Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mleczno-owocowa
Po filtrowaniu bananówki ze śmetaną za pomocą filtrów do kawy pozostałością jest substancja o konsystencji serka homogenizowanego. Czy jest jakiś sposób na odzyskanie z niego resztek nalewki? Prasa, wyciskanie?
Odpowiedz
Jedni zjadają, inni dodają, jako nadzienie do naleśników a inni wywalają.

Bananów nie prasowałem, bo miałem wrażenie, że i tak z nich już nic nie wycisnę a

uzyskana ilość nalewki wskazywała na mały ubytek %.

Odpowiedz
Skusiłem się w tym roku na truskawki na mleku i na śmietanie.
Na śmietanie jeszcze mają stać 2 tygodnie.
Mleczną czas już było zlewać więc przesączyłem na początek przez pończochę.
Części stałe oddzielone i co teraz ?
Nalewka i tak mleczna. Próbowałem filtrować przez filtry od kawy jak wyczytałem na forum jednak mały efekt nawet po przelaniu nalewki przez 3 filtry.
Jak zrobię to wstawię fotki jak to wygląda.

Męczyć się czy odstawić na jakiś czas ?
Odpowiedz
(29-07-2010, 09:47)rados73 napisał(a): Męczyć się czy odstawić na jakiś czas ?

Odstaw i wężykiem ... albo połóż bibułę filtracyjną (lub nawet biały papier śniadaniowy na gęstym, dużym sitku). Też skutkuje.

Andrzej
Odpowiedz
Wypróbuję jeszcze kilka warstw gazy, watę a na końcu może filtr do kawy.
Już mam pomysł na filtr III-stopniowy zrobiony z obciętych butelek po wodzie z zastosowaniem powyższych materiałów.
Zobaczę jak będzie działał, bo jak efektu dobrego nie będzie to odstawię, bo po pińczoszcze i tak zostały drobiny serka i opadają w postaci mułku.
Odpowiedz
Ja bym odstawił na parę dni. I nie mieszaj już. Jak się ustoi powinno łatwiej lecieć.
Gaza + płótno+ płatki kosmetyczne i tym sposobem mi wychodzi ok.

Odpowiedz
Filtr trzeba wstępnie zamulić i musi działać.

Jacek
Odpowiedz
Wczoraj zlałam truskawki na śmietanie. Odcedziłam przez płótno, a potem przez filtry do kawy. Poszło nadspodziewanie szybko, ale... No właśnie, klarowne to to nie jest. Już w słoju płyn był mętnawy. Obok stoi truskawka na mleku i ta jest jak kryształ. Co prawda jeszcze tej na mleku nie zlałam, ale różnica była widoczna jeszcze przed zlaniem. Jaka może być przyczyna mętności śmietanówki?
Odpowiedz
Daj jej trochę czasu np.2 tygodnie bez mieszania i potem jeszcze raz przefiltruj.
Powinno być ok.
Odpowiedz
(14-08-2010, 21:06)Ghost napisał(a): .... zlałam truskawki na śmietanie. Odcedziłam przez płótno, a potem przez filtry do kawy. Poszło nadspodziewanie szybko.........Jaka może być przyczyna mętności śmietanówki?
Za szybko poszło to filtrowanie. Jaki nr filtrów zastosowałaś?
Filtry trzeba tak dobrać, aby powoli kapało. Ma wyjść od razu klarowna. Z czasem jeszcze coś tam zrzuci, ale niewiele. Ja napełniam filtry (wkładane do lejków) i zostawiam na noc, rano zmiana na nowe i do wieczora wykapuje. Tak do skutku.
Odpowiedz
Filtrowałam przez filtr nr 2 Jana Niezbędnego. Chyba faktycznie poczekam trochę i ponowię filtrowanie. Dzisiaj zlewam truskawkę na mleku, zobaczę jaka wyjdzie...
Odpowiedz
Zlałam dzisiaj truskawki na mleku. Wyszło super! Czyściutka, klarowna jak kryształ nalewka :). Wszystko zrobiłam tak jak przy śmietanowej. Różnica w klarowności ogromna. Próbowałam wstawić zdjęcie, ale niestety nie potrafię:(.
Odpowiedz
Czy w nalewkach mlecznych rowniez mocniej czuc nabial niz owoce, czy tylko w smietanowych?
Odpowiedz
Do słoja akurat weszlo mi 900g zmrożonych wiśni, 500ml śmietanki 18%, 500ml spirytu 95% oraz jakies 500g cukru. No może jeszcze zmieściłbym ze 100ml spirytu, dolać? Teraz zastanawiam się, czy to dobre proporcje oraz czy wrzucać tam wanilię. Próbował ktoś smietankowej wiśni z wanilią?
Odpowiedz
Wiśnie z wanilią bardzo dobrze się komponuja, to i w śmietanowej będzie dobrze.
Spirytus możesz wlać, tylko czy zostanie czy miejsce na mieszanie całości?
Odpowiedz
Może zrobię następną z wanilią. Na taki słój (2.6l) całą, czy pół laski wanilii?

p.s. zmieściło się dodatkowe 100ml i zmieściłoby się jeszcze ze 150, ale nie chciałem już przesadzać.
Odpowiedz
Pół a nawet nieco mniej, koniecznie laskę rozetnij wzdłuż. Za dużo wanilii zdominuje wiśnie, a ma być tylko akcent waniliowy. No, chyba, że chcesz mocno waniliową.
Odpowiedz
Pół dawałem na cytrynową farmaceutówkę i było ok, więc się zastosuję do Twojej wskazówki. Dzięki.
Odpowiedz
Witam wszystkich.

W czerwcu zrobiłem tą nalewkę wg tego przepisu (proporcje pomniejszone 2 razy) i i mnie, i mojej rodzinie wydaje się, że nalewka jest zbyt mocna... Wobec tego chciałbym się dowiedzieć jak ją osłabić, niekoniecznie poprzez dolanie nalewki porzeczkowej o mniejszym stężeniu alkoholu.
Dolać inna nalewkę? I jaki smak byłby odpowiedni? A może zamiast nalewek sok by pomógł?
Odpowiedz
Witam, postanowiłem i ja spróbować tej mleczno-owocowej.
Miałem w zamrażalniku 1kg porzeczek, więc zgniotłem, dodałem mleka, spirytusu - wszystko zgodnie z pierwszym postem z początkowej strony.
Jednak coś to chyba nie tak wygląda. Mianowicie mija 5-ty dzień, (pewnie to za krótko na klarowanie) a nie widać, prawie żadnego rozwarstwiania. Widać, tylko jakieś takie dziwne "zawiesiny", jakoś dziwnie to wygląda. Na fotkach może zobaczycie:

Co o tym myślicie?
Odpowiedz
Jakie dałeś mleko? Porzeczki są bardzo kwaśne, a do tego jest jeszcze sok z cytryn, więc jeśli dobre mleko, to musi się ściąć. Chyba, że dałeś jakieś tańsze, albo co gorsza uht...

Edit:

Po przyjrzeniu się zdjęciom, myślę że jednak się ścięło. Mieszasz co parę dni? Przyjrzyj się z bliska. Jeśli mleko jest ścięte, to się nie przejmuj, będzie ok.
Odpowiedz
Nie wiem czy ścięte czy nie, nie rozróżniam tego ;)
Szczerze to nie pamiętam czy uht czy nie, muszę w sklepie zobaczyć bo pamiętam butelkę mleka to sprawdzę.
A mieszać, to zamieszałem parę razy. Ale w sumie nie wiem czy to kontynuować czy nie, bo za miesiąc jak ja to przefiltruje, jak nie widać prawie wcale rozwarstwienia?

edit:
mleko Polskie spożywcze Mlekovita 2%, raczej nie UHT
Odpowiedz
To w miare ok, choć są lepsze. Mieszaj co parę dni i się nie przejmuj. Na moje oko i kiepskiej jakości zdjęcia, to jest ścięte.
Odpowiedz
(24-02-2012, 22:04)Mared napisał(a): Ale w sumie nie wiem czy to kontynuować czy nie, ....

Wszystko jest dobrze, mieszaj i ukończ w/g przepisu, a wtedy sobie ocenisz.

Odpowiedz
Wykonałem kilka nalewek na bazie mleka. Postanowiłem zrobić między innymi bananową, akurat miałem pod ręką trochę malin więc je też dosypałem, efektem tego jest rewelacyjna nalewka:)

1,5 kg bananów
sok z 1 cytryny
1 kg cukru
1 litr mleka
1 litr spirytusu
150g malin

Banany pociąć na plasterki nie można ich mielić w blenderze.

Tak jak nie lubię malin tak ta nalewka to dla mnie hit:) Fajnie wszystko się komponuje:)
Odpowiedz

Skocz do: