Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Która nalewka jest najgorsza Waszym zdaniem?
Z tych, które robiłam - z kwiatów czarnego bzu z arcydzięglem (chociaż powinnam sprawdzić, jak się ona teraz ma - może po 4 latach jest już dobra?) i żołądkowa gorzka wg Cieślaka brrrr.......fuj!
Odpowiedz
zdecydowania sosnowa :ysz:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez zaraza
Aptekarska / farmaceutów (jak zwał, tak zwał) i nawet nie potrafię uzasadnić, dlaczego, po prostu NIE I JUŻ. A chyba mi wyszła, bo częstowanym smakuje.

hehe mam to samo - mi nie smakowała a gościom bardzo :big:
Ale najgorsza nalewka jaką zrobiłem to była gruszkowa ( pewnie coś schrzaniłem ) ale po pół roku była niepijalna. Stoi sobie w piwnicy i nie wiem co z nią zrobić. ( Może wykorzystam ją jako tzw. czarną polewkę dla przyszłych "zalotników" mojej córki :diabelek: )
Odpowiedz
Kupiłem kilogram brzoskwinek, zalałem spirkiem 60%, potem cukier i po połączeniu stoi już 4 tydzień i za nic smaku i zapachu brzoskwinek nie uświadczysz.
Nigdy więcej z brzoskwinek:diabelek:.
Z suszonego jałowca wyszła terpentyna, ale się wyprawia i za rok będzie cacy. Brzoskwinowa nie rokuje poprawy bo z czasem coraz bardziej przykra.
Odpowiedz
Jak ja bym ocenial moje nalewki po 4 tygodniach to kazda bylaby najgorsza...
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez mamcar
Jak ja bym ocenial moje nalewki po 4 tygodniach to kazda bylaby najgorsza...
Masz dużo racji, ale brak jakiejkolwiek zmiany na lepsze w odstępie 4 tygodni od zlania nie rokuje dobrze, chociaż flaśkie schowałem na dno szafy i się zobaczy.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez tata1959 Brzoskwinowa nie rokuje poprawy bo z czasem coraz bardziej przykra.

Byś może tak, a być może nie. Przedwczoraj w małym gronie degustowaliśmy co nieco. Moja Oleńka wystawiła na stół kilka nalewek, a na koniec morelówkę, która była obrzydliwa i niby z czasem stawała się coraz gorsza. Natomiast przedwczoraj okazało się że jest bardzo owocowa, rześka w smaku.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Maciek OiM
Byś może tak, a być może nie. Przedwczoraj w małym gronie degustowaliśmy ........... a na koniec morelówkę, która była obrzydliwa i niby z czasem stawała się coraz gorsza. Natomiast przedwczoraj okazało się że jest bardzo owocowa, rześka w smaku.

Głębiej wcisnę tę flaśkę i poczekam spokojnie.
Odpowiedz
Gruszkową robiłem z klapsy i też byłem rozczarowany słabym aromatem. Na 1 l nalwewczki dodałem;1 łyżeczkę suszonych jagód, 2 całe ziarna kardamonu, 6 gożdzików, 6 szt. ziela angielskiego, 1 płaską łyżeczkę kolendry, 4 ziarna jałowca, 2 cm kory cynamonu, 1/2 laski wanili , 1/2 skórki cytryny. Po 10 dniach filtrowałem.
Wyszedł zestaw bardzo smaczny.
Odpowiedz
ad tata1959

Jeśli chodzi o alkohole z brzoskwini , moreli to one mają delikatny smak i z samych owoców przy krótkim trzymaniu w alkoholu mogą nie " wyjść".

Ja robiłem w tym roku obydwie i wyszły dobrze.
Ja zalewam alkoholem częściowo owoce przekrojone i także same pestki w stosunku pół na pół.
W zalewie trzymam aż nabiorą właściwego smaku . Nie sugeruję się czasem - tak samo robię z każdym nalewem bo przecież to zależy od temperatury , twardości owoców.

Maciej
Odpowiedz
Czasami parę łyżeczek cukru dosypanych do nalewki brzoskwiniowej i morelowej zdecydowanie poprawia ich aromat.
Trzeba potrząsać po dodaniu cukru tak długo,aż cukier się rozpuści i próbować czy wystarczy.
Lub skosztować następnego dnia czy smak poprawił się.
Odpowiedz
Szczerze powiedziawszy to nie mam w swym dorobku takiej nalewki. która by mi nie smakowała, nie wiem czy to wina czy może zaleta.

Ustosunkuję się także do pierwszych 2 postów Kryma, jak najbardziej się z tobą zgadzam, smak jest kwestią gustu każdego człowieka. Trzeba naprawdę dużo czasu poświęcić na mieszanie składników, żeby wyrobić sobie smak; odkryłem to niedawno, a właściwie ktoś mnie o tym uświadomił, i zawsze sobie powtarzam, że choć będę się uczył tego całe, życie to i tak umrę głupi, ale po drodze uszczęśliwię kilka osób moimi nalewkami :uczen:

W sprawie nalewek, które podajecie jako najgorsze to niektóre robiłem sam, inne próbowałem i nie są to przepisy nalewkowe, które trzeba wyrzucić "na dno szuflady", tylko odpowiednio zmodyfikować "pod siebie".

A co do Brzoskwiniówki to jest wiele kryteriów wykluczających smak brzoskwiniowy; gatunek, okres zbiorów, poziom cukru, co dodałeś.
Moja rada jest taka, odłóż nalewkę do szuflady, przez ten czas popróbuj mieszania składników (może ziół) i dokończ to co zacząłeś.

Pozdrawiam
Maciej
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Maciek OiM
a na koniec morelówkę...
.... okazało się że jest bardzo owocowa, rześka w smaku.
może tu (koniec "kolejki") tkwi sedno jej nieoczekiwanego powodzenia :diabelek:

Mi morelówka i brzoskwiniówka w smaku wychodzą dobre a nawet bardzo dobre ale długo trwalo zanim zaakceptowałem ich trudność w klarowaniu (i w tych nalewkach w zasadzie to sobie już odpuszczam)....
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez SERVATOR
ratafia exotic (ananas, banan, brzoskwinie, kiwi) :nie_powiem:
Nawet prawie 2 lata leżakowania NIC nie pomogły. To moja największa nalewkowa porażka - wczoraj upgradowałem miodem gryczanym i korzeniami.
Odpowiedz
z orzechów:) bleeee, gorzkie jak nie wiem co.
tyle że zdrowa:)
Odpowiedz
Dyniowa - mi zdecydowanie nie smakowała , częstowanym wprost przeciwnie. "Ciekawe" mieli miny jak się dowiedzieli z czego była zrobiona ;)
Odpowiedz
muddy13

może dałeś za dużo orzechów w stosunku do alkoholu???
Odpowiedz
Muddy13 - orzechówka lubi miodek. Wtedy jest równocześnie zdrowa i smaczna.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez drajla
może dałeś za dużo orzechów w stosunku do alkoholu???

Cytat:Wysłane przez tata1959
Muddy13 - orzechówka lubi miodek. Wtedy jest równocześnie zdrowa i smaczna.

Pewnie macie rację - choć robiłem wg przepisu z mądrej książki, to być może lepiej zmniejszyć. A może za późno zbierałem orzechy - były już mocno twarde i cięcie było walką.
Miodu nie dawałem, to była jedna jedyna próba, miodek zacząłem dodawać później do nalewek.
Ale w tym roku nie popuszczę, bo dobra jest na żołądek. Dzięki za podpowiedzi.
Odpowiedz
Bursztynówka 95% brrrrr

Do wszelakich sosnowych wytworów trzeba się przyzwyczaić. Taka retsina np nie wszystkim podchodzi. Niedawno piłem miodek z mocnym sosnowym/żywicznym posmakiem i dopiero na drugi dzień smakował.
Odpowiedz

Cytat:[i] A może za późno zbierałem orzechy - były już mocno twarde i cięcie było walką.
Ale w tym roku nie popuszczę, bo dobra jest na żołądek. Dzięki za podpowiedzi.

W 2008 roku nastawiałem nalewkę orzechową i likier

orzechowy 4 lipca!! I jedną flaszkę 0,5l lekarstwa

orzechowego.

A Ty kiedy nastawiałeś????
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez veeh
Bursztynówka 95% brrrrr

O takim stężeniu to robiłem nalew do smarowania nóg przy

chorobie tzw. słoniowej
Odpowiedz
cebulowa....
Odpowiedz
Polski październik, trójniak litewski z gotowej mieszanki, medowa z percem. Moze dlatego, że nie przepadam za ziołowymi smakami...
Odpowiedz
Myślę, że można żyć bez kosztowania nalewki lawendowej, zaś cała reszta obrzydzanych tu trunków ma zdecydowanie pijalne aspekty. Na ten przykład sosnówka Jarka! A medowa z percem podbija świat, nie tylko Trzeci.
Odpowiedz

Skocz do: