Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zrobić pieczęć lakową?
Byłaby to bardzo ciekawa i orginalna ozdoba na butelkę. Osobiście po próbie zrobienia czegoś takiego z gumki do mazania (efekty raczej mierne - wosk/lak zbynio przylega do gumki) wpadłem na pomysł, aby wystrugać coś w rodzaju maski np. z ziemniaka i takie coś zalać płynną cyną. Po zastygnięciu i usunięciu resztek warzywa powinna powstać całkiem dobra pieczęć. Niestety narazie brakuje mi czasu na wypróbowanie patentu...
A może ktoś zna lepszy, już wypróbowany???
Odpowiedz
Niektorzy posiadaja pieczecie herbowe. A kto nie ma, moze tanio zrobic z taniego metalu u grawera. Pieczec oczywiscie, nie herb.
Odpowiedz
(przy duzych rozmiarach) - polecam odlew z gipsu:glupek:
Odpowiedz
ja mam taka pieczec.wymyslilem sobie jakis znaczek cos w rodzaju logo...z rysunkiem poszedlem do grawera a on zrobil z tego pieczec.potem z tym posedlem do zlotnika a on zrobil pierscionek i nalorzyl taka pieczec na niego wyszlo fantastycznie i niedrogo- ok 150 zl.(najwiecej kosztowal pierscionek bo na zamowienie)
Odpowiedz
gra nie warta świeczki - za 150zetow to ja mam skladnikow na winka, ze cho cho.
ale jak komuś na prawdę zależy to czemu nie
Odpowiedz
A jaki był koszt samej pracy grawera, bo pierścień to sobie raczej odpuszczę. Szkoda mi kasy, może kiedyś...
Odpowiedz
ja za swoje zaplacilem 25 zl. ale to zalezy od tego jak to bedzie wygladalo,jak duze i w jakiej formie...(ja swoje juz mialem przygotowane na plycie CD bo jezeli bedziesz mial np na papierze to wyjdzie wiecej-koszt obrobki(mysle ze PRZYNAJMNIEJ jeszcze raz tyle)).. wiec to byl koszt samego grawerowania
Odpowiedz
Model robisz z wosku. Wosk modelowy można kupić w sklepie zaopatrzenia lekarzy ( używają go protetycy). W tym samym sklepie kupujesz gips modelowy. Postępujesz zgodnie z instrukcją, zalewasz model gipsem. Po stwardnieniu dokładnie suszysz. Potem formę w raz z zawartym w nim woskiem wkładasz np. do piekarnika, wosk topi się i wnika w gips pozostaje pustka, którą zalewasz np. cyną. Po ostygnięciu rozbijasz gips i wyjmujesz gotową pieczęć. Uwaga! Forma w czasie zalewania cyną musi być gorąca żeby cyna za szybko nie tężała, kształt pieczęci nie może być zbyt skomplikowany, ponieważ mogą pozostać pustki, w które nie wniknie cyna. Chyba, że masz specjalną wirówkę (cyna wciska się we wszystkie zakamarki, wykorzystując siłę odśrodkową).
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Witam .. a z czego zrobić sam lak ? z LAKU ? czy można np ze steryny?
Odpowiedz
LAK to raczej z laku, a jak chcesz to możesz odbijać pieczęć nawet na zwykłej parafinie ze zniczy.
Odpowiedz
Lak kupuje się w dobrych sklepach papierniczych. Nawet teraz zielony sprzedają. Bardzo modne jest lakować koperty (dla i do snobów).
Ja sobie odbijam na laku taki wzorek z łyżeczki przedwojennej. Wszyscy mysla, że to herb rodzinny.
Odpowiedz
Przed wojna lyzeczki herbowe byly b. popularne, wiec to prawdopodobnie prawdziwy herb. Tylko pytanie, czyj... a latwo to w herbarzu sprawdzic.
Odpowiedz
Nie żartuj... Po przodkach mam tylko cepy (prawdziwe!) i słomę w butach..
Odpowiedz
Ja tez, i wcale sie tego nie wstydze. Niektorzy twierdza, ze cepy w herbie wygladaja znacznie lepiej niz sierp i mlot.
Odpowiedz
Lak można też zakupić na Allegro: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41030391
PZDR
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Zdzisława
Lak kupuje się w dobrych sklepach papierniczych. Nawet teraz zielony sprzedają. Bardzo modne jest lakować koperty (dla i do snobów).
Ja sobie odbijam na laku taki wzorek z łyżeczki przedwojennej. Wszyscy mysla, że to herb rodzinny.

w tych samych sklepach można zakupić pieczęci w kształcie pojedynczych liter "staropolskiego" kroju. cena jednej pięczęcio-literki dość poważna - 40 zeta.
pozdrawiam,
marcin
Odpowiedz
Lak można kupić w Biowinie
Odpowiedz
Odcisk w modelinie wrzucić do wrzątku i masz twardą jak kamień pieczęć
Odpowiedz
Lata temu do zrobienia pieczęci lakowej wykorzystałam kawałek miedzi odcięty z jakiegoś walca (zdobyczny) i pisakiem do robienia płytek drukowanych lub w wersji dla kobiet lakierem do paznokci zamalowujemy boli i spód a na wierzchniej stronie tworzymy rysunek który chcemy mieć wypukły. Potem w zakupionym w sklepie elektronicznym wytrawiaczem do płytek wytrawiamy (w zależności od temperatury wytrawiacza czas jest różny). Potem tylko pozostaje wyczyszczenie z lakieru lub pisaka i dolutowanie pierścienia żeby się łatwiej odbijało pieczęć.
Odpowiedz
Jestem domowym elektronikiem i modelarzem.
Do naniesienia obwodu na miedź używa się w tej chwili często gęsto albo techniki fotochemicznej (trochę drożej i więcej zabawy ale leszy efekt <<foto lakier, lampa UV, wywoływacz do lakieru>>) lub metody termotransferu
- Potrzebne tylko żelazko, papier kredowy i drukarka laserowa lub ksero ewentualnie.

Efekt dokładnie tak nakreślił Lilith. Jedyna różnica to to, że obrazek przyszłej pieczęci projektuje się w komputerze, drukuje na drukarce laserowej i za pomocą żelazka przenosi na metal (może być mosiądz ale dłużej i ciężej się trawi, preferowana miedź - 0,2-0,5mm).
Plusem tej techniki jest szczegółowość uzyskanych detali - uzyskanie kreski 0,5mm nie jest większym wyzwaniem.
Gdybyście chcieli mogę to szerzej opisać. Dość często się to techniką posługuję.
Odpowiedz
Tomasz (witam kolegę po fachu ;) ) ja podałam metodę sprzed dobrych 7 lat i fakt dużo lepsze efekty osiąga się z wykorzystaniem drukarki nie każdy jednak posiada w domu sprzęt do metody fotochemicznej a kwas w każdym mieście można kupić :)
Odpowiedz
Dlatego napisałem że metoda fotochemiczna jest droższa i trochę trudniejsza. Ale metodą żelazka i papieru kredowego można uzyskać również wyśmienite rezultaty.

W dzisiejszych czasach dostęp do drukarki laserowej nie jest większym problemem i większym ograniczeniem może okazać się sam materiał z którego wykonać pieczątkę (blaszka), niż sama technika.

Można wykonać wzór pieczęci większą ilością metod. Zasada jest taka - co będzie "gołym" metalem, będzie wklęsłe. Co zasłonimy przed wytrawieniem będzie wypukłe.
Blaszkę można zakleić nawet taśmą samoprzylepną, czy papierem klejącym (grunt żeby nie odchodziła w wodzie) i wyciąć wzór skalpelem/żyletką. Pomóc można sobie wstępnie drukując na drukarce, lub przenieść kalką.
Można kupić pisak olejowy i nim namalować wzór.
Technik jest wiele.
Ale wydaje mi się że w tej chwili technika "zelazkowa" jest najmniej pracochłonna i zapewniająca najlepsze rezultaty do nakładu pracy.

A swoją drogą pierwsze obwody też robiłem za pomocą pożyczanego lakieru do paznokci od siostry :)
Odpowiedz
Witam, odświeżę temat ;d polecić mogę pomysł mojego kolegi, mianowicie: stara moneta lub medal okolicznościowy ! Niektóre stare monety posiadają głębokie wcięcia i różne motywy (naszej miejscowości, naszego imiona, wina, kiści winogron itd), próbowałem i wyszło rewelacyjnie.
Odpowiedz
W googlach można poszukać pod hasłem "pieczęć lakowa". Tutaj jest całkiem ciekawy sposób na wykonanie takiej pieczęci z drewna.

Moje wariacje na powyższy temat:
1. Najlepiej byłoby użyć twardego drewna dębowego.
2. Można by zamiast wypalarki spróbować użyć miniszlifierki i frezu dentystycznego.
3. Super byłoby mieć pieczęć metalową z ładną drewnianią rączką i pykać stemple jak pani na poczcie, hehehe :)
4. W sumie można wyryć wpierw w drewnie, potem zrobić odcisk w gipsie (czy czymś podobnym) i zalać odcisk roztopionym ołowiem lub cyną (cyna chyba lepsza :)). Potem to ładnie oszlifować (cynę się łatwo obrabia) i połączyć z drewnianą rączką; do odcisków w laku powinno wystarczyć.
5. Może od razu sprówbować zrobić jakiś miedzioryt za pomocą miniszlifierki i frezu?
6. Można spróbować zamówić stempel u lokalnego grawera.

Jest na forum kolega lukihah - jeśli mogę to - jego "avatarski kogutek" wyglądałby super na takiej pieczęci :) Czy przypadkiem kolega nie ma już takiego stempla?
Odpowiedz
Mój "avatarski kogutek" jest częścią etykiet, które robiłem do swoich win. Zresztą nie znalazł się on tam przypadkowo, po prostu moje nazwisko ma z nim sporo wspólnego:)
Stempla takiego nie mam, a jeśli chcesz sobie taki zrobić to proszę bardzo. Praw autorskich nie ma, ponieważ samą grafikę koguta znalazłem na jednej ze stron z darmowymi obrazkami, także wystarczy poszukać:)
Odpowiedz

Skocz do: