Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOJA WINNICA w Wielkopolskiem - Winnica Złote Piaski
Wlasnie zlewalem wina odmianowe rondo i regent, zebrane 14.09. Oba pachna fajnie, ale roznie. Ciekawy jestem, jak to sie rozwinie.
Odpowiedz
Dlatego połowę swojej małej winnicy mam obsadzone Rondem i połowę Regentem i co roku wyzywam przy odszypułkowywaniu, Rondo idzie jak z płatka, zas Regent trzyma mocno. Zawsze robię cuvee.
pH nie mierzę, nie ufałem temu miareczkowaniu i kilka lat temu kwasów miałem na poziomie 8 g/l a potem kamienia winnego byłą co niemiara. W tym roku winogrona są słodkie bez odczuwalnych kwasów. Nawet Labrucha teściowej osiągnęła 24% Brix i jakąś taką łagodność.
Osobiście to jestem zadowolony bardzo z tych odmian. Z Regenta ciut bardziej, bo podczas majowych przymrozków startują na tyle późno, że nie wszystkie pąki są na tyle rozwinięte aby przemarzły. Rondo mam wtedy łozy już pod 10 cm długości i nie ma co zbierać :)
Nawet w kiepskim zeszłym roku zrobiłem jako takie gronowe, tylko wywaliłem z pół kilo kamienia winnego.

Artur a pamiętasz parametry swoich owoców w trakcie zbioru?
Nie za wcześnie zbierasz?
3 strefa klimatyczna to prędko zbierasz. Moje w połowie września są jeszcze "wytrawne". Chyba, że masz fajny południowy stok :)
Pozdrawiam, Grzegorz

:::...Lepiej miec parkinsona i troche wylac z kieliszka niz alzheimera i zapomniec wypic...:::

:::...Stwórzmy wreszcie porządną GALERIĘ WINIARZY...:::
Odpowiedz
za wcześnie :(
po pierwsze bałem się os, po drugie sądziłem, że rok był tak ciepły, że zdążyło dojrzeć, a po trzecie na idealny czas zbiorów wymyśliłem sobie wycieczkę na winobranie. Osy nie zżarły, brixów trochę zabrakło, ale chociaż wycieczka się udała.

http://wino.org.pl/forum/Thread-MOJA-WIN...#pid383384
Odpowiedz
Cześć Grzegorz!

Jeśli pozwolisz, to napiszę coś od siebie w temacie badania parametrów i kamienia winnego.

Kiedyś miałem to szczęście trochę poduczyć się od austriackich winiarzy z nad Neusiedler See.
Jeden z nich, wówczas 80-cio letni, nigdy nie używał współczesnych narzędzi do pomiaru stopnia dojrzałości owoców. Na podstawie organoleptyki podejmował decyzję o zbiorze i wytwarzał jednego z lepszych Blaufränkisch w okolicy - wiedza przekazywana od pokoleń jest nieoceniona.

Aby osiągnąć takie mistrzostwo, bo prawidłowa ocena stopnia dojrzałości owoców, wykorzystując jedynie organoleptykę, jest MISTRZOSTWEM, kapkę, zaledwie "odrobinkę", jednak nam obojgu brakuje... :)

Do rzeczy.

Prawdopodobnie zbierasz owoce o zawyżonym pH.
Wraz ze wzrostem pH obniża się kwas winowy, a jednocześnie rośnie udział jonów wodorowinianowych, których zbyt wysokie stężenie powoduje wytrącanie się kamienia winnego - w Twoim przypadku znaczne ilości. Oczywiście, wpływ ma również alkohol i temperatura.
To świadczy o tym, że wino jest niestabilne.

Przy wysokim pH, powyżej 3,7, po wytrącaniu wodorowinianu potasu, pH jeszcze wzrośnie.
To będzie powodowało zagrożenie mikrobiologiczne i konieczność stosowania zawyżonych dawek SO2.

Oczywiście, przy zachowaniu sterylnych warunków podczas winifikacji, samego sposobu winifikacji oraz wysokiej jakości owoców i odpowiedniego przechowywania wina, można do pewnego stopnia obniżyć całkowitą ilość siary, ale przy tak wysokim pH, jest to zbyt ryzykowne - kilka razy się uda, a później będzie nam przykro z powodu straconego sezonu.

Zachęcam Cię do badania parametrów, bo to pozwoli na kontrolę tego, co robimy z winem, możemy wielu problemom zapobiegać, a jednocześnie przybliży to nas do mistrzostwa :)

PS. Czy wybierasz się na wycieczkę do Sierakowa 23.11?
P.S.2. Doszły mnie słuchy, że Michał ( Dolnoslonzok ), po moim wierszyku, do którego sprowokował mnie Maciek, zamówił pH-metr :)

Pozdrawiam 
Piotr 

Odpowiedz
Staram się jak ten 80-letni Pan zbierać winogrono na podstawie własnych dość (jeszcze) skromnych doświadczeń i ograniczam ilość "Gadżetów", które z biegiem czasu także docenię.
Być może wysokie pH owoców wiąże się z siedliskiem jakie posiadam u siebie na działce, choć do końca nie wiem czy może mieć to znaczący wpływ na pH owoców. Może za szybko zbieram - nie wiem.
Czy jest gdzieś dostępny wykres pH owoców w zależności od czasu dojrzewania?

Co do przyjazdu do Sierakowa, to w listopadzie mam wyjazd do Szwecji, dokładnego terminu jeszcze nie mam, więc póki co nie zaplanowałem spotkania w Sierakowie, bo być może będzie kolizja.
Pozdrawiam, Grzegorz

:::...Lepiej miec parkinsona i troche wylac z kieliszka niz alzheimera i zapomniec wypic...:::

Odpowiedz
Wysokiego pH owoców nie należy łączyć z warunkami panującymi w danym siedlisku, lecz z momentem zbioru.
Zakres zmian pH w owocach, który nas interesuje, a raczej jego przyspieszenie wzrostu, następuje w końcowej fazie dojrzewania jagód - wraz ze spadkiem ogólnej kwasowości ( i przy okazji wzrostu cukru ), następuje stopniowy wzrost pH.

Nigdy nie spotkałem się z wykresem przedstawiającym pH owoców w zależności od czasu dojrzewania - można przedstawić jedynie tendencję, ale nie wiarygodne, dokładne dane, które byłyby wskazówką.

Ze wszystkich parametrów, cukier jest najmniej ważny. Jako ciekawostkę dodam, że czasami zbiera się owoce przedwcześnie ( z punktu widzenia ekstraktu cukru ), aby uchwycić optimum aromatyczności danej odmiany. 
Dojrzałość fizjologiczna nie zawsze jest równa dojrzałości aromatycznej...

Jeżeli byłbym przymuszony i mógł jedynie badać zawartość cukru do podjęcia decyzji o zbiorze, to przynajmniej stworzyłbym sobie z tego system, który informowałby mnie z wyprzedzeniem, że owoce wchodzą w fazę przedojrzałą!
To w znacznym stopniu poprawiłoby trafność decyzji, co do momentu zbioru, bez narażenia owoców na znaczne przewalenie pH.

Pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedz
Minęła połowa września, zrobiłem pomiary refraktometrem i się nieco zdziwiłem.
Moje rondo ma 17 Brix,
Regent tylko 15,2 Brix.
Pestki zielone.

Kurcze mało biorąc pod uwagę dużą ilość dni słonecznych.
Być może ze względu na ciepły kwiecień i majowe przymrozki później krzewy zaczęły kwitnąć stąd takie kiepskie parametry.

Liście pokrywają się z wierzchu takim delikatnym zamszem (<20% liści), pryskać, czy nie?
Pozdrawiam, Grzegorz

Odpowiedz
No rzeczywiście, nieco słaby cukier.

Jeżeli chodzi o oprysk, to teraz raczej tylko soda lub Alkalin
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
(17-09-2019, 09:54)Semele napisał(a): Minęła połowa września, zrobiłem pomiary refraktometrem i się nieco zdziwiłem.
Moje rondo ma 17 Brix,
Regent tylko 15,2 Brix.
Pestki zielone.

Kurcze mało biorąc pod uwagę dużą ilość dni słonecznych.
Być może ze względu na ciepły kwiecień i majowe przymrozki później krzewy zaczęły kwitnąć stąd takie kiepskie parametry.

Liście pokrywają się z wierzchu takim delikatnym zamszem (<20% liści), pryskać, czy nie?

No właśnie... Pierwsza połowa sezonu była bardzo obiecująca. Winogrona przebarwiały się o 2 tygodnie wcześniej niż w latach 2013-2017. Sezon był już okrzyknięty jako powtórka roku 2018.

Niestety, od sierpnia przyszły zła pogoda. We wrześniu chyba jeszcze gorsza. Zimno, pada, mało słońca.

I dojrzewanie bardzo spowolniło i wiele osób zgłasza niskie cukry w dojrzałych owocach...

PS. Gdybym miał na dzisiaj 15-17 Brixów u siebie.. To chyba bym oberwał częśc owoców a na krzewach zostawił po 6 gron. Z tych oberwanych jakieś winko różowe, czy rozwodnione. A zostawione może jeszcze przez najbliższe 2-3 tygodnie podciągną parametry...
Odpowiedz
Dziś rano było u mnie 1,7 stopnia.
Co do cukrów to zrobiłem kolejne pomiary, jest lepiej ale bez szału. Nadal czekam
Rondo: 18 Bx
Regent: 17 Bx.
Pozdrawiam, Grzegorz

Odpowiedz
Ważne że cukier idzie w górę! Oby dobił do dwudziestki.

Dobra sugestia Zbyszka, jeżeli chodzi o redukcję gron. Oczywiście może się zdarzyć, że to już trochę późnawo na jakiekolwiek działania... Jednakże moim zdaniem, warto spróbować.

PS. Konia z rzędem temu, kto się na to zdecyduje w tym momencie, a jeszcze większego konia lub może... dwa konie i dwa rzędy temu kto dokonał tego odpowiednio wcześniej. Nagrody w postaci trzech koni nie ma, ponieważ nikt na początku sezonu, nie jest w stanie przewidzieć choćby tego... co będzie w środku.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Niestety nie dobił do dwudziestki.
Miazga miała ledwie 16 stopni Brix, więc gronowe odpada w tym sezonie i trzeba słodzić. Mączniak w lipcu zaatakował, a że 2 miesiące byłem w Szwecji to pod koniec sierpnia już miałem meszek na liściach.
Jednak oprysk SNL trzeba robić dwa razy w roku. W tym roku czerwiec był piękny i suchy i przespałem 1 termin, ale teraz wbijam młotem do głowy informacje jaki by rok nie był - muszą być 2 opryski + wrześniowy na szarą pleśń.

Kilka dni miałem regularnego mrozu u mnie (min. -4 stopnie), zatem liście i jakieś zielone pędy się zważyły, zatem mogę już ciąć krzewy.
Czy mogę już teraz obciąć 2 letnie ramie, z którego wyrastały tegoroczne latorośle (pojedynczy Gyuot)?? Czy mam czekać z tym do marca??
Tegorocznych latorośli z których w przyszłym roku będzie czopek oraz ramię na owocowanie nie ruszam póki co i czekam do wiosny, ale chciałem sobie już te nieprzyadne cześci krzewu wywalić, sztobry porobić a resztę spalić.
Pozdrawiam, Grzegorz

Odpowiedz
Dosłodź te wina i zapomnij o tych krzewach narazie...
Jakie sztobry? Przecież dopiero zebrałeś owoce! Daj im dobrze zdrewnieć.
Ramię również zostaw w spokoju,przecież może przemarznąć pień.
Bez pośpiechu...;)
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz
Winorośl nie zasypia w momencie, gdy w wyniku przymrozku spadną liście. W drewnie z pewnością jeszcze krążą soki i trwa przygotowanie do zimy. Takie cięcie jakie planujesz, najwcześniej w grudniu po bieleniu pąków.

Odpowiedz
Dobra poczekam, nie pali mi się aż tak nadto :)
Gdzieś posiałem obliczenia. Ile cukru muszę dodać do 10 l nastawu aby zwiększyć moc wina o 1%?
Z 16 stopni Brix to ile wyjdzie: 8-9%?
Pozdrawiam, Grzegorz

Odpowiedz
Przy 16Bx jest 147g cukru/litr i byłoby 8,73%. Aby osiągnąć minimum, czyli 11,5% alko potrzeba 194,2g cukru/l.

Odpowiedz
Dzięki.
Ale to 194,2 g cukru to muszę dodać, czy muszę mieć początkowo (wynikająca z Blg nastawu) aby uzyskać 11,5%?
Albo inaczej. Muszę dodać 194,2 - 147 = 47,2 gram cukru / litr aby uzyskać 11,5%??
Pozdrawiam, Grzegorz

Odpowiedz
W uproszczeniu - tak.
Walcz tak, byś był dumny nawet z przegranej.

Skocz do: