Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LATO - CIĘCIE (ogławianie, prześwietlanie, pasierby)
A pasierby przy cieziu jesiennym sie obcina i zostawia tylko główna łoze? btw. jesli mam jakies grona to przycina się tą latorośł na której rożnie i pasierby też (nie całe)? czy pasierby sie zostawia? Co się z nimi robi?
Odpowiedz
Pierwsze ogławianie przede mna . Wykonam je w poniedziałek lub wtorek, ponieważ Riesligi , Weissburgundery i lokalny blauer oraz parę innych odmian przerastają już znacznie wysokość palików ( 1, 60-1,70 m ). Po upałach zapowiadają burze i nie chciałbym mieć połamanych krzewów.
Odpowiedz
Kiedy można usunąć latorośle ,które zapowiadają nędzne zbiory w celu przerzedzenia ?
Odpowiedz
Latorośle, można już, a nawet wcześniej... Pasierby i ogławianie jak najpóźniej.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Witam,
Mam dylemat. Nie znam jeszcze dobrze winorośli, niepokoi mnie coś... właśnie moje pytanie co to?
http://images67.fotosik.pl/1120/aefcde16be20f663med.jpg

Załączone pliki Obrazki

Odpowiedz
Pąk. No trochę w dziwnym miejscu, ale zdaje się że masz tam nie pasierba tylko rozdwojoną latorośl. Pewnie złamała się w początkowej fazie wzrostu. Nie ma powodów do niepokoju.
Odpowiedz
Tylko że takich pąków jest trochę więcej niż jeden na latorośli, to coś zmienia?
Odpowiedz
Witam,
chodzi o dwuletnią Aurorę. Trzymam ją na dwa pędy,bez owoców, i bardzo mocno rośnie w pionie, ma ok 2m.
Kiedy mogę te pędy, czyli przyszłoroczne łozy przyciąć, aby mi to już nie szło na długość?
Odpowiedz
Początek sierpnia.
Odpowiedz
Dzięki,
a takie pytanie lekko nie na temat - czy na dwuletniej winorośli, gdzie trzymam te dwa pędy, które widać że są ładne i dość grube, mogę na przyszły rok wyprowadzić dwa pieńki i dwie łozy, jedną w prawą i drugą w lewą stronę? Ponoć tak się nie robi, ale aż szkoda będzie je ciąć :D
Odpowiedz
Istnieje coś takiego jak podwójny Guyot na podwójnym pniu. Nie jest to popularne ale niektórzy tak robią.
Odpowiedz
U mnie pies dogryzał co sezon...ale  wyszło ok.Podwójne ramię goyota, na podwójnym pniu.:)

Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz
No i gitarra, Rondo mam na jednym pniu, a jedną z Aurorek zrobię jak na zdjęciu.
Jedna winorośl, a  tyle pisania :lol:  ale jak to póżniej zaowocuje, to nie powiem...ładnie wygląda :D
Odpowiedz
Panowie . Czy ktoś z Was ma do polecenia jakiś sklep z siatką do ochrony przed szpakami ?
Co osobiście stosujecie?
Odpowiedz
Szukaj siatki do snopków,czy balotów,rolniczej.Wychodzi najtaniej , a robotę robi.
Patrz na rozmiary oczek,im mniejsze tym lepiej.
 Ja dmucham na zimne... Regent już zabezpieczony...

Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
W jaki sposób mocujesz?
Odpowiedz
Jeśli sam,to najlepiej położyć na ziemi,na długosci szpaleru i mocuję na haczykach od słupków przelotowych i skrajnych.Po obu stronach szpaleru rzecz jasna.
Profilaktycznie przekładam linkę(sznurek) od góry i od dołu siatki i ściagam w miarę mocno,łącząc obie siatki,co by szpaki nie wskoczyły między szparami...;).
Nie miałem jeszcze takich problemów ze szpakami,ale czytając posty koleżanek i kolegów wiem, że to różnie bywa...

Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
(31-07-2019, 13:30)narc81 napisał(a): Szukaj siatki do snopków,czy balotów,rolniczej.Wychodzi najtaniej , a robotę robi.
Patrz na rozmiary oczek,im mniejsze tym lepiej.
 Ja dmucham na zimne... Regent już zabezpieczony...

Dzięki za odpowiedź.
U Ciebie pełen profesjonalizm :)
Odpowiedz
Miałem od kogo się uczyć..! ;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
https://photos.app.goo.gl/rQrHJxaAbTkvq3CB9

Na próbę jeden rząd, tylko się zastanawiam, jak siatka dotyka grona, czy przez nią ptaki nie poskubia. Może lepiej rozwiesic niżej i zrobić namiociki przyczepiajac do ziemi.?
Odpowiedz
Mnie też wielokroć nurtowało to pytanie. Podobnie jak Ty, zastanawiałem się co zrobić z tym fantem.
Jak dotychczas zaobserwowałem, że generalnie ptaki boją się siatki. Z drugiej strony... czytałem o szpakach buszujących pod nią. Myślę, że to kwestia - jak bardzo są głodne...

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Swoje siatki sprawdzałem, by uwolnić zaplątane w nie szpaki lub kosy. Ptaki szybko oswajają się z takim novum w ogrodzie.
Odpowiedz
Aktualnie mogę stwierdzić, że kos znalazł sposób na ominięcie siatki. Od góry...

Odpowiedz
(01-08-2019, 10:43)narc81 napisał(a): Miałem od kogo się uczyć..! ;)

Kupiłem chyba identyczne i dziś już 50% założyłem.Powiedz mi czy udaje Ci się tę siatkę zdjąć i bez większych uszkodzeń zawiesić za rok .
Odpowiedz
Ja zakładam identyczne już trzeci rok. Polecam zapinki do podwieszania pomidorów, zaoszczędzają mnóstwo czasu. http://wino.org.pl/forum/attachment.php?aid=28128
Pozdrawiam zbyszek
Odpowiedz

Skocz do: