Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak działa proces? Co powoduje co?
Cześć. Mam pytanie. Czy mógł by mi ktoś kto wie wytłumaczyć na jakiej zasadzie działa produkcja wina?

30 dni temu nastawiłem wino z ryżu. (drożdże piekarskie podane od razu, temperatura 19 stopni, proporcje, że tak powiem - internetowe ale trochę jednak mi się to rozłożyło na "oko" bo do kilku baniek robiłem na raz.
Dziś zlałem na odstanie i spróbowałem ... Niestety jest makabrycznie słodki ma 11 na cukromierzu i jest ciężkie piekielnie dla żołądka.
No nie da rady pić...

Więc tak, mam prośbę o odp na takie pytanie : Czy jak dodam teraz drożdży do tego wina i jeszcze raz je nastawie, to czy dobrze rozumuje, drożdże zjedzą nadmiar cukru i będzie lżejsze?

Dodam, o sobie, że postawiłem 25 lat temu takie wino i też było ciężkie. teraz po 25 latach postawiłem drugi raz więcej bo 4x 5l, 20l i 32 l 
jestem po zlaniu pierwszej 5l butli.

Nie rozumiem na czym polega proces fermentacji tak do końca jak fachowiec.
Nie wiem co powoduje jaki czynnik i nie wiem gdzie to znaleźć, w internetach jest taki natłok informacji nieprzydatnych, że dałem sobie spokój.

Jest woda jako środowisko w którym się to dzieje
potem są drożdże - które nie wiem jakie tam spełniają zadanie (czy one w procesie fermentacji produkują? czy zamieniają się w alkohol? czy to jest proces biologiczny czy chemiczny?
owoce przyprawy - no to smak, to wiem, 
ryż - zupełnie nie wiem, pokarm dla drożdży? 
cukier - też pokarm?
pożywka - czy to bloker czy co to jest? aktywator niby ale jak działa?

Myślę że gdyby mi ktoś wytłumaczył proces miedzy tymi składnikami, mógł bym dalej próbować działać dalej i może się nie zniechęcę jak 25 lat temu. 

proszę o pomoc i proszę sobie nie śmieszkować ponad miarę dobrze? :-)
dziękuje
k

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Wink 
Zainwestuj 7,99 i kup książkę Cieślaka  na tym żeśmy rośli .
https://allegro.pl/listing?string=jan%20...26&order=p
Odpowiedz
zamwiona! Dzienks :-)
Odpowiedz
(04-04-2020, 16:15)obivankenobi@wp.pl napisał(a): ...
Nie rozumiem na czym polega proces fermentacji …

Tak pokrótce, to drożdże zjadają cukry proste, a sikają alkoholem. :D
Pozdrawiam zbyszek
Odpowiedz
Najprościej jak się da:

- Drożdże zjadają cukier, a jednym z efektów tejże konsumpcji jest alkohol.
- Jest to proces biochemiczny (zarówno biologiczny, jak i chemiczny).
- Do wyrobu wina stosuje się drożdże winiarskie!
- Owoce, ryż, przyprawy kształtują efekt - profil wina...
- Pożywki, temperatura to aspekty dotyczące optymalizacji pracy drożdży. Nieistotne na tym etapie...
- Ilość alkoholu zależy od ilości cukru.
- Jeżeli w nastawie cukru jest zbyt dużo, efektem jest zbyt słodkie wino. Czyli... "makabryczna słodkość" = 11Blg.
- Jeżeli cukru jest zbyt mało, efektem będzie zbyt mała ilość alkoholu w winie.
- Optimum to odpowiednia ilość cukru, w stosunku do oczekiwań dotyczących alkoholu i ewentualnie słodyczy, która ma pozostać po zakończeniu fermentacji.

Co zrobić w tym momencie?
Niestety, w obliczu zastosowanych przez Ciebie drożdży piekarniczych, jedyna porada to... wylać.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Jedna uwaga do słusznych wywodów Maćka:

- moc wina zależy od ilości cukru i rodzaju użytych drożdży.

Każde drożdże mają określoną tolerancję na alkohol - a więc jeśli ilość alkoholu w winie przekroczy wartość krytyczną dla danych drożdży, drożdże giną (nawet jeśli jest jeszcze cukier (ich pożywienie) w nastawie).

Drożdże piekarnicze nie nadają się do wina - bo poza innymi wadami ich tolerancja na alkohol jest mizerna (kilka procent ?).

Drożdże winne maja tolerancję do kilkunastu procent alko (od 12 do 18).

Pozdrawiam
MILBAS
Oto jest cały splendor: Móc i mieć prawo do siebie uśmiechnąć się.

http://www.pomocdlakrzysia.pl/
Zajrzałem i nie mogę się uwolnić - pomóżcie !!!!

Odpowiedz
Moim zdaniem nie musisz tego wylewać. Ja bym to:

a) Zmierzył Blg jeszcze raz i zastanowił się ile to ma procent etanolu (jeśli doszło do 11 Blg czyli 110g cukru na litr roztworu a baniak ma np. 15l i startowałeś z 25 Blg, czyli 250g na litr to drożdże przefermentowały orientacyjne minimum

(250g/L-110g/L)*15L = 2100g cukru a to oznacza, że masz jakieś 7.5-8.3% alkoholu* 

* Poziom alkoholu bez excela i pomiarów gęstości cieczy na początku procesu możesz określić z popularnego wzoru, że do uzyskania litra na każdy procent alko potrzeba 17g cukru, czyli  jeśli drożdże zjadły 2100g cukru to da ci 2100/(17 x litry nastawu). Mając excela wystarczy ci wiedzieć, że około 52% cukru jest fermentowane przez drożdże w etanol o gęstości 0.789, a  pozostałe ok. 48% cukru znika z baniaka jako CO2, cukier ma gęstość 1.59 g/ml, a reszta to na przykład woda o gęstości ok. 1 g/ml. Dobrze by baniak miał miarkę, przydaje się czasem waga.

b) Dodałbym do tego jakieś drożdże winiarskie, które będą w stanie dociągnąć do 15-18%

c) Jeśli poziom alkoholu jest już duży i wyraźnie wyczuwalny, to możesz to rozcieńczyć z czymś dobrym i dopiero wtedy dodać drożdży winiarskich.

Oczywiście to zależy od użytego przez ciebie przepisu, czyli ile wydałeś kasy na składniki. Możesz też poeksperymentować z częścią nastawu, a reszty się pozbyć definitywnie.

Jeśli masz wolne pojemniki wolny pojemnik można też zlać przed tym wszystkim znad osadu.

PS. Zastanawiałem się nad winem ryżowym, ale ponieważ drożdże nie fermentują skrobi, któa jest cukrem złożonym, a tylko proste (jedno- np. fruktoza i glukoza oraz dwu-cukry np. sacharoza) i z sake to nie będzie miało nic wspólnego, to nie wiem o co chodzi z tym ryżem i po co się go daje, jakie efekty uzyskuje smakowe, dzięki niemu. Zachęcam do popróbowania i zgłębienia tajników ciężkiej pracy drożdży;) Czy wino z dodatkiem ryżu będzie się czymś różnić od wina bez tego dodatku?

Skocz do: