Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kwas pruski a owoce i czas fermentacji
Wszystko jest dobre w pewnych granicach.
Tydzień z pestkami wystarczy.
Pestki dają goryczkę, za którą ja na ten przykład, nie przepadam ;)
Odpowiedz
kwas pruski ma zapach migdałów( migdały są słodkie) a smak goryczy od czego pochodzi?
Odpowiedz
Gorycz pochodzi właśnie z pestek.
Odpowiedz
Skórka cytrusów też jest gorzka.
Czy jest to gorycz ze środka pestki?
Czy jest to gorycz ze skórki miękkiej nasion w pestce?
Czy jest to gorycz z twardej osłonki?
Odpowiedz
A co za różnica z której części pestki?
Odpowiedz
(18-07-2012, 15:27)Grze$ napisał(a): A co za różnica z której części pestki?

Bo chciałabym wiedzieć,gdzie jest więcej kwasu pruskiego o słodkawym smaku a skąd pochodzi ta gorycz i co to jest!
Tak tylko pytam. Może ktoś wie?

:glupek::glupek::glupek::):):):):):):):):sloik::sloik::sloik::sloik:
Odpowiedz
A ja fermentowałem wiśnie w miazdze razem z pestkami przez 5 dni i nie czuć goryczki. Więc IMHO nie ma co ograniczać się do 2, góra 3 dni w przypadku fermentacji w miazdze tych owoców.
Odpowiedz
W ogóle przeceiż przy fermentacji w miadze pestki zbierają się na dnie i można je łatwo wyciągnąć.
Odpowiedz
Wiem, ale po co, skoro można razem z miazgą wywalić. Co się będę beblał z 40 litrami miazgi.
Odpowiedz
(25-07-2012, 10:28)Semele napisał(a): Wiem, ale po co, skoro można razem z miazgą wywalić. Co się będę beblał z 40 litrami miazgi.
Pisałem to do winiarzy, którzy tak strasznie boją się mitycznego kwasu pruskiego, że potrafią wydrylować 40 kg wiśni ;) A lepiej po prostu owoce pognieść, zadać pekto, zafermentować nastaw i usunąć pestki jak tylko nastaw zacznie się rozwarstwiać na pływającą czapę z wierzchu, płyn pośrodku i pestki na dnie. Czyli w godzinę po rozpoczęciu fermentacji burzliwej.
Odpowiedz
(25-07-2012, 12:00)LeBoucher napisał(a):
(25-07-2012, 10:28)Semele napisał(a): Wiem, ale po co, skoro można razem z miazgą wywalić. Co się będę beblał z 40 litrami miazgi.
Pisałem to do winiarzy, którzy tak strasznie boją się mitycznego kwasu pruskiego, że potrafią wydrylować 40 kg wiśni ;) A lepiej po prostu owoce pognieść, zadać pekto, zafermentować nastaw i usunąć pestki jak tylko nastaw zacznie się rozwarstwiać na pływającą czapę z wierzchu, płyn pośrodku i pestki na dnie. Czyli w godzinę po rozpoczęciu fermentacji burzliwej.

Dokładnie tak.
A ja i tak nie boję się kwasu pruskiego. Przecież przez 4-5 dni nie zdąży się uwolnić aż tak dużo tego związku aby miał szkodzić zdrowiu, czy winu. :fajka:
Odpowiedz
Moim zdaniem nie chodzi tu tylko o kwas pruski, ale przede wszystkim posmak pestki. Ja czuję go w niektórych swoich winach i nie zawsze mi pasuje. Bardzo często korzystam z chipsów dębowych i wydaje mi się, że one uwypuklają smak pestki. Z racji, że większość win robię wytrawnych, zaczynam się skłaniać ku skróceniu fermentacji w miazdze żeby mniej czuć pestkę, a bardziej smak owoców. Przykładowo, skróciłem fermentację w miazdze wiśni z 6 dni w zeszłym roku do 2 w tym. Wynikami będę mógł się podzielić najwcześniej w marcu 2013.
Podobnie w zeszłym roku porównywałem tarninę fermentowaną 7 i 14 dni. Drugi nastaw zdecydowanie gorszy. Skupażowałem je, w nadziei na akceptowalny wynik. Na razie dojrzewa.
Odpowiedz
Pestki różnych roślin już od tysiącleci znane są ze swych właściwości antyrakowych.
Odpowiedz
Mam do Winiarzy drogich małe pytanie.
Oczywistą i nie do zignorowania kwestią jest zawartość kwasu pruskiego w pestkach owoców.
Chciałbym dowiedzieć się po pierwsze czy jest w internecie rzetelna lista owców z tym zagrożeniem (moje poszukiwania zawiodły)

Druga bardziej przyziemna sprawa czy nasiona (pestki) granatu zawierają w sobie te związki?
Odpowiedz
Alkohol tez jest niebezpieczny a pijesz go. Użyj opcji szukaj a znajdziesz odpowiedz na nurtujące Cie pytania. Temat wielokrotnie wałkowany.
Odpowiedz
www.google.pl - tam szukaj odpowiedzi, na forum jest sporo na ten temat.

Chciałem linki wkleić, ale zadługie są.
Odpowiedz
Wiem, że nie o to pytałeś, ale wystarczy nie trzymać pestek w nastawie przez długi czas. Najlepiej wycisnąć sam sok i go fermentować, jeśli upierasz się na fermentację z pestkami to nie więcej niż tydzień, próbuj też okresowo czy nie pojawiła się goryczka w nastawie, to oznaczałoby, że fermentujesz pestki za długo.
Odpowiedz
(09-12-2014, 22:51)Dirmel napisał(a): Chciałbym dowiedzieć się po pierwsze czy jest w internecie rzetelna lista owców z tym zagrożeniem (moje poszukiwania zawiodły)

Zawiodły, bo za mało się starasz.
Tutaj przykładowy pedeef - patrz tabelka na str. 4

Źródło wiarygodne można więc zacząć wywód:
100g jabłek zawiera 2,5 mg cyjanowodoru, więc kilogram - 25 mg,
cyjanowodór (LD50) = 1,5 mg/kg m.c
co dla osoby o wadze 70 kg daje łącznie 105 mg
zatem zjadając ok. 5 kg jabłek lub wypijając tyleż świeżo wyciśniętego z nich soku...

Wszystko zależy więc od tego co komu chce się udowodnić
i jak bardzo go przestraszyć :D

Dalej uważasz, że jest sens drążyć temat i tworzyć taką listę ?
Odpowiedz
Cytat:Witamina B17 (amigdalina) występuje w ponad 1200 roślinach, poniżej przedstawię tylko niektóre z nich:

* Pestki lub nasiona owoców: jabłka, moreli, wiśni
   * Fasola: bób (vicia faba L.), ciecierzyca, soczewica (skiełkowana), fasola półksiężycowata , mung (skiełkowana), fasola ozdobna(phaseolus coccineus)
   * Orzechy: gorzkie migdały, macadamia(podobne do laskowych), nerkowiec
   * Jagody: w prawie wszystkich dzikich jagodach, oprócz tego w  jeżynach, aronii,  żurawinie błotnej, dzikim bzie (sambucus L. ), malinach, truskawkach
   * Nasiona: lnu, sezamu, chia (salvia hispanica)- czyli oleiste rośliny
   * Trawy: akacja (acacia mill.) , alfalfa (skiełkowana), wodnych trawach, sorgo alepejskie (sorghum halepense (L.) Pers.) , trojeść amerykańska (asclepias syriaca), pszenica(trawa).
   * Ziarnach: kasza owsa, jęczmienia, brązowy ryż, gryki, kasza lnu, prosa, żyta, wyki
   * Inne: Pędy bambusa, fuschia roślin, Sorgo (sorghum moench) , dzikiej hortensji, cis drzewa (igieł, świeże liście)
Źródło:
http://supple.pl/s/nasiona-chia
Dziękuję za informację. To bardzo ciekawy temat. W internecie ostatnio pojawiło się dużo informacji n temat witaminy B17. Osobiście nie wierzę we wszystko co piszą na jej temat. Sądzę jednak że warto zainteresować się tym tematem.
Odpowiedz
Na pewno nie jest to panaceum na wszystkie choroby ale...spożywanie w rozsądnych ilościach na pewno nie zaszkodzi. Najwięcej jest w pestkach moreli.
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Dokładnie - miód jagodnik dobry na wszystko! :-)
Dominik Siedlak (bachus)

Skocz do: