Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kriokoncentracja to nie destylacja, ale...
Kriokoncentracja, czyli krótko mówiąc wymrażanie mające na celu uzyskanie koncentratu, w tym przypadku winnego. W domowym zastosowaniu polega na wsadzeniu winka w zamrażarę i odcedzeniu grudek lodu. Pozwala na otrzymanie w prosty sposób koncentratu winnego o zawartosci alkoholu ponad 30%. Zachowane zostają w stanie niezmienionym wszystkie substancje zawarte w winie oprócz wody, która zostaje częsciowo usunięta.

Przyznaję, nie próbowałem tego jeszcze czynic, ale zamierzam w najblizszym czasie (ryżowe zbliża się do mety :D). Gryzą mnie nieco obawy pod tytułem stan głowy dnia następnego, ale jesli by się zastanowic, to przeca tylko zagęszczone winko. Ktos cos sądzi na ten temat?
Odpowiedz
O masz ci los...nigdy o tym nie pomyslałem. Strasznie mnie zaciekawiłes tym tematem. Daj znac jakie efekty dał ten zabieg. I czy to możliwe wogóle jest cos takiego? Masz może jakis link z empirycznym dowodem na to?
Odpowiedz
Sprytne, prawda? Nie jest to jednak mój pomysl, nie jestem tak genialny. Jest to natomiast jeden ze sposobów koncentracji używanych w przemysle spożyczym. Używane jest własnie m.in. do koncentracji win (raczej tych tańszych, ale chodzi mi o wina prawdziwe, nie siarkopolo), które mogą byc przetransportowane w inne miejsce, a tam odtworzone na nowo przez dodatek wody i rozlewane.
Spróbowac na pewno spróbuje tej metody oraz jej wplywu na organizm ludzki :big:, ale czas to jakis musi potrwac jeszcze - z braku materiału eksperymentalnego.
Pozdrowienia
Odpowiedz
Poszukałem sobie na necie o tym procesie i muszę przyznac, że nie ma tego za wiele...Jedyne co znalazłem to:

http://www.au.poznan.pl/~gralew/dydaktyc...ezanie.ppt

A tam na tych schematach to wcale nie wydaje się byc takie proste...
Odpowiedz
Niestety problemy w necie ze znalezieniem czegokolwiek na ten temat. Pozostaje ewentualny spacer do księgarni w celu przjrzenia książki "Technologia żywnosci częsc 2" Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, rok 2000, strona 330. Książka raczej ogólnodostępna.
Odpowiedz
Jakby ktos więcej cos znalazł na necie to 'dawajta' na forum linki:)
Odpowiedz
Schematy skomplikowane, bo to są schematy do produkcji przemysłowej, uwzglednione tam specjalistyczne urządzenia są do produkcji ciągłej i na obliczone na dużą ilosc; sam proces jest niezwykle prosty i opiera sie na tym co napisałem powyżej. Sądzę że zamrażarka i sitko powinny wystarczyc do domowej kriokoncentracji.
Odpowiedz
Cudze chwlicie a swego nie znacie. taka dyskusja juz byla na forum wydaje mi sie ze o miodach ale istota sprawy jest taka sama poszukajce lepiej:ksiazka:
Odpowiedz
Fakt:
http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0

Pozdrawiam i dzięki Piekarz!
Odpowiedz
Zgadza się - tam pojawia uwaga na temat szybkosci zamrażania - uwaga prawdziwa, bo cytuję z mądrego źródła: "Im wolniej będzie następował spadek temperatury w przedziale od ok. minus 2 st. C do ok. minus 8 st. C, tym większe utworzą się kryształki lodu". Czyli wieksze kryształki, więcej wody i łatwiej oddzielic. Myslę że po wstawieniu do zamrażary winka o temp. ~20 st. C temperatura będzie spadac dosc wolno. Ale to moja teoria, praktyka pokarze jak wyjdzie.
Odpowiedz
Pokaże oczywiscie, Im sorry.
Odpowiedz
Praktyka Cię pokarze jak zgodzi się z teorią:lol:
Odpowiedz
W sumie to ciekawy temat moze i ja bym cos takiego spróbował?? mam takie jedno winko nie za ciekawe wiec moze jak znajde chwilke to wstawie to do zamrażarki:)
Odpowiedz
A i ja mam ochotę empirycznie potwierdzic tę teorię:)
Odpowiedz
Ja nie tak dawno wymrażałem nie za bardzo lubianego przeze mnie trójniaka (kupny - Złota Pasieka) i powiem tak:kiepski moidzik po wymrożeniu okazał sie jeszcze bardziej kiepski bo jego wady uległy wzmocnieniu (smak i zapach), za to "odpad", który wydzielił w postaci niestety drobnych kryształków, trudnych do odsączenia (konsystencja galarety czy kaszki) był tych wad pozawiony:lol:, niestety był dosc wodnity co nie stawiało go jako trunku zbyt wysoko. ale wady pierwotnego miodku to własnie ten "odpad" stracił.
Odpowiedz
No własnie, małe kryształki to objaw zbyt szybkiego mrożenia. Rzeczywiscie to może stanowic problem. Jak to robiłes? Normalnie w zamrażarę wrzuciłes?

Natomiast jesli wino byłoby dobre i spróbowac wymrozic... To moze byłby efekt pozytywny.
Odpowiedz
Aha, jeszcze jedno. Zagęszczenie wina kiepskiego niestety nie poprawi jego własciwosci zmakowo-aromatycznych. Wręcz odwrotnie, tylko je zintensyfikuje. Pomóc może jedynie przy podwyższaniu ilosci alkoholu i własnie chęci uwydatnienia już istniejących aromatów i bukietu wina. Nie zmnieni smaku.
Odpowiedz
Co do poprawiania smaku to się w pełni zgadzam. Takie są moje własnie wnioski.
Co do wymrażania to oczywiscie w zamrażalniku :) A krształki były małe bo... miodek zamarzł mi w ciągu ... KILKU SEKUND (2-3). Efekt był piękny, ale w tym przypadku niekorzystny. Chodzi oczywiscie o krzepnięcie cieczy przechłodzonej. Po kilku godzinach spędzonych w zamrażalniku nie było ani jednego kryształka lodu w miodzie. Już chciałem zlewac do butelki z braku wiekszego mrozu pod reką, a tu nagle z miodu zrobiła się lodowa kasza. Ładnie to wyglądało, ale nie na wiele się to zdało.
Odpowiedz
Aha, dzięki. No nic, trzeba by pokombinowac samemu. Za kilka dni poeskperymentuję i napiszę wnioski.
Odpowiedz
Iwan, a jaki cel ma przyswiecac temu eksperymentowi? Chodzi tylko o uzyskanie wyższych %?

Mnie ciekawi, czy taki koncentrat może dojrzewac tak jak normalne wino. Co za oszczędnosc miejsca by była.
Odpowiedz
Tak, chodzi głównie o uzyskanie większego % i sprawdzenie jak taki koncentrat wplywa na organizm. Czyli czy to dobry pomysl jest w ogóle.
Co do dojrzewania - szczerze nie mam pojęcia, choc zastanawiałem się chwile nad tym.
Odpowiedz
Jesli komus chodzi po głowie np uzyskanie w ten sposób sliwowicy z wina sliwkowego to muszę ostudzic jego zapędy. Wiele związków smakowo-zapchowych jest rozpuszczalnych w wodzie i wymrażając ją pozbywamy się tego co najlepsze.
Jednak eksperyment dla samego eksperymentu może byc ciekawy, bo nagle może się okazac, że nawet tracąc częsc zw.A-S zostanie ich na tyle dużo że sliwowica będzie smaczna
Odpowiedz
Dodam, że dawno temu miała to być metoda konkurencyjna do destylacji, ale nie przyjęła się własnie ze względu na niemożność usuwania znieczyszczeń z koncentratu.
Odpowiedz
Wymrażanie z powodzeniem stosuje się w piwowarstwie w piwach typu eisbock. Metodę wynaleziono przypadkiem i, jak to zwykle bywa, na skutek niedbalstwa. Ale efekt okazał się dobry - piwo zyskuje na alkoholu nie tracąc przy tym na smaku.
Odpowiedz
Racja.Pijalem iesbock w Bawarii 12 procentowy o doskonalym smaku. Nie mialem pojecia, Mycho, ze tak dobrze sie znasz na piwach. Pozdr.
Odpowiedz

Skocz do: