Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ilość wody do wina z żyta
Witam, jestem tu nowy ale wyrobem wina interesuję się już dość długo :) Mam pytanie dotyczące ilości wody w winie z żyta. Moje proporcje to:
20l litrów wody
7kg cukru
7kg żyta
100g kwasku
Po 1 dniu żyto zwiększyło objętość około dwukrotnie. Płynu zostało około 10 litrów. Czy w takim razie nie należy dolać wody? Przecież nie wycisnę wina z żyta. Prosiłbym o poradę, gdyż obawiam się, że cały nastaw zepsuję :(
Odpowiedz
Nie zepsujesz tylko po prostu uzyskasz mniej wina o tyle ile nastawu wchłonie żyto. No, a niestety trzeba się liczyć ze sporym ubytkiem.
Jeśli jednak użyłeś prawie 3kg ziarna na 10l, to dolałbym wody z odpowiednią ilością cukru po pierwszym zlaniu, aby choć częściowo uzupełnić braki.
Błędem za to było dodanie całych 7kg cukru na raz. Lepiej podzielić go na 2-3 raty, są wtedy mniejsze szanse na niepowodzenie.
Odpowiedz
Nie dałem całego cukru tylko 3kg. Czyli wg mnie powinienem dolać tyle wody ile wchłonęło żyto + odpowiednią ilość cukru do tej wody, tak?
Odpowiedz
Witam ,
Kolega nie uzyskał odpowiedzi na swoje pytanie. Mam podobny problem ile dawać wody i jak liczyć wodę, którą wchłonie żyto.
Otóż nastawiłem wino z żyta
- 6 kg żyta
- 19 wody
- 10kg cukru
Do tego oczywiście drożdże aktywne Gervin ,pożywka, kwasek. rodzynki 1 kg.
Po 3 tygodniach fermentacji oddzieliłem nastaw od żyta i uzyskałem 20 litrów wina Blg 5. Moim zdaniem powinienem uzyskać więcej.
Cukier + woda daje 25 litrów nastawu. Do tego należy doliczyć wodę, którą wchłonęło żyto podczas płukania.
Moje pytanie brzmi czy nie należałoby najpierw namoczyć żyto i pozwolić mu na maksymalne wchłonięcie wody a dopiero później dodawać wodę i cukier w ilości takiej jaką zamierzamy uzyskać ilość wina?.
I następne pytania : czy drożdże mogły przerobić przy tej ilości wody tyle cukru czy ten cukier jest jakiś "słaby". Ile procent może mieć uzyskane wino?.
Odpowiedz
Żyto już tak ma, że wchłania część nastawu i musisz się z tym pogodzić.
Żeby jakoś z tym "walczyć" i nie mieć niespodzianek po pierwszym zlewaniu możesz:
- po prosu zrobić większy nastaw licząc się z tym, że część pójdzie w żyto
- namoczyć wcześniej ziarno aby nasiąkło wodą. Tutaj ważne jest, aby zmierzyć ile wody wchłonęło i potem wziąć tą ilość do obliczeń
- zamiast używać np. 2,5kg ziarna na 10l syropu, zrobić wino bardziej ekstraktywne zużywając np. 3,5kg/10l. Potem gdy uzyskamy 7-8l wina, uzupełnić braki do poprzedniej objętości syropem cukrowym z odpowiednią ilością cukru na konkrety %.

Twoje wino ma 17,5% i ok 115g/l cukru resztkowego.
Odpowiedz
Dziękuję.
Jerzy
Odpowiedz
Żyto u mnie 7kg wciągnęło około 6 litrów syropu (woda + cukier). Z 34l litrowego gąsiora wyszło dokładnie 20 litrów młodego winka (po pierwszym zlaniu) i około 14 litrów zboża do wywalenia. Nastawiając takie wino, najlepiej chyba jest zalać najpierw wodą w takiej ilości, aby żyto nasiąkło, i dopiero potem dodać obliczoną właściwą ilość cukru z wodą, żeby wiedzieć dokładnie ile wyjdzie wina i jaki będzie miało voltaż % :)
Odpowiedz
Czy do tej wciągniętej przez żyto wody też należy doliczyć cukier?.
np. żyto wciągnęło 5 l wody- doliczamy 1,5 kg cukru dla 18% wina
na 10 litrów wina 18% dajemy 3kg cukru czyli razem mamy dać 4,5 kg cukru czy tylko 3kg.
Odpowiedz
Tak, traktujesz ją jak "normalną" wodę w nastawie. Bierzesz ją do obliczeń, bo wchodzi ona w skład objętości przyszłego wina, wszak "ta" konkretna woda, którą wchłonęło żyto, nie zostaje w nim, a "przechodzi" do wina. Z kolei żyto w czasie fermentacji nasiąka całym nastawem, czyli mieszaniną wody z cukrem i alkoholem.
Odpowiedz
(27-08-2014, 09:17)lukihah napisał(a): Tak, traktujesz ją jak "normalną" wodę w nastawie. Bierzesz ją do obliczeń, bo wchodzi ona w skład objętości przyszłego wina, wszak "ta" konkretna woda, którą wchłonęło żyto, nie zostaje w nim, a "przechodzi" do wina. Z kolei żyto w czasie fermentacji nasiąka całym nastawem, czyli mieszaniną wody z cukrem i alkoholem.

Witam.
Zamierzam ponownie nastawić wino z żyta.
Mam pytanie czy można po ściągnięciu pierwszego nastawu nastawić na tym samym życie drugi nastaw .
Jeżeli tak to co należy dodać. Mam na myśli np. rodzynki itp.
Wtedy też już nasiąknięte żyto nie wchłonęło by dodatkowej ilości wody ponieważ jest dostatecznie nasiąknięte nastawem.
Odpowiedz
Robiłem kiedyś drugi nastaw na tym samym życie. Dodawałem sok z wiśni. II nastaw był na niższy % - jakieś 12-13% - na pograniczu tak półwytrawnego, półsłodkiego. Trochę za mało ekstraktywne wyszło. Schłodzone było w miarę ok, ale ogólnie szału nie robiło.
Podsumowując. Możesz zrobić drugi nastaw, ale solidnie go wzbogać jakimś dodatkiem. Rodzynki, żurawina suszona, może DR, mrożone owoce, soki.
Z tego co pamiętam drugi nastaw też wchłonął mi część nastawu.
Odpowiedz
(17-01-2016, 11:40)lukihah napisał(a): Robiłem kiedyś drugi nastaw na tym samym życie. Dodawałem sok z wiśni. II nastaw był na niższy % - jakieś 12-13% - na pograniczu tak półwytrawnego, półsłodkiego. Trochę za mało ekstraktywne wyszło. Schłodzone było w miarę ok, ale ogólnie szału nie robiło.
Podsumowując. Możesz zrobić drugi nastaw, ale solidnie go wzbogać jakimś dodatkiem. Rodzynki, żurawina suszona, może DR, mrożone owoce, soki.
Z tego co pamiętam drugi nastaw też wchłonął mi część nastawu.

Witam

Ja mam pytanie do Ciebie? mam zamiar zrobić wino z żyta (czytałem ale jeszcze ni robiłem). Tak około gąsior ma25/litr.. Ile bym potrzebował rodzynek lub, żurawiny. Żyta tak myślę z 5/kg. Jak długo takie wino fermentuje 3-4 m-c?

Pozdr.gynek63
Żernica/Gliwic
Odpowiedz
Przepisy ze starej strony Zigmunto

Spośród zbóż, głównie żyto nadaje się do wyrobu win domowych. Win z żyta nie należy wypijać na świeżo, gdyż zawierają dużo fuzli, które spowodują ból głowy (na drugi dzień). Po co najmniej półrocznym dojrzewaniu wino zmieni się na korzyść i będzie go można bezpiecznie spożywać w każdych ilościach :-). Przepis poniższy (na 10l wina) pochodzi z przedwojennej książeczki o winach domowych:
2kg żyta przebrać, usuwając obce i zepsute ziarna, przepłukać kilkakrotnie zimną wodą, zalać ośmioma litrami wody i pozostawić do drugiego dnia. Następnie gotować na BARDZO słabym ogniu (tak by ziarna nie rozgotowały się na papkę) przez 2 godziny a po ostudzeniu przecedzić przez gęste płótno. Otrzymany roztwór wlać do baniaka, dodać dobrze fermentującego zaczynu drożdżowego, pożywki, taniny i ochłodzony roztwór cukru (może być na 2-3 raty) oraz kwasek cytrynowy.

Inny sposób wyrobu wina ze zboża:
Przepis na 10 litrów wina:

2kg żyta oczyścić z pyłu i plew, przemyć szybko zimną przegotowaną wodą. Wsypać zboże do baniaka i zalać dwoma litrami wody w której wcześniej rozpuszczono 50g kwasku cytrynowego i pozostawić na co najmniej 4 godziny. Potem dolać do baniaka jeszcze 8l wody z rozpuszczoną odpowiednią ilością cukru i zaczyn drożdży. Najpóźniej po 3 tygodniach ściągnąć płyn znad zboża i zboże usunąć, wino wlewając z powrotem do baniaka, celem dofermentowania i sklarowania. Przy tym sposobie wyrobu, należy wino nastawiać w baniakach o większej pojemności niż ilość wina jaką chcemy zrobić, gdyż zboże pęcznieje a fermentacja jest bardzo burzliwa. 10 litrów wina nastawiamy więc w baniaku około 15-litrowym

Przykłady na 10l wina:

wino 9%
2kg zboża
10l wody
1,4kg cukru
20g kwasku cytrynowego
3g pożywki 3g pożywki
0,5g taniny

wino 12%
2,5kg zboża
9l wody
2kg cukru
25g kwasku cytrynowego

wino 17% ,
3kg zboża,
8l wody,
2,8kg cukru ,
30g kwasku cytrynowego
Odpowiedz
(17-01-2016, 13:21)plecionka napisał(a): (...)
Przepis na 10 litrów wina:
(...)
Przykłady na 10l wina:
(...)
Przy winie z żyta zasadniczą kwestią jest odróżnienie objętości nastawu i planowanej objętości "gotowego" - młodego - wina. Żyto wchłania duże ilości nastawu, z moich notatek wynika, że ubytek sięga 20-25%. Z żadnego z powyższych przepisów nie otrzymamy 10l młodego wina.
Wiem, trochę się czepiam ;) Ale celowo zwracam na to uwagę, bo sam jak zaczynałem to nastawiłem 10l. Kupiłem nowy balon do którego miało trafić młode wino po fermentacji, a po zlaniu i odjęciu tego co wchłonęło żyto i co zostało z osadem mój nowy piękny balonik zapełnił się tylko do jakiś 2/3.

(17-01-2016, 12:10)gynek63 napisał(a): Witam
Ja mam pytanie do Ciebie? mam zamiar zrobić wino z żyta (czytałem ale jeszcze ni robiłem). Tak około gąsior ma25/litr.. Ile bym potrzebował rodzynek lub, żurawiny. Żyta tak myślę z 5/kg. Jak długo takie wino fermentuje 3-4 m-c?
Tak jak pisałem wyżej, chcesz zrobić 25l nastawu (woda + cukier), czy otrzymać 25l gotowego, młodego wina?
Na 25l nastaw proponuje jakiś 1-1,5 kilograma rodzynek. Otrzymasz w ten sposób jakieś 18-20l wina po fermentacji.
Na 35l nastaw proponuje jakieś 2-2,5 kilograma rodzynek. Otrzymasz w ten sposób jakieś 25-26l wina po fermentacji.
Żurawiny nigdy do wina nie używałem, ale myślę że możesz użyć podobnych ilości jak rodzynek. Może z trochę mniejszą ilością kwasku.
Odpowiedz
Panowie ja przy tym winie po płukaniu żyta zalewam ziarno wodą w proporcji 1/1 i zostawiam na około 3 godziny. Po tym czasie woda zostaje wchlonieta i później robie nastaw w normalnym przepisie.
Odpowiedz
Ale pamiętaj, że tą wodę też musisz traktować jak składnik nastawu i brać ją do obliczeń zawartości alkoholu.

Skocz do: