Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Iuglans i jego wyroby
(16-06-2013, 16:52)Iuglans napisał(a): Gorycz w całości z pestek rodem a i cedrem czy inna sośniną zarzuca.

Dokładnie tak. Dodam, że napój zdecydowanie wytrawny, aromatyczny, bardzo dobry :brawo:.

Drugi trunek ma zdecydowanie ziołowy aromat, przyjemna dla nosa mieszanina pól i łąk. Po łyku, aż mnie zatkało:D. W smaku bardzo słodki, lekko, przyjemnie gorzkawy.

Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz
Otrzymałem dziś książkę z zawartością od Bogdana :spoko:

Dzisiaj maluteńki kieliszeczek a rozkoszowanie i wrażenia "zaś" później.
Pierwsze wrażenie : misie to lubią najbardziej :brawo:

Próbkę maleńką (bo szkoda) zabiorę do Radgoszczy na zlot. Niech i inni skosztują i ocenią.
Odpowiedz
Cieszę się, że jednak dopełzało:) i dzięki za "pierwsze wrażenie". Stoi sobie w butelczynie about 3l. i mam nadzieję, że w miarę upływu czasu szlachetnieć będzie. Pozdrawiam.
b.
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !
    Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne lub powoduje tycie.

Odpowiedz
Jako żywo pełny flakon przynieśli.

Znajomy, delikatny i słodki aromat zioła - tylko nie potrafię go teraz nazwać - z nutami miodu, cytrusów. W smaku kwaskowa z lekką goryczką i cierpkością z przyjemnym matem na końcu, lekko mdława.

Znając wyroby mistrza Bogdana, pewno się zdziwię jak poda skład tego trunku.

Gdybym robił taką nalewkę, to dodałbym trochę cukru i zwiększyłbym delikatnie jej moc.

Odpowiedz
Również otrzymałem, na dniach ocenię. Na pierwszy niuch cytrynowo, wszak lato prawie w pełni:D

Edit: co czynię dziś (13.05)

Kolor: bladozłoty, klarowny, łzawy

Aromat początkowo cytrynowy, ale dziś stwierdzam, że jednak bardziej lipowy, nuty ułożone, nuta górna przyprawowa, cynamon, może gałka, lekko ziemista dzięglowo-omanowa, może tatarak, na finiszu pikantność i ewidentnie lipa-miód albo też i sam kwiat. Nuta dolna słodsza, ale mniej złożona.

Smak jest mocny, słodkawy (pozornie), miodowo-zielski (rymuje się z anielski), finisz ostry i lekko piekący, ale też i długi. Charakter wytrawny i leczniczy. Jeszcze nie wiem czy mi smakuje :) ale za próbkę dziękuję.
Odpowiedz
I ja dostałem. Czekam jednak z degustacją na lepszą okazję.
Odpowiedz
Dziękuję. Szczerze mówiąc ostatnio dochodzę do wniosku ( nie obrażając czyichkolwiek uczuć!), że biblijna opowieść o Łazarzu jest całkowicie pozbawiona sensu ( sądzę, że Paweł rozumie lepiej od innych!):glowa_w_mur:. Wracanie do jako-takiego funkcjonowania nie jest ani radosne ani :nie_powiem:...ale dość o sobie. Dziękuję Pawłowi - jako jedyny podał sugestie:brawo:. Dziękuję Bogiemu - satysfakcja po mojej stronie; oto skladniki; kwiat bzu-susz, cukier , alkohol 78%, alkohol 95%, esencja arcydzięglowa (śladowa ilość), esencja mięta syryjska, Cytryna woda oraz Esencja Szarej Renety. Co proponujesz z nia zrobić, aby by;la lepszą?:chytry:
Wojtku - trunek nie wart wg mnie okazji - ot przeciętna nalewczyna:placze: ale co u licha z nią zrobić aby wyszlachetniała? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję raz jeszcze przepraszając za zwłokę - zdrowie nie sługa.
Bogdan
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !

Odpowiedz
Zanim Bogi coś doradzi, dopiszę, że odrobina cynamonu doda temu trunkowi szlachetności.
Odpowiedz
Cynamon na pewno, goździków troszke-do cytryny, a na słodycz anyż, albo koper włoski, wtedy nie będzie słodkiego cukrowego ulepu, a będzie słodsze, reszta wszystko gra. Na upartego, ale to bardzo, osiołkowo rzecz biorąc, można zrobić mocny 80% ekstrakt tej mięty i nim troszkę dobarwić na ładniejszy, mniej mdły kolor.
Odpowiedz
Ot i nowa zagwozdka,

zacny kraplak we szkle, nienajgorsze łzy, szata połyskliwa, wręcz elektryzująca, a klarowna. Cieszy oko, albo i dwoje

Aromat: nuta górna-wiśnie, pestki, jakieś przyprawy, bardzo delikatnie, troszkę w kierunku ananasa-może i to rokitnik, troszkę ziemistości, spirytus jeszcze wyczuwalny, ale nie wprowadza dysonansu. Nuta dolna-bardziej słodka, mniej wiśniowa

Smak-mocno wiśniowy, bezalkoholowy, grzeje od przypraw, ale dość krótkich, wiśnia taka sokowa, i
starej odmiany, nie świeża, ale mrożona. Przypraw(y) nie jestem w stanie zidentyfikować, nie jest mocna, wykluczam cynamon, goździki, za mało aromatyczna na gałkę czy kwiat muszkatu, mało pikantna jak na kardamon.

Zacna wiśniówka, nie powiem.
Odpowiedz
Dzięki za opinie tym bardziej, ze to zapewne więcej fartu niż umiejętności wszak to pierwsza robiona jak słusznie stwierdziłeś z mieszanki świeżych i mrożonych ( kilo na pół ). Najważniejsze, ze pijalna. Dzięki
b.

Odpowiedz
Pić w tej chwili zdrowie nie pozwala, ale nie wytrzymałem i polizałem trunek od Bogdana.

Pierwsze wrażenie, to aromat miodu, owoców i lekki aromat anyżu.
W smaku przyjemna, dosyć mocna, w sam raz słodka i kwaśna, z wyraźnie wiśniowym smakiem - czego nie czułem nochalem.

Gratuluję kolejnego udanego trunku :brawo: i bardzo dziękuję za niespodziankę.
Odpowiedz
Zdrowiej Mistrzu !! :wykrzyknik: Dzięki za ocenę.
b.

Odpowiedz
Szczęście Emeryta

aromat bardzo kwiatowy, niekoniecznie bławatek, nawet rumianek, mocno podbity, oblepiony miodem. Nuta dolna ulotna jak destylat z kwiatów czarnego bzu. W smaku mało słodkie, kwaśne, mocne się jawi nawet i przez to krótkie. Bardzo ortodoksyjne i ekstrawaganckie. Mnie nie posmakowało tak jak pachnie, brakuje ewidentnie słodyczy. Finisz natomiast cudownie różany

3/5

Wysowianka

Bardzo ziołowy aromat, wyraźnie ziemisty, ale nie korzenny, cytryńca nie wiele. W nucie dolnej bardzo dużo cytryńca a ziół szczypta. Nalewka czarno-biała, ale ze świetną granicą między rozkładem nut. W smaku kwaśna, orzeźwiająca, mało słodka, ale bardzo przyjemnie gorzka. Nie spodobałaby się w Wysowej. Finisz długi i kwaśny, kierunek wina

4.5/5

Miszcz myśliwców:) czyli Jagdbitter

Aromat bardzo podobny do oryginału, korzenny, słodki, jedna nuta bardzo wyraźna, obstawiam migdały, które niosą za sobą aurę wiśni, czereśni. Nuta dolna bardziej korzenna, pikantna. Jest co wąchać. W smaku ewidentny kierunek niemieckich likierów ziołowo-korzennych, tak jakby na olejkach, ale pozbawionych kontrującej goryczki, czyli dodać do tego troszkę nalewu na zioła gorzkie, dosłodzić, bo jeszcze za mocne i oryginał z jeloniem jak nic :D

4,75/5

Dzięki wielkie za zaufanie.

Odpowiedz
(07-11-2016, 08:11)Bogi napisał(a): Szczęście Emeryta

aromat bardzo kwiatowy, niekoniecznie bławatek, nawet rumianek, mocno podbity, oblepiony miodem. Nuta dolna ulotna jak destylat z kwiatów czarnego bzu. W smaku mało słodkie, kwaśne, mocne się jawi nawet i przez to krótkie. Bardzo ortodoksyjne i ekstrawaganckie. Mnie nie posmakowało tak jak pachnie, brakuje ewidentnie słodyczy. Finisz natomiast cudownie różany

3/5

Wysowianka

Bardzo ziołowy aromat, wyraźnie ziemisty, ale nie korzenny, cytryńca nie wiele. W nucie dolnej bardzo dużo cytryńca a ziół szczypta. Nalewka czarno-biała, ale ze świetną granicą między rozkładem nut. W smaku kwaśna, orzeźwiająca, mało słodka, ale bardzo przyjemnie gorzka. Nie spodobałaby się w Wysowej. Finisz długi i kwaśny, kierunek wina

4.5/5

Miszcz myśliwców:) czyli Jagdbitter

Aromat bardzo podobny do oryginału, korzenny, słodki, jedna nuta bardzo wyraźna, obstawiam migdały, które niosą za sobą aurę wiśni, czereśni. Nuta dolna bardziej korzenna, pikantna. Jest co wąchać. W smaku ewidentny kierunek niemieckich likierów ziołowo-korzennych, tak jakby na olejkach, ale pozbawionych kontrującej goryczki, czyli dodać do tego troszkę nalewu na zioła gorzkie, dosłodzić, bo jeszcze za mocne i oryginał z jeloniem jak nic :D

4,75/5

Dzięki wielkie za zaufanie.
Dziękuje za ocenę. Pierwsze to kwiat róży na miodzie bławatkowym z powiewiem gryki. Jak widać miód był mało bławatkowy.
Drugie to cytryniec "postarzony" oryginalną malagą zaś trzecie to recepta otrzymana od Ciebie i zrealizowana jak widać prawie dobrze. Migdały pochodziły z brzoskwiń i moreli. Ponad to otrzymałeś "jeszcze ciepłe" a więc nieułożone i nie byłbym zdziwiony gdyby okazało się za parę miesięcy, że zaczęło się wyrównywać.  Za trochę zrobię drugie podejście i zobaczę co z tego wyniknie. Dziękuję za oceny.
b.

Skocz do: