Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korkowanie butelek
Zamierzam nastawic winko z ciemnych winogron i mam jedno pytanie , czy korkowanie butelek korkami z naturalnego korka ma jakies większe znaczenie dla smaku wina , czy tylko dla względów estetycznych.
Jesli nie jest to aż tak ważne to zastąpię je w tym roku plastikeim lub metalem ( po prostu chciałbym zaoszczędzic na korkownicy):D
Domysłam się , że korek naturalny stanowi większą przeszkodę dla cieczy niż dla gazów , w przeciwieństwie do sztucznych materiałów .Zastanawiałem się nad kupnem taniej korkownicy (tej smiesznej za ok.10PLN) , ale wolę poczekac i kupic lepszą póżniej.
Odpowiedz
To zależy jak długo chcesz przechowywac swoje wino. Jesli przeznaczasz je do szybkiej konsumpcji możesz sobie pozwolic na zakrętki albo plastikowe korki. Jesli jednak chcesz je przechwywac dłużej należałoby jednak zastosowac korek. Na czym polega problem? Ano na tym, ze musisz zapewnic szczelne zamknięcie. To jest najważniejsze. Jednak korek pozawla na przenikanie do wina minimalnych ilosci powietrza które pozwalają na tzw."dojrzewanie" Jesli zastosujesz zakrętki albo plastik - oddychania nie będzie. Tragedii też nie będzie - jesli tylko zamknięcie będzie szczelne. W przeciwnym razie wino najpewniej się zepsuje.
ukłony
Stefan
Odpowiedz
Dzięki za porady.
W tym roku będę zakręcał albo plastik i będę miał nadzieję że zima będzie mrożna i będzie można grzac do wiosny...;)
A na następny sezon zoapatrzę się w korkownicę

Jeszcze raz dzięki :D

Skocz do: