Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOJA WINNICA w Wielkopolskiem - Winnica Złote Piaski
Największym wrogiem winorośli jest winogrodnik i jego pomysły. Do połowy maja (możliwe przymrozki) niczego nie usuwam i nie wyłamuję. W winnicy z 320 krzewami jest w tym czasie dużo innych bardziej pożytecznych prac np. podlewanie krzewów namoczonym bydlęcym, granulowanym obornikiem. Z prawej strony tuje, które wysuszają glebę o których kiedyś pisałem. Zdjęcia z 30.04.2020

Krzysztof

Stacja meteo na Winnicy Świętne
Po zbanowaniu proszę koniecznie o wyrejestrowanie mnie z forum. 
Odpowiedz
(05-05-2020, 22:13)narc81 napisał(a): Maciek trochę tak jest i trochę nie.
Moim zdaniem byłaby większa szansa na plon zostawiając dwie.
Biorąc pod uwagę,że przymrozek nie "chwyta" wszędzie równo,zostawiając tylko jedną pozbawiamy się 50% plonu ma starcie...

Narc jak zobaczę, że na jednym pąku przetrwała jedna, a zmrożona została druga to uwierzę.

Redukcja w tym okresie, na moich odmianach powoduje pojawianie się nowej wełny... A wełna to w razie W, całkiem dobra szansa na plon...
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
No niby szanse nikłe...ale gdyby odnieść się do większej uprawy i miejsca gdzie nie zmarznie żadna...?

Z tym wybiającym pąkiem to ciekawe,ale czy to nie jest tylko spóźniony pąk?
 Pozdrawiam
 Narc

Chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy...
Odpowiedz
Jak ktoś ma kilkanaście krzaków na osłoniętym terenie i dużo czasu to może grzebać przy nich co chwilę i udowadniać coś co do niczego nie prowadzi. Przy dużej ilości trzeba trzymać się jakiegoś planu i nie robić czegoś co w danej chwili jest konieczne.
Krzysztof

Odpowiedz
Póki co wstrzymam się bo to wszystko na razie w powijakach, a i przymrozki, lub nawet mrozy w następnym tygodniu pewne. Nawet widać śnieg na nizinach w poniedziałek 11 maja, więc kosmos pogodowy będzie.
Na razie oba zalążki w węźle mają kwiatostany, ale być może przymrozki same pokasują i "za mnie" dokonają wyboru, czy i jakie pąki zostawić.
Zostawiam 2 ramiona, po 20 maja przed pryskaniem SNL dokonam cięcia.
Pozdrawiam, Grzegorz

:::...Lepiej miec parkinsona i troche wylac z kieliszka niz alzheimera i zapomniec wypic...:::

:::...Stwórzmy wreszcie porządną GALERIĘ WINIARZY...:::
Odpowiedz
No i dobra decyzja.Jak możesz zabezpiecz.
Z tym SNL nie ciut za szybko...?
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
(06-05-2020, 08:48)narc81 napisał(a): Z tym wybiającym pąkiem to ciekawe,ale czy to nie jest tylko spóźniony pąk?

Obecnie z pewnością jest spóźniony ale gdyby wymroziło górę będzie... przyśpieszony w stosunku do tych, na które trzeba by czekać.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
No wiadomo, że z SNL poczekam do czerwca, nie spieszę się.
Być może okaże się, że po przyszłotygodniowym ochłodzeniu nie będę miał co pryskać.
Pozdrawiam, Grzegorz

:::...Lepiej miec parkinsona i troche wylac z kieliszka niz alzheimera i zapomniec wypic...:::

Odpowiedz
Co dzień te prognozy ciut lepsze...badźmy dobrej myśli!
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Ale przymrozki i tak są zapowiadane, a takie piękne grona kwiatostanów już u mnie na Rondzie widać.
U mnie Rondo już w fazie 13 BBCH, zaś Regent w fazie 08 BBCH.
Pozdrawiam, Grzegorz

Odpowiedz
Zgadza się.Nawet bez zapowiadnia mogą się pojawić.
Jednak obserwuję zmiany w tych przepowiedniach i temperatura wzrasta.
Tzn.co akualizacja wygląda to lepiej.
Z -6 w malopolsce do +8 to jezt różnica.
Stres jest to wiadome.
Jeszcze kilka dni damy radę...;)
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Kluczowy będzie czwartkowy poranek.
Ratują nas chmury i wiatr, który wymiesza atmosferę.
Pozdrawiam, Grzegorz

Odpowiedz
Cry Prognozy jednak pogarszają się...
 Pozdrawiam
 Narc

Odpowiedz
Na dwóch metrach powinno być dobrze, gorzej przy gruncie.
U mnie już teraz 3,3 stopnia, a chmury jeszcze są, ale od zachodu idą rozpogodzenia, które za 3-4 godziny powinny do nas dojść.
Tylko wiatr nas ratuje.
Pozdrawiam, Grzegorz

Odpowiedz
U mnie aktualnie 3 stopnie, a jest 22:14...

Odpowiedz
No i był mróz. Wystarczyła godzina z przymrozkiem -1,4 stopnia i 10% pąków/młodych pędów poszło. Niby mało, ale zawsze. Styczniowe, lutowe noce bywały cieplejsze (w styczniu czy lutym rzadko kiedy w nocy był mróz) a tu przychodzi połowa maja, dzień prawie 8 godzin dłuższy od najkrótszego i pach. Jedna niepotrzebna godzinka i straty
Czy nie może być takiego roku kiedy człowiek nie musiał obawiać się o swoje plony. Kwiecień ciepły, wegetacja rusza w w maju rok w rok przymrozki.
Dobrze, że pozostawiałem 2-3 ramiona, będę miał z czego wybierać.
Najgorzej wypadły Regenty z fazie BBCH 07-08. Ronda w fazie BBCH 13-15 wypadły lepiej - tu moje zdziwienie.
A jak u Was?
Pozdrawiam, Grzegorz

Odpowiedz
No niestety, chyba długo jeszcze albo i... nigdy nie będzie całkowicie spokojnej wiosny. Taki klimat...

Odpowiedz
U mnie w miarę ok. Prawdopodobnie było -0.8 °C. Pąki powoli startują, ale przy gruncie wczesniej ruszyło kilka latorośli i je zmroziło.
Ogólnie bardzo późny start w rym roku.
Odpowiedz
Dziś było +1,6 stopnia, więc prawie prawie.
1 krzak zmarzł w całości, reszta 1-3 pąki przemarzły, więc nie jest źle.
Teraz przymrozki przenoszą się do centralnej Polski, a zachód ratują cirrusy idące z Szwecji.
Pozdrawiam, Grzegorz

Odpowiedz
Panowie. Dziwne pytanie. Jak ma się temp. przy gruncie i na 2 m.
Jak wysoko operuje przygruntowy przumrozek?
Zalozmy 0C na 2m i -2 przy gruncie. Ile bedzie na wysokosci ramion, na 1m?
Tak z ciekawości. Martwię się o moje latorośle. Ja w domu, one tam, same na tym mrozie.
Odpowiedz
U mnie różnica między pomiarem na 2 m i na 70 cm nad gruntem wynosi średnio 1 - 1,5 st C. Oczywiście zimniej na 70 cm.
Krzysztof

Odpowiedz
Wszystko w zależności od rodzaju zdarzenia...

Czasami zimno schodzi z góry i wtedy na dole jest nieco cieplej - przymrozek adwekcyjny.
W innych przypadkach, ochłodzenie objawia się spadkiem temperatury przy gruncie, o którym (wyżej) pisze Krzysztof - przymrozek radiacyjny.

Odpowiedz
Zależy czy jest wiatr. W przypadku bezwietrznej prognozy gdy na 2 metrach mamy 0 stopni, zaś przy gruncie będzie -2 stopnie, to na wysokości 1 metra, może być około -0,5 stopnia. Obniżający wysokość im bliżej zbliżamy się do gruntu, to temperatura zaczyna szybciej spadać.
To podobna sytuacja do tej latem i nagrzewających się powierzchni od słońca. Im bliżej powierzchni, tym szybszy wzrost temperatury - proporcjonalny.
Tyle w teorii, a w praktyce jest różnie, wszystko zależy od lokalnych uwarunkowań.
Pozdrawiam, Grzegorz

Skocz do: