Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matka drożdzowa z dodatkiem soku jagodowego
Zrobiłem matke drożdżową z:
przegotowana woda ok 250ml
2 łyżeczki cukru
szczypta pozywki
drożdze tokay
sok jagodowy ok 50ml
Wszystko w butelce zakorkowanej wata. Minęło 6 godzin i nie widac zadnych zmian.
Czy sok jagodowy nie zaszkodzi ? Czytałem w jakims przepisie ze jagody maja problemy z fdermentacja.
Odpowiedz
Poczekaj dwa trzy dni. Jak wtedy nie wystartuje to będzie problem do zastanowienia.
Wojtek
Odpowiedz
OK czekam niecierpliwie.
W mieszkaniu mam temperature 22-25 st. Nad ranem i do poludnia jest chlodniej ok 18 gdy w piecu sie nie pali.
Czy temperatura dla MD nizsza okresowo od pokojowej moze zaszkodzic ?
Odpowiedz
moszcz jagodowy faktycznie bardzo wolno fermentuje. Ja przy wyrobie matki drozdzowej trzymam sie zawsze tego samego przepisu. Kompot z jablek+cukier+pozywka+drozdze+cieplo. Jeszcze mnie nie zawiodl. Efekty pracy drozdzy zaleza od producenta. Np drozsze zamojskich zaczynaja widocznie pracowac po 3-4 dniach i faktycznie widac ze pracuja, natomiast drozdze z biowinu po prostu powoduja metnienie plynu w butelce i co najwyzej lekka pianke przy intensywnym mieszaniu. Poczekaj minimum 3-4 dni i dopiero wtedy oceniaj czy pracuja czy nie.
Odpowiedz
Postaw za lodówką, tam zwykle jest ciepło. 18 stopni to troszke mało.
Wojtek
Odpowiedz
Trzymam teraz na kaloryferze, a w chlodniejsze chwile przeniose za lodowke.
Mam drozdze od Zamojskich. Wiec dopiero po 3-4 dniach zaczna pracowac ? Po ilu dniach bede mogl je wrzucic do baniaka z moszczem ?
Odpowiedz
Jak będzie pracować to wtedy jest gotowa do wlania do nastawu. Mam nadzieję że nastawu jeszcz nie zrobiiłeś. Tylko nie przesadz z kaloryferem ponad 30 st. jest szkodliwe dla drożdży.
Wojtek
Odpowiedz
wiem o temp max 28, nastawu jeszcze nie robilem. Znaim zaczelem przez kilka dni szperałem na forum i stronie o winie. wiec podstawy mam. Obawiam sie tylko by ten dodaek soku z jagód nie zaszkodził / opoznil/ fermentacji. Ale skoro MD pracuje od kilku godz, to poczekam do 3-4 dni na efekt.
Odpowiedz
MD jeszcze nie pracuje bo kilka godzin to za mało jak zacznie to wtedy jest gotowa, i na to czekasz.
Wojtek
Odpowiedz
MD dzis nad ranem ruszyła!!!:-)!!! A teraz nieźłe ożyła :-) butelka jakiś czas stoi na kaloryferze i nie nagrzewa sie - nie nadąża bo wszystko w butli wiruje :-) . Pianka jest jeszcze malutka kilka mm. SYCZY.:sloik:
Jak długo może trwac jeszcze namnazanie tych drożdzy - planuje wlac je do moszczu za 2 dni.

I co do temperatury ponad 28 stopni. Czy chwilowe podgrzanie /np kilkanascie minut/ ponad 28 zaszkodzi drożdzom czy przezyja po tym chwilowym upale ?
Odpowiedz
Co do chwilowego ogrzania ponad 28 st. to myślę, że nie zaszkodzi, ponieważ te 28 st. to taka w miarę bezpieczna granica - drożdże giną w temperaturze ponad 30 st. (32-33). Biologiem nie jestem, ale myślę, ze podniesienie temperatutry CAŁEJ MD (nastawu) powyżej temperatury granicznej spowoduje śmierć drożdżaków.

Co do przetrzymania MD - myślę, że nie powinno być problemu - co najwyżej jakby praca słabła - dodaj jeszcze łyżeczkę lub dwie cukru - coby drożdże miały co jeść.

Pozdrawiam
MILBAS
Odpowiedz
Ja do MD zawsze dodaje soku z tego, co będę fermentował, aby drożdże się przyzwyczajały, więc dodatek soku jest jak najbardziej wskazany. Skoro syczy to drożdże się namnożyły i matka jest gotowa, można wlewać do moszczu.
Odpowiedz
Jak będziesz dodawać tą MD dopiero za dwa dni to nie trzymaj w takim cieple. Na przeczekanie lepiej 18 stopni.
Wojtek
Odpowiedz
MD zmetniala wiec slabo widac czy fusy wiruja. Ale mocniej syczy babelki ida po sciance wiec wnioskuje ze wszystko OK. Dodalem pol łyżeczki cukru by miały pozywkę. MD wrzucam jutro w poludnie do gasiora. Dlaczego mam ich nie trzymac w cieplym ?
Odpowiedz
Ciepło przyśpiesza fermentacje. Wtedy spada zawartość cukru i wzrasta %. Oba te czynniki w pewnym momecie zaczynają pogarszać jakość MD. Dokarmić można bezproblemowo cukrem ale zmniejszyć % tylko przez dolanie wody. Potem takie zabiegi powodują rozrost MD i niepotrzebne rowodnienie nią nastwu, w następstwie wina.
Wojtek
Odpowiedz
Dzieki za szczegółowe wyjaśnienie. Tak se mysle ze ta MD ma małe %, drożdze obumieraja z tego co przeczytalem przy kilkunastu % wiec bez obaw nie upija sie ;-)
Odpowiedz
Upić się nie upiją, ale już przy kilku % (nie pamiętam dokłądnie przy ilu - ale na pewno niewielu) drożdżaki przestają się rozmnażać - a o rozmnażanie w MD chodzi przedewszystkim.

Pozdrawiam
MILBAS
Odpowiedz
Temat mozna zakonczyc. MD pracuje juz w moszczu.
Link do kontynuacji przebiegu pracy nastawu :KLIK

Skocz do: