Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LAKOWANIE BUTELEK
Obecnie powoli dojrzewają moje pierwsze nastawy :), niedługo już trafią do butelek, czytałem że dobrze zakorkowane butelki świetnie jest zalakować dla poprawienia szczelności. I pytanie gdzie można nabyć lak?
Dla niewtajemniczonych brunatno-czerwona kostka, bardzo twarda rozpuszcza się pod wpływem temperatury i świetnie się nadaje do uszczelniania butelek z winem, oraz do wyciskania starych pieczęci herbowych na zalakownym korku.
Generalnie uważam że zalakowane butelki z winem są bardzo eleganckie, ostatecznie skusze się na termokurczliwe nasadki, ale trochę trącą badziewiem i silikonem.
Odpowiedz
Zerknij tutaj: http://www.biowin.pl/?bio=1&str=4&grupa=...rodukt=139
Odpowiedz
Tylko po co lakować?? Gorzej wtedy dojrzewa. A jeśli chcesz wycisnąć pieczęć to zrób to jak bedziesz miał zamiar wyciagnąć butelkę z piwniczki.
Odpowiedz
a jak kwestia szczelnosci powiedzmy wino zakorkowane korkiem aglomeratem zwyklym za 60gr/szt. i z kapturkiem i butelka taka sama bez kapturka ktore wino bedzie moglo byc dluzej przechowywane
Odpowiedz
Kapturki nie mają wpływu na szczelność korka. W każdym kapturku na górze znajdują się otworki, których zadaniem jest umożliwienie wymiany gazowej.
Należy pamiętać jednak, aby kapturki zakładać dopiero bezpośrednio przed "puszczeniem butelki w obieg", gdyż wilgotny korek pod plastikiem może łatwo i niepostrzeżenie zapleśnieć.
Odpowiedz
w takim razie jaki sens ma zakladanie kaptorkow skoro nie uszczelnia dodatkowo korka
jesli to sa tylko wzgledy estetyczne to moim zdaniem dodatkowa robota i koszty
Odpowiedz
Sa to wyłącznie względy estetyczne ;)
A czy jest to zbędna robota i koszty czy nie - każdy decyduje we własnym zakresie ;).
Odpowiedz
gdzie są najtańsze kapturki??
Odpowiedz
jeśli chodzi o to po co ładnie pakować winko? to chyba oczywiste że lepiej smakuje jak jes ładnie zapakowane i osobiście preferuje lak.
a butelke mozna bez problemu wyczyścić i wykożystać w kolejnym roku.

i jeśli chodzi o kolor to można dostać różne. czerwony, brązowy, żeilony, granatowy i carny.
i u mnie 1 kg (20 lasek) kosztuje 25-39 zł.
Odpowiedz
No dobrze zględy estetyczne, koszty i takie tam inne. Ale jak wygląda sprawa przydatności lakowania korków przy dłuższym leżakowaniu wina. Bo Ono niejako ucieka powolutku z tej butelki i np po 10 czy 15 latach leżakowania (he he he)może już Go wcale nie być w tej butelce i wtedy mamy problem jak Kubuś Puchatek im bardziej tam zaglądamy tym bardziej go tam niema.:diabelek::diabelek::diabelek:
Odpowiedz
Lakowanie utrudnia doglądanie butelki z leżakującym winem. Jak ktoś tu już pisał, lak i kapturki przed puszczeniem butelki w obieg, a nie wcześniej. Jeśli chce się zrobić pieczęć, może lepiej niech pomyśleć o lakowej pieczęci nie na korku- tylko takiej ozdobnej, na etykiecie, albo na dodatkowej pętelce z ozdobnego sznureczka.
Odpowiedz
Temat bardzo stary ale moze jeszcze ktoś odpowie.
Co myślicie nad zastosowaniem zamiast laku to wosk pszczeli (raczej to nie jest to samo)?
Odpowiedz
Tu masz podobny temat: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...#pid270830
Odpowiedz
Dzięki :) :) :)
Odpowiedz
A co jeśli mam buteleczkę z zakrętką i bym chciał zalakować taką zakrętkę ? Można tak ? Czy ten sposób mija się z celem ?
Odpowiedz
Mija się z celem :D
Odpowiedz
Bez sensu. Kiedyś lakowano butelki z wódką ale były zamykane korkiem.
Odpowiedz
Mam rozumieć, że zakrętka ma identyczne właściwości co korek zalakowany ?
Ale to tak ładnie wygląda.... Trochę bez sensu dawać mi korka do piersiówki 200 ml, bo taki korek głęboko sięga ;P Będzie tam nalewka a czytałem że może skruszeć w środku... a zależy mi jednak na laku ;)
Odpowiedz
Tylko nie wiem czy na metalu lak będzie trwały.
Odpowiedz
ano właśnie... chyba jednak nie... nie pomyślałem o tym...

Skocz do: