Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klarowanie nalewki lub likieru
Nalewkarze też potrzebują takich porad!
Odpowiedz
Kwasek cytrynowy,grawitacja,filtracja,podgrzanie lub schłodzenie nalewu,czas,na chudy koniec pektopol ,klarowin (czego nie stosuję).
Odpowiedz
Przede wszystkim czas, cierpliwośc, pektopol, filtrowanie. Wbrew pozorom niektóre sposoby traktowania nalewek są analogiczne w stosunku do wina.
Odpowiedz
No a moja nalewka farmaceutów przefiltrowana i niby klarowna, ale gdy się przyjrzę, to widzę zawiesinę i nie chce to cholerstwo osiadać. Ile trzeba mieć tej cierpliwości??? Rok, dwa, więcej???
Odpowiedz
Więcej! Szybciej idzie picie niż klarowanie mlekówek. Taka ich uroda, że nawet w absolutnie klarownej, po roku stania w butelce, wytrąca się osad, delikatny, subtelny, wk.....jący.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Frida Taka ich uroda, że nawet w absolutnie klarownej, po roku stania w butelce, wytrąca się osad, delikatny, subtelny, wk.....jący.

W mojej fantazji gruszkowej z 2005r utworzył się osad wyglądający jak płatek kosmetyczny.
Po zlaniu naleweczki resztę (ok 1cm)wylałem do zlewu aby pomacać ten stały osad. Rozpadał się w palcach jak "puder".
Odpowiedz
Dyskutowano nad różnymi aspektami:

http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0

oraz:

http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=8443

a także:

http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=3508

Wiele wątpliwości, pytań, tematów i podtematów się przeplata i powtarza. Powstają nowe problemy i odżywają stare.
Panta rej ;)
Odpowiedz
Filtruję, filtruję i jeszcze raz filtruję, przez coraz gęstsze filtry. Po co lać tam chemię, skoro robię nalewkę domową, jak bym chciał z chemią to bym sobie w Żabce kupił :hahaha:
Odpowiedz
Ja również filtruję nalewki przez filtr od kawy.Na początku przez 1 potem przez 2,3,4 i do butelek.W efekcie mam idealnie klarowne nalewki,bez grama osadu.
Odpowiedz
Pozdrawiam

Podzielę się uwagami na temat klarowania nalewek.

Mam nalewki 5 -letnie w których klarowanie się skończyło. Wg mnie niektóre nalewki klarują się 2-3 lata.

Ale co sprawia mi największy kłopot ? Jak się ma duże partie 5-10 litrów tj od 10 butelek do 20 szt to chcąc zlać ponownie żeby odczyścić z osadu trzeba zlać. Przy okazji może trzeba coś poprawić -to jest trochę roboty.
Zawsze się butelki "spapra" !

W związku z tym ten rok zaczynam alkohole magazynować w butlach 5 -10 litrowych
i dopiero po 2 latach zaczynam zlewania.

Żadne klarowanie domowymi środkami -to na dłuższy czas nic nie pomaga.
Wydaje nam się że nalewka jest sklarowana a po roku na dole jest osad,

Maciej
Odpowiedz
Bardzo dobry pomysł z tymi dużymi butlami. Właśnie zaczęłam wdrażać, ale z modyfikacją na duży słój. Z moich obserwacji wynika, że "chmury" tworzą się w prawie wszystkich przefiltrowanych i zabutelkowanych nalewkach. Jednak zauważyłam, że w tych, do których dodałam cytrynę lub limonkę jest znacznie gorzej, bo warstwa osadu jest rzadsza i grubsza. W tych bez cytryn osad jest bardziej zwarty. Czy ktoś jeszcze zauważył taką prawidłowość, czy mam zwidy?
Odpowiedz
Dziś skończyłem wreszcie filtrowanie Brzoskwini. Ze względu na dużą ilość cukru trwało to...tylko dwa tygodnie. Ostatnie cedzenie zrobiłem przez filtr do kawy - tak gorąco chwalony przez niektórych. NIJAK SIĘ MA do inletu! ( tkanina na wsypy do poduszek). A i zaleta taka, że jeden kawałek tkaniny na więcej razy starczy - wystarczy wyprać i wysuszyć aby móc użyć powtórnie. :chytry:
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !
    Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne lub powoduje tycie.

Odpowiedz
Witam

Jestem dość początkujący.

Czy nalewka typu aronia da się w ogóle sklarować?
Wydaje mi się że ilość pektyn, barwników jest tak duża że nie uda się jej sklarować. Rozumiem że butelka 0,5l nie będzie przeźroczysta bo aronia jest ciemna - ale czy wasze nalewki w kieliszku dają taki ładny czysty efekt?

Jak biorę swoją nalewkę - to w kieliszku ciągle widać drobinki i tak jakby coś gęstego osadzało się na ściankach - może to po prostu "czas" się wytrąca.

Nalewki filtruję najpierw przez gazę, potem przez watę a na koniec przez filtry do kawy. Kolejność obowiązkowa - inaczej to samobójstwo. Choć przydałyby się stopnie pośrednie - szczególnie między gazą a watą.

Mam też pytanie jaki jest wasz cykl tworzenia nalewek: (dla mnie ze względu na tylko jeden duży słój)
1. Nastaw (x miesięcy)
2. Zlewam i zostawiam około tygodnia do dwóch
3. Filtruje i butelkuje.
Moje nalewki dojrzewają w butelkach - finalnych. Może lepiej odstawić do balonu i tam żeby się sklarowały grawitacyjnie?
Odpowiedz
Niestety, nie zawsze.
Odpowiedz
Pytanie czy to jest nasz "cel" - wiadomo nalewka powinna smakować. Ale czy powinna też być klarowna?

Pytanie jak i czy działa klarowanie grawitacyjnie.
Wydaje mi się że nauka przynosi odpowiedź że czasem lepiej niż jakiekolwiek filtry.
Ananasówka ma osad (po podgotowaniu) - przechodzi przez watę lub filtr do kawy bez najmniejszego oporu a wciąż nie jest klarowna. Naszczęście wydaje się osadzać.
Odpowiedz
(02-01-2014, 20:19)hektor190 napisał(a): Pytanie czy to jest nasz "cel" - wiadomo nalewka powinna smakować. Ale czy powinna też być klarowna?
Tak, powinna taka być.
Grawitacja działa i daje bardzo dobre efekty - small napisał parę postów wyżej.
No i popraw swoje błędy powyżej:
(02-01-2014, 20:03)hektor190 napisał(a): Witam

Jestem dość początkującym nalewkażem. .... zklarować?
.... preźroczysta ....o poprostu .....ojżewają .... zklarowały ...
Odpowiedz
Udało się wam kiedyś porządnie wyklarować nalewkę z Aroni?
Odpowiedz
Zawsze.
Odpowiedz
W sumie właśnie podpijam kieliszek nalewki malinowej (mojej pierwszej) w przepisie było miksować - miksowałem - klarowanie było mordęgą ale smakuje wybornie. Może przefiltruje jeszcze raz aronię.

Powiedzcie mi czym filtrować - coś pomiędzy gazą a watą?
Odpowiedz
Można watą, gazą ,ale chyba najwygodniej filtrami do kawy.
Odpowiedz
Niestety filtr - filtrowi nie równy. Miałem kiedyś takie filtry do kawy, stożki papierowe (brązowe) i na szwach przepuszczały wszystko. Przez resztę papieru przesączała się łyżeczka płynu a potem papier się zatykał. Do miazgi polecam (któryś już raz) damską nylonową skarpetkę, zwykłą brązową bez udziwnień. To nakłada się na słoik, do środka ładuje papkę/owoce i zakręca słoik. Ze skarpetki kapie na dno, po 2 dniach jest zazwyczaj po wszystkim, wystarczy odcisnąć ręką jeszcze zawartość skarpetki i jest wiórek. Przeciwwskazania - nie wolno ładować za dużo bo się naciąga materiał, oczka się zwiększają i generalnie lipka.

Wcześniej skarpetkę krótko sparzyć/umyć, po filtrowaniu przepłukać wodą, uważać na paznokcie bo łatwo się oczka tworzą w materiale.
Odpowiedz
(02-01-2014, 22:43)hektor190 napisał(a): Może przefiltruje jeszcze raz aronię.
Powiedzcie mi czym filtrować - coś pomiędzy gazą a watą?

Aronia też była zmiksowana?

Proponuję zrobić tak: garnek, na garnek sito, na sito gaza 1 m2 lub 2 m2 - w zależności od ilości nalewki, jak część nalewki przeleci to końce gazy do góry i podwiesić nad garnkiem do swobodnego kapania, aż przestanie kapać, nie wyciskać gazy, kolejne sito wyłożone płótnem i to co przeleci przez płótno, dopiero na lejki z płatkami kosmetycznymi. Płatki zrolowane i wkręcone w szyjki leków, a lejki wsadzone albo do butelek albo do słoików.
Będzie dobrze.

Odpowiedz
(03-01-2014, 07:53)drajla napisał(a): Aronia też była zmiksowana?

Nie nie - malina była - po morderczym filtrowaniu ma piękny głęboko czerwony kolor - ale jest idealnie klarowna. W smaku też niczego sobie - moim zdaniem do ponownego wykonania. (niestety mam tylko 0,5 l na próbę)

Dziś coś pokombinuje - zobaczymy czy się efekt poprawi. - Dam znać.
Odpowiedz
(03-01-2014, 07:53)drajla napisał(a): Proponuję zrobić tak: garnek, na garnek sito, na sito gaza 1 m2 lub 2 m2 - w zależności od ilości nalewki, jak część nalewki przeleci to końce gazy do góry i podwiesić nad garnkiem do swobodnego kapania, aż przestanie kapać, nie wyciskać gazy, kolejne sito wyłożone płótnem i to co przeleci przez płótno, dopiero na lejki z płatkami kosmetycznymi. Płatki zrolowane i wkręcone w szyjki leków, a lejki wsadzone albo do butelek albo do słoików.
Będzie dobrze.

Ja się tylko boję, że przy tak długo trwającej filtracji % mi wyparują.... pozostaje jednak zaufać, i skoro jest tak dobrze, to tak po prostu zrobić...
Odpowiedz
Lejki można przykryć woreczkami śniadaniowymi. A ubytki cieczy zawsze są przy filtrowaniu, bo zawsze zostaje trochę w gazie, płótnie i płatkach. Ale coś za coś :).
Odpowiedz

Skocz do: