Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jarząb szwedzki
Dzięki Jurdziu. W tym roku za późno ale w przyszłym zrobię z 50 litrów żeby było co degustować :pijemy:
Odpowiedz
To może ja opiszę co wyszło z mojego zeszłorocznego wina z jarzębu. Skład:
1) owoce 4,5 kg
2) cukier 2,8 kg
3) woda 8 l
4) drożdże uniwersalne od Zamojskich

Owoce fermentowane w całości, siedziały w balonie ok 6 tygodni.
Wino ma posmaczek, który mi osobiście kojarzy się z syropem na gardło jaki dostawałem w dzieciństwie (Tussipect chyba się nazywał). Tym bardziej, że lepiej spożywać je w wersji niewytrawnej, myślę że 4 BLG to minimum. W każdym razie nie jest to raczej smak jakiego szukam w winie i nie planuję powtórki z eksperymentu.
Odpowiedz
Ja też popełniłem w tym roku eksperyment z jarzębu. Owoce były bardzo dojrzałe i smaczne w stanie "nieprzerobionym". Z tym, że użyłem dużo mniej samych owoców. Zrobiłem proporcje tak jak z DR, czyli 2,5 kg / 10L wina. Po 4 tygodniach zlałem znad owoców i zalałem drugą porcją syropu. Mam zamiar połączyć dwa nastawy, tak jak robiłem z jarzębiny. Sporo owoców jarzębu dodałem też do tegorocznego portweina. Owoc wyglądał wyjątkowo zachęcająco, więc mam nadzieję na udany eksperyment.

EDIT: 09.01.2013
Wino z jarzębu po pierwszym zlaniu w grudniu pięknie się klaruje. Dodałem sok 1 cytryny, bo wydawało mi się mało kwaśne. Jest bardzo jasne, ma lekki aromat "jarzębinowy" wcale nie nieprzyjemny, natomiast znikł gdzieś morelowy smak, który miały świeże owoce.
Odpowiedz
Odświeżam wątek. Sorry, że post pod postem, ale ostatni był ponad rok temu ;-)
Spróbowałem dziś z ciekawości to wino z jarzębu odstawione gdzieś rok temu w kąt. Jeszcze pół roku temu było po prostu nie najlepsze.
Wnioski z dzisiejszej degustacji:
- za mało kwaśne i/lub za słodkie (mimo, że mocno dokwaszone, a dosłodzone tylko na 1 Blg)
+ nieprzyjemna goryczka jarzębinowa znikła za to zupełnie
- mało aromatyczne jeśli chodzi o zapach
- smak jakiś taki nijaki, trochę garbnikowy, lekka nuta morelowa
+ klarowność i kolor bez zarzutu
+/- jak najbardziej pijalne, chociaż szału nie ma :-)
Odpowiedz
(23-01-2014, 23:33)zibi8888 napisał(a): +/- jak najbardziej pijalne, chociaż szału nie ma :-)

Zostawiłeś jakąś butelczynę na czarną godzinę ?
Może za rok ,coś z tego będzie .

Rozumiem że to wino było z jarząb + woda , bez dodatków ?
Odpowiedz
Zostawiłem jeszcze chyba z 6 butelek. Będzie kontrola co parę miesięcy :-)
Wino było z samego jarzębu i widzę, że jako czysty surowiec jest średni. Natomiast jako dodatek do portweina wg robkiza sprawdza się doskonale!
Odpowiedz
Zastanawiam się czy w tym roku nie potraktować jarzębiny sokownikiem i do słoików :sloik: , aż nazbieram odpowiednią ilość soku na wino.

Zrobię raczej z jednego składnika, jak nie wypali smakowo to może w tedy rozsądne będzie zmieszać z czymś albo kanaliza.
Odpowiedz
Widzę, że jarząb szwedzki wraca do łask :)
Jak się okazało, także i ja mam dostęp do tego surowca. Zebrałem około 10 kg.

(23-01-2014, 23:33)zibi8888 napisał(a): Wnioski z dzisiejszej degustacji:
- za mało kwaśne i/lub za słodkie (mimo, że mocno dokwaszone, a dosłodzone tylko na 1 Blg)
+ nieprzyjemna goryczka jarzębinowa znikła za to zupełnie
- mało aromatyczne jeśli chodzi o zapach
- smak jakiś taki nijaki, trochę garbnikowy, lekka nuta morelowa
+ klarowność i kolor bez zarzutu
+/- jak najbardziej pijalne, chociaż szału nie ma :-)
Biorąc pod uwagę Twoje wnioski postanawiam dodać do nastawu kilka kilo DR i słuszną porcję... rodzynek (nie kiełbasy). Owoców chyba nie będę mroził.
Postaram się napisać co z tego wyszło.
Odpowiedz
Odświeżam temat. O ile wino z samych owoców jest średnie to w mieszankach z owocem czarnego bzu, głogu czy DR może być fajne..Ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia z winem z jarząbu szwedzkiego?

Skocz do: