Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mleczno-owocowa
Od znajomych dostaliśmy maliny, ponieważ bardzo mi (po wstępnej degustacji) smakowała zwyczajna malinowa nalewka- to i mleczno owocową zrobiłam dzisiaj-1kg malin, pół kg cukru, sok z cytryny, 1 l mleka i 1 l spirytusu... . Póki co przybiera ładną różowawą barwę, miejscami mleko się już lekko "zsiadło"... . Efekty opiszę :slinka:
Odpowiedz
Ehhhh - a ja się w tym roku na maliny nie załapałem. Ta nalewka na pewno wyjdzie Ci dobra venus. Moja bananówka już zrobiona, ponowiłem nastaw. I jeszcze na ananasach postawiłem. Szkoda, że nie mam malin... :kwasny:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez ChEcRoN
Szkoda, że nie mam malin... :kwasny:
kup mrożone
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez SERVATOR
kup mrożone

Nie wpadłem na to... Muszę się rozejrzeć po jakimś hipermarkecie. Dzięki.
Odpowiedz
powinny być jeszcze świeże z jesiennego rzutu
Odpowiedz
w Wwie są pod Halą Mirowską po 5 zł za pojemniczek...
niestety te co kupiłem smakowały głównie wodą :kwasny:
Odpowiedz
to prawda, że słońce już nie to ....
Odpowiedz
Dzisiaj próbowałam tej nalewki i .... nie myślalam, że kiedyś to napiszę, ale wydawałam mi się zbyt mało słodka:nie_powiem:. Czy po tych dwóch tygodniach mogę dodać jeszcze trochę cukru? Czy lepiej poczekać do zakńczenia procesu produkcji i wtedy zobaczyć, co i jak. Nie wiem, czy się nie zasugerowałam nalewką farmaceutów, która ma o połowę więcej cukru i rzeczywiście jest baaaardzo słodka... .
Odpowiedz
Venus - dawałaś całe malinki?
Jak wyraźnie za kwaśna to bym dosypał cukera już.
Ja zrobiłem (stoi drugi tydzień) z soku z malin (wyciśnięty przez gazę po rozmrożeniu owoców). Dałem 0.8l soku+sok z 3 cytryn+skórka z 1 cytryny /tylko cieniutko żółtko okrojone/+1 kg cukru+1 litr 96%+1 litr mleczka 3.2%.
Już mi ślinka leci, ale do końca miesiąca wytrzymam. Nawet filtrowanie mi nie straszne, bo dostanę malinowy serek homo nie dla dzieci.
Aha - uzupełnij (jak chcesz) profil o info skąd jesteś.
Odpowiedz
Dodawałam całe maliny, świeżutkie... . Ona nawet nie jest za kwaśna, tylko tak jakby mało słodkawa. To może wina malin, które dojrzewały jednak w rachitycznym słońcu wrezśniowym, a nie letnim? Mówisz, żeby dosypać cukru już teraz- TAK JEST:)! Dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
Mówię, że ja bym dosypał. Musisz sama zdecydować, skoro nie jest wyraźnie kwaśna to poczekaj, ale skoro w przepisie jest 1 kg, a dałaś 0.5 i jedną cytrynę, to 0.25 kg bym sypnął. Weź jednak pod uwagę, że maliny to nie cyrtyna.
Odpowiedz
W przepisie Fridy na początku wątku;) jest pół kilograma, w farmaceutów jest kilogram! Więc złoty środek- i dosypię szklaneczkę. Aaaa i nie napisałam, że tę drugą cytrynę już po kilku dniach dodałam.
Odpowiedz
Miałem na myśli "w przepisie" - farmaceutów jako źródłowym. Poszukaj jeszcze na forum zmodyfikowaną farmaceutów ze śmietaną (poczynię w zimie na próbę).
Ilośc cukru zależy od użytych owoców, dodatku (soku) cytryn oraz własnych upodobań (moja żona pije słodką kawę nie dodając cukru, a ja słodzę jedną plaską bo jej jest gorzka).
Odpowiedz
Nie wiem czy to ja zacząłem ,robić ze śmietaną pewnie nie ,ale zrobiłem maliny ,a wcześniej wiśnie i truskawki,palce lizać. Polecam.
Odpowiedz
Mój ostatni nastaw na bananach wyszedł jeszcze lepszy niż poprzedni. Natomiast na ananasach... TRAGEDIA! Prawie w ogóle nie czuć smaku ananasów. Zupełnie jakbym pił słodkie mleko ze spirytusem. :kwasny: Powodem tego może być fakt, że zamiast świeżych owoców użyłem z puszki. Teraz przecedziłem nalewkę, kupiłem jednego ananasa, obrałem z łupin, usunąłem twardy środek, resztę zmiażdżyłem i wrzuciłem do nastawu. Poczekam jeszcze miesiąc - niech się maceruje. Mam nadzieję, że coś z tego jeszcze będzie.
Odpowiedz
ChEcRoN - ja bym wcisnął jeszcze soczku z 1 - 2 cytryn (jeżeli nastaw był z litra mleka/spiru ...)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez tata1959
ChEcRoN - ja bym wcisnął jeszcze soczku z 1 - 2 cytryn (jeżeli nastaw był z litra mleka/spiru ...)

Mówisz? Hmmm... Cytrynę mam...

Edit: Cytryna dodana! :spoko:
Odpowiedz
ChEcRoN - jak się wyprawi napisz jak wyszło. Ja do robionej na soku z malin też wcisnąłem soczek z cytryn. Filtruję za tydzień.
Odpowiedz
Plecionko! Drogi mąż właśnie jest w trakcie filtrowania nalewki mleczno-malinowej....daleko jej jeszcze do przejrzystości, ale chylę czoła przed smakiem (zostałam właśnie karnie odegnana od słoiczków, bo się podobno zapędziłam w degustacji wstępnej). MNIAM MNIAM!:1miejsce:
Odpowiedz
Od osób trzecich usłyszałem pochwały na temat nalewek mleczno-śmietanowych Plecionki ( na zlocie niestety nie próbowałem). Szczególnie te śmietanowe podobno są super.
Maciej zachowaj coś na następny zlot w Buku.
Odpowiedz
Wojtek zachowam ,a i coś nowego przygotuję.

Pomyślmy ,może o jakimś zlocie Poznańskim.

Tata1959 z moich doświadczeń wynika że do malin nie można dodawać cytryny ponieważ same maliny są dość mocno kwaśne.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez plecionka
......Tata1959 z moich doświadczeń wynika że do malin nie można dodawać cytryny ponieważ same maliny są dość mocno kwaśne.
Już za późno - za tydzień zlewam. Cytryny dałem bo soku nie było litr, tylko około 0.8. Przy 1 kg cukru myślę, że się zgubi nadmiar kwasu. Fakt, że cytryn daje się 1 kg, a nie litr, ale ja lubię kwaskowate. Najwyżej dosłodzę. Zobaczę za tydzień.
Odpowiedz
Nastawiłem rankiem wersję nalewki z żurawiny i na razie nie dodałem cytryny, bo żurawinka też dość kwaskowa wydała mi się.
Odpowiedz
Moja ananasówka po poprawce już zlana. Smak się poprawił, ale nie na tyle żebym był zadowolony. Zlewam do butelek i odstawię do piwnicy. Zobaczymy za rok.

W międzyczasie nastawiłem truskawkową. Z mrożonych truskawek. Jeszcze 1,5 tygodnia i będę zlewał. Póki co fajny kolor ma. Zachęcony postami Plecionki do nastawu oprócz mleka dałem śmietanki. Nie robiłem na samej śmietanie, bo bałem się tego tłuszczu co po niej zostaje. :jezor: Ciekawe jaka wyjdzie...
Odpowiedz
Nie zostaje żaden tłuszcz jakiego należałoby się bać.
Odpowiedz

Skocz do: