Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Księga nalewek" ??
Witam,

Otóż wychodzę do Was jako elity w tym fachu ;) z propozycją i z chęcią zasięgnięcia Waszej opinii na temat stworzenia czegoś na wzór Księgi nalewek czy coś podobnego.

Tak się składa że nosiłem się z zamiarem stworzenia takiego czegoś już od dawna a ostatnio trafiła mi się okazja iż mógłbym takie "coś" wydać niskim kosztem, gdyż znajomy ma drukarnie i po kosztach mógłby mi wydać kilkdziesiąt sztuk.

Mój pomysł polegałby na tym iż większość z Was ma się czym pochwalić w temacie nalewek. Chcę stworzyć zbiór najlepszych nalewek naszych Użytkowników, tylko sprawdzone przepisy na nalewki.

Wszystko byłoby zebrane do "kupy" oprawione w okładkę skóropodobną z elegancką czcionką, format B5. ( szczegóły do dogadania)

Tak jak mówię cena napewno będzie groszowa.

Zależy od ilości stron oraz chętnych do nabycia.

Z tego co się orientowałem to znajomy jest w stanie zrobić nam takie coś za ok. 10 zł/szt. do 100 stron.

No i teraz tylko kwestia czy znalazły by się osoby chętne na takie coś ;)

Jestem otwarty na wszelkie sugestie oraz uwagi.

Jeśli się przyjmie to zabieramy się za zbieranie przepisów oraz na sporządzanie listy chętnych do nabycia.
(07-02-2011, 18:27)boss_crew napisał(a): ..........na sporządzanie listy chętnych do nabycia.

Jaki format, jaki papier, jaka oprawa są w tej cenie?

Fajnie by było umieścić w takiej KSIĘDZE spis jej nabywców.
format B5, myślałem nad papierem pergaminowym lekko zżółkniętym, i oprawa skóropodobna - tak aby przypominało starą księgę. ;) Zamieścić możemy w niej wszystko co chcemy, panuje pełna dowolność ;)

Dlatego piszcie jak widzicie ten projekt, zmiany, rysunki, wstawki. itp.
Jest wątek o nalewce top topów - myślę że kilka z nich by się nadało, jak nie wszystkie. Wstępnie bym się pisał.
chodzi mi o to aby w tylko 1 temacie były zamieszczane same przepisy do naszej ksiegi, bez zbednych komentarzy, na PW bede przyjmowal zapisy chetnych do nabycia.
(07-02-2011, 18:27)boss_crew napisał(a): Tak jak mówię cena napewno będzie groszowa.

Witam.

A co to znaczy że cena będzie groszowa ?? Dla jednego cena groszowa to 5 zł. a dla drugiego 50 zł.

Myślę, że dopóki nie określisz podstawowych parametrów (w tym ceny), nie uda się zebrać chętnych. Ja na ten przykład jestem wstępnie zainteresowany, ale potwierdzę jakbędę znał cenę :-)))))))

Sam pomysł fajny ...

Pozdrawiam
MILBAS
A kolega to widzi, że każdy z uczestników przedsięwzięcia ma podać, nie wiem, 5 sprawdzonych przepisów i z tego tworzy się książkę czy inaczej?

Potem co następuje? Autorzy dostają egzemplarze okazowe czy muszą/mają kupić odpowiednią ilość czy składają się na pewną ilość książek czy książka summa summarum trafia do księgarń czy sprzedaży wysyłkowej?
cena książki nie przekroczy 10 zł. będzie dostępna tylko na forum w dowolnej ilości, nie przewiduję sprzedaży w księgarniach itp.

Poprostu nasi userzy nadsyłają swoje sprawdzone przepisy na nalewki, zbieramy to do "qpy" , ja przekazuję to do druku.

Zasady zamawiania są takie że ja muszę zadeklarować pierwszy nakład. Zamówię 50 szt. jeśli zejdą wszystkie to domówię więcej.

Płacicie dopiero jak otrzymacie przesyłkę do rąk własnych.
Ile maksimum i minimum przepisów na user'a?
nie ma ograniczeń. tylko proszę aby każdy kto zamieszczał będzie przepisy dawał te swoje najlepsze i sprawdzone. ilość nie jest przeszkodą bo ile ich uzbieramy tyle zamieścimy.
No to daję 5: limoncino, likier z opactwa Faivre, piołunówka, benedyktynka i likier alpejski. Wszystkie są na forum, ale jak trzeba, to zgromadzę tutaj.
kto jest właścicielem praw do "Księgi"? copywright i tym podobne.
Kto jest później (po wydaniu) właścicielem praw majątkowych.
Kto jest wydawcą?
Czy publikacja będzie miała numer ISBN?

techniczne:
druk czarno-biały czy też kolorowy
piszesz, że "okładka skóropodobna z elegancką czcionką" - czy chodzi tutaj o złocenie napisu tzw "hot stamping"?
(08-02-2011, 18:21)Przemo_P napisał(a): kto jest właścicielem praw do "Księgi"? copywright i tym podobne.
Kto jest wydawcą?

techniczne:
piszesz, że "okładka skóropodobna z elegancką czcionką" - czy chodzi tutaj o złocenie napisu tzw "hot stamping"?

spokojnie;) moja propozycja nie ma na celu zarobku z mojej strony, jedynie chodzi mi o zebranie naszych najlepszych przepisów w 1 miejscu, w ładnej oprawie, napewno warto mieć taką swoją książeczkę w swojej biblioteczce.

druk myślę że czarno biały bo świetnie będzie pasował do paieru, można zamieścić parę jakiś grafik na kilku stronach, wszystko do dogadania między nami.

Co do przepisów to można założyć specjalny oddzielny temat do wklejania przepisów aby nie wertować całego działu.

Jeżeli cena będzie przystępna to znajdzie się paru chętnych.Pytanie-czy można w to wejść jako nowicjusz ?Tzn.bez własnych przepisów ?
(08-02-2011, 18:39)boss_crew napisał(a):
(08-02-2011, 18:21)Przemo_P napisał(a): kto jest właścicielem praw do "Księgi"? copywright i tym podobne.
Kto jest wydawcą?

techniczne:

spokojnie;) moja propozycja nie ma na celu zarobku z mojej strony

Nie posądzam Cię o to, jednak każdy, kto daje swoją bądź co bądź własność powinien wiedzieć co i jak. Może się bowiem zdarzyć, że książeczka lub pliki trafią w ręce kogoś kto będzie chciał na tym zrobić biznes. Jeśli nie będzie C w kółeczku i nie będzie numeru ISBN to każdy kto będzie chciał, będzie mógł to wydać jako swoje.

Mój pomysł:
kiedyś zadrukowywałem dla klienta pojedyncze kartki papieru czerpanego ozdobnego, który miał w swojej strukturze kwiaty lawendy lub nagietka. Jeślibym coś robił co do nalewek dla ograniczonej ilości osób to poszedłbym w tym kierunku. Niestety koszta mogą być większe niż 10 zł sztuka.
(08-02-2011, 22:25)Przemo_P napisał(a): ...
jednak każdy, kto daje swoją bądź co bądź własność powinien wiedzieć co i jak. Może się bowiem zdarzyć, że książeczka lub pliki trafią w ręce kogoś kto będzie chciał na tym zrobić biznes. Jeśli nie będzie C w kółeczku i nie będzie numeru ISBN to każdy kto będzie chciał, będzie mógł to wydać jako swoje.
...
Otóż to.
Jak chcecie się zabezpieczyć przed tym ?
Reszta to nie problem.
Myślę, że warto by zapytać Fridę, pewnie będzie wiedziała co i jak. Wydawała przecież swój zbiór "Nalewki i Likiery" - zresztą jeszcze chyba do nabycia.
Jeżeli koniecznie jest parcie na wydanie kolejnego zbioru, to właściwie nie mam nic przeciwko ale należy się nad tym mocno zastanowić.
Przecież literatury takiej jest na rynku co niemiara i zawartość właściwie się nie różni, poza oprawą graficzną i nieco odmiennymi tytułami. W niektórych publikacjach, autorzy nawet nie zadali sobie trudu modyfikacji przepisów, są toczka w toczkę "zerżnięte" z innych publikacji lub nawet z Naszego forum:diabelek:
Ja to bym takie 50 przepisów Bogiego nabył :) Tylko jedna prośba niech składniki będą dostępne w wiekszości sklepów spożywczo-zielarskich;)
Mam w swojej biblioteczce kilka książek z przepisami na nalewki (również Fridy), a co cenię najbardziej w przepisach? To co jest na dole pod nim a raczej co bardzo rzadko tam się znajduje czyli opis co za nalewa wyjdzie, jakieś dodatkowe wskazówki co do np. smaku, metody sprawdzonej filtracji, ilości cukru, czas dojrzewania (oczywiście nie jak w jednym z ostatnich wątków przytoczony przepis farmaceutki z oczekiwaniem 6-8 lat jak dobrze pamiętam) itp.

Także moja sugestia jakby można: przepis i delikatny opis pod nim, było by bardzo mile widziany.

Raczej nie jestem autorem pionierskich nalewek i w większości przypadków korzystam z przepisów zamieszczonych na forum lub w książkach, jednak byłbym chętny na "Księgę Nalewek",
więc moje pytanie: taki ktoś też może w razie realizacji na nią się pisać?
jak wiadomo i jak to już ktoś tu napisał każdy może sobie wejść na nasze forum i pogrzebać w przepisach i wydać sobie swoją książkę i raczej trudno później dochodzić czy bezprawnie skopiował tekst bo takich jest mnóstwo w necie .

Mi chodziło o naszą forumową książeczkę z przepisami. Znamy się jedni więcej drudzy mniej. Wiemy że mamy w swoim gronie prawdziwych arcymistrzów nalewkarskich i nietylko.

Możemy nawet zaznaczyć że wszystkie przepisy pochodzą z naszego forum i są własnością ich pomysłodawców.
Mam jakieś deżawiu czy jak ... ?
Swego czasu już taki pomysł zaistniał, powstał wątek, były zbierane przepisy (nawet się zmobilizowałem i wysłałem jeden ...) Frida próbowała zachęcać PT Forumowiczów ...
No cóż pantarej (albo panirej żeby było politycznie poprawnie).
Zobaczymy jak będzie tym razem.
no więc dobra, aby nie tracić czasu otwieram oddzielny temat gdzie będą zamieszczane tylko i wyłącznie wasze przepisy. tutaj będziemy dalej omawiać sprawy co do formy tej księgi.

Proszę podawać nazwę nalewki, składniki oraz krótki opis sporządzania. Mogą być dodane również dodane tak jak Maaro78 prosił wskazówki ,

W razie problemu mógłbym pobawić się w składanie. Znam dość dobrze TeX, czyli język do profesjonalnego składania tekstu. Jak coś to mógłbym zająć się tym od strony technicznej. ;)
Boss_crew - czytam ten wątek, mam nadzieję z należytą uwagą, oraz wątek, który założyłeś na przepisy.
W obydwu brakuje mi stanowczości odnośnie, stanowiących troskę nie tylko moją, praw autorskich*.
Proponuję sporządzenie umów cywilnoprawnych z każdym autorem, który by zadeklarował chęć nadesłania swoich przepisów. Zabezpieczały by one prawa autorskie i uczyniły dalsze dyskusje na ich temat bezprzedmiotowymi.
Opublikuj propozycję takiej umowy lub może jakiś prawnik z forum coś podpowie, a myślę iż "sypnie" przepisami.
*) w wątku na przepisy nie podałeś, aby nadsyłający podawali swoje personalia (lub nicki).
Zgadzam się z Waszymi opiniami, ale odnośnie praw do przepisów to może być problem. Konsultowałem się z radcą prawnym i w tej sytuacji spisanie umowy nic nam nie da niestety. Powodów jest kilka, najważniejsze to są takie iż wgląd w to forum ma praktycznie każdy kto ma dostęp do internetu, przepisów jest tu mnóstwo i wszystkie zamieszczane są dobrowolnie więc każdy może je zebrać wszystkie i opublikować, gdyż żadne z nich ( tak przypuszczam) autor nie zgłosił jako swoje prawa autorskie. Wystarczy nawet że skopiuje jakiś przepis zmieni jego nazwę na jakąś swoją oraz proporcje i już jest praktycznie niemożliwe udowodnienie plagiatu, bo każdy się może bronić że akurat wpadł na taki pomysł.

Jedynie co to możemy zamieścić na początku naszego zbioru wzmiankę iż wszystkie przepisy pochodzą z naszego forum.

Skocz do: