Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LATO - CIĘCIE (ogławianie, prześwietlanie, pasierby)
Cytat:Wysłane przez Wesoly
Jednorocznych można nie skracać tylko obrywać pasierby za drugim liściem. Jeśli jest szansa na pień to dół golimy do zera.

Pasierby obrywam za drugim liściem. Przyrosty są po ponad 2 metry, więc myślę że jest szansa nie tylko na pień, ale również na ramię. Nie rozumiem tylko "dół golimy do zera". Tzn. z pasierbów czy jak? A co do skracania-ogławiania - wszędzie pisze że sprzyja to lepszemu zdrewnieniu (pomijam K2SO4 którym będę pryskał).
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Bolexx1313
Pasierby obrywam za drugim liściem. Przyrosty są po ponad 2 metry, więc myślę że jest szansa nie tylko na pień, ale również na ramię. Nie rozumiem tylko "dół golimy do zera". Tzn. z pasierbów czy jak? A co do skracania-ogławiania - wszędzie pisze że sprzyja to lepszemu zdrewnieniu (pomijam K2SO4 którym będę pryskał).

Z ewentualnym goleniem do zera pnia , czyli wycinaniem na gładko wyrastających latorośli czekamy do przyszłego sezonu , kiedy jest pewność , że wszystko dobrze przetrwało zimę , pień będzie w istocie pniem , pąki z których wyrosną przyszłe ramiona rozwiną się prawidłowo. Teraz nic nie gól , szczególnie jeżeli krzewy masz na podkładkach, bo mozesz nie mieć możliwości szybkiego odbudowania krzewu w wypadku uszkodzeń mrozowych. Młode krzewy są mniej wytrzymałe na mróz niż te 5-6 letnie.
Druga sprawa - długość przyrostów nie jest warunkiem wystarczającym do wyprowadzenia pnia i ramienia zarazem , ważna jest również średnica. Jeżeli jest niższa od 8 mm , to się nie spiesz i wyprowadź ewentualnie sam pień , przecież i tak nie będziesz mógł doprowadzić do pełnego owocowania w drugim roku.
Trzecia sprawa - ogławianie/skracanie wpływa pozytywnie na drewnienie. Można tego nie robić u pierwszoroczniaków , jeżeli będą cięte krótko , ponieważ pierwsze kilka oczek z reguły drewnieje dobrze bez dodadkowych zabiegów.
Odpowiedz
Czy obecnie można usuwać pasierby poprzez wyłamywanie. Jeżeli tak to czy wszystkie z łozy?
Odpowiedz
Po primo - za wcześnie na usuwanie pasierbów. Zaczniesz teraz, do września się zarąbiesz.
Po secundo - pasierbow się nie wyłamuje tylko uszczykuje za drugim lisciem - najkrócej za pierwszym - ale to u odmian slabiej rosnących - inaczej wybiją paki zimowe i będzie kłopot.

Ja zaczynam skracać pasierby od poczatku sierpnia - wcześniej najwyżej jak jakiś wyjątkowy okaz wlezie mi w oczy to skrócę w połowie. Najpierw skracam za drugim liściem najniższe pasierby - tych które mają dopiero po dwa, trzy liscie nie ruszam.
Odpowiedz
Dziękuję
Mikar
Odpowiedz
DarekRZ
Odnośnie usuwania pasierbów mam pewną wątpliwość.
W zeszłym roku mniej więcej koło 10 sierpnia dokonałem uszczykiwania pasierbów, dokładniej ułamywania od razu przy 1-rocznej łozie, przy równoczesnym ucinaniu końcówek tegorocznych pędów.
Wszystko niby ok., pąki zimowe nie puściły, pędy ładnie zdrewniały.
Nastała wiosna i co się okazało, po klasycznej śnieżnej i niezbyt mroźnej zimie, ok. 95-97 % pąków nie puściło mimo, iż pędy były żywe. Musiałem usunąć 95 % swojej winnicy.
Winą obarczam te moje pouszczykiwanie pasierbów w sierpniu. Czy może stać się tak, iż zimowe paki nie puściły to zaczęły wegetację jesienią i zimą mróz je zniszczył? Czy te wyłamywanie pasierbów mogło mechanicznie zniszczyć ,czy naruszyć pąki zimowe, czy to jest fizycznie możliwe?
Sąsiadom winorośl ładnie popuszczała, dopóki nie zniszczyły wszystkich zielonych pędów majowe mrozy i klapa zupełna.

Mam pytanie odnośnie przycinania pasierbów, czy wyłamywać je, czy ucinać nad drugim liściem? Kiedy ucinać końcówki tegorocznych przyrostów (odmiana Rondo, Regent), tak aby nie wybiły pąki zimowe?
Pozdrawiam
Odpowiedz
Ja pasierby albo wyłamuję na kolanku za drugim liściem, albo uszczypuje paznokciami - jak jest to młody pasierb. Nie tnę - bo to za duzo roboty.
Oczywiscie usuwanie pasierbów jest porządane - jednak na większości towarowych winnic produkujących wina ze średniej półki, do cięcia letniego używa sie maszyn - skrzyżowania kosiarki rotacyjnej z nożycami do żywopłotu ;) One oczywiście tną wszystko jak leci - pasierb nie pasierb. Wiec chyba zbytnio demonizujemy to usuwanie pasierbów.

Semale - ja mam jeszcze taką hipoteze, że pąki przemarzły- mimo niezbyt mroźnej zimy - dlatego, ze ucinając pasierby przy samej latorosli/łozie spowodowaleś duże rany tuż przy pąkach. Takie rany to otwarta droga wnikania mrozu. Ja tnę swoje winorośla jesienia i mimo okrycia zawsze ostatni pąk przy cięciu jest martwy wiosną.

Co do ogławiania - czyli cięcia końcow tegorocznych latorosli to ja to robię dopiero po veraison (wybarwianie się ciemnych odmian i "szklenie" odmian jasnych) - nie przejmuję się wybijaniem pąków zimowych po ogłowieniu - ta część łozy i tak zostanie odcięta.
Odpowiedz
(14-06-2011, 08:19)DarekRz napisał(a): Semale - ja mam jeszcze taką hipoteze, że pąki przemarzły- mimo niezbyt mroźnej zimy - dlatego, ze ucinając pasierby przy samej latorosli/łozie spowodowaleś duże rany tuż przy pąkach. Takie rany to otwarta droga wnikania mrozu. Ja tnę swoje winorośla jesienia i mimo okrycia zawsze ostatni pąk przy cięciu jest martwy wiosną.

Co do ogławiania - czyli cięcia końcow tegorocznych latorosli to ja to robię dopiero po veraison (wybarwianie się ciemnych odmian i "szklenie" odmian jasnych) - nie przejmuję się wybijaniem pąków zimowych po ogłowieniu - ta część łozy i tak zostanie odcięta.

Tak też przypuszczałem, aby oszczędzić sobie czasu wyłamywałem pasierby i tu najprawdopodobniej przedobrzyłem i p uszkadzałem pąki zimowe. Tak więc nie pozostaje mi nic innego jak zmienić taktykę i uszczykiwać je nad 2 liściem. Co do ogławiania, czyt. ucinania końcówek latorośli, to pozostawię sobie tę czynność na sierpień, raczej drugą połowę.
Dzięki za info.
Odpowiedz
A jest jakaś różnica, czy uszczknę pasierb za 2 czy 1 liściem? Bo szczerze niektóre pasierby w mojej winnicy mają dopiero po 3 liście i długość do 10 cm, więc nie wiem czy jest sens skracać tak krótkie pasierby?
A odnogi boczne (od tegorocznych łóz), które mają 6-8 liści i długość ok 80 cm do metra (niektóre odgałęzienia kwitną), na ile liści skracać? Też za 2 liściem?
Pozdrawiam
Odpowiedz
Ja usuwam pasierby na bieżąco-wyłamuję.
Niestety jak są już długie to wyłamać się już nie chcą (duże rany)i trzeba ciąć!
Odpowiedz
Myślę, że już czas na obcinanie końcówek tegorocznych latorośli na długości 10 węzłów nad najwyższym gronem na latorośli (odm. Rondo, Regent), aby nie uaktywniły się pąki zimowe???

Obcinanie końcówek ma na celu lepsze i szybsze drewnienie łozy.
Odpowiedz
Co prawda, to nie pasierby, ale
ja się przyznam, że nie wytrzymałem i ciachnąłem końcówki moich lambruch 2 tyg temu, za bardzo wybujały w tym roku.
Co do reszty młodzików potnę w ten weekend za radą Semele :D
Pasierby rwę od 3 tygodni.
Odpowiedz
Ja oglowiłem wczoraj. Z tymi 10 liściami nad górnym gronem to oczywiscie doskonała teoria - ale w praktyce to mi sie nie chce liczyć nawet na 60-ciu krzewach. Gdybym tak miał 600 - 1000 nawet gdybym chciał byloby to niewykonalne. Ja ogławiam po prostu rowno z gornym drutem - czyli latorosle mają po ok. 1,4 do 1,6 m a liscie niech sobie same liczą:D;)
Odpowiedz
Ogławiałem już 11-13.07 przy okazji urlopu, ostatni drut na 160cm był przerośnięty średnio o 70cm. Wszystko zaczynało się już nieźle plątać. Takie Rondo, Solaris czy Acolon to istne zielone piekło. Gdybym poczekał do dzisiaj , miałbym dżunglę. Tu jednak nie ma co sugerować się kalendarzem, kluczowe znaczenie ma gleba i uprawiane odmiany. Pasierby tnę co jakieś 2 tygodnie i jest przewiewnie i estetycznie. Problem tkwi jedynie w tym że przez ostatnie kilka lat kompostownik zaczyna mieć rozmiary boiska do koszykówki, ale przynajmniej zima mi nie straszna. W tym roku będzie ok. 9 tyś. sztobrów.
Odpowiedz
Oprócz ogławiania, wywalam już całe łozy niepotrzebne na owocowanie w przyszłym roku. A ponieważ owocu w tym roku brak (zima w maju!!) więc się nie szczypię!!
Odpowiedz
(12-08-2011, 21:44)DarekRz napisał(a): Ja oglowiłem wczoraj. Z tymi 10 liściami nad górnym gronem to oczywiscie doskonała teoria - ale w praktyce to mi sie nie chce liczyć nawet na 60-ciu krzewach. Gdybym tak miał 600 - 1000 nawet gdybym chciał byloby to niewykonalne. Ja ogławiam po prostu rowno z gornym drutem - czyli latorosle mają po ok. 1,4 do 1,6 m a liscie niech sobie same liczą:D;)

No tak, ja też dokładnie nie liczę, czasem wychodzi 14, 13, rożnie. Tnę na oko, około 1,5 -1,7 metra od ziemi, jak leci. Ja jeszcze nie ciąłem, może w ten weekend się zabiorę.
Moje rondo i regent po majowych mrozach mają tylko 2-3 grona na krzewie, jednak jak narazie grona są wielkie i ładne, choć owoce jeszcze bardzo kwaśne. Przy dobrych wiatrach jeszcze miesiąc do 5 tygodni i ciach, na mały gąsiorek będzie.
Odpowiedz
Biorę się za ogławianie jutro, bo czas nie pozwolił. Może trochę późno, ale lepiej później niż wcale.
Odpowiedz
Mam pytanie:
Mam dwie owocujące odmiany deserowe - Iza i Swenson Red, w tym roku maja sporo pędów z kwiatami. Myślę ze dla poprawy jakości owoców muszę je przyciąć, na jaka długość to zrobić, na pol metra wystarczy?
Odpowiedz
latorośle? zostaw je w spokoju. do 1,5m niech rosną. Zmniejsz najwyżej ich liczbę, żeby za gęsto nie bylo.
W jakiej formie to masz?
Odpowiedz
(10-06-2015, 18:54)kilis napisał(a): latorośle? zostaw je w spokoju. do 1,5m niech rosną. Zmniejsz najwyżej ich liczbę, żeby za gęsto nie bylo.
W jakiej formie to masz?

Forma...To taki mój styl..Rosna na wysokości około 1-1,5 m wiec jak je puszcze na 1,5 metra to będą za wysokie.( Prowadzę je dość wysoko żeby miały więcej słońca, mam malutka , słoneczna działkę i winogron rośnie równolegle do ogrodzenia z betonowych płyt, w odległości około pol metra.) Moze 0,8 metra wystarczy, czyli polowa tego co piszesz?.

Jak gęsto maja być? Optymalnie. Chciałem usunąć te bez kwiatów ale prawie takich nie ma..Te co znajdę usunę.
Odpowiedz
Nie chodzi o 0,5 czy 1m. Chodzi o to żeby zostało jak najwięcej liści, które te grona wykarmią. Jeśli obetniesz 3,4 liście za ostatnim gronem to będzie problem z dojrzeniem.
Lepiej mieć 5 kg dojrzałych niż 10kg kwasiurów.
Nie wiem jak duży ten krzew, ale latrośle na ramieniu tak co ok 10cm zostaw. Ręsztę usuń.
Poczekaj z tym skracaniem bo ci pasierby zaraz wybiją.
Odpowiedz
(10-06-2015, 23:04)kilis napisał(a): Nie chodzi o 0,5 czy 1m. Chodzi o to żeby zostało jak najwięcej liści, które te grona wykarmią. Jeśli obetniesz 3,4 liście za ostatnim gronem to będzie problem z dojrzeniem.
Lepiej mieć 5 kg dojrzałych niż 10kg kwasiurów.
Nie wiem jak duży ten krzew, ale latrośle na ramieniu tak co ok 10cm zostaw. Ręsztę usuń.
Poczekaj z tym skracaniem bo ci pasierby zaraz wybiją.

Latorosle są tak mniej więcej co 10 cm albo nieco rzadziej.. Pasierby oczywiście usunę (jak zwykle).
Pisałem że winogron mam równolegle do ogrodzenia, tam gdzie miałem trochę miejsca, ładne ramię puściłem prostopadle, tak aby miało jak najwięcej miejsca, słońca.

W ub. roku Swenson owocował u mnie pierwszy raz, owoce fajnie dojrzały i dochodziły do 2 cm średnicy. O dojrzeniu owoców świadczy duża ilość os na gronach. Miałem z tym trochę problemu i w końcu owoce oberwałem na wino. Podobnie było z Iza, ale ta owocuje mi kilka lat.
Mam jeszcze Nero ale nie owocuje, mam go od zeszłego roku.
Dzięki za odpowiedź.
Odpowiedz
Witam, postanowiłem jakoś odratować moje winogrona którymi zajmował się ojciec bez jakiekolwiek wiedzy ;) (na jesień wycinał wszystko i zostawiał tylko pień). Moje pytanie z których łoz wyrastają owoce? aktualnie wszystkie które urosły są nowe tego roczne, jedne od głównego pnia, jedne wygladają jakby z zeszłorocznych owoce wyształciły się tylko w ilości 3 kiści wiec mozna powiedziec że nie ma ich wcale ;p Są łozy które nie mają wcale owoców i są takie które mają, teraz pytanie jak je jesienia przytne to na których będą w przyszłym sezonie? czy to czy w tym były na nich owoce czy nie było ich ma jakiś wpływ? czy z tych tego rocznych puszczą w przyszłym sezonie nowe na których będą owoce?
Odpowiedz
Na wszystkich tegorocznych. Wybierz, które nalepiej zdrewnieją. Teraz daj im rosnąć pionowo w górę i nie obcinaj za dużo pasierbów. A na pewno już nie usuwaj całych.
Odpowiedz
@drakoo320; może się przyda? http://winnicakapitana.blogspot.com/2014...rosli.html
Odpowiedz

Skocz do: