Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MD Tokay mulimex nie wystartowała
#1
Cześć. Nastawiłem wino z rambarbaru. Miałem 8,2kg łodyg, pokroiłem, zalałem wodą 6,4l, dodałem 12g węglanu wapnia zagotowałem z 30min i po ostygnięciu dodałem chyba z 1,5g piro potasu. Poleżało w wiadrze w piwnicy z 3 dni.
Odcisnąłem uzyskałem 11.6l ( w tym 6,4lwody), dodałem 3536g cukru (13%), 4-5g pożywki 18g kw. cytrynowego dopełniłem do 15,5l i dodałem MD Tokay...

I więcej o samych drożdżach bo jest problemem w ty nastawie. MD sporządziłem identycznie jak poprzednią ( do ryżu który ruszył pięknie). 250ml wrzątku, 20g cukru szczypta pożywki ,poczekałem aż będzie ok 28*C , dodałemdrożdżę Tokay Multimex. po 3 dniach pojawiły się bąbelki i mała piana więc widzę że ruszyło ale... ale trochę mętne to mi wyszło. Wącham, pachnie prawidłowo wiec dodałem 4-go dnia do nastawu. Baniak stoi w pokoju w T 22-23*C od 5-go wrz (dzisiaj 7) i... cisza.

Jak mówicie,czekać jeszcze dać mu czasu czy dodać nowe drożdże?
Jeśli nowe to nowa MD i czekać kolejne 4dni czy mógł bym dodać np Aromatic Wine Complex?
Odpowiedz
#2
Ja z innej beczki. Czy w czasie kiedy mamy do dyspozycji takie owoce jak wiśnie, jabłonie, winogrona, jeżyny, czarna porzeczka a zaraz będzie dzika róża itp. Warto robić wino z rabarbaru i zajmować nim miejsce w balonie? Czy naprawdę jest ono takie dobre? Przyznaje ze nigdy nie robiłem wina z rabarbaru.
Odpowiedz
#3
Ja robię wino z tego co akurat mam.
Miał być czarny bez, DR a wyszły śliwki-ałycz.
DR możesz zawsze zamrozić.
Odpowiedz
#4
Jerzyna, malina, porzeczka, wiśnia, jabłko i kilka innych nastawione więc czemu nie rabarbar... DR, głóg , czarny bez i winogron też są w kolejce i dla nich też balon się znajdzie.

Powtórzę pytanie. Mieszać MD Tokay z aktywnymi czy dać im jeszcze czasu?
Odpowiedz
#5
Jakie blg na początku i teraz?
Odpowiedz
#6
Trzyma się ok 14-15
Odpowiedz
#7
A ile miało 5.09?
Odpowiedz
#8
Pisząc że "trzyma się" miałem na myśli że od tamtego czasu nic się nie zmieniło...
Odpowiedz
#9
Na moje jeżeli nie widać oznak pracy tzn. nie oddziela się część stała od soku to już nic ie będzie. Należało by dodać nowe drożdże.
Odpowiedz
#10
Jak by to kogoś interesowało to dzisiaj w nocy winko ruszyło na MD Tokay.
Odpowiedz
#11
Nowa czy pierwsza MD?
Odpowiedz
#12
Na tej pierwotnej. może była za "słaba" i musiały się rozmnożyć drożdże.Skocz do: