Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kriokoncentracja to nie destylacja, ale...
mysle, że przy obecnych mrozach. Najlepiej byłoby wstawić takie winko najpierw do lodówki(4-6 st). Później jeśli ktoś ma chate odpowiednią, do zimnego pomieszczenia (0 st?), np. sień, spiżarnia, a na końcu wystawiamy na mróz. Im niższa temperatura cieczy tym wolniej będzie sie do tej zewnętrznej zbliżała.
Jeśli nie wierzycie to sprawdzcie z robieniem lodu w kostkach. Wrzątek zamarźnie szybciej od 20 stopniowej :)
pzdr
fea
Odpowiedz
ja ostatnio sprawdzalem jak dziala zamrozenie i odmrozenie winka na szybkosc klarowania. Z tego co zauwazylem to w zaden sposob nie wplywa :P ale probowalem odsaczonego winka i musze przyznac, ze mialo ciekawy smak ... prawie jak nalewka. Poza tym zamrozenie winka stanowczo wybija drozdze :).
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez PleMWiniarz
Poza tym zamrozenie winka stanowczo wybija drozdze :).
Możesz sie zdziwić i to bardzo :big:

Krzysztof
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez fea
Jeśli nie wierzycie to sprawdzcie z robieniem lodu w kostkach. Wrzątek zamarźnie szybciej od 20 stopniowej :)
Coś Ci się chyba wydawało, albo przeprowadziłeś test nie zachowując identycznych warunków pomiaru. Wrzątek zamarznie jednak później i to dokładnie o czas, w jakim temperatura będzie spadała ze 100 do 20 stopni Celsjusza.
Odpowiedz
Nie próbowałem więc nie będę się spierał ale gdzieś słyszłem o niejakim Ernesto Mpemba.
Dziś ten zaskakujący efekt szybszego zamarzania goracej wody nazywa się efektem Mpemby.
Nie jestem pewny ale to chyba potwierdza szybsze zamarzanie gorącej wody niż zimnej.
Odpowiedz
Cha cha cha.

Znam to z wczesnej młodości. To takie doświadczenie, które robiło się w pojemniku atermicznym (np. termos) otwartym u góry.
Założenia: pojemnik atermiczny (termos) otwarty u góry. 1 porcja wody o temp. ~ ok. 100 st.C, druga porcja wody o temp. ~ ok. 20 st.C. Obie porcje wody identyczne - ok.0,5 ltr. Temp. na zewnątrz pojemników ok. -20 st.C.
Teza: woda o temp. 100 st.C szybciej zacznie zamarzać niż woda o temp. 20 st.C.

Czemu? Bo woda odizolowana ściankami i denkiem od otoczenia oddaje ciepło głównie poprzez parowanie w zaistniałych warunkach. Dochodząc do 0 st.C woda o wyższej temp.początkowej posiada mniejszą objętość od wody o niższej temp.początkowej. Jej objętość na tyle uległa zmniejszeniu, że energia, jaką woda musi oddać do otoczenia ogółem do czasu osiągnięcia 0 st.C jest co prawda większa, ale zmniejszenie objętości poprzez odparowanie wody powoduje przyspieszenie schładzania w niższej temp. w stosunku do wody o niższej temp.początkowej oraz znaczne przyspieszenie procesu zamarzania.
W punkcie 0 st.C następuje przecięcie charakterystyk temp. w funkcji czasu.
Woda o wyższej temp.początkowej w ogólnym rozrachunku zamarznie szybciej niż woda o niższej temp.początkowej.

Skocz do: