Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOJA WINNICA w Opolskiem - Winnica Viadrus
Mszyca na różach. Szkodniki w natarciu. Czas na kontratak.
Odpowiedz
Nad częścią moich krzewów rośnie wiśnia i kupa mszyc spada na krzewy. Na stożkach wzrostu lokują się larwy, które są "hodowane" przez mrówki, które to z kolei żyją pod agrowłókniną i tak to się dzieje do pewnego momentu, aż... wszystko znika.
No i tak co roku. Ciekawie jest to obserwować.
Wolę to niż "obserwację" Rzekomego...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Michał,

czym ekologicznym pryskasz na mszyce?
Pozdrawiam
Feliks
Odpowiedz
Feliksie, próbowałem wszystkiego: wrotycz, pokrzywa, cebula, czosnek, a wreszcie wróciłem do starych sposobów babci, czyli woda+ olej+ dwie krople płynu do naczyń. Może niezbyt ekologiczne, ale nie szkodzi roślinom i działa.
Odpowiedz
Pinot Blanc ma już po parę kwiatostanów na krzew. Szykuje się kolejny sezon owocowania tej szlachetnej odmiany w mojej uprawie. Trzeba szykować się, jak w ubiegłym roku, na winobranie o trzy tygodnie wcześniejsze, czyli na przełomie sierpnia i września.
P.S.
Wczoraj oddarniałem rzędy Chasselas rosnące w pobliżu. Pinot Blanc i inne odmiany czekają na motykowanie, ponieważ nie będę łamać motyki o skałę.

Odpowiedz
U mnie zaczęło padać lekką mżawką wczoraj po południu. Przed północą zaczął padać silny deszcz, który trwał do godzina porannych. Teraz również pada ponownie. Ostrzeżenia IMGW o intensywnym deszczu obowiązują dzisiaj dla woj. opolskiego i woj. dolnośląskiego do godz. 18.

Niedziela była pochmurna z temperaturą ca. +14,+15 st. C, w nocy ok. +8,+9 st. C. Niech pada cały dzień i całą noc.
Odpowiedz
Byłem wczoraj w Toruniu. Od połowy drogi padało, z powrotem lało, natomiast w Szczecinie sucho... Dzisiaj w nocy trochę pokapało.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Rzędy Rieslingów i Pinot Blanc. Zapowiada się wspaniały sezon, jak w ubiegłym roku. 
Zdj. nr 1. i 2. - krzewy Riesling w formie gobelet, zdj. 3.- 5. - Pinot Blanc, które wyprowadzam w tym roku w formę gobelet z miejscem krzewienia na wysokości ca. 50-60 cm.

Merlot, Chardonnay i lokalna Chasselas, którą prowadzę w formie wysokiego kordonu na ca. 2m (zdjęcia z wtorku):

Odpowiedz
Korzystając z wczorajszej pogody, w tym wieczornej przerwy w wietrznych chwilach, wykonałem oprysk siarką w stężeniu 0,3% dla fazy 5-6 liści.
Odpowiedz
Popołudniem i wieczorem przygotowałem osiem dużych ognisk. Prognozy mówiły o +1,+2 st. C. Pobudka o 3.30. Na szczęście chmury nocą nie odeszły, a temperatura wyniosła ca. +3,+4 st. C.
Odpowiedz
Od 3.45 próbny alarm. Temperatura do świtu spadła do ca. +2 st. C. Na aucie był lekki szron, na trawie nie. Tej nocy się obroniliśmy. Ogniska zostaną na najbliższą noc.

Odpowiedz
Trzecia noc z pobudką około 3 rano. Dzisiaj w nocy miało być tragicznie. IMGW zapowiadał -1 st.C, a czeski "Ventusky" z kolei +4,+5 st. C. I kolejny raz czeski portal miał rację. Temperatura o 3.30 wyniosła właśnie +5 st.C. Teraz czeka mnie składanie drzewa z ognisk. Ale najważniejsze, że winorośl będzie miała owoce w tym roku. :)
Odpowiedz
Wczoraj dostałem informację z winnicy "Julia" od p. Grada ze Starego Kisielina, że jadą już do mnie Chasselas w liczbie 11 szt.( 8 Chasselas Dore i 3 Chasselas Rote), które dosadzam jako materiał do porównań naszych nadodrzańskich klonów tej odmiany, jak i na wyrób wina. Obecnie mam 12 szt. Chasselas Dore i 1 Chasselas Rote z tej zielonogórskiej winnicy oraz 15 szt. naszych, lokalnych klonów Chasselas, nie licząc tegorocznych sadzonek. Chcę za rok, dwa spróbować wina z własnych owoców tej szlachetnej odmiany, której klony, czy też stare, przedwojenne kultywary stanowią gros winorośli w ogrodach i przy domach po wsiach (a także w miastach) od Przedgórza Sudeckiego po Odrę.
Odpowiedz
Wczoraj z okazji rodzin żony otworzyłem jedną butelkę Rieslinga. Jest łagodny w smaku, ma mało kwasów, ale co najważniejsze - żona potwierdziła zapach limonki, który wyczułem również, a który jest cechą Rieslinga :). Brakuje mojemu Rieslingowi jeszcze wiele, ale ten rok pozwoli wyeliminować błędy z poprzedniego roku i poprowadzić winifikację bez ubiegłorocznych wpadek. Hm, kupiłem ostatnio austriackiego Veltlinera w "Biedronce" za 16 zł. Gdy wypijałem po paru dniach odgazowane ostatki, smakował podobnie jak mój Riesling. :)
Odpowiedz
Brawo za sukces! Pierwsze wino i do tego pierwsze udane... To będziesz pamiętał zawsze.

Odpowiedz
Dziękuję, Macieju. Masz rację. Inaczej patrzę teraz na kolejny rok. Mam inny nieco plan działań i winifikacji. A sezon ? Sezon zapowiada się wspaniale. Kwiatostany są na wszystkich krzewach, natomiast kwitnienie będzie podobnie jak w ubiegłym roku, czyli o dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Na zdjęciach Pinot Blanc i Riesling. Dzisiaj podwiązywałem latorośle u krzewów w fazie 6-8 liści, jak u Chasselas z ostatniego zdjęcia.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Moim zdaniem ten rok, pomimo nieco dziwnych wiosennych perturbacji będzie udany.
Tak - wszędzie są kwiatostany. Czasami... nawet potrójne na latorośli.

Odpowiedz
Majowe perturbacje są  w tym roku zaiste niespotykane. Wstałem przed godziną 4 rano, ponieważ prognozy były niezdecydowane (IMGW, TVN Meteo i "Ventusky") i prognozowały od +5 do +2 st.C. Po spojrzeniu w zachmurzone niebo poszedłem dalej spać, by wstać o 5.30. Tu już zaskakuje mnie bezchmurny poranek. Na aucie szron, pół dachu domku ogrodniczego również pokryte szronem (bez szronu była część dachu domku zakryta baldachimem liści bzu, które zostawiłem moim kotom, by miały cień latem). Na trawie bez szronu, ale pełno rosy. Gleba wokół krzewów mokra po ostatnich deszczach. Termometr o godz. 5.30 wskazywał na 2m temperaturę +2, +3 st.C. Ciekawe to wszystko. I znowu wygrał "Ventusky", który pokazywał na godz. 5 rano bezchmurne niebo w strefie od Wrocławia do terenów położonych ca. 15 km na wschód ode mnie (co potwierdzała moja poranna obserwacja oraz widok bezchmurnego nieba nad Wro, czyli płn.zach. horyzontu). Jedynie nad Opolem czeski radar pokazywał 50% zachmurzenia, co widać było na horyzoncie, gdzie w oddali chmury wisiały nad Opolem.
Odpowiedz
No to jednak Zośka u Ciebie chuchnęła leciutko... Mam nadzieję, że krzewy OK!
U mnie teraz, o północy są cztery stopnie, a zapowiadają max trzy. Mam nadzieję, że nie przymrozi...

Odpowiedz
Na szczęście krzewy mają się dobrze, Maćku. Na innym forum winiarz spod Wrocławia opisywał wczorajszy poranek identycznie, jak wyglądała sytuacja u mnie. Od wczoraj znowu pada deszcz, zatem dzisiaj będzie okazja sadzić młode sadzonki i przesadzać ubiegłoroczne krzewy ze szkółki do szpalerów, jak Magdalenka Andegaweńska, czy dwa Gewurtzraminery jako deserowe krzewy przy płocie.
I jak u Ciebie po nocy?
Odpowiedz
Tata mówił, że były trzy stopnie. Krzewy wporzo.

Odpowiedz
Zatem sezon startuje już bez obaw. Powodzenia. :) A jak sprawa z Twoją większą uprawą, Macieju ?
Koledzy, proszę jeszcze o radę. Ukorzeniam dużą partię sztobrów w gruncie. U niektórych wybijają młode listki, a kiedy mogę być pewien, że są już korzenie i mogę je przesadzać w miejsce docelowe ? Nigdy nie ukorzeniałem w gruncie i nie mam pojęcia, kiedy uznać za właściwy moment przesadzania.
Odpowiedz
Tak, tak bez obaw. Nie mniej jednak... nie wiem jak u Ciebie ale u mnie plumka z chmurek. Dzisiaj cały dzień. Coś czuję, że to będą deszczowe dni przed kwitnieniem... Niezwykle parno jak na maj.

Większa uprawa będzie miała swój czas. Najpierw domek i winiarnia. Są plany na sierpień - parapetówa i wrzesień - winiarnia. Zdążę o ile zbiór będzie w październiku...

Odpowiedz
Słusznie, wszystko po kolei. U mnie wczoraj po południu było słonecznie, ale od nocy znowu pada. Temperatura wczoraj podskoczyła z +8 ,+9 st. C , jakie notowaliśmy przez ostatnie dni do +16 st.C. Weekend ma być już ciepły i suchy. To dobrze, bo kwiatostany wyglądają, jakby chciały już kwitnąć. Proces ten będzie zatem przebiegał w maju, jak w ubiegłym sezonie.
Wczoraj nareszcie dojechały z winnicy "Julia" z podzielonogórskiego Starego Kisielina sadzonki Chasselas Dore (8 szt.) i Chasselas Rote (3 szt.). Te ostatnie i część Chasselas Dore zajmą jutro miejsca w szpalerach w uprawie historycznej, a reszta Chasselas Dore zajmie miejsce w sąsiedniej uprawie jako sztandarowa odmiana Nadodrza.
Odpowiedz
Wczoraj po południu wyszło nareszcie słońce i zrobiło się ciepło. Pinot Blanc i inne winorośle zażywały słonecznych kąpieli. Po deszczach nastąpi teraz ofensywa patogenów. Tak, aby życie winiarza nie było zbyt łatwe i przyjemne. Dzisiaj i w niedzielę będzie okno pogodowe, zatem wykonam opryski siarką.
Przykładowo, połowa owoców na agrestach jest już spleśniała.

Odpowiedz

Skocz do: