Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ile czasu drożdże "Padają"
Chciałbym dosłodzić ryżowe półwytrawne.

Wino było idealnie klarowne ale jakoś ruszyło w butelkach jak zaczęli grzać.

Wlałem ponownie do balonu.
Trochę sobie popykało i po tym zadałem 1,8 g piro na 10 L. (wino około 14 %)

Ile czasu potrzebuje siara aby wybić drożdżaki tzn kiedy mogę zacząć dosładzać aby wino nie ruszyło w butelkach ?
Odpowiedz
Jest prosta próba: weż szklanę klarownego wina i postaw w ciepełku. Jeśli nie zmętnieje do dnia następnego - drożdże sind kaputt.
Ale czasem wino ożywa i po roku.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Maciej
Jest prosta próba: weż szklanę klarownego wina i postaw w ciepełku. Jeśli nie zmętnieje do dnia następnego - drożdże sind kaputt.
Ale czasem wino ożywa i po roku.

Maćku! Sam sobie przeczysz :) Tak właśnie wytworzyłem już ryżowego szampana, miodowego szampana, a alveanerle pomalował ścianę na jagodowo... Dodam, że w moim przypadku próba ciepełka nie ma o tyle sensu, że nie dysponuję niestety chłodnym miejscem, gdzie mógłbym trzymać wina na czas klarowania :(

/sasza
Odpowiedz
święte słowa Sasza.
U mnie to samo.
Szampan ryżowy - idealnie klarowny przez pół roku i przez pół roku nie pracował. Nagle ożył w bytelkach

Temperatura przechowywania = temperatura pokojowa

Jak w takich warunkach sprawdzić na 99 % czy drożdże "Kaputt".
Odpowiedz
>"Ile czasu potrzebuje siara aby wybić drożdżaki tzn kiedy mogę zacząć dosładzać aby wino nie ruszyło w butelkach ?" mym skromnym, mlodego winiarza, zdaniem jest to zwiazane z innymi niesprzyjajacymi drozdzom okolicznosciami: stezeniem cukru, alkoholu, kwasow, temperatura. z biologicznego punktu widzenia im powysze parametry sa wyzsze (czyli w efekcie bardziej niesprzyjajace drozdzom) tym szybciej komorki opadna. jezeli parametry sa mniejsze to trzeba wiecej tego co zawsze: czasu... :big: no i cierpliwosci :jezor: .
peace
Odpowiedz
Jesli robiłeś to wino ryzowe Justbiel na drożdżach mocnych - tokaj, sherry czy inna malaga to masz dwa wyjścia: jesli wino jest teraz półwytrawne i juz nic a nic nie pracuje - to znak, że drożdże są padłe i trzeba tylko zaczekać trzymając balon w temp. pokojowej, aby sie upewnić - moim zdaniem- z miesiąc :), potem dosłodzic syropem cukrowym (najlepiej syrop przegrzac i dodac po ostudzeniu - w cukrze różne swiństwa są - drożdże mogą tez być). Jesli drożdże przerobiły cały cukier i wino jest wytrawne, tylko chcesz je dosłodzic na półwytrawne to zrobiłeś błąd dając 1,8 g piro na 10 l - trzeba było powyżej 2 g na 10 l w jednorazowej dawce - ja bym dał nawet 3 g - potem zaczekać tydzień i dosłodzic. teraz to dodaj jeszcze 2 g piro na 10 l - i odczekaj ten tydzień - wino nie bedzie nadawało sie do spozycia przez miesiąc :D (chyba, ze ktos lubi "bordoskie" aromaty siary ;) ) w czasie tego miesiąca wino dosłodzisz (po tygodniu) i obciągniesz przynajmniej dwa razy. Potem do butelek (po próbie 24 godz. ze szklanką).

Jesli boisz sie takich ilosci piro zostaje Ci tylko cierpliwie odczekac ze trzy miechy i po tym okresie dodac te właśnie 1,8 g na 10 l , które dodałes teraz.

Com napisał napisałem na podstawie moich przeszłych i bardzo teraźniejszych doswiadczeń.

Proponuje genetykom wyhodowanie drożdży ze scisle okreslonym czasem zycia od uaktywnienia - np. dwa miesiące - alez uyłatwiłoby to nam robote :D ;)
Odpowiedz
>"Proponuje genetykom wyhodowanie drożdży ze scisle okreslonym czasem zycia od uaktywnienia - np. dwa miesiące - alez uyłatwiłoby to nam robote "

taaaaa :lol: albo killer faktor (ale taki na szlachetne drozdzaki) w proszku lub w plynie! :spoko:
Odpowiedz
Ja mam inny problemik. Wino ma około dwa i pół miesiąca.
Jest całkowiecie klarowne. Chcę potrzymać winko w butli jeszcze około dwa miesiące.
Próba z pozostawieniem wina na 24 godziny wyszła pozytywnie w smaku nie czuć drożdży ale poziom wody w rurce wskazuje
że wino cały czas pracuje.
Winko jest po drugim obciągu,
Chcę żeby jeszcze się "trochę" ułożyło.
Czy poziom wody w rurce ustabilizuje się. Bo uważam że
teraz chyba nie nadaje się do butelkowania.
Odpowiedz
jak postawisz do pomieszczenia o stałej temperaturze to w koncu ustabilizuje sie, ale i tak powinienes je jeszcze przynajmniej raz ściagnąc za jakiś miesiąc.
Odpowiedz
No widzę że nie ma zdecydowanie jednego zdania co do ilości siary.
Generalnie jest zasada aby nie przekraczać 2 g/10 l
Tu słyszę że że 2 to za mało.
Ja wolałbym się tego 2 g/10l trzymać ć ze względu na zdrowie.

No i dalej nic nie wiem co mam robić gdybym nie chciał już jednak dosypywać tych dodatkowyc siar.

Wno jest takie półwytrawne i cos tam jeszcze bulga po zadaniu siary kilka dni temu. Drożdże mocne.

czy naprawdę 1,8 g/10 l nie jest w stanie zabić drożdży ?
Odpowiedz
Jest w stanie - ale zrobiłeś błąd bo chciałes zabic zywe i pracujace drożdże -a do tego trzeba bardzo duzo "siary". Trzeba było wyczekac az w cieple stojąc wyklaruje sie zupełnie i wtedy zadać te 1,8 g piro - pewnie by pomogło. teraz to jak napisałem - czekac z miesiąc i znowu 1,8 g piro , albo dosypywać małymi porcyjkami cukier (tzn syrop robic z cukru i nastawu - przegrzewac i po schłodzeniu do balona) i miec nadzieje, że gdzies koło 16% przy obecnosci cukru i resztkach SO2 z piro drozdże padną.
Odpowiedz
Teraz już wszystko rozumiem.

A gdybym chciał zatrzymać pracujące wino w określonym czasie (jest to jedna z dwóch metod otrzymania wina o określonym % i słodyczy) to ile powinienem sypnąc siary ?

Wydaje mi sie że proporcje były podobne ?
Odpowiedz
Nie oczekuj Justbiel konkretnych odpowiedzi na niekonkretne pytania.
Po pierwsze - jaki "okreslony" % ??
Po drugie na jakich drożdżach nastaw ??
Po trzecie ile cukru zostaje??
Po czwarte - skąd wziąc takie informacje ?? Znajdą się o ile ktoś robił podobnie (tzn co najmniej na podobnych drożdżach i zatrzymywał przy podobnym %) i sie mu udało.
Ja kilka nastawów całkowicie wytrawnych i sklarowanych zabezpieczałem piro przed dosłodzeniem na półwytrawne lub półsłodkie - i nie ruszyły. W kazdym były inne dawki piro. Raz zatrzymywałem drożdże w pracującym nastawie i stad wiem, że dawka 2 g na 10 l jest za mała - nawet dla dość słabych drożdży typu Bordeaux, które dorobiły juz do 12% alkoholu. Jak ktos ma własne doświadczenia w tej materii sam bardzo chetnie sie czegoś dowiem. :)
Odpowiedz
no wlasnie! przeciez kazdy szczep charakteryzuje sie inna wrazliwoscia na piro. tylko kto znajdzie charakterystyki dla naszych szery, tokaj, malaga itd. ?

mimo wielkiej zlozonosci procesow winnych pokusilbym sie o taka teorie (na podstawie podstaw :jezor: fizjologii komorek drozdzy): im wino jest slabsze, mniej slodkie, ma nizsza temp., wieksza zawartosc CO2 i wieksza ilosc drozdzy (to ostatnie ryzykowne stwierdzenie chyba) tym wiecej piro nalezy dodac.

jezeli natomiast juz samo wino niezle daje drozdzom w kosc (ma wysokie stezenie alkoholu, cukru, wys. temp.,) i nie ma CO2 z ktorym by siarka uciekla z balona, to chyba mniej piro trzeba dawac. no ale to tylko teoria, sam dopiero od niedawna siarkuje.

wydaje mi sie tez, ze jesli uzylismy drozdzy aktywnych w duzej dawce, i jeszcze pokrzepilismy je Fermaidem to ich blony komorkowe moga bardzo skutecznie radzic sobie z niekorzystnymi czynnikami zewnetrznymi. a jakies takies cherlaki ze slabej MD, bez aeracji nastawu, bez pozywki, i przy duzym rozcienczeniu moszczu powinny byc bardziej wrazliwe na piro.
peace
Odpowiedz
Wino na dzień dzisiejszy prawie się zatrzymało tyle że nie jestem pewien czy to aby nie koniec resztek cukru w winie.

Tak czy siak wszystko stanęło.
Odpowiedz
SPASTERYZUJ WINKO I NIE BĘDZIESZ MUSIAŁ DODAWAĆ PIRO:wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik:
... i możesz dosładzać do woli :lol: :spoko:
Odpowiedz
No właśnie, chyba tak zrobie.
Mimo że nie jestem zwolennikiem i w wiekszości na forum odradzam pasrteryzacje to w tym przypadku zrobie wyjątek. Pal licho witaminy i inne cenne składniki. uzupełnie winkiem z DR i mi sie bilans w organiźmie wyrówna :diabelek:
Odpowiedz
Po pierwsze wcale nie "likwidujesz" żadnych witamin poprzez pasteryzację:wykrzyknik:
A po drugie winko i tak niewiele zawiera witamin, bo dożdże prawie wszystkie wykorzystują do rozmnażania, budowy komórek i do enzymów (jako koenzymy).
a po trzecie wiekszość win (nawet tych bardzo dobrych) jest poddawana pasteryzacji (szczególnie te o niskiej zawartości alkoholu):wykrzyknik:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez BABLO
a po trzecie wiekszość win (nawet tych bardzo dobrych) jest poddawana pasteryzacji (szczególnie te o niskiej zawartości alkoholu):wykrzyknik:

O.... To zrobię wykrzyknik ja, zanim np. Maciej zrobi...
!!

Naprawdę? Możesz podać informacje o np. konkretnych winiarniach (nawet tych bardzo dobrych) stosujących pasteryzację?

/sasza
Odpowiedz
i ja jeszcze ze 3 :wykrzyknik::wykrzyknik::wykrzyknik: zanim Wesoły też doda coś od siebie.

Przeszukałem całe forum zanim podjąłem temat i niestety muszę stwierdzić że ten wątek (kolejny raz) zmierza w ślepym kierunku.

Ilu winiarzy tyle zdań. Większość nie podparta nauką i doświadczeniami.

Aż sie boje jak sie zacznie polemika od nowa.

Aby co niektórym oszczędzić palców podaje linki ku uwadze:

http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=2419
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...3#pid24543
Odpowiedz
Nawet najlepsi kiperzy nie są w stanie odróżnić wina pasteryzowanego od niepasteryzowanego... bo nie ma żadnej różnicy w smaku:jezor:
Odpowiedz
tiaaa.... juz widze starego, zgrzybialego winiarza mieszajaceg w wielkim kotle jakes szato du pap, pod spodem buchaja plomienie, winko lekko paruje, izba jest duzszna i ciemna i #@@#&^(@$%* .... budze sie z krzykiem ze snu, caly zlany potem, urywany oddech, powoli dochodze do siebie, zaczynam myslec, jednak to byl tylko zly sen :) :)
Odpowiedz
Moonjava - czy ty aby na pewno wiesz o czym piszesz:pytajnik:
Jakie szato w jakim kotle:pytajnik:
Jakie wino lekkie parujące:pytajnik:
Przecież nikt tu nie pisze o gotowaniu wina, tylko o pasteryzacji gotowego, zabutelkowanego produktu w kąpieli wodnej o temp. 72-75 st.C przez 25-30 min

Krzysztof
Odpowiedz
>"Przecież nikt tu nie pisze o gotowaniu wina" ja tez. chyba ze dla Ciebie widok parujacej cieczy oznacza od razu jej gotowanie... :jezor:

a ten kociol .... no cuz. musze przyznac ze moja podswiadomosc jest raczej zagorzalym przeciwnikiem wszelkich tak inwazyjnych ingerencji w istote biednego winka, no i stad taka piekielna wizja pasteryzacji :diabelek: Zapewne moje gorzelniane alter ego tez maczalo w tym obrazku palce :lol: :tancze:
peace
Odpowiedz
Skrzych mam pytanko mówisz o pasteryzacji winka zakorkowanego w butelkach a jak sie ma do tego sprawa powiększnia sie objętości po podgrzaniu? czy zostawiasz dużo miejsca pod korkiem?
No i jak utrzymujesz taką stała temp nawet z termometrem laboratoryjnym ciężko np na gazie jest utrzyamc stała temp robisz to grzałka z termostatem?
Odpowiedz

Skocz do: