Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak rozpoznać dobry miód - surowiec do wyrobu miodu pitnego
Witam wszystkich, uprzedzam że przeszukałem forum i nie znalazłem odpowiedzi.
A więc zamierzam kupić miód od pszczelarza i zrobić z niego trunek zgodnie z prawidłami miodosytnictwa. Chciałbym jednak kupić dobry miód a nie jakąs "piracką" wersję z domieszkami. Czy istnieje (oprócz laboratorium) jakis domowy sposób żeby ocenić miód na szybko, w momencie kupna?
pozdrawiam
Odpowiedz
Coś tam Cieslak wspomnia o zlewaniu miodku. Masz czy zacytowac?

POZDR K
Odpowiedz
cytuj... z łaski swojej
Odpowiedz
Scan zrobię bo widzę, że to sporo tekstu.

POZDR K
Odpowiedz
Cudów tu nie ma ale może coś pomoże?

POZDR K

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
wielkie dzięki. lecę czytać
Odpowiedz
Charakterystryczny jest jeszcze dźwięk jaki wydaje przy przelewaniu dobry miód. Przy okazji tworzenia sie tego stożka, miód wydaje "dzwonienie" takie nieco podobne do szelestu. No nie wiem jak to określić, trzeba posłuchać samemu ;)
Odpowiedz
A czy można jakoś ("na szybko") sprawdzić czy nie jest oszukany przez dodanie cukru? Słyszałem, że moża karmic pszczoły cukrem i w ten sposób fałszować miód- czy to da się jakoś- w domowych warunakch sprawdzić?
Odpowiedz
Najlepiej użyć najpierw wyszukiwarki ;)

http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...4#pid14654
Odpowiedz
Dzięki, poprawię się, ale wiele mądrzejszy nie jestem. Wygląda, ze poprostu nie da się wychwycić fałszowania cukrem. Ciekawie się też zapowiadło:" i jeszcze jedno. Sa proste sopsoby, ktorych moze uzywac kazdy laik, zeby sprawdzic czy miod nie jest zafalszowany. MOze nie wykryje sie w ten sposob falszerza najwyzszej klasy, ale przecietnego, ktory robi to w najprostszy sopsob (np. skrobia ziemn) bez problemu. " Ale dalszego ciągu nie ma, a szkoda...:placze::niewiem:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez teolog ...ale przecietnego, ktory robi to w najprostszy sopsob (np. skrobia ziemn) bez problemu. " Ale dalszego ciągu nie ma, a szkoda...:placze::niewiem:

Dalszy ciąg powinien brzmieć tak: po wkropleniu 1-2 kropli roztworu jodu w jodku potasu (najlepiej kupić gotowy roztwór w POCh-u) miód z dodatkiem skrobi zabarwi sie na intensywny niebieski kolor.

Sprawdzić, czy pszczoły nie były dokarmiane cukrem, albo czy miód nie był cukrem albo karmelem zaprawiany w prosty sposób się nie da. Jeśliby jakiś zupełnie bezczelny cham "wyprodukował" miód sam, wyłącznie z cukru buraczanego (sacharozy), to taki miód nie będzie miał własności redukujących właściwych glukozie.
Odpowiedz
Pawłowi, jak mniemam, chodziło o test płynem Lugola, nawet znikoma zawartość skrobi w miodzie (czy jakimkolwiek innym produkcie) powoduje z płynem Lugola reakcję barwną - kolor granatowo-czarny.
Miast rzeczonego płynu możesz użyć zwykłej jodyny.

dopisane:
Widzę, że Maciek mnie ubiegł :)
Odpowiedz
Dzięki, jednak trochę moja wiedza, dzięki wam wzrosła.
:)
Odpowiedz
Wsztskie podane "domowe" metody sprawdzenia miodu , bywają zawodne.Przelewanie daje tylko pogłąd o gęstośći, dojrałości miodu i nawet dobry miód może nie przejść tego testu pozytwnie, mimo że nie był w żaden sposób podrobiony-tylko kilka dni zawcześnie odebrany pszczółkom.Teścik z płynem lugola lub jodyną też można włożyć do lamusa, ponieważ świeży miód potrafi mieć naturalnie wyższą zawartość sacharozy pochodzącej z nektaru(5% wielokwiayt, do 12% świeża akacja i od 10 do 15% świeży ogórecznik i lawenda).Po pewnym czasie enzymy zawarte w miodach obniżają zawartość sacharozy do max 1-5% z wyjątkiem akacji 8-11% i ogórecznika 9-12%.Dla miodu z ogórecznika i lawendy dopuszcza się nawet do 15% sacharozy.
Do miodu trzeba mieć nosa i dobre oko, o smaku już nie wspominając.Melase i cukier buraczay wyczujesz w smaku, ze skrobią i produktami typu inwert(fruktoza+glukoza+sachasoza+...) jest problem.
Miód można zafałszować na tysiąc jeden sposobów, ale w badaniach lab. wszystko wyjdzie.
Odpowiedz
Skróciłem i połączyłem z wątkiem neidi'ego

Krzysztof
Odpowiedz
Czyli wygląda na to, że bez swojej lub zaprzyjaźnionej pasieki się nie obejdzie..

pozdrowienia
Highway

Skocz do: