Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konkurs cydrów domowych 11/07 + Zlot w Liwie 18/07
Witam,
Na waszym forum jestem nowy więc witam :) Uznałem że warto podzielić się z wami informacją o organizowanym przez nas, czyli Siedlecką Lożę Piwowarów Domowych i PSPD konkursie. W III edycji konkursu pojawiła się kategoria cydr i wydaje mi się że może ona zainteresować osoby tu zaglądające.
Sam konkurs odbędzie się na tydzień przed planowanym na 18/07/15 zlocie piwowarów i cydrowników domowych w Liwie gdzie ogłosimy jego wyniki i wręczymy obecnym zwycięzcom nagrody.
Więcej informacji, regulamin i form. zgłoszeniowy zamieszczę wkrótce tutaj, a osoby zainteresowane odsyłam do wątku na forum piwo.org
http://www.piwo.org/topic/15595-18072015...h-ankieta/
oraz:
https://www.facebook.com/siedleckalozapi...ef=tn_tnmn
Odpowiedz
Fajnie, że do nas wpadłeś. Dzięki za informacje. Sporo z nas robi cydry, a takiego konkursu jeszcze nie było.

Przecztałem po krótce rozważania na temat słodzików.
Myślę, że większość cydrów jest dosładzana. Mało kto robi wytrawny.
Może wprowadzić dwie kategorie, czyste i dosładzane.
Wytrawnych na konkurs może trafić kilka. A jeśli dopuścić słodziki to nie wrzucałbym ich do jednego worka. Słodsze zawsze będą lepiej oceniane.
Odpowiedz
Temat dosładzania cydrów jak sam zauważyłeś przewija się dość często. Osobiście jestem zwolennikiem tych wytrawnych i taką kategorię forsowałem.
Wydaje mi się że jest już trochę za późno na wprowadzanie trzeciej kategorii gdyż wiąże się to z logistyką, sponsorami nagród, sędziami itp. Zobaczymy jak wypadnie nam to w tym roku i będziemy myśleć nad dalszym rozwojem tej kategorii. Mam nadzieję że wypadnie dobrze i za rok pojawią się już dwie kategorie.
W załączniku formularz i regulamin.

Wkrótce coś więcej w temacie nagród i sponsorów.

.doc   Formularz zgłoszeniowy.doc (Rozmiar: 26,5 KB / Pobrań: 43)

.doc   Opis stylów III SKPD.doc (Rozmiar: 29,5 KB / Pobrań: 49)

.doc   R e g u l a m i n.doc (Rozmiar: 93 KB / Pobrań: 49)
Odpowiedz

Cytat:Smak: wytrawny i półwytrawny ale nie kwaśne
Kolego cenię Twój wkład w piwowarstwo domowe ale jakoś trudno mi pojąć jak można nastawić cydr wytrawny który nie będzie kwaśny
, albo nastawić korzenny bez przypraw
Cytat:Cydry mają być niedosładzane, bez przypraw (cynamon, imbir, chmiel itd.)
:niewiem:.
Szykowałem się właśnie ze względu na cydr bo piwa nie warzę ostatnio w ogóle, ale coś mi się widzi że jeżeli pojadę to tylko na pogaduchy z Waszym sponsorem :lol:.

A może wpadłbyś do nas na degustację.
Odpowiedz
No rzeczywiście może to być dość nieprecyzyjne w opisie. Oczywiście poziom wytrawności może być różny i pochodzący od wielu składników cydru, a chodziło mi tu o brak mocnych, octowych gryzących smaków kwaśnych które dominowałyby nad całością. Ideałem jest tu niedosładzany cydr, gdzie wytrawność/kwaśność nie jest czymś co wynika z błędu fermentacji czy niedoleżakowania.
Jesteś pierwszą osobą która zwróciła mi na to uwagę. Mimo wszystko zachęcam do wzięcia udziału w konkursie. W komisji sędziowskiej najprawdopodobniej znajdą się osoby zajmujące się produkcją cydrów więc będą miały dużo większe doświadczenie w temacie.

Za zaproszenie dziękuję - jeśli znajdę kierowcę to kto wie.

Skocz do: