Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOJA WINNICA w Opolskiem - Winnica Viadrus
To prawda... wziąłem to tak ogólnie,że cieplutko... ale fakt,minusów też sporo!
No i co z zimą? Co z kuligami...;(
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz
(23-09-2019, 09:02)gbed napisał(a): Ja bym tam nie był za.
Niestety razem z zaletami (figi, cytrusy) pojawią się i wady: susze, tarantule, komary z malarią, filoksera itd. itp.
Tarantula europejska, czyli ptasznik europejski jest niedaleko. Zatrzymał się w okolicach Wiednia i widywany jest już na Morawach. A jak na Morawach to Doliną Morawy, Bramą Morawska i Doliną Odry przyjdzie i do nas. Kwestia czasu. No, kolczak jest szybszy jakiś.

(23-09-2019, 09:16)narc81 napisał(a): To prawda... wziąłem to tak ogólnie,że cieplutko... ale fakt,minusów też sporo!
No i co z zimą? Co z kuligami...;(
Włodku, ja tam lubię zimę atlantycką, deszczową i szarą. Jestem wtedy szczęśliwy. Ale o gustach się nie dyskutuje. ;) :)
Odpowiedz
Nie straszcie tymi pajęczakami..! Toż to jest masakra...;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
A tam, Włodku. Przez sen zjadamy ich ponoć tyle, że ho! ;)
Odpowiedz
Tak słyszałem,że podczas snu wchodzą do jamy ustej...
Ale to nasze,rodzime.;)
A te włochate...fe!
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Swego czasu, w wakacyjnym okresie studiowania, jeździłem do pracy w Rzymie - tarantule i komary z malarią nie były problemem, a do tamtejszego klimatu trochę jeszcze nam brakuje...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Krzewy poturbowane patogenami, liście w opłakanym stanie, a na trzech krzewach Cabernet Sauvignon zostało po jednym gronie. Wynik 20 Brix. Szkoda, że przegrałem z patogenami.
Odpowiedz
Koledzy, zamawiam Elblinga na nowy sezon, jednak potrzebuję jedynie 15 szt., a w paczce jest 25 sadzonek. Kto z Was chciałby dołączyć się do zamówienia i posadzić 10 szt. Elblinga ?
Odpowiedz
Po czterech tygodniach Chasselas i prawdopodobna Magdalenka zakończyły już praktycznie czterotygodniową fermentację. Po mieszaniu bulgocą sporadycznie w ciągu doby. Gemischter Satz (Riesling, Elbling,Silvaner, Veltliner, Gewurztraminer, Pinot Gris, Pinot Blanc i Chardonnay) powoli kończy po trzech tygodniach fermentacji. Nie mam odwagi, by trzymać obydwa nastawy przynajmniej trzy miesiące nad osadem martwych drożdży, ale mieszam codziennie, choć to taki dla mnie eksperyment w stylu sur lie. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Pierwsze zlanie znad osadu albo w piątek, albo w poniedziałek. A może jeszcze potrzymać?
Odpowiedz
Michał, prowadzenie tematu autorskiego zobowiązuje - bulgotanie nie jest wyznacznikiem fermentacji, a już na pewno nie po zamieszaniu...

Jeżeli chodzi o trzymanie nad osadem i sur lie, ja wyznają prostą zasadę; jeżeli dojdę do powtarzalności w dwutygodniowej fermentacji, dopiero wtedy będę szedł dalej w eksperymentach... Ot co...

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Macieju, eksperymentuję i uczę się. Jeżeli piana zniknęła, kończy się bulgotanie i jest osad, zatem to już koniec fermentacji ?
Odpowiedz
Wyznacznikiem zakończenia fermentacji jedynie, jest pomiar Blg.
Piana znika przy 0 Blg, bulgotanie to także odgazowywanie, a osad będzie pojawiał się jeszcze dluuugo.

Odpowiedz
Maćku areometr wskazał 0 Blg.
W poniedziałek zlałem pierwszy raz znad osadu cuvee Chasselas i Madeleine Angevine lub Madeleine Royale z Otmuchowa. Fermentacja na własnych drożdżach trwała cztery tygodnie. Wino jest półwytrawne w smaku z przyjemną kwasowością, ale musi się jeszcze klarować. Osad z resztką wina zamknięty nadal w butli z rurką jeszcze fermentuje. Co z nim zrobić? Ponoć jest sposób na ponowną fermentację takiego osadu. Ale mam i inny pomysł, a o tym innym razem.

Odpowiedz
Zero Blg to trochę cukru i można próbować go zatrzymać w winie, poprzez schłodzenie i siarkowanie. Nie pamiętam czy jesteś przeciwnikiem dodawania piro?

Odpowiedz
Maćku, pirosiarczyn dodaję zawsze przy zlewaniu. I trzymam teraz w niższej temperaturze. Powoli się klaruje. Wczoraj zlałem w typie Gemischtersatz. Czuć kwasowość, ale czegoś mu brakuje. Zobaczymy, co będzie dalej. Również zasiarkowane i trzymane w niższej temperaturze.
Odpowiedz
Porządki w ogrodzie w toku. Dzisiaj pierwsza część dezynfekcji winnicy i krzewów bioczosem i mydłem potasowym. Sobota +24, niedziela +25, poniedziałek +26 st.C. Zjadłem wczoraj zapomnianych kilka jagód Veltlinera. Ależ słodycz. :)
Odpowiedz
Michale mógłbyś szerzej opisać, co to za opryski dezynsekcyjne?
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Włodku, kupiłem bioczos (silnie stężony roztwór z czosnku) i mydło potasowe. Po parę litrów. Będę robić mieszanki roztworów (2%+2%+2% spirytusu) i opryski, jednak na razie wiatr nie pozwala. Jeżeli nie oczyszczę uprawy, w przyszłym roku będzie infekcja. Muszę również przygotować w ten sposób miejsce pod nowe nasadzenia wiosenne na piachu.
Cuvee Chasselas i Magdalenki klaruje się powoli, podobnie jak Gemischter Satz. Osad z balonów wylałem między krzewy. Czy tym sposobem wzbogacę środowisko drożdży szlachetnych w mojej uprawie?
Odpowiedz
Koledzy, na wiosenne nasadzenia zamówiłem Chasselas. Gleba sucha, piaszczysta, krzemowa. Sadzonki mają być na podkładce 5 BB, ale czy na taka glebę nie lepsza byłaby podkładka 125 AA?
Odpowiedz
Dobrym sposobem będzie posadzić na jednej i drugiej...

Odpowiedz
Też o tym myślałem. Napiszę do firmy sprowadzającej materiał, czy da się znaleźć taką mieszankę.
Odpowiedz
Z okazji dnia patrona winiarzy, św. Marcina, życzę Kolegom udanego sezonu w roku 2020.

Z tej okazji, jako że to koniec sezonu, a początek nowego, pozwolę sobie na małe podsumowanie.
Rok był bardzo udany. Po zimie z temperaturą min. ca. -11 st.C wegetacja ruszyła o tydzień wcześniej niż w roku 2018 i była już czwartą wiosną z tak szybkim startem wegetacji (wskaźnikowe są tu dla mnie agresty, które 21 lutego wypuściły zielone, wskazując,  że w krzewach owocowych ruszyły soki). Cięcie winorośli rozpocząłem 23 lutego, a zakończyłem 10 marca. Od 5 marca zaczął się płacz winorośli. Wczesne rozpoczęcie wegetacji spowodowało, że typowe przymrozki nawiedzającą moją lokalizację do 20 kwietnia stały się nie lada wyzwaniem i zagrożeniem dla zielonych przyrostów ( https://wino.org.pl/forum/Thread-MOJA-WI...#pid389736 ). I tu ważna rzecz - czereśnie i inne drzewa owocowe zaczęły kwitnienie w swoim normalnym czasie, czyli tuż przed 10 kwietnia, tzn. w pierwszej dekadzie miesiąca (oczywiście poza mirabelkami). Przyśpieszeni Zimni Ogrodnicy mogli doprowadzić winiarza w tym roku do nie lada perturbacji sercowych : Pinot Blanc https://wino.org.pl/forum/Thread-MOJA-WI...#pid389900 . Zimny i deszczowy maj zahamował nieco rozwój winorośli, jednak suchy i upalny czerwiec (+37 st.C) pozwolił jej nadrobić zaległości, a kwitnienie zaczęło się w typowym terminie pierwszej dekady miesiąca, czyli 4 czerwca.
Opisywałem już wielokrotnie, jak sam doprowadziłem do fatalnej pomyłki utraty większości plonu w wyniku oprysku węglanem potasu w wysokim stężeniu. Dlatego tym większą miałem radość, że udało mi się uratować choć nieco owoców, by zrobić nastaw cuvee. Efektem poparzenia winorośli była niestety zwiększona podatność winorośli na atak patogenów, z czym walczyłem do końca sezonu. Gdyby nie ta porażka płynąca z często gubiącej rutyny, sezon byłby wspaniały, ponieważ plon i zbiory zapowiadały się naprawdę wyjątkowo.
Wnioski płynące z minionego sezonu nasuwają się same. Nie warunki zimowe, a patogeny są w mojej uprawie zagrożeniem dla winorośli. Należy zatem zadbać o ochronę biologiczną uprawy i profilaktykę przed chorobami grzybowymi, wspierając się środkami dopuszczonymi w ogrodnictwie ekologicznym.
Ten rok udowodnił po raz kolejny przydatność w mojej lokalizacji posiadanych przeze mnie odmian, z których na czoło wybijają się przede wszystkim białe odmiany, czyli oczywiście Chasselas, Pinot Blanc, Riesling, ale i Chardonnay, Veltliner, Silvaner oraz Elbling. Z czerwonych odmian nadzieję wiążę z Tauberschwarz i Saint Laurent i to one zapewne będą stanowić, jeżeli się zdecyduję na powiększenie areału, odmiany przeznaczone na czerwone wino w uprawie przerobowej.
Plan na nowy sezon jest już realizowany, a teren pod nasadzenia na początek uprawy przerobowej zaczynam już przygotowywać.
A jako że, na Marcina nie ma to jak lampka własnego, młodego wina, zatem dzisiaj spróbujemy własnego Gemischter Satz [Obrazek: smile.gif].

(W ubiegłym roku piliśmy własne, świętomarcińskie Pinot Blanc :) )
Odpowiedz
Michał,DOPINGUJĘ!!!
P.S nie widzę,żebyś wpisał się na styczniową listę...
Cheers!
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Michał gratuluję tego, iż pomimo fatalnej pomyłki udało Ci się zrobić co nieco cuvee. Pięknie prezentuje się lampka świętomarcińskiego wina, na tle jeszcze zielonych liści.
Mam nadzieję, że w styczniu przywieziesz odrobinę do Sierakowa i dasz posmakować...

Odpowiedz
Dziękuję, Koledzy. :)
 Włodku, nie piszę się jeszcze na sierakowskie warsztaty, bo mamy w domu nieco napięty czas tej zimy na różne sprawy, głównie związane ze Stowarzyszeniem i ogrodem. Nawał pracy, a czasu wbrew pozorom mało i chłopak jeszcze wymaga opieki.
Macieju, zdjęcie w poprzednim moim wpisie jest z ubiegłego roku. W tym sezonie liście szybko opadły po ataku mączniaków.
 A co do wina na własnych drożdżach w typie wiedeńskim, to ciekawy był posmak jabłkowy. Zastanawiam się, czy to jest efekt Veltlinera, który miał ledwie ca. 5% udziału w cuvee Gemischter Satz? Żona jako mój zaufany sommelier, określiła również owocowość, kwasowość typową dla kupowanych przeze mnie win :), a podane mojej mamie również i jej smakowało. Wino, młode i mocne, po dwóch kieliszkach uderzało do głowy, jednak otwarte szybko, bo na drugi dzień, traciło swój zapach i posmak. Ten charakterystyczny jabłkowy ślad przypomniał mi Veltlinera "Schloss Bockfliess", którego kupowałem rok temu w "Biedronce". Dopiero trzecia butelka posmakowała mi właśnie z tą charakterystyczną nutą (nie chcę pisać pretensjonalnie, ale zabrakło mi słów, stąd ta "nuta" ;) ) jabłek w zapachu i smaku, a o czym piszą tu niezbyt pochlebnie: https://winicjatywa.pl/schloss-bockflies...iner-2016/ .

Odpowiedz

Skocz do: