanie winogron do wina powstałego z winogron.
Czy mniejszym grzechem jest słodzenie wina gronowego, niż dodawanie rodzynek?
Moim zdaniem jest odwrotnie.

To tak w teorii wielkiego gronowego winiarstwa, bo tak na prawdę, to nie wiemy co w tej kupionej butelce pływa, szczególnie po rozlaniu w naszym pięknym kraju :)
*****\\\\   ///*************l***********§*********[]
*****(  @ @ )***********oooooo*****(bul,bul)*****[%%]
--oOOo-(_)-oOOo----->****grono*****(ooooooo)****[%%]
------O-----O--------********ooo******(ooooooo)****[%%]
pozdrawia Castleman*******o********(ossad)*****[%%]
Odpowiedz
Jak rozumiem, autor chce poprawić smak wina, nie zmieniając jego wytrawności ani mocy, czyli dodać mu tzw. ciała?
I żeby nadal było to wino tylko z winogron?

Ile tego wina jest?
Może zamiast dodawać rodzynek lepiej zrobić esencjonalne, wytrawne wino rodzynkowe z ciemnych rodzynek, sklarować i spróbować kupażu na mniejszej ilości. Nie wiem, czy dodatek niewielkiej ilości tarniny w celu przyspieszenia klarowania wchodzi w grę?
Odpowiedz
Janik, nie odpowiedziałeś na moje pytanie - powtórzę.
Jaka ilość rodzynek nie przekreśla kategorii wina gronowego? 100g, może 500g, a może 5kg na 5kg winogron?

Wodzulol, oczywiście - ze swojej uprawy - na przykład - suszone na słomie. Wtedy będzie słomkowe.

Castelman, czyli w Twoim winie, które przywieziesz na konkurs do Gostomi mogą się zdarzyć rodzynki? Grzecznie pytam...

Zielona, tak wchodzi w grę, w winach... owocowych.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
A przypomnijcie mi proszę, ile ma być jagód w gronie?
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Maciek wydaje mi się, że bawisz się w Don Kichota.  Piotrek też rozpisuje się o jakości win gronowych w innym wątku a tutaj pisze coś innego. Ręce opadają. :glowa_w_mur:
Jurek to miał być dowcip? :D
Odpowiedz
A gdyby tak 10 ton rodzynek przepuścić przez prasę i uzyskaną niewielką ilość soku przefermentować to jakie to będzie wino? Gronowe czy owocowe?
Pytanie do Maćka: Jaka ilość wody nie przekreśla kategorii wina gronowego? Pytam ponieważ, jesienią zrobiłeś trzy różne nastawy gronowe gdzie do każdego wlałeś po 100ml wody (z drożdżami) a później je połączyłeś uzyskując 12 litrów wina. Wychodzi na to, że w 12 litrach wina masz 300ml wody! Jeżeli to samo zrobiłeś z pożywką to w tym winie 5% to woda dolana.
Odpowiedz
(26-02-2016, 13:03)vanKlomp napisał(a): Maciek wydaje mi się, że bawisz się w Don Kichota.  Piotrek też rozpisuje się o jakości win gronowych w innym wątku a tutaj pisze coś innego. Ręce opadają. :glowa_w_mur:
Jurek to miał być dowcip? :D
To miało być zwrócenie uwagi na OT i podpieranie się Ustawami przy produkcji domowego(!) wina 
I tęgiej rozkminie ile jest wina w winie.

Heh nawet mi się rymło
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
(26-02-2016, 12:40)maciek19660714 napisał(a): Janik, nie odpowiedziałeś na moje pytanie - powtórzę.
Jaka ilość rodzynek nie przekreśla kategorii wina gronowego? 100g, może 500g, a może 5kg na 5kg winogron?

Wodzulol, oczywiście - ze swojej uprawy - na przykład - suszone na słomie. Wtedy będzie słomkowe.

Castelman, czyli w Twoim winie, które przywieziesz na konkurs do Gostomi mogą się zdarzyć rodzynki? Grzecznie pytam...

A dodatek taniny?

W temacie dodatków do wina gronowego, warto przeczytać na stronie głównej artykuł Wino gronowe – surowiec, parametry i termin zbioru.

Pozwolę sobie zacytować:

....Nasz surowiec do wyrobu wina gronowego musi więc dojrzewać do poziomu 20 Blg (Bx) lub więcej.
Tylko w wyjątkowo niekorzystnych latach, gdy brak słońca i/lub niskie temperatury powodują słabe dojrzewanie winorośli akceptowalne jest (zgodnie z tradycją winiarską i przepisami UE) użycie winogron wykazujących niższy ekstrakt ogólny – min. 18 Blg(Bx). Wówczas dopuszczalne jest dosłodzenie moszczu (tzw. szaptalizacja) sacharozą lub zagęszczonym moszczem gronowym o równowartość maks. 1,5% potencjalnego alkoholu, czyli można dodać maks. 25 g/l cukru.

Oczywiście przy wyrobie wina gronowego na własne potrzeby, nikt nie musi rygorystycznie trzymać się zasad, ale warto zachować rozsądek . Trudno przecież z czystym sumieniem nazwać gronowym, wino, które w połowie zrobione jest z rafinowanych buraków cukrowych ....

Więc gdzie przebiega ta granica dla domowych winiarzy, robiących wino na własne potrzeby?
Odpowiedz
Frank1:
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...#pid316192

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Nie odpowiadasz na moje pytanie. Jaka ilość wody dodana do moszczu nie przekreśla kategorii wina gronowego?
Odpowiedz
Woda użyta do uwodnienia drożdży nie jest uznawana za złamanie zakazu dodatku wody do gronowego.
Odpowiedz
Frank1, czytałeś Ustawę z dnia 12 maja 2011? Czy tylko grzebiesz kijem w mrowisku?
Ilość wody, którą można dodać do moszczu sprecyzował ustawodawca.

Odpowiedz
Maciek, z ustawą się zapoznałem i nie ma tam nic o 5% dodatku wody do moszczu czy wina gronowego. Szkoda, że nie potrafisz przyznać się do błędu.
Mój udział w tym temacie uważam za zakończony.
Odpowiedz
Frank1, jak widać nie potrafisz nie potrafisz interpretować przepisów prawa...
"Art. 7. 1. Przy wyrobie fermentowanych napojów winiarskich dopuszcza się:
... pkt2) użycie wody niezbędnej do przygotowania drożdży suszonych..."

Ile tej wody? Tyle ile zaleca producent drożdży...
Mi wychodzi 1,5%

Odpowiedz
Jak widać interpretowanie przepisów prawa to... ciężka sprawa. Nie tylko Frank1 i Cemik ale także i ja myliłem się ale cóż "kawał języka za przewodnika". Zadzwoniłem do IJHARS i przemiła pani poinformowała mnie co i zacz.

Mianowicie, wcześniej wspominana Ustawa z 2011 roku dotyczy fermentowanych napojów winiarskich takich jak; wina owocowe, miody pitne i napoje winne (cydry i perry) - czyli "wino z soku winogronowego" nie jest winem, a właśnie winem z soku winogronowego.

Win, czyli "win gronowych" czyli "win sensu stricte - z owoców winnego krzewu" dotyczy Rozporządzenie UE nr 1308 z 2013 roku.
http://www.arr.gov.pl/data/akty_prawne/r...8_2013.pdf

Rozporządzenie UE nr1308 z 2013 r - ważne strony:
- definicje dotyczące sektora wina (str 126)
- kategorie produktów sektora wina (str 139)
- praktyki enologiczne zał VIII (str 157).

Oto kilka wybranych cytatów:

Według Rozporządzenia UE nr1308 z 2013 r, "wino oznacza produkt otrzymywany wyłącznie w drodze całkowitej lub częściowej fermentacji alkoholowej świeżych winogron, rozgniatanych lub nie lub moszczu winogronowego".
Na przykład Tokaji jest uznawany za wino ale na zasadzie odstępstwa.

Wzbogacanie (szaptalizacja "po naszemu" ) w strefie A, czyli w Polsce, zgodnie z literą prawa jest to "zwiększanie naturalnej objętościowej zawartości alkoholu" dokonywane wyłącznie poprzez "dodanie sacharozy, zagęszczonego moszczu winogronowego lub rektyfikowanego zagęszczonego moszczu winogronowego – w przypadku świeżych winogron, moszczu winogronowego w trakcie fermentacji lub młodego wina w trakcie fermentacji" lub "poprzez częściowe zagęszczenie łącznie z osmozą odwrotną – w przypadku moszczu winogronowego".

Ponadto, szaptalizacja jest dopuszczalna pod warunkiem, że w/w procesy nie zwiększą "naturalnej objętościowej zawartości alkoholu świeżych winogron, moszczu winogronowego, moszczu winogronowego w trakcie fermentacji, młodego wina w trakcie fermentacji, lub wina ... do ponad 11,5 %"

Zagęszczania win dokonuje się "w strefie uprawy winorośli, gdzie zebrano świeże winogrona użyte do produkcji" - to tak na marginesie...

Właściwe organy powiadamiane są o zastosowaniu każdego w/w procesów. Ta sama zasada ma zastosowanie do ilości skoncentrowanego moszczu winogronowego, rektyfikowanego skoncentrowanego moszczu winogronowego lub sacharozy przechowywanych w tym samym czasie i miejscu co świeże winogrona...

"Wszystkie dozwolone praktyki enologiczne wykluczają dodawanie wody, z wyjątkiem konieczności zastosowania jej ze względu na konkretne wymogi techniczne".

"Wszystkie dozwolone praktyki enologiczne wykluczają dodawanie alkoholu, z wyjątkiem praktyk związanych z otrzymywaniem świeżego moszczu winogronowego z fermentacją zatrzymaną przez dodanie alkoholu, wina likierowego, wina musującego, wina wzmocnionego do destylacji i wina półmusującego".

Nie znalazłem nic o winie słomkowym - chyba, że to jest pociągnięte pod wyżej wspomniane "zagęszczanie".

Odpowiedz
(26-02-2016, 12:40)maciek19660714 napisał(a): Janik, nie odpowiedziałeś na moje pytanie - powtórzę.

Boguś dobrze, że przypomniałeś temat, bo zamknięty nie został.

Maćku, odpowiadam, Gostomia nie ma nic do rzeczy. Cienki argument. Po prawdzie rodzynek nie dodawałem do tych win, ale może kiedyś...
Tutaj ostro leci teoria, powoływanie się na ustawy itd.
A co do praktyki, jak myślicie? Tokaje to nie są wina gronowe? Przecież są robione z rodzynek i do tego z pleśnią.
Wszyscy mlaskają Eszencją, która całkowicie powstaje z rodzynek. To nie jest wino gronowe?
Węgry, hmm, może to inny kraj, gdzie są inne ustawy obowiązują?
O Tokaju nie można powiedzieć, że to wino?
Ilość rodzynek w tym przypadku wręcz podwyższa wartość wina.
*****\\\\   ///*************l***********§*********[]
*****(  @ @ )***********oooooo*****(bul,bul)*****[%%]
--oOOo-(_)-oOOo----->****grono*****(ooooooo)****[%%]
------O-----O--------********ooo******(ooooooo)****[%%]
pozdrawia Castleman*******o********(ossad)*****[%%]
Odpowiedz
Piotruś, w zasadzie sam sobie odpowiedziałeś. Tak... to inny kraj. Jak zrobisz wino z botrytyzowanych jagód w Polsce lub w Portugalii to możesz je sobie wypić - nawet mlaskając - ale nie będziesz mógł go nazywać Tokajem i winem gronowym. Bodajże, jeszcze w Czechach można robić Tokaj...

Co do, wspomnianego przez Ciebie teoretyzowania i konkursu w Gostomi; prawdziwą jego esencją (nie mylić z Eszencją) jest porównanie sposobów uprawy i winifikacji, a nie sposobów "wzbogacania" i tu cieszę się, że nic nie dodawałeś. Pragnę jednocześnie nadmienić, że czym innym jest dodawanie do swoich win; swoich rodzynek, swoich zbotrytyzowanych jagód, czy swojego zapasu cukru z tychże, a czym innym dodawanie rodzynek z Egiptu lub sypanie do nich buraków.

Odpowiedz
Maciek tak gwoli sprostowania. Tokaj można jeszcze robić na Słowacji nie w Czechach.
Odpowiedz
Poza Slowacją, również na Ukrainie, są trzy regiony mające dopuszczenie do nazwy tokaj. Maćku, proszę w takich sprawach się nie kompromituj.

Odpowiedz
No cóż... tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli.
Kurczę, coś mi chodziło w pamięci, w stronę naszych południowych sąsiadów ale o Ukrainie zupełnie, nie pamiętałem.

Bogi, ale rozumiesz znaczenie słowa "bodajże"? Po co te złośliwości?

Odpowiedz
Jeśli władny rozsadzać wina po kątach, to powinieneś znać podstawy takie jak "kto tokaj może robić bez konsekwencji." Nie złośliwość to, ale konsekwencja właśnie.

Odpowiedz
Bogi, dajmy pokój tym dywagacjom bez sensu.

Nie ja "rozsadzam wina po kątach" ale ROZSĄDEK i prawo. Inaczej wielu kombinatorów dosłodziło by swoje owoce - na przykład - dwoma kilogramami cukru i może śpiewało by o tym "winie" pieśni...

Koniec dyskusji - reszta, nie na temat, będzie kasowana lub wyląduje w Śmietniku.

Odpowiedz
Tokaj może robić ten kto ma specyficzny mikroklimat a nie rodzynki z Chile.
Regiony dawno zostały określone i koniec.

Czy to wymaga jakiegokolwiek wyjaśnienia? Jak ktoś tego nie rozumie to trudno.
Odpowiedz
Cytat:Woda użyta do uwodnienia drożdży nie jest uznawana za złamanie zakazu dodatku wody do gronowego.

Czemu ja tu wcześniej nie zaglądałem :glupek: przecież to idealny sposób na jednoczesne obniżenie cukru i kwasowości (np Marquette) - zamiast jednego robię dziesięć małych nastawów i do każdego osobno uwadniam drożdże ;)
przyjmuję bana bez ostrzeżenia
pozdrawiam Roman
Odpowiedz

Skocz do: