Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak suszyć dziką różę
Suszarka - mi w tym roku wyschła w 2 dni, ale na noc wyłączałem i 2/3 czasu dmuchało bez grzania. Na 3 dzień sam wiaterek dla formalności.
Musi być jednak pokrojona. Szybo idzie - odcinasz dupkę i na wzdłuż. Wielokrotnie szybciej pójdzie jak przychylnie do swoich wariactw przekonasz rodzinę. Czasami lepiej 3 godziny prosić niż 2 godziny samemu robić ;)
Odpowiedz
Aha, jeszcze jedna rzecz - jak będę suszył w piekarniku w blasze, to może być ona pełna czy raczej powinna być to "jedna warstwa"? Powtórzę, mam tego cholerstwa prawie 13kg
Odpowiedz
Raczej jedna warstwa. Przy termoobiegu szybko wysycha.

Odpowiedz
Najlepsze jednak naturalne słoneczko i wiatr.
Było tego ostatnio pod dostatkiem a ma jeszcze być po 17-tym bm.
Odpowiedz
I jak z tym suszeniem. Suszarka odpada, ewentualnie piekarnik i słoneczko na kaloryfer to jeszcze trochę za wcześnie. Myć nie myć, kroić?
I dwie wersje jedna 50st druga od 100st.
Zapraszam na mój blog na FB

Swojskie Jadło

Odpowiedz
Ja suszę w całości jedynie obcinam "końcówki", suszę rozłożone na papierze na strychu, co dwa, trzy dni na początku trzeba przemieszać.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Temat zaraz wróci, sam też przymierzam się do suszenia DR ale aktualnie nie mam piekarnika (tylko piec na drewno :)
Pozostaje strych - to chyba dobry pomysł. Nie są konieczne upały, żeby to wyschło...
Odpowiedz
Metoda suszenia jest zależna od ilości owoców. Niewielką ilość można suszyć zdając się na siły natury ale już kilka czy kilkanaście kg. stanowi problem , należałoby to rozłożyć na dużej powierzchni , mało kto ma takie warunki.
Zdając się na naturę mamy niewielki wpływ na proces suszenia , trwa to też sporo dłużej niż w suszarce czy piekarniku.
Osobiście suszę w takiej typowej suszarce , którą można kupić w każdym sklepie z agd , tak jak opisał to Tata. Krojenie owoców na pół przyspiesza proces suszenia a jednocześnie wypada sporo pestek. Tak ususzone owoce przesypuję do płóciennego worka i wieszam na strychu , mogą tak wisieć nawet dwa lata.
Kilka lat temu straciłem źródło pozyskiwania owoców i w tej chwili kupuję suszone owoce DR. Są suszone w całości i nie są tak suche jak te , które robiłem sam.
Odpowiedz
Ja suszę do lutego, DR jest wtedy twarda jak kamienie. Bez problemu robię dwa nastawy miodów na niej a czasem i używam trzeci raz np z wiśnią.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Moja właśnie siedzi już chyba 30h w piekarniku i jeszcze trochę jej zostało :(

Swojskie Jadło

Odpowiedz
Jak przechowujecie suszoną DR?
Na chwilę obecną mam ją w przewiewnym woreczku takim jak się pakuje owoce/warzywa ale boję się że może stracić na zapachu.
Czy zapakować w słoik i zakręcić a może zapakować próżniowo?

Swojskie Jadło

Skocz do: