Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korki z korka
Czytam i czytam i nie mogę znaleźć info n/t dobierania korków do szyjek butelek stąd moje pytanie:
- Jak dobierać korki ( jaka powinna być różnica szyjki do korka)?
Odpowiedz
Jak największy, zapewnia to szczelność. Ja stosuję 24x44.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Chodziło mi o to że jeśli szyjka ma 23 mm średnicy to o ile mm większy musi być korek aby nie było większego problemu z umieszczeniem go w szyjce. Mam kilka ciekawych butelek ( 3l, 5l, 7l )o różnych średnicach szyjki
Odpowiedz
Witam Szanownych Miłosników i znawców tematu,

Czy takowe korki z korka... wymagają uprzedniego ich zdezynfekowania we wrzątku? Czy od razu, prosto z opakowania, mogą powędrować do butelki?

Pozdrawiam,
Nacho

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Dla jasności, te korki nie nadają się do korkowania butelek. To są korki na "tymczasowe" korkowanie np aby podać butelkę na stół itp.
Do korkowania butelek na stałe (do leżakowania) używa się tylko i wyłącznie korków walcowym a nie stożkowych.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Hm w takm razie po co są sprzedawane? Wino nie leżakuje, tylko stoi (w innym wypadku nawet stożkowe korki, może poza plastikowymi? Musiały by być wymienioane co kilka lat, bo ulegały by degradacji w kontakcie z cieczą?), ponadto na korki idą kapturki termokurczliwe. Biorąc pod uwagę fakt, iż przy korkowaniu, owe korki wchodzą z dużym oporem to chyba nie są aż takie tragiczne? Nikt chyba nie umrze od wypicia wina przechowywanego w takiej postaci : > tak więc myć je we wrzątku czy nie? :>
Odpowiedz
Tak jak Ci Paweł napisał te korki nie nadają się do korkowania wina. Chyba, że na bardzo krótko.
- butelkę z winem korkujesz korkiem walcowatym (opis postępowania z korkiem masz bardzo często na etykiecie); czasami moczy się  we wrzątku przez czas określony przez producenta; to zależy od zaleceń producenta
- butelka stoi przez jakiś czas a potem kładzie się ją tak by korek był cały czas zamoczony
- w zależności od jakości korki wymienia się co jakiś czas; dobre korki wytrzymują wiele lat

Tutaj masz przykładowe korki. 

PS Skoro wiesz lepiej to rób jak chcesz:)
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Czytanie ze zrozumieniem trudna rzecz... czy ja pytałem, czy te korki się nadają? Skoro wg WAS nie, to dlaczego nie ma tego wyraźnie napisanego na stronie? Jest oczywiście informacja, że nie nadają się do leżakowanego wina, z czym się całkowicie zgadzam. 

https://www.eurowin.pl/pl/p/Korek-z-korka-2116/118

Są nawet droższe niż te bardziej profesjonalne, walcowe  ;)

https://www.eurowin.pl/pl/p/aglomerowny-19x27-mm/101

Przecież napisałem wyraźnie, że wino nie leżakuje, tylko stoi. Nie będę kupował korkownicy za 500zł aby zakorkować 10 butelek  :D
Te korki również występują na załączonej stronie, nie jestem producentem wina i nie eksportuje go za granicę :D odpowiedź w stylu nie nadaje się bo nie, jakoś do mnie nie przemawia ;) tak jak pisałem wcześniej, korki wchodzą z trudem, na to idą termokurczliwe kapturki, jakoś żadne wino do tej pory się nie popsuło.
Odpowiedz
Wiesz ja nie musiałem wydawać 500 zł. Wydałem ciut ponad 10 zł. I śpię spokojnie a nawet mogę przewozić autem i mi się nie rozleje  :)
https://www.robimywedliny.pl/pl/p/Korkow...gKBUvD_BwE
Pozdrawiam Tomek.
Odpowiedz
Haha mam dokładnie taką samą  :D Sporo wysiłku kosztuje mnie zakorkowanie nią, butelek korkiem z korka w kształcie stożka, dlatego nie wyobrażam sobie aby takowa dała radę zrobić to z korkami w kształcie walca, chociażby w przypadku takowych butelek.. 

https://www.eurowin.pl/pl/p/Butelka-0%2C...-cuve/1886
Odpowiedz
I tam, żadnego wysiłku nie trzeba, tylko młotek gumowy.
A tak przy okazji po co chcesz korkować wino jeżeli nie chcesz go leżakować, poprostu użyj butelek z zakrętka, na krótki czas zupełnie wystarcza.
Lech
Odpowiedz
Na krotki czas powiadasz? Pisze to osoba, ktora splodzila 3,5 tysiaca postow? Czyli znawca w temacie, tak jak inni, ktorzy twierdza ze umre od wypicia wina zakorkowanego korkiem z korka w ksztalcie stozka, przechowywanego w pozycji stojacej? Otoz Szanowny Znawco mam parę butelek z winem, w butelkach po wodce i uwaga, ktore lezakuja, sprzed 10 lat... Smak wina jest wysmienity, nic tu po mnie :D
Odpowiedz
Spokojnie zakorkujesz tym korkiem butelkę , nawet do dłuższego przechowywania w pozycji stojącej o ile korek wchodzi ciasno w szyjkę . Jeśli jest luźny to tylko na chwilowe przetrzymanie albo podanie na stół. Moje wina też w 90% przechowywane są w pozycji stojącej.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Tak wlasnie jest, dziekuje za odpowiedz.
Odpowiedz
Czy moglibyście odnieść się do trzeciego postu ? Odbiegliście od tematu mojego wątku..! Zadałem pytanie i chciałem uzyskać odpowiedź bo mam nikłe doświadczenie w tym temacie. Proszę...
Odpowiedz
Korek potraktowany gorącą wodą staje się bardziej miękki/elastyczny i bez problemu używając korkownicy wciśniesz do szyjki korek grubszy o 2-4 milimetry a i pewnie więcej. Im większa różnica tym bardziej pewne zamknięcie.
Pozdrawiam, Paweł

Odpowiedz
(16-09-2019, 15:54)NachoVidal33 napisał(a): Na krotki czas powiadasz? Pisze to osoba, ktora splodzila 3,5 tysiaca postow? Czyli znawca w temacie, tak jak inni, ktorzy twierdza ze umre od wypicia wina zakorkowanego korkiem z korka w ksztalcie stozka, przechowywanego w pozycji stojacej? Otoz Szanowny Znawco mam parę butelek z winem, w butelkach po wodce i uwaga, ktore lezakuja, sprzed 10 lat... Smak wina jest wysmienity, nic tu po mnie :D

Hmm, to już nie wiem czy Ty to wino chcesz leżakować czy nie, bo jakieś sprzeczne informacje wysyłasz.
A te butelki po wódce z przed 10 lat to na co zamknięte, na korek czy zakrętkę :diabelek: .
Właściwie to chcesz uzyskać jakaś informację, czy ponarzekać, bo informacja którą uzyskałeś, mówi Ci co jest z reguły poprawne, a jak masz inne zdanie w tym temacie to Twoje prawo, tylko po co pytasz i obrażasz przy okazji.
Pozdrawiam

(26-08-2019, 07:25)Singer napisał(a): Chodziło mi o to że jeśli szyjka ma 23 mm średnicy to o ile mm większy musi być korek aby nie było większego problemu z umieszczeniem go w szyjce. Mam kilka ciekawych butelek ( 3l, 5l, 7l )o różnych średnicach szyjki

Jedna uwaga, butelkowanie wina w tak dużym szkle jest o tyle kłopotliwa, że po odkorkowanie, wino ma tendencję do utleniania się, więc powinno być spożyte w miarę szybko.
Natomiast jeśli w nich zabutelkujesz miód pitny, to to ma zdecydowanie mniejsze znaczenie.
Miód pitny spokojni może być przechowywany na stojąco, może mieć większy kontakt z powietrzem.
Lech
Odpowiedz
Przeczytaj uwaznie jeszcze raz, wszystko jest napisane, nie bede sie powtarzal ;) nie musisz tez cytowac mojej wypowiedzi, nie wszyscy sa tak malo domyslni ;) odpowiedzi na zadane pytanie i tak nie uzyskalem :D
Odpowiedz
Hmm, dzięki za tak cenną informację, niestety nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, ale to Twój problem :D .
Lech
Odpowiedz
Tak?  :D To czy mógłbyś być zatem tak miły i wskazać mi proszę miejsce, gdzie pojawiła się odpowiedź na moje pytanie, na pewno z przyjemnością to zrobisz, bo jesteś miły i chętnie służysz cenną radą niedoświadczonym amatorom  Confused
Przypomnę, gdyż pewnie nie chce Ci się czytać  ;) Czy stożkowe, korki z korka, przed umieszczeniem ich w butelce (tudzież zakorkowaniem jej) powinny być wymoczone we wrzątku, w celu uprzedniego ich zdezynfekowania? :> Na opakowaniu niestety nie ma tej informacji, stąd moje pytanie  :( na pozór trywialne.... a jednak sprawiające tyle problemów.
Nie mam tutaj absolutnie na myśli łatwiejszego wślizgnięcia się w szyjkę butelki  ;) gdyż z racji kształtu wchodzę one bez problemu, co nie oznacza, iż nie trzeba użyć do tego odpowiedniej siły.
Co do sensu ich użycia wypowiedział się już użytkownik Tequila  :D za co mu dziękuję, gdyż jako jedyny chyba, odniósł się to mojego postu...
Odpowiedz
Hahahaha, kolejny wszystko wiedzący kolega. Uwielbiam takich :) Sam miałem kiedyś podobne podejście... Na szczęście miałem...

A więc drogi kolego po pierwsze więcej pokory, koledzy próbują Ci wytłumaczyć, że do dłuższego przechowywania wina te korki średnio się nadają, a dlaczego? Ponieważ powierzchnia styku korka z szyjką butelki jest na tyle mała, że szybciej dojdzie do utlenienia wina. Oczywiście nie umrzesz od takiego wina, ale jego smak i zapach będzie, powiedzmy delikatnie - słaby. Dodatkowo uprzedzają Twoje pytania, bo amator często nawet nie wie o co zapytać i to taki trochę krok w Twoją stronę. Gdyby ludzie odpowiadali tak jak sugerujesz to dopiero by było "A dlaczego nie powiedzieliście mi że jak zrobię to i to, to się stanie to i to?!?!"
Jak zapewne wiesz po to używa się korków z korka, żeby pozwolić na delikatną, podkreślam delikatną wymianę gazową. Pozwala to na dojrzewanie wina, jakieś tam magiczne zmiany, które zmieniają jego charakter.

A mógłbyś mi odpowiedzieć na pytanie czemu wino w zakręcanej butelce jest nadal dobre?

Po drugie co Ci daje obrażanie kolegów i te zaczepki, ten sarkazm? Poczułeś się przez to lepszy? Może ważniejszy? Bawi Cie to? Nie rozumiem, serio. Chcesz się czegoś dowiedzieć, bo jak jednak się okazuje nie jesteś wszystko wiedzący i robisz takie zagrywki? Wierz, mi że jak dalej będziesz miał taką postawę to mało kto będzie chciał Ci pomóc.
A odnośnie Twojego pytania to dobrze byłoby je zalać wrzątkiem, żeby po pierwsze odkazić - chociaż ja dodatkowo moczę w delikatnym roztworze piro przez kilka sekund, a po drugie, żeby spłukać ewentualny pył, który znajduje się na korkach i może trafić do wina, co na pewno wpłynie na jego aspekt wizualny.

Pomyśl, że wino robisz kilka do kilkunastu miesięcy, planujesz, dbasz, zlewasz, mierzysz i później do zakorkowania używasz słabego korka - w ten sposób możesz zniweczyć większość swojej pracy, a to jest strasznie demotywujące.

Tomasz
Odpowiedz
Eldier świetnie to ująłeś i pięknie napisane  :spoko:
A wracając do tej taniej korkownicy to jestem zdziwiony ze aż tak dużo wysiłku Cię kosztowało , tym bardziej przy ilości dziesięciu butelek.
Może zła taktyka ? Ja stawiam na podłodze i pyk i w środku  :) nawet bez młotka.
Więc alboś tak wątły fizycznie, lub starszy już człowiek, przynajmniej ode mnie. Mi stukło 52 wiec jeszcze daje radę  :pijemy:
Pozdrawiam Tomek.
Odpowiedz
NachoVidal33 - a ja odnoszę wrażenie, że dla Ciebie sam temat mniej ważny jest niż możliwość pogadania sobie oraz popisanie się elokwencją.
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu... Prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły!
Po pierwszym kieliszku wychodzi z nas drugi człowiek i on też chce się napić! (Wańkowicz)
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Jak by rządziły na świecie kobiety to nie było by wojen! Państwa by były co najwyżej poobrażane na siebie.

Odpowiedz
(17-09-2019, 18:52)tata1959 napisał(a): NachoVidal33 - a ja odnoszę wrażenie, że dla Ciebie sam temat mniej ważny jest niż możliwość pogadania sobie oraz popisanie się elokwencją.

...oraz udowodnienia nam jak bardzo jesteśmy niedouczeni i nie umiemy czytać ze zrozumieniem...
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Eldier dziękuję za odpowiedź, a dlaczego ma być niedobre, skoro znajduję się w butelce szczelnie zakręconej? choć nie ukrywam, że sam jestem zdziwiony tym faktem  :D

Załóżmy, że mnie przekonałeś (Twoja odpowiedź była wyczerpująca i w pełni satysfakcjonująca, szkoda, że nie byłeś pierwszym, który odpisał na mojego posta  :cool:  ) i pojadę do sklepu oddam zakupione stożkowe i kupie walcowe korki  :D  
Thomasl uważasz, że ta zajebista "korkownica" której obaj jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami, poradzi sobie ze "wsadzeniem" tych korków do tych butelek?

https://www.eurowin.pl/pl/p/Butelka-0%2C...-cuve/1886

https://www.eurowin.pl/pl/c/Korki-do-butelek/65
Odpowiedz

Skocz do: