Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I SPOTKANIE DEGUSTACYJNO-WARSZTATOWE "BEAUJOLAIS NOUVEAU Sieraków 2018"
Przywiozę:
- BIAŁE - Białe 2018 (Pinot Noir) wytrawne (w zasadzie powinno być - minimalny cukier resztkowy...)
- BIAŁE - Białe 2018 (Pinot Noir) + cukier resztkowy (jeszcze nie wiem jaki ale do 10-ciu g/l)
- RÓŻOWE - ZSiM 2018 (Zweigelt) wytrawne
- RÓŻOWE - ZSiM 2018 (Zweigelt) + cukier resztkowy (jeszcze nie wiem jaki ale do 10-ciu g/l)
- CZERWONE - PZR 2018 (Cuvee PN, ZW, Regent) wytrawne

Jesteśmy w Polsce więc może powyżej 10g/l ale jak zapadnie decyzja, iż powyżej 5g/l - też będzie dobrze.
Czekam na propozycję składki.

Zaktualizowałem pierwszy post. Co znalazłem to wpisałem... Mam nadzieję, że jest przejrzyście. Narc, jeżeli wyrazisz ochotę, na otrzymanie możliwości edycji postów w tym temacie - reszta należy do Ciebie...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Czy będzie 5 czy 10g nikt nie będzie w stanie stwierdzić. Trzymajmy się 5, albo jeśli czujemy cukier to znaczy że nie jest wytrawne.
Odpowiedz
Paweł, dzięki za podchwycenie tego niuansu - to kolejny krok w kierunku profesjonalizacji organizowanych degustacji.

Prośba do Kolegów o weryfikację właściwej kwalifikacji swoich win - jak będzie z tym problem, to podczas degustacji przeniesiemy do odpowiedniej kategorii.

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
Cześć!
Ja jeszcze nie wiem co przywiozę. Na razie wszystkie wina potrzebują jeszcze czasu....
Za 4 tygodnie się okaże, co się nadaje.
Mętnych, albo nieułożonych win nie ma co przywoić!
W listopadzie to tylko nieliczne wina są już zdatne do picia, więc nie ma co się wyrywać.

Co do jedzenia - może na początek zimne sery, wędliny, świeże warzywka i dobre pieczywo.
A po degustacjach, z wieczora, może być gulasz :-)
Trza się zrzucić po 100,- na zakupy i prosić Włodzia o ogarnięcie :-)
Odpowiedz
Tak w ogóle to... do konkursu, wszyscy powinni wystąpić... na czczo!

Zbyszek i pozostali uczestnicy... nie chodzi o mętność lub nieułożoność win. Chodzi o przedstawienie planów, co pozwoli na - w miarę optymalne - ogarnięcie tematu szkła do degustacji...

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Zbyszek, wiadomo, to beaujolais nouveau, na które raczej nikt wina nie nastawiał...
Chodzi też o omówienie aktualnego etapu, spodziewanych zmian, potencjału, itp. 
Dlatego śmiało, przywieź, co możesz.
I jak Maciek pisze, określ liczbę i kategorię, aby organizacyjnie ogarnąć.

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
Wolałbym nic osobiście nie moderować...;)
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz
Zbyszek widzę, że masz gest...! ;)
Jednak 100 to za wysoko,jeszcze ktoś gotów pomyśleć,że zlot organizuję w celach zarobkowych..;)
Myślę,że pula 200-250 zł,na dodatki w zupełności wystarczy.
Tym bardziej, że kociołek spory! Głodni nie będziemy...
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Źle mnie zrozumiałeś Narc, a i ja w sumie, nieco niejasno się wyraziłem. Nie chodziło o moderowanie wątku, a jedynie o możliwość edycji pierwszego posta w celu zamieszczania istotnych informacji. Taką możliwość na przykład, uzyskuje corocznie Jan w tematach organizacyjnych o Wysowej. No cóż, pozostaje więc mi, wpisywać tam kolejne aktualizacje...

Co do składki; znasz liczbę uczestników i potrzeby finansowe, określ po prostu ile od głowy i tyle.

Jeszcze raz apel do wszystkich - w celu ogarnięcia tematu szkła, muszę wiedzieć jakie są planowane trunki do konkursu. Chcemy aby tak jak poprzednio w Sierakowie, w Strzałkowie, jak i na szczecińskich spotkaniach, przed każdym stały wszystkie wina w danej kategorii. Są młode, będą się rozwijać po nalaniu, a my nie jesteśmy profesjonalistami - za wyjątkiem kilisa oczywiście. To bardzo ciekawa i sprawdzona metoda porównawcza i konkursowa, w tym wypadku. Tyle że kieliszków nie może zabraknąć...

Odpowiedz
(19-10-2018, 18:29)maciek19660714 napisał(a): ....... a my nie jesteśmy profesjonalistami - za wyjątkiem kilisa oczywiście. .........
A ja jestem Cham. Zawłaszczam więc sobie prawo do zadania poniższych pytań.
1. Nie jestem fanem Kilisa (z dużej litery proszę), ale taki wpis..... można odczytać różnie. Więc: Expert czy kpina?
2. W SWiMP są jakieś zasady użycia aromatów? Kto i na jakich zasadach ma prawo ich używać? Maciek, czy nie uzurpujesz sobie jakichś praw, do których nie masz upoważnienia?
Rosyjscy naukowcy po latach badań odkryli, że aby przenieść się w przyszłość, wystarczy poczekać
Po pierwszym kieliszku wychodzi z nas drugi człowiek i on też chce się napić! (Wańkowicz)
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Jak by rządziły na świecie kobiety to nie było by wojen! Państwa by były co najwyżej poobrażane na siebie.

Odpowiedz
Ad 1 a) Heniu to czyim jesteś fanem, to Twoja sprawa...
Ad 1 b) Nick "kilis" piszemy z malej litery, tak jak nick - maciek19660714, czy chociażby nick - tata1959...
Ad 1 c) Jak dla mnie ekspert. Przepraszam ale pozwoliłem sobie słowo "ekspert" napisać po polskiemu...
Ad 2 Aromaty są własnością członków SWiMP.

PS. Tak... aktualnie są u mnie. Rok temu były u Boullii, a w 2019-tym, od Gostomia 2019 będą u Erikosa. Po co ta "zadyma"? Wystarczyło by, jedynie... zapytać.

Odpowiedz
Zgodnie z tematem spotkania wystawić mogę tylko wytrawnego Regenta 2018 (jeszcze w fermentatorze - z zamrożonych po zbiorze owców).

Zobowiązuję się też dostarczyć wędliny domowej (ale nie mojej) roboty.
tel 600 72 72 93
winnygrzemek@o2.pl
Odpowiedz
Grzesiek super,swojskie wyroby zawsze mile widziane!
Regentów będzie kilka,ależ będzie "pogaducha"..!;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Ja przywiozę:

Czerwone wytrawne - Regent/Rondo/Roesler
Czerwone wytrawne - Dornfelder/PNP
Różowe wytrawne - Rondo/Regent
Białe półsłodkie - Solaris

Oraz może poza kategorią materiał do dyskusji:
Cuvee Seyval Blanc - Hibernal 2018 w trzech odsłonach:
a) wino wytrawne, drożdże Aroma White, fermentacja w 12-13*C, wino z ładnym aromatem i dużą kwasowością, do dojrzewania
b) wino wytrawne, drożdże UCLM S325, fermentacja w 12-13*C, wino zamknięte, z lekkim negatywnym aromatem, jakby redukcyjnym, ogólnie wino które ma jakiś problem, ale nie wiem jaki. Już w zeszłym roku miałem 2 podobne wina, wszystkie fermentowane na drożdżach UCLM
c) wino półwytrawne, drożdże UCLM S325, fermentowane w 18-20*C bo się nie zmieściło w lodówce, wino do którego dodałem osady po sedymentacji soku oraz 10% wody, wino poprawne, do wypicia na szybko
Odpowiedz
Zbyszku, co najmniej a) i b) idą do konkursu - masz tam ocenę wszystkich aspektów wina, a do tego omówimy. Przecież "moja" Aurora też weźmie udział w konkursie.

Natenczas, które z czerwonych oceniasz wyżej? :)
Wyraźnie oddzieliłeś "plebs" od "szlachty"... Kiedyś pomieszałem i wyszedł "księciuniu" - możliwe, że w przyszłym roku do tego wrócę.

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
Co do czerwonych, to są całkowicie inne.
Dornfelder/PNP - jest lekkie ale przy tym szlachetne, mało tanin, owocowy charakter.
Regent/Rondo/Roesler - potrzebuje więcej czasu, ale tak też je planowałem. Ma dużo ciała, bardzo dużo taniny, mocny aromat. Dobrze rokuje na przyszłość.

A odnośnie wspomnianego cuvee Seyval - Hibernal; może i stawać do konkursu. Ciekawy jestem co z tego wyjdzie.
Odpowiedz
Wy się ilością trunkòw do degustacji, nie martwcie...
Datę zlotu 23.11 przedstawiłem, ale zakończenie ogłosimy razem...;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Zbyszek, wpisałem do listy wg. aktualnych ustaleń.

PS. Narc, w sensie, że w razie czego... do niedzieli?

Odpowiedz
Ja przez weekend sobie spiszę tegoroczne nastawy i ostatecznie wybiorę 3 z nich. Butelka 0,5L wystarczy? Taka patentowa najwygodniejsza do butelkowania na szybko.

Możemy zrobić małe warsztaty laboratoryjne? Pomiar kwasowości 2 metodami + pH? Nie rozpakowywałem zestawu do miareczkowania, a pH-metru jeszcze nie mam. Zbiór przeprowadzony więc na oko (cukier, pestki, smak). Nauka mierzenia i obgadanie parametrów bardzo by się przydały. :)
Walcz tak, byś był dumny nawet z przegranej.
Odpowiedz
PaulCraft, zapodaj imię :)

50mil na kieliszek/głowę wystarczy do oceny wina.

Odnośnie pomiarów, patrząc na listę, to będą same winiarskie Krezusy, więc każdy badanie parametrów ma już obcykane i obawiam się, że Twoja propozycja, w natłoku wielu spraw do omówienia z jednoczesną presją czasową, tego wieczoru, może się nie ziścić.

Ale zabierz zestaw! Następnego dnia, rano, mogę Cię przeszkolić z prawidłowego badania kwasów - materiał, z różnych pozostałości powinien się znaleźć.

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
Nie wiem,czy jeden, czy dwa dni... Do dwóch napewno, musiałbym mentalnie przygotować rodzinę...
Jeśli ekipa zorganizuje dwa dni wolne i chęci, to można pomyśleć.
Dużo też zależy od aury w pierwszym dniu...
Plan mógłby być taki: Piątek - degustacja czerwonych i Czwartek - degustacja białych.
To tylko tak na marginesie...
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Tradycją następnego dnia rano, może się więc stać pokaz badania kwasowości... Piotr weź kreta - pokażesz jak zrobić NaOH...

Narc, myślisz o użyciu machiny czasu? W sensie; dzień pierwszy - piątek, dzień drugi - czwartek...

Odpowiedz
Faktycznie... "Wybiegłem" nieco w przeszłość... 
:lol:

Niech zostanie narazie ten piątek..;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Dobrze, przedstawię wersję dla oszczędnych - trzeba tylko zorganizować wodę destylowaną :)

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
PaulCraft już wiesz, co musisz zakupić w polmozbycie..;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz

Skocz do: