Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maderyzacja nalewek
UWAGA! Proces przeprowadzony przeze mnie jest NIEBEZPIECZNY!.

Dziś po raz już 3-ci przeprowadzałem maderyzację wiśniówki. Tym razem zacząłem od podgrzania tej butelki w zlewie z gorącą kranową wodą. Po dokładnym osuszeniu wstawiłem ją jak zwykle na podgrzewacz pod którym stał tea-light. Po około godzinie butelka z hukiem pękła a wylewający się z niej płyn zapalił się. Po chwili płonął już spory kawałek blatu. Na szczęście prysznic z kranu uratował sytuację. Powstały bajzel sprzątałem przez prawie godzinę. :uff:
Nalewki też nie dało się uratować bo zmieszała się ona z wodą i co gorsza roztopionym "woskiem" ze świeczki. :(
No ale nic....... nauka kosztuje :big:
Chwilowo wstrzymuję proces maderyzacji.
Odpowiedz
Cieszę się, że moja malutka porada mogła się na coś przydać. Wspominałem jednak wcześniej, iż jedynie sami możemy dojść do odpowiednich wyników. Oby tylko do tych dobrych :) Pozdrawiam
Odpowiedz
No i miałem rację, że byłem sceptyczny.
Odpowiedz
A ja zaś ponownie (od wielu lat) zastosowałem "swoją" maderyzację i efekt jest chyba świetny (piszę chyba - bo trudno mi oceniać :) Zapraszam GniadyT na degustację :) Olsztyn jest naprawdę piękny :) Pozdrawiam :)
Odpowiedz
(19-01-2009, 14:42)mekado napisał(a): (Temat wyodrębniony z innego wątku)

Ja to bym temat 'maderyzacji' podsumowal tak:

1) Autorowi chodziło chyba o przyspieszenie procesu dojrzewania nalewki

2) O ile wiem i pamiętam, można stosować dodatek czegos slodkiego:

a) gliceryny (rozpocznij eksperymenty od 1-2 mL na litr nalewki),
b) malutkiej ilosci miodu (jezeli nalewka slodzona jest karmelem)
c) lukrecji
c) karmelu (karmel ogolnie daje posmak starosci)

4) dębowe beczki / wiorki
5) wewnetrzne przegrodki orzechow wloskich.

Co do metod termicznych to wydaje mi sie, ze najstosowniejsze beda metody lagodne,
opisane chyba w Cieslaku: pobrac 1/3 nalewki, przechowac przez 3-4 miesiace w cieplym pomieszczeniu,
polaczyc spowrotem z reszta, ktora lezakowala w chlodnej piwnicy.

pozdrawiam
pluton

Odpowiedz
(19-02-2009, 21:53)SERVATOR napisał(a): UWAGA! Proces przeprowadzony przeze mnie jest NIEBEZPIECZNY!.
wylewający się z niej płyn zapalił się. Po chwili płonął już spory kawałek blatu.
Powiedz od razu, że to był kirsch, a nie wiśniówka, chyba że zrobiłeś tak mocarną.
Odpowiedz
c) karmelu (karmel ogolnie daje posmak starosci)

4) dębowe beczki / wiorki
5) wewnetrzne przegrodki orzechow wloskich.

Dokładnie TAK.

Skocz do: