Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krupnik - filtrowanie
Witam,

w listopadzie zrobiłem nastaw na krupnik zgodnie z recepturą Cieślaka (trochę spieprzyłem bo za długo gotowałem... chyba 40 min). Mija teraz 6 miesięcy od sporządzenia nastawu, więc należałoby już ów krupnik przefiltrować. W jednej butelce miodzik bardzo ładnie wysedymentował na dno butelki, natomiast problem powstał przy drugiej butelce. Miód się rozwarstwił. To znaczy część miodu jest na dnie , a część powyżej.
Co robić ? Czekać, aż to może opadnie na dno czy już filtrować ?

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Na tym zdjęciu widać dolną część słoja z typowym dla miodówek osadem. Nie wiem o jakie rozwarstwienie powyżej masz na myśli.

Zlej ostrożnie znad osadu, tak żeby nie zmącić osadu. Sam osad filtruj przez kilka warstw ręcznika papierowego umieszczonego na sicie. Będzie kapało wolno i długo, aż przestanie.
I nie wyciskaj tego co zostanie na ręczniku.
Odpowiedz
Jest taka warstwa powyżej dolnego osadu.... Patrząc od dna... Na dnie jest osad... później wódka... a później znowu osad zawieszony.

A jak przeleję przez sitko a później jałową gazę złożoną na 4 to będzie wystarczająco? Patrząc po nalewce owocowej ostatnio to jednak nie wystarczyło ... :/ lekki osad na dnie się nadal zbiera. Chyba, że to normalne...
Dlaczego nie wyciskać tego co zostanie ? Co się wtedy stanie? :)

Btw. dziękuję Ci Drajla za cierpliwość i wyrozumiałość w odpowiadanie na mojego różnego rodzaju pytania :)
Odpowiedz
Tak nawiasem mówiąc, to każda nalewka, nawet kryształowo klarowna, z czasem zrzuca osad. To normalne.

Zrób tak jak Ci napisałem powyżej.
Gaza przy miodówce nic nie da, bo większość osadu przez nią przeleci.
Owszem, coś zostanie, ale to co przeleci, znowu będzie musiało sporo postać, żeby osad opadł.
Odpowiedz
Czyli te ręczniki papierowe to są takie zwykłe kuchenne ręczniczki, które kupić można w supermarkecie ? A co sądzisz o płóciennych workach filtracyjnych ? Czytałem, że super sprawa... (nie wiem tylko jak to się ma z miodem).
Odpowiedz
Ostatnio używam ręczniki Velvet z napisem na opakowaniu - chłonny, wytrzymały, super wydajny - pakowany po 2 sztuki, kupiony w biedrze.

W tym rodzaju nalewek, płótno nie zdaje egzaminu, bo się zapycha i przestaje po krótkim czasie cokolwiek kapać. A wyciskanie przez materiał mija się z celem.
Odpowiedz
Jadę do Biedronki ! :)

Skocz do: