Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gronowe - SIARKOWANIE a utlenianie (Wino białe)
W ostatnią sobotę zebtałem białe i odszypułkowywarka i w miarę szybkie tłoczenie i efekt - moszcz dobry pod wzgędem kwasowości, cukru trochę mało ( taki rok). No i problem. Wyciskanie w prasie poniżej godziny, a i tak sok zbrązowiał, czytaj utlenił się. Macie może jakieś uniwersalne sposoby aby tego uniknąć.
Odpowiedz
Macie - do pojemnika do ktorego tłoczę wsypuje od razu połowe dawki piro liczonej na przewidywana objetośc moszczu - oczywiscie, potem dosypuje druga polowę.
Odpowiedz
Czy to naprawdę wystarcza?
Jeśli tak to mam kiepskie 50 l z Sayvala
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez AndrzejM
W ostatnią sobotę zebtałem białe i odszypółkowywarka i w miarę szybkie tłoczenie

Tłoczyłeś zaraz po odszypułkowaniu , bez zgniatania ?
Ja siarkuję miazgę w pełnej dawce (1g/10l) i natychmiast tłoczę. Jak do tej pory problemu z utlenianiem nie miałem.
Odpowiedz
Mam Odszypułkowywarkę od Mariusz. W tym roku kupioną. Zgniata jagody i wywala szypóły w jednym cyklu technologicznym. Rewelacja. Około 70 kg przerabia się w 15 minut. Tylko tego piro nie dałem. No trudno, będzie słomkowe.
Odpowiedz
Moszcz po tłoczeniu białych może być brązowawy, a wcale nie musi być trwale utleniony. Nie uwierzyłbyś, jaką błotnistą breję tłoczą z Rieslinga Niemcy w Reinhessen. A wino wychodzi po fermentacji zółciutkie.
Oczywiście lepiej natychmiast zasiarkować miazgę, potem tłoczyć.

I popraw KONIECZNIE tę "odszypółkowarkę" - to nie od "półki", a od "szypułki".
Odpowiedz
Właśnie wpadłem w lekką panikę jak wyłoczyłem Rieslinga. Mimo siarkowania był brązowy. Chciałem już go wylać, ale okazało się, że on tak po prostu ma.

Paweł
Odpowiedz
Dam znać po kolejnych odciągach jak się sprawy mają.
Odpowiedz
Witam serdecznie

Dzięki temu forum nastawiłem kilka win.Tym razem padło na wino gronowe, ponieważ stałem się szczęśliwym posiadaczem 30kg winogron Bianca. Poobrywałem owoce od kiści umyłem i rozgniotłem tłuczkiem 28kg, bo tyle weszło mi w 25L fermentator i dodałem 5ml pektoenzymu .5h wcześniej nastawiłem MD z drożdży Tokay biowin.
I tu moje pierwsze pytanie czy moszcz może postać dwa dni, może przy okazji popracuje trochę na dzikusach, zanim MD będzie gotowa?

A druga sprawa to Blg wynosi obecnie 19, a chciałbym uzyskać wino 15%, chyba żę ktoś robił z tych winogron i proponuje inaczej, oraz ile dodać cukru żeby uzyskać taki wynik i jak to liczyć bo wiadomo ze za dwa dni będę wyciskał sok do butla 25L i nastawu będzie dużo mniej.

Pozdrawiam Robert
Odpowiedz
Po pierwsze to już nie gronowe. Po co myłeś owoce? Nie robi się tego, nawet jest to prawnie zabronione. W domu wolno wszystko, tylko po co.
Po drugie ciśnij te owoce natychmiast. Nie trzyma się białych owoców w miazdze. Chyba, że do maceracji w temperaturze < 4C.
Po trzecie nadają się wogóle te owoce na gronowe? Mierzyłeś kwasowość? Jeśli nie to może się okazać, że te owoce jeszcze nie były dojrzałe.
Po czwarte za dużo procentów chesz, 11-12 to max. Dodaj ze 30-40 gram na litr po wyciśnięciu soku.

Paweł
Odpowiedz
Owoce powinieneś był zasiarkować jeszcze przed zgnieceniem, myć też nie powinieneś. Miazgę na białe wino przechowuje(maceruje) się niedługo i to w niskich temperaturach. W tej sytuacji(jeśli nie możesz teraz prasować), to rano miazgę na prasę i moszcz, oraz drożdże do butli.
Nie fermentował bym miazgi, bo upraszczając wino może być gorzkie.
Z Bianki można zrobić wytrawne wino gronowe, które chyba będzie lepsze niż 15% winogronowo-buraczane.

Edit: kilis, wyprzedziłeś mnie ;)
Odpowiedz
(16-09-2011, 21:22)Veteran5 napisał(a): Owoce powinieneś był zasiarkować jeszcze przed zgnieceniem,

Możesz mi powiedzieć jak tego dokonać ?
W moim pytaniu nie ma ani krzty sarkazmu. Po prostu jestem ciekaw jak to wygląda technicznie.
Zalać całe owoce roztworem piro i umyć je w nim ?

Nie. Przecież myć też nie można.
Odpowiedz
Podepnę się, bo też mnie zaciekawiło - chodzi o knoty siarkowe ?
Odpowiedz
Witam, dziękuje za zainteresowanie się moim problemem.
Wiem ze nie myje sie owoców, ale naprawdę były tak brudne że szkoda gadać obok uprawy jest polna droga i kurzy się strasznie :( pomijam już owady i inne rzeczy .

Co do siarkowani to w przepisie było żeby winogron niesiarkować.

Tłoczyc (wyciskac przez pieluchę) będę mógł dzisiaj po 15 i teraz pytanie czy MD drożdżowa po 18h bedzie gotowa rano już się trochę pieniła. Co do mocy wina posłucham się mądrzejszych od demnie i zrobię 12% półsłodkie(BLG po dosłodzeniu 3-4).

Ciekawą sprawą jest też to, że osoba która mnie obdarowała winogronami robi wino zawsze na dzkich (bez mycia i siarkowania) trzymając owoce w nastawie 7dni a na 20L daje 1kg cukru i wino wychodzi oki.

Będę wdzięczny za kolejne uwagi i wskazówki.

Pozdrawiam Robert.
Odpowiedz
Zasiarkować... wystarczy posypać z wierzchu jagody pirosiarczynem - oto cała filozofia. Zaraz po zmiażdżeniu owoców też można, byle bez zwłoki.
Dwutlenek siarki ma za zadanie zabezpieczyć owoce przed utlenieniem, co ma znacznie większe znaczenie w przypadku win białych niż czerwonych.
Odpowiedz
Witam, jak napisałem tak zrobiłem wycisnąłem sok wyszło dosyć sporo bo 19L, dodałem MD która stała tylko 18h ale w miarę już pracowała i tylko 3g pożywki bo tylko tyle miałem w poniedziałek kupie i dołożę.Dzisiaj rano wino już pracowało. Tylko na powierzchni zrobiły się takie bąble (tak jak by piana) ale trochę dziwnie to wygląda. Mógłby ktoś rzucić fachowym okiem?

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Moim zdaniem są to pewnie drobiny miąższu winogron wraz z drożdżami, czyli póki co nie ma powodów do obaw.
Odpowiedz
Ja też myje swoje owoce, a potem na kilka godzin daje do obsuszenia. W niedzielę też robiłem gronowe i gdybym nie umył owoców, to bym miał wino Gronowo-skorkowe.
Gdy zalałem grona w wannie, to po 5 minutach skorki wypłynęły w ilości 50-60 sztuk. I gdybym tego nie mył, to bym miał wino, ale już nie gronowe.
Balling 20,5.
Kwasowość 7,6 g/l (przez niedociążenie krzewów).

Robert75n, wszystko gra z Twoim winem.
Odpowiedz
(17-09-2011, 22:54)Veteran5 napisał(a): Zasiarkować... wystarczy posypać z wierzchu jagody pirosiarczynem - oto cała filozofia.

Zważywszy na to jakie ilości piro stosuje się do stabilizacji lub odkażania owoców, "posypać z wierzchu" to można racucha cukrem pudrem .
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
(16-09-2011, 21:16)kilis napisał(a): 11-12 to max. Dodaj ze 30-40 gram na litr po wyciśnięciu soku.

Paweł

No właśnie i tu mam znowu problem czyli na 20L powiedzmy 0,8kg.A znalazłem coś takiego;

http://winna.strona.fm.interia.pl/w_swiez.html

Cytuje" Na przykład otrzymano 10 l moszczu winogronowego o 19o Blg, czyli o przypuszczalnej zawartości 150 g cukru w 1 l płynu, z którego można uzyskac wino o mocy ok. 9%. Chcąc otrzymać wino stołowe o mocy np. 13,5%, trzeba dodać (230 minus 153 g) 77 g cukru na 1 l moszczu, czyli 770 g na 10 l. "

To ile dodać tego cukru aby uzyskać około 12%?

Pozdrawiam Robert
Odpowiedz
(17-09-2011, 22:54)Veteran5 napisał(a): Zasiarkować... wystarczy posypać z wierzchu jagody pirosiarczynem - oto cała filozofia. Zaraz po zmiażdżeniu owoców też można, byle bez zwłoki.

A to ciekawe co piszesz. Nie chcę twierdzić że to herezje, ale PIERWSZE SŁYSZĘ o takiej metodzie.
No, ale wszystkiego nie wiem.

Posypać... Wierzysz w to, że w ten sposób zasiarkujesz owoce ?

Przy stosowanych dawkach piro w winiarstwie (ok 1 - 3gr/10l), powiedz JAK posypać taką ilością np. 10 kg owoców...

Proponuję jeszcze raz przemyśleć swoją wypowiedź.
Odpowiedz
(20-09-2011, 18:40)robert75n napisał(a): To ile dodać tego cukru aby uzyskać około 12%?

Tutaj wszystko pięknie opisał DarekRZ

Paweł
Odpowiedz
Co do tego nieszczęsnego siarkowania, to głównym celem tak wczesnego użycia pirosiarczynu jest maksymalne zabezpieczenie przed utlenieniem. Posypać da się spokojnie te 10 kg winogron 1 g pirosiarczynu; zresztą, jeśli nawet dać te 2 g, to większość dwutlenku siarki ulotni się podczas odszypułkowania, prasowania i sedymentacji moszczu.
Może niepotrzebnie w ogóle pisałem(podając zresztą opcję na wyrost ponad oczekiwania), skoro nawet w ogóle siarkowanie jest czasami nieprzychylnie odbierane.

A że tak się robi, radzę się doedukować(i "przemyśleć swoją wypowiedź") np. tu: http://www.winologia.pl/poradnik_produkcja1.pdf
Maciej również tak postępuje: http://www.winogrona.org/forum/post36020.html#p36020
Odpowiedz
Wino, przez trzy dni pracowało bardzo intensywnie (chyba najbardziej z dotychczasowych moich win ), wewnątrz buzowało jak by ktoś pompkę akwariową zatopił i włączył :lol: Po pięciu dniach BLG (-1) .Cukru ostatecznie dodałem 1.6kg na około 21L nastawu.Mam nadziej ze wyjdzie coś pijalnego bo szkoda by było tyle winogron.Powiedzcie kiedy zlać znad osadu jak BLG spadnie ponownie w okolice 0 czy przytrzymać przynajmniej do 3 tygodni ? oraz ile dosładzaliście już po skończonej fermentacji tego typu wina?
Odpowiedz
Kwas siarkowy alegro tani piro drogie a to samo
Piwo lepsze od chleba bo gryźć nie trzeba.

Skocz do: