Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kiedy wino slodkie/polslodkie/ polwytrawne/wytrawne?
Ile BLG powinno miec wino w kazdej z tych klas?

Chodzi mi o okreslenie klasy za pomoca winomierza, nie znajac skladnikow dodanych w toku przygotowywania i fermentacji.
Odpowiedz
chodzi Ci o wina owocowe czy gronowe?
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez moonjava
chodzi Ci o wina owocowe czy gronowe?

W sumie o owocowe, ale rowniez mieszane z gronowymi.

A to jest jakas roznica?:glupek:
Odpowiedz
jest, ale nie mam dla "mieszanych"

w winach owocowych - zawartości cukru (cukry redukujące po inwersji g/l):
Wytrawne - do 15
Półwytrawne - powyżej 15 - 30
Półsłodkie - powyżej 30 - 60
Deserowe słodkie - powyżej 60 - 100
Bardzo słodkie - powyżej 100

(z materiałów Akademii Rolniczej w Krakowie)

/ps. daj proszę spacje w temacie miedzy "polslodkie" a "polwytrawne" bo ten ciąg wyrazów burzy porządek w mojej przeglądarce. :(
Odpowiedz
Cytat:jest, ale nie mam dla "mieszanych"

w winach owocowych - zawartości cukru (cukry redukujące po inwersji g/l):
Wytrawne - do 15
Półwytrawne - powyżej 15 - 30
Półsłodkie - powyżej 30 - 60
Deserowe słodkie - powyżej 60 - 100
Bardzo słodkie - powyżej 100

(z materiałów Akademii Rolniczej w Krakowie)

Dzieki. "Cukry redukujace po inwersji g/l"?

Cytat: /ps. daj proszę spacje w temacie miedzy "polslodkie" a "polwytrawne" bo ten ciąg wyrazów burzy porządek w mojej przeglądarce. :(

Done.
Odpowiedz
<< super strona >> :jezor: --> "Cukry redukujące są to wszystkie cukry zawierające wolne grupy karbonylowe, które mogą redukować sole miedziowe w roztworach alkalicznych."

można podac sposób oznaczania, ale chyba prosciej w domowych obliczeniach przyjąć ze chodzi o wszystkie cukry, no nie? :)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez marcinp
Ile BLG powinno miec wino w kazdej z tych klas?

Chodzi mi o okreslenie klasy za pomoca winomierza, nie znajac skladnikow dodanych w toku przygotowywania i fermentacji.

Przykro mi, ale przy uzyciu cukromierza wyskalowanego w Blg nie da sie okreslic faktycznej zawartosci cukru nie znając pierwotnych składników i mocy wina. Jedynie pomiar poczatkowy i końcowy, z ewentualnymi notatkami dodatkow w czasie fermentacji pozwalają okreslić koncową moc oraz ilość cukru resztkowego w winie.

Jakąś metodą mogłoby byc oddestylowanie etanolu, pomiar alkoholu w destylacie oraz pomiar (np. refraktometryczny) stężenia ekstraktu całkowitego (czyli cukry + sole mineralne itp.) a jeszcze lepiej oznaczenie w pozostałej po destylacji objetości cukrów redukujących. No ale wybaczcie - toz to czysta rzeźba w g.... .
Czy nie wystarczy okreslenie na smak? Jak się nie ma wprawy to trzeba sobie kupic parę różnych winek i porównac ;)

Skocz do: