Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korkowanie dużych balonów (piwnica)
Ustawiłem w zeszłym roku balony 25L z dojrzewającym winem w piwnicy a że nie miałem korków bez otworu, to zatkałem korkiem z rurką którą (rurkę) owinąłem folią aluminiową co ogranicza parowanie wody (monitoruję oczywiście także). Teraz będę jednak miał korki naturalne (mielonka) bez otworu więc nimi zakorkuję. Pytanie: odkazić je w piro/wrzątku/parze i wetknąć w balony - i to wszystko? Czy też jakoś je zabezpieczyć przez rozsychaniem/przenikaniem powietrza, np. poprzez zalakowanie korka stopioną świecą lub woskiem pszczelim? Zadanie czeka mnie zaraz niedługo i chętnie skorzystam z doświadczeń :D
Odpowiedz
Mam złe doświadczenia z dużymi korkami z mielonki. Kruszyły się od środka. Może te które miałem były kiepskiej jakości. Teraz stosuję kapturki naciągane na szyjkę gąsiora. Wykorzystuję w tym celu silikonowe foremki na ciastka.
Odpowiedz
Hmm, a co przeszkadza korek gumowy z rurka w którym jest woda, toć jeżeli tylko co jakiś czas sprawdza się czy woda z rurki nie wyparowała, to taki zamknięcie jest szczelne i można przechowywać długo aż do butelkowania.
Lech
Odpowiedz
Ja zakładam korki silikonowe na zewnątrz i po problemie.
Odpowiedz
Dwa rozwiązania dla korków z otworem. Do rurki możesz wlać glicerynę (nie odparowuje) lub zamiast rurki zatkać otwór w korku np śrubą. Nie polecam korków mielonych bo tak jak napisano powyżej kruszą się i są niepraktyczne oraz drogie.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Ja wyjmuję rurkę, a w jej miejsce wciskam ciasno zwiniętą serwetkę papierową. Korków naturalnych, czy mielonych, przestałem używać po tym jak zaczęły je zasiedlać korniki.
Pozdrawiam zbyszek
Odpowiedz
Co zaczęło zasiedlać ? :D Korniki ? :P Całe życie w błędzie, sądziłem że tym się różnią od kołatków, że żrą łyko.
Odpowiedz
Nie wiem czy to były korniki, tak myślałem, ale lite korki były podziurawione jak sito, małymi otworami, jak stare meble. Widać za długo balony czekają u mnie w piwnicy na opróżnienie. ;-)
Pozdrawiam zbyszek
Odpowiedz
OK, dziękuję za uwagi i zauważenia tudzież anegdoty ;)
Nie pomyślałem o tej glicerynie a przecież mam jej trochę zawsze.
Odpowiedz
Gliceryna na wodzie czy zamiast wody?

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Zamiast wody. Używam po fermentacji burzliwej i cichej w okresie leżakowania w balonach. Wodę musiałem ciągle kontrolować i dolewać. Przy kilkunastu balonach było to naprawdę upierdliwe.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Wodę kontroluję przy okazji sięgania ziemniaków i/lub przetworów. Ale przerzucę się na glicerynę. Wygodniej.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Skocz do: