Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOJA WINNICA w Opolskiem - Winnica Viadrus
#51
DOLNOSLONZOK, Kapitan prawidłowo skomentował Twoje poczynania na forum.
Opisując z niemiecka nazwy winorośli nie zyskujesz sobie sympatyków na polskich forach.
Zamiast Weissburgunder, Weissgutedel, Blauburgunder na polskim forum powinno się używać powszechnie stosowanych nazw: Pinot Blanc, Chrupka Złota (Biała), Pinot Noir.
Dlaczego tego nie robisz ?
Kolekcjonujesz stare odmiany winorośli. Wielki szacun za to. Ale skąd wiesz ,że kilkudziesięcioletni krzew który rośnie u sąsiada za płotem to Chrupka Złota (Weissgutedel)?

Kup sobie Chrupkę Złotą w e-sadzonka lub w jakimś innym pewnym żródle szwajcarskim, posadź obok sadzonki pozyskanej z tego starego krzewu i porównaj.
Wtedy porozmawiamy na forum co i jak dalej.
(P)
Odpowiedz
#52
A dlaczego Pinot Blanc ma brzmieć lepiej od Weissburgunder , a Pinot Noir od Blauburgunder ? To również nie są polskie nazwy. Nie wiem w czym ma przeskadzać ich niemieckość ? Co do Chrupki, to w samej Francji blisko 700 klonów. Krzewy, które mam pochodzą z kilku wsi. Materiał porównawczy to bank europejskiej winorośli. Doprawdy, nie jest to problem, by rozpoznać te odmianę. W każdej wsi jest przynajmniej po kilka egzemplarzy tej szlachetnej winorośli. Opolsko-dolnośląsko-lubuski, czyli śląski region jest zagłębiem tej odmiany, zaaklimatyzowanej i przystosowanej do lokalnych warunków klimatycznych.
Odpowiedz
#53
(12-05-2014, 05:59)Dolnoslonzok napisał(a): A dlaczego Pinot Blanc ma brzmieć lepiej od Weissburgunder , a Pinot Noir od Blauburgunder ? To również nie są polskie nazwy. Nie wiem w czym ma przeskadzać ich niemieckość ?

W tym, że powszechnie znane i używane w Polsce, są właśnie te drugie, a tym samym zrozumienie o czym piszesz jest dla wielu czytelników utrudnione.
Odpowiedz
#54
Formę "głowy" prowadzi się w rozstawach od 0,8m X 1,2m przez 1m X 1m do 1m X 1,5m. W mojej uprawie stosuję środkowy typ wymienionych odległości.
Odpowiedz
#55
A na Lanzarotte sadzą winorośl "na głowę" w rozstawie 4 x 4 m :D
Odpowiedz
#56
Winorośl na Lanzarotte rośnie w ogóle w specyficzny sposób.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
#57
No tak, a widziałeś jak sadzą w misach głębokich na 3 m. No cóż, nie ma wyjścia pyłu wulkanicznego jest dużo.
Odpowiedz
#58
Czy mówisz o tym?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#59
Powiedzmy że tak,ale wybrałeś chyba najmniejszy dołek (krater) mniejsza z tym na sąsiednim forum bodajże były te głębokie.
Odpowiedz
#60
Ciekawe w jakim celu taka wielka misa?
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...


Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
#61
Taka misa (picon) ma za zadanie chronić rośliny przed suchym i silnym wiatrem wiejącym znad kontynentu afrykańskiego. Lanzarote, tak jak i pozostałe wyspy archipelagu mają problem wielkiego niedoboru słodkiej wody w glebie. W tej misie znajduje się ok 30 cm warstwa żwiru, która przez noc chłonie z powietrza wilgoć, natomiast w trakcie dnia potrafi skutecznie ją zatrzymać. Dzięki temu można uprawiać winorośl bez dodatkowego nawadniania.
Odpowiedz
#62
VanKlomp, dzięki za wyjaśnienie.
Coś tak podświadomie czułem, że chodzi o wodę. No... jak misa to musi być w niej woda!

Nawiasem mówiąc; woda w żwirowej misie... Przecież to musiały być setki lat doświadczeń! Albo... jeden sezon. No może dwa...
Czego to ludzie nie wymyślą jak chcą uprawić winoroś...

Nawiasem, nawiasem mówiąc skoro winorośle płożą się po ziemi to... chyba mączniaków TAM nie znają...?
Ani roztoczy...?
Ani... nic...?
Mają w ogóle na tym wulkanie jakieś problemy chłopaki?

No tak. Mają problem z... brakiem wody! Hmm!!!
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...


Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
#63
Mają z plennością. W takich warunkach nie opłaca się uprawa np melonów, arbuzów, warzyw na skalę przemyslową. Co innego winorośl. Tutaj słaba plenność (max 1 kg z krzewu) jest atutem. Wina są wyjątkowe.
Odpowiedz
#64
Wczoraj zauważyłem, że Elbling rozpoczął kwitnienie. W tym roku wegetacja jest przyśpieszona o ok. trzy tygodnie, zatem jego właściwy okres kwitnienia powinien przypadać na trzecią dekadę czerwca ( czyli podobnie jak Silvaner, który w ubiegłym roku rozpoczął kwitnienie ok. 20 czerwca ). Czy czas dojrzewania będzie przypadać jak u Silvanera na początek października ( w dostępnej literaturze i opisach niemieckich nie można spotkać dokładnej daty dojrzewania ) ? Możliwe, jednak w tym roku z racji wczesnego sezonu, będzie to zapewne wcześniejszy termin.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/719b...5b407.html
Odpowiedz
#65
Tauberschwarz z "e-sadzonki" i ze Starego Kisielina ( spod Zielonej Góry ) rosną i nabierają sił. Zatem łącznie w szpalerze rośnie już 6 sadzonek tej szlachetnej odmiany. Wiem, że Koledzy z Opola i z Grodkowa również uprawiają go od wiosny.

Elbling już przekwitł i zawiązał owoce. Żałuję, że inni użytkownicy nie mają tej odmiany, co ożywiło by nieco monolog.
Odpowiedz
#66
To tylko przypomnienie. Nie ma odzewu, napiszę w okresie dojrzewania i zbioru.
Odpowiedz
#67
Dolnoslonzok, Pokaż nam swoją 4-arową winniczkę

"-Wiele odmian w naszym regionie dopiero czeka na odkrycie - mówi Michał Przybylski. - Mamy szczęście, bo szlachetnym odmianom winorośli sprzyja u nas klimat i historyczne dziedzictwo. Obecne krzewy to echa niegdysiejszych upraw.

Swoją 4-arową winniczkę Przybylski założył także po staremu, tradycyjnie. Dziś winorośl sadzi się tak, żeby między rzędy roślin mogły wjechać maszyny. On swoje krzewy zasadził metodą "na głowę”, blisko siebie, nisko przy ziemi.
- Moje winorośle zaczynają wchodzić w czas owocowania. W nadchodzącym sezonie większość roślin powinna wydać owoce - przyznaje winiarz z Brzegu. "

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?.../131209876
Odpowiedz
#68
Zauważyłem, że Administratorzy stworzyli temat o moim ogrodzie winoroślowym, do czego przymierzałem się jesienią. Proszę o dopisanie do tytułu : Ogród winoroślowy "Viadrus" . Viadrus to bóg Odry.
Odpowiedz
#69
Dolnoslonzok - jak tam w tym roku - masz już jakieś owocujące krzewy?
Napisz coś jak rosną, jak z chorobami i jak z dojrzewaniem owoców Twoich odmian.
Odpowiedz
#70
Mam problem z przesyłaniem zdjęć, ale chętnych zapraszam tu : ..................................
Odpowiedz
#71
Oglądałem zdjęcia. Podoba mi się, ale czeka Cię jeszcze dużo pracy. Powodzenia.

Pozdrawiam Janusz.
W wodzie widzisz odbicie własnej twarzy, w winie - serce drugiego człowieka.
Odpowiedz
#72
Dolnoslozok, Twoje dywagacje na forum ogrodniczym nie są adekwatne do aspiracji forum winiarskiego, także wykropkowałem Twój link.
Postaraj się jednak, pokonać swój problem z przesyłaniem zdjęć...

Tutaj na pewno, mile widziana będzie fotorelacja z Twojej winnicy. Poparta przede wszystkim, osiągami uprawianych odmian...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...


Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
#73
28 08 2014
(27-08-2014, 13:56)JanuszJ49 napisał(a): Oglądałem zdjęcia. Podoba mi się, ale czeka Cię jeszcze dużo pracy. Powodzenia.

Pozdrawiam Janusz.
Dziękuje. Tak, wiem, jestem dopiero na początku drogi, jednak to, co jest już cieszy.

31 08 2014
Pierwsze pomiary z 30 sierpnia:
- Elbling 7% Brix,
- Weissburgunder 11 % Brix.
W zeszłym roku Silvaner osiagnął w połowie września 19 % Brix, zatem mam nadzieję, że Elbling jeszcze nadrobi. Wszak do zbioru jeszcze ponad miesiąc, a - jak można przeczytać na niemieckich stronach - Elbling osiąga niski poziom cukrów i wysoki kwasów. W Miękini, w 2008 r., Elbling osiągnął blisko 15 % Brix i to 20 października : http://www.polskiewina.com.pl/pl/p/Feniks-2008/35 . Jagody Elblinga są dość odporne na choroby atakujące jego krzewy, a który i tak radzi sobie nieźle, podobnie jak Silvanery. Owoce nie pękają, mimo że od kilku dni w dzień słonecznie i ciepło ( ca 25 st. C ), po południu deszcz, a później znowu słonecznie.

06 09 2014
Od środy jest słonecznie i bardzo ciepło ( ca 25-26 st.C ), zatem dziś odbyły się kolejne pomiary cukrów w owocach winorośli.
I tak:
Riesling ( owoce wymieszane z tegorocznych sadzonek i krzewu z roku 2010 ) - 9% Brix
Weissburgunder ( tegoroczne sadzonki ) - 13 % Brix ( wzrost w ciągu tygodnia o 2 % )
Elbling ( krzew z roku 2011) - 12 % Brix ( skok w pomiarach od zeszłego wyniku to aż 5 % )
Jutro pobiorę jagody z jednorocznych Silvanerów, by porównać wyniki z ubiegłorocznymi wskazaniami owoców z krzewu matecznego ( 2011 r.).
Nie ukrywam, że najbardziej cieszy wynik Elblinga. U wszystkich wymienionych odmian cenne jest to, że ich owoce nie są podatne na pękanie.

08 09 2014
Wczoraj sprawdziłem cukry u jednorocznych Silvanerów. Wynik to 8 % Brix .
Pobrałem również jagody z Rieslinga z 2010 r., by sprawdzić, czy dojrzewa szybciej niż owoce z tegorocznych krzewów. Wynik ten sam, co w sobotę, czyli 8 % Brix.
Nieco o Weissburgunderze. W sobotę przy pomiarach cukrów wymieszałem jagody z krzewu, którego grono urodziło małe, lekko twarde owoce i krzewu, gdzie grono było okazałe, owoce lekko się wybarwiły i stały się już lekko miękkie. Wczoraj pobrałem kolejne owoce z tego większego grona i tu miłe zaskoczenie, ponieważ w dwóch próbach wynik był imponujący - 16 % Brix.

16 09 2014
W niedzielę wykonałem kolejne pomiary, po tygodniu od ostatniego badania.Tydzień był ciepły, jednak codziennie od wtorku do piątku padało. I tak. Z rachitycznych dwóch gron na dwóch jednorocznych Silvanerach oberwałem małe jagody, ostatnie, które dały wynik 8 % Brix, podobnie Elbling, mimo że wybarwił się, a jagody nieco wzrosły i w smaku stały się słodsze to poziom cukrów pozostał na poziomie sprzed tygodnia, czyli 11-12 % Brix. Identycznie owoce z większego grona na jednym z Weisssburgunderów wykazały ten sam stan cukrów, czyli 16 % Brix. Wzrost natomiast zanotował Riesling z 2010 r. ( 10 % Brix ), a w gronach tegorocznych Rieslingów nastąpił poważny skok : mniejsze grona - 12 % Brix, a większe grono - 14 % Brix. Natomiast miłym zaskoczeniem jest fakt, że małe grono tegorocznego Weissburgunder'a, który został porażony razem z sąsiednim bliźniaczym krzewem, jako jedyne w mojej kolekcji, majowym przymrozkiem ( -0,7 st.C ), rodzi owoce dające już 15 % Brix. Zatem jest to odmiana, która będzie regenerować się po przymrozkach i cieszyć niezłymi wynikami nawet w tak niestabilnym roku, jak obecny. Niebagatelnym atutem wszystkich moich vinifer jest fakt, że mimo opadów, żadne grona nie pękają.
Odpowiedz
#74
Dolnoślązak,
strasznie niskie te cukry ?
U mnie (gorzowskie) najniżej ma Sibera 17Brix, inne mają 19-23 Brix, Regent 20Brix, Solaris 23Brix . Owocowanie wyłącznie z pąków zapasowych, bo główne ściął wiosenny przymrozek.Gdyby nie to , to już bym pewnie zbierał plony:D
(P)
Odpowiedz
#75
Może bez liści takie cukry się osiąga. :D
OdpowiedzSkocz do: