Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kiedy butelkować trójniak?
Dzień dobry Wszystkim
W zeszłym roku nastawiłem trójniak. mód jest już klarowny. Czasami coś tam bulgnie,  zastanawiam się aby rozlać go do butelek. Takie mam pytanie czy po rozlaniu nie "wysadzi" korka?
Odpowiedz
Jak bulka to znaczy, że trwa fermentacja. Nie butelkuj bo będą kłopoty.
Trójniak potrzebuje trzy lata na dojrzenie przed butelkowaniem. Nie idzie o zakończenie fermentacji ale o harmonizację smaku. Ja butelkuję trójniaki po pięciu i więcej latach.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
To odstawiam, galon w kąt.
Dzięki za odpowiedź.
Odpowiedz
Przepraszam, że wtargnę do tego wątku ale bardzo on mnie zaniepokoił.

Myślałem, że po roku miody zlewa się do butelek i tam one dojrzewają.
Odpowiednio Czwórniak 4 miesiące, trójniak 1-3 lata, dwójniak 5 -10 lat i półtorak 15 lat.

Tymczasem ktoś tu mówi o trzymaniu w balonie trójniaka 3 lata przynajmniej.
Czy mógłbym usłyszeć jakąś radę ile jaki miód powinien siedzieć w balonie ?
Posiadam nastawy czwórniaka i trójniaka. Ten drugi zajmuje większy balon i w tym momencie rozważam, przelanie 7,5 litra z 15 l balona do 10l balona, z osadem etc - aby uwolnić balon.
Odpowiedz
Nie jestem "ktoś". Jest kilka tematów na temat dojrzewania miodów.
Możesz się zapoznać albo uwierzyć na słowo. Miody w butelkach dojrzewają wolniej (o wiele wolniej niż w balonach) i będzie problem z osadem w butelkach przy butelkowaniu bardzo młodych miodów.

PS.
Może to zły przykład (inne procesy, brak beczki) ale whisky zabutelkowana nie "dojrzewa". Np piętnastko letnia whisky w butelce mimo, że kupiona trzydzieści lat temu nadal traktowana jest jako piętnastoletnia.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Dopisze, że nawet czteroletnie trójniaki, nie siarkowane, jak dostaną dużo powietrza potrafią ruszyć.
Pozdrawiam zbyszek
Odpowiedz
A ja dodam, że ta sama partia w różnych butelkach (jeśli żywa) dojrzewa różnie.

Skocz do: