Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I SPOTKANIE DEGUSTACYJNO-WARSZTATOWE "BEAUJOLAIS NOUVEAU Sieraków 2018"
Przywiozę:
- BIAŁE - Białe 2018 (Pinot Noir) wytrawne (w zasadzie powinno być - minimalny cukier resztkowy...)
- BIAŁE - Białe 2018 (Pinot Noir) + cukier resztkowy (jeszcze nie wiem jaki ale do 10-ciu g/l)
- RÓŻOWE - ZSiM 2018 (Zweigelt) wytrawne
- RÓŻOWE - ZSiM 2018 (Zweigelt) + cukier resztkowy (jeszcze nie wiem jaki ale do 10-ciu g/l)
- CZERWONE - PZR 2018 (Cuvee PN, ZW, Regent) wytrawne

Jesteśmy w Polsce więc może powyżej 10g/l ale jak zapadnie decyzja, iż powyżej 5g/l - też będzie dobrze.
Czekam na propozycję składki.

Zaktualizowałem pierwszy post. Co znalazłem to wpisałem... Mam nadzieję, że jest przejrzyście. Narc, jeżeli wyrazisz ochotę, na otrzymanie możliwości edycji postów w tym temacie - reszta należy do Ciebie...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Czy będzie 5 czy 10g nikt nie będzie w stanie stwierdzić. Trzymajmy się 5, albo jeśli czujemy cukier to znaczy że nie jest wytrawne.
Odpowiedz
Paweł, dzięki za podchwycenie tego niuansu - to kolejny krok w kierunku profesjonalizacji organizowanych degustacji.

Prośba do Kolegów o weryfikację właściwej kwalifikacji swoich win - jak będzie z tym problem, to podczas degustacji przeniesiemy do odpowiedniej kategorii.

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
Cześć!
Ja jeszcze nie wiem co przywiozę. Na razie wszystkie wina potrzebują jeszcze czasu....
Za 4 tygodnie się okaże, co się nadaje.
Mętnych, albo nieułożonych win nie ma co przywoić!
W listopadzie to tylko nieliczne wina są już zdatne do picia, więc nie ma co się wyrywać.

Co do jedzenia - może na początek zimne sery, wędliny, świeże warzywka i dobre pieczywo.
A po degustacjach, z wieczora, może być gulasz :-)
Trza się zrzucić po 100,- na zakupy i prosić Włodzia o ogarnięcie :-)
Odpowiedz
Tak w ogóle to... do konkursu, wszyscy powinni wystąpić... na czczo!

Zbyszek i pozostali uczestnicy... nie chodzi o mętność lub nieułożoność win. Chodzi o przedstawienie planów, co pozwoli na - w miarę optymalne - ogarnięcie tematu szkła do degustacji...

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Zbyszek, wiadomo, to beaujolais nouveau, na które raczej nikt wina nie nastawiał...
Chodzi też o omówienie aktualnego etapu, spodziewanych zmian, potencjału, itp. 
Dlatego śmiało, przywieź, co możesz.
I jak Maciek pisze, określ liczbę i kategorię, aby organizacyjnie ogarnąć.

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
Wolałbym nic osobiście nie moderować...;)
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz
Zbyszek widzę, że masz gest...! ;)
Jednak 100 to za wysoko,jeszcze ktoś gotów pomyśleć,że zlot organizuję w celach zarobkowych..;)
Myślę,że pula 200-250 zł,na dodatki w zupełności wystarczy.
Tym bardziej, że kociołek spory! Głodni nie będziemy...
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Źle mnie zrozumiałeś Narc, a i ja w sumie, nieco niejasno się wyraziłem. Nie chodziło o moderowanie wątku, a jedynie o możliwość edycji pierwszego posta w celu zamieszczania istotnych informacji. Taką możliwość na przykład, uzyskuje corocznie Jan w tematach organizacyjnych o Wysowej. No cóż, pozostaje więc mi, wpisywać tam kolejne aktualizacje...

Co do składki; znasz liczbę uczestników i potrzeby finansowe, określ po prostu ile od głowy i tyle.

Jeszcze raz apel do wszystkich - w celu ogarnięcia tematu szkła, muszę wiedzieć jakie są planowane trunki do konkursu. Chcemy aby tak jak poprzednio w Sierakowie, w Strzałkowie, jak i na szczecińskich spotkaniach, przed każdym stały wszystkie wina w danej kategorii. Są młode, będą się rozwijać po nalaniu, a my nie jesteśmy profesjonalistami - za wyjątkiem kilisa oczywiście. To bardzo ciekawa i sprawdzona metoda porównawcza i konkursowa, w tym wypadku. Tyle że kieliszków nie może zabraknąć...

Odpowiedz
(19-10-2018, 18:29)maciek19660714 napisał(a): ....... a my nie jesteśmy profesjonalistami - za wyjątkiem kilisa oczywiście. .........
A ja jestem Cham. Zawłaszczam więc sobie prawo do zadania poniższych pytań.
1. Nie jestem fanem Kilisa (z dużej litery proszę), ale taki wpis..... można odczytać różnie. Więc: Expert czy kpina?
2. W SWiMP są jakieś zasady użycia aromatów? Kto i na jakich zasadach ma prawo ich używać? Maciek, czy nie uzurpujesz sobie jakichś praw, do których nie masz upoważnienia?
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu... Prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły!
Po pierwszym kieliszku wychodzi z nas drugi człowiek i on też chce się napić! (Wańkowicz)
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Jak by rządziły na świecie kobiety to nie było by wojen! Państwa by były co najwyżej poobrażane na siebie.

Odpowiedz
Ad 1 a) Heniu to czyim jesteś fanem, to Twoja sprawa...
Ad 1 b) Nick "kilis" piszemy z malej litery, tak jak nick - maciek19660714, czy chociażby nick - tata1959...
Ad 1 c) Jak dla mnie ekspert. Przepraszam ale pozwoliłem sobie słowo "ekspert" napisać po polskiemu...
Ad 2 Aromaty są własnością członków SWiMP.

PS. Tak... aktualnie są u mnie. Rok temu były u Boullii, a w 2019-tym, od Gostomia 2019 będą u Erikosa. Po co ta "zadyma"? Wystarczyło by, jedynie... zapytać.

Odpowiedz
Zgodnie z tematem spotkania wystawić mogę tylko wytrawnego Regenta 2018 (jeszcze w fermentatorze - z zamrożonych po zbiorze owców).

Zobowiązuję się też dostarczyć wędliny domowej (ale nie mojej) roboty.
tel 600 72 72 93
winnygrzemek@o2.pl
Odpowiedz
Grzesiek super,swojskie wyroby zawsze mile widziane!
Regentów będzie kilka,ależ będzie "pogaducha"..!;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Ja przywiozę:

Czerwone wytrawne - Regent/Rondo/Roesler
Czerwone wytrawne - Dornfelder/PNP
Różowe wytrawne - Rondo/Regent
Białe półsłodkie - Solaris

Oraz może poza kategorią materiał do dyskusji:
Cuvee Seyval Blanc - Hibernal 2018 w trzech odsłonach:
a) wino wytrawne, drożdże Aroma White, fermentacja w 12-13*C, wino z ładnym aromatem i dużą kwasowością, do dojrzewania
b) wino wytrawne, drożdże UCLM S325, fermentacja w 12-13*C, wino zamknięte, z lekkim negatywnym aromatem, jakby redukcyjnym, ogólnie wino które ma jakiś problem, ale nie wiem jaki. Już w zeszłym roku miałem 2 podobne wina, wszystkie fermentowane na drożdżach UCLM
c) wino półwytrawne, drożdże UCLM S325, fermentowane w 18-20*C bo się nie zmieściło w lodówce, wino do którego dodałem osady po sedymentacji soku oraz 10% wody, wino poprawne, do wypicia na szybko
Odpowiedz
Zbyszku, co najmniej a) i b) idą do konkursu - masz tam ocenę wszystkich aspektów wina, a do tego omówimy. Przecież "moja" Aurora też weźmie udział w konkursie.

Natenczas, które z czerwonych oceniasz wyżej? :)
Wyraźnie oddzieliłeś "plebs" od "szlachty"... Kiedyś pomieszałem i wyszedł "księciuniu" - możliwe, że w przyszłym roku do tego wrócę.

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
Co do czerwonych, to są całkowicie inne.
Dornfelder/PNP - jest lekkie ale przy tym szlachetne, mało tanin, owocowy charakter.
Regent/Rondo/Roesler - potrzebuje więcej czasu, ale tak też je planowałem. Ma dużo ciała, bardzo dużo taniny, mocny aromat. Dobrze rokuje na przyszłość.

A odnośnie wspomnianego cuvee Seyval - Hibernal; może i stawać do konkursu. Ciekawy jestem co z tego wyjdzie.
Odpowiedz
Wy się ilością trunkòw do degustacji, nie martwcie...
Datę zlotu 23.11 przedstawiłem, ale zakończenie ogłosimy razem...;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Zbyszek, wpisałem do listy wg. aktualnych ustaleń.

PS. Narc, w sensie, że w razie czego... do niedzieli?

Odpowiedz
Ja przez weekend sobie spiszę tegoroczne nastawy i ostatecznie wybiorę 3 z nich. Butelka 0,5L wystarczy? Taka patentowa najwygodniejsza do butelkowania na szybko.

Możemy zrobić małe warsztaty laboratoryjne? Pomiar kwasowości 2 metodami + pH? Nie rozpakowywałem zestawu do miareczkowania, a pH-metru jeszcze nie mam. Zbiór przeprowadzony więc na oko (cukier, pestki, smak). Nauka mierzenia i obgadanie parametrów bardzo by się przydały. :)
Walcz tak, byś był dumny nawet z przegranej.
Odpowiedz
PaulCraft, zapodaj imię :)

50mil na kieliszek/głowę wystarczy do oceny wina.

Odnośnie pomiarów, patrząc na listę, to będą same winiarskie Krezusy, więc każdy badanie parametrów ma już obcykane i obawiam się, że Twoja propozycja, w natłoku wielu spraw do omówienia z jednoczesną presją czasową, tego wieczoru, może się nie ziścić.

Ale zabierz zestaw! Następnego dnia, rano, mogę Cię przeszkolić z prawidłowego badania kwasów - materiał, z różnych pozostałości powinien się znaleźć.

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
Nie wiem,czy jeden, czy dwa dni... Do dwóch napewno, musiałbym mentalnie przygotować rodzinę...
Jeśli ekipa zorganizuje dwa dni wolne i chęci, to można pomyśleć.
Dużo też zależy od aury w pierwszym dniu...
Plan mógłby być taki: Piątek - degustacja czerwonych i Czwartek - degustacja białych.
To tylko tak na marginesie...
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Tradycją następnego dnia rano, może się więc stać pokaz badania kwasowości... Piotr weź kreta - pokażesz jak zrobić NaOH...

Narc, myślisz o użyciu machiny czasu? W sensie; dzień pierwszy - piątek, dzień drugi - czwartek...

Odpowiedz
Faktycznie... "Wybiegłem" nieco w przeszłość... 
:lol:

Niech zostanie narazie ten piątek..;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Dobrze, przedstawię wersję dla oszczędnych - trzeba tylko zorganizować wodę destylowaną :)

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
PaulCraft już wiesz, co musisz zakupić w polmozbycie..;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz

Skocz do: