Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Można zrobić dobre wino z soku z kartonu
mik,
ja też długo nie wiedziałem, co mają na myśli forumowicze używając terminu "pusty smak". Dopiero ów jabolek posłużył jako "żywy" przykład. Obyś jak najdłużej nie miał okazji zapoznać się z tym terminem na Twoim własnym winku.
Odpowiedz
Ja dalem troche mniej wody, nie dokonca ufając napisom 100% i jak narazie pracuje juz 2 tydzien, jak probowalem po tygodniu to bardzo jest slodkie wiec troche jeszcze popracuje, do karpia na wigilie napewno sie nie wyrobie ;(
Mam nadzieje ze puste nie wyjdzie a nawet jesli bedziem kupażowac :slinka:

Pozdrawiam
Odpowiedz
A co z niecukrami???
Ponieważ przymierzam się do nastwienia wina z soku jabłkowego lub winogronowego przeczytałem cały wątek, ale nie znalazłem nic na temat nurtujących mnie od pewnego czasu pytań.
1. Obejżałem w sklepach wiele soków (tylko 100% bez dodatku cukru) i okazało się, że wszytskie miały zawartość cukru ok 9-11% (jabłkowy, winogronowy, pomarańczowy). czy to nie dizwne dla 100% soków. Te owoce mają chyba różną zawartość cukrów
2. Kilkakrotnie mierzyłem balling soków jabłkowych i pomarańczowych (różnych producentów - i tanich marek i z "wyższej półk"i tzn hortex, tymbark). Wynik - ok 10 Blg. Zawartość weglowodanów podana na opakowaniu - ok 10 g/100 ml. To gdzie (do diabła) podziały się niecukry, których powinno być ok 4 g/100 ml? Na opakowaniu ani słowa na ich temat.
Odpowiedz
ad 1 - jak sam napisałeś "Te owoce mają chyba różną zawartość cukrów" i to nie tylko pomiedzy gatunkami ale tez między odmianami, a nawet w obrębie tej samej odmiany, lub nawet owoce z tego samego miejsca moga mieć rózny skład, są setki zmiennych mających na to wpływ .... :spie: :spie: (nie licząc działalności producenta, któremu wiadmomo na czym zalezy i wiadomo co może robic :chytry: )

ad 2 - te 4 * niecukrów to przyjęta srednia z przeciętnych srednich :big: , rownie dobrze niecukrów może byc 5, 6, 2 albo 1.
Odpowiedz
Ale chyba nie w okolicach 0?. Czyżby taki był "procent soku w soku" :placze:. Ale skoro smakuje jak sok to może nie jest tak źle.

Rafał
Odpowiedz
Spoko. Zawartość rzeczywista cukrów w takich sokach to te weglowodany. Jesli wychodzi Ci z pomiaru 10 Blg - to to jest 10 g cukru w 100 gramach roztworu czyli w 100 ml to bedzie jakies 10,4 g cukru w 100 ml. Widać stąd, że te 0,4 g to niecukry ;) Np. sok winogronowy Fortuny ma podane węglowadany ok 150 g w 1000 ml - a koncentrat jest robiony z włoskich przerobowych winogron, czyli z pewnością mających powyżej 200 g cukru w 1000 ml moszczu. z tego wniosek, że dolew wody do koncentratów jest jednak zdecydowanie wiekszy niż jej pierwotna ilość w soku.
Odpowiedz
No właśnie niezupełnie spoko. Bo o ile się nie mylę, to 0,4 g niecukrów na 100 ml soku to jest 0,4 stopnia Blg. (10g/100 ml = 100g/l = 10 Blg). Tzn. zawartość niecukrów w sokach z kartonów jest o rząd wielkości nmiejsza niż podawana w literaturze (2-6 Blg)
Odpowiedz
No bo one są tak rozcieńczane ,żeby były dobre do picia a nie do czego innego - jak np. wyrób wina :).
Odpowiedz
Iiiiii..... jasne.
Odpowiedz
Ja akurat miałem to szczęście, że miałem dostęp do soków w Hiszpanii - zdobyłem 6 buteleczek Mosto Tino (czerwony moszcz) firmy Greip (marka Pepsi) oraz marki Carrefoura. Taka litrowa buteleczka kosztuje niecale euro i według opisu na etykiecie jest to 100% moszcz z dodatkiem kwasu cytrynowego jako konserwanta.
Parametry soku: 15,9% Brix (mierzone refraktometrem) oraz 16,6Blg (winomierzem).
Nastaw:
-5,5 l soku (0,5 zostawiłem żonie na drinki ;-) )
- MD na ok. 10 l wina Bugrund lokalnego producenta Anwil z Gliwic
Całość lekko zasiarkowana.
Po 3 dnaich burzliwej fermencaji dodałem 300g cukru w 200ml wody.
Po 5 kolajnych dniach fermentacja burzliwa ustała
2 tygodnie później, pierwszy i ostatni obciąg - wino zupełnie klarowne, ładny czerwony kolor, stosunkowo rozcieńczony jak na wino czerwony - kolor tanich 2l win włoskich.
Wino całkiem wytrawne, zawartość alkoholu 10,5-11%, czyli tak jak lubię. Lekko kwaśne i niestety puste, bez ciała, ale i tak przyjemne jak na tę porę roku, orzeżwiające. Szybko się rozeszło dzięki mało wymagającej rodzince, no i mnie ;-)
Można poeksperymentować
:szampan:
Pozdrawiam,

Nikodem
Odpowiedz
mam pytanie do tych co nastawiali wino z soku jabolowego
jak bardzo toto wychodzi z balona tzn jak bardzosie pieni i ile to fermentowac
czy drozdze tokaj zamonscy beda ok
Odpowiedz
-bedzie sie pewnie pienic w zaleznoci od składu, a to zalezy od producenta (ja uzywalem soku euro-shopper i pienilo sie na ok. 0,5 cm)

- fermentować będzie w zaleznosci od zaplanowanej mocy, temp. w pomieszczeniu, rodzaju drozdzy, ilosci pzywki, itd.

-ok
Odpowiedz
Ja swoje kartonowojabłkowe robiłem w następujących proporcjach:

1.30 kg cukru
3 l soku z jabłek(lidl)
ok 1.5 l wody

wyszło dziwne w smaku i stanowczo za mocne(zmieszałem z ryżowym i ok).Pieniło się na 1 cm,a co do drożdży to używałem tokaya z biowinu.:fajka:
Odpowiedz
Ja wlasnie robie md dla mojego winka z soku fortuny winogronowego zobaczymy czy cos mi z tego wyjdzie (moje pierwsze wino) ale duzej straty nie bedzie bo soczki kosztowaly mnie 1zl za litr :fajka: uzylem drozdzy biowin uniwers. bo takie akurat mialem :P :jezor:
Odpowiedz
Ja właśnie zabutelkowałem swoje pierwsze wino. Zrobione było z soków winogronowych WOSANA a przepis ze strony http://www.multimex.cc.pl/przepisy.html "Wino Polak potrafi"
Plus lekkie modyfikacje ja dałem 12 litrów soku + 6 litrów wody + 3 kg cukru - drożdże Tokay z Biowinu + pożywka z Biowinu = ok. 20 litrów 14% winka półsłodkiego (4 Blg.)

Winko wyszło bardzo dobre, a po 58 dniach zostało zabutelkowane (test klarowności - 24h na wolnym powietrzu) :polewam:

Zdecydowanie polecam takie wino na pierwszy raz lub na zimę, jest dość łatwe w wykonaniu. Jego dużą zaletą jest także szybkość wykonania.

Teraz zabieram się za nektar z czarnej porzeczki, według obliczonego samodzielnie przepisu, bo w tym przypadku przepis z powyższej strony nie może być zastosowany. O rezultatach oczywiście poinformuję.

A potem będzie czas na owoce .... (LATO :) :tuptup: :tancze: )
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Młody Bóg Grześ
Ja wlasnie robie md dla mojego winka z soku fortuny winogronowego zobaczymy czy cos mi z tego wyjdzie (moje pierwsze wino) ale duzej straty nie bedzie bo soczki kosztowaly mnie 1zl za litr :fajka: uzylem drozdzy biowin uniwers. bo takie akurat mialem :P :jezor:

Tydzień temu nastawiłem martini na fortunie, ale - skąd masz soki po 1zł? Z przemytu czy przeterminowania? Ja buliłem po 3,70. Drożdże tokaj biowin, mieszanka ziół biowin i.... trochę tajemniczych ziół od alchemika...:podstep:
Odpowiedz
A ja za soki winogronowe 100% - WOSANA płaciłem w MAKRO 2,80
Odpowiedz
ja sie tak zapytam- czy ktokolwiek przejmowal sie kwasowoscia nastawu z soku kartonikowego?? czy po prostu zaufaliscie producentom?? jezeli ktos dokwaszal (odkwaszal?) to niech sie podzieli doswiadczeniami :) dajcie znac w miare szybko- dzieki...
Odpowiedz
Zaufałem moim kubkom smakowym. Soki mają tak zbalansowany cukier i kwas, żeby były zdatne do picia. Myślę, że wino na nich będzie git.:brawo:
Odpowiedz
Wszędzie piszecie o jabłkowym,pomarańczowym, i z czarnej pożeczki... a z wisienek lub czereśni (moich ulubionych)nie ma?? A może za drogie?? Dajcie znak jakie winko z tych owoców kartonikowych wychodzi.

Pozdrówka :fajka:
Odpowiedz
a duzo widziales w sklepach kartonikow z czymś wisniowym lub czeresniowym? ...nie licząc oczywiscie Kawaliera. :D ;)
Odpowiedz
Ja ok 5 miesięcytemu robiłem wino pomarańczowe na soku z kartonu.
Do dzisiaj jest ochyda.
Odpowiedz
Ja zrobilem zima wino z kartona (kaufland - sok jablkowy litr 0.99zl - z sokpolu) wino wyszlo przednie, wiec przez cale lato bede je walil prosto w ryja. mam tego prawie 70 butelek wiec jest super (50L).
Juz wiem ze zima tylko wino z kartona lub z rodzynek.
Moje spojrzenie na wino: https://www.szumiglowa.pl/
Odpowiedz
Ten "szampan" to nic innego jak cydr czyli cider (ang. sajder, francuski: sidr). Bardzo popularny w tych krajach - świetny zresztą. Dlaczego u nas nie produkują? Były kiedyś na forum przepisy. Ważna rzecz - cydr sprzedają w zadrutownych butelkach jak do szampana, bo inaczej wywali korek w czasie fermentacji w butelce
Odpowiedz
informacyjnie:
Zrobiłem wino z nektaru czarna porzeczka (z kartonu),
wyklarowało się błyskawicznie(1,5-2 mieś) , część przerobiłem na Sangrię a reszta poszła tak jak wyszła
i dla mnie niewiele zostało, bo mi rodzinaka i znajomi prawie wszystko wyłykali :pijemy:.
Następne będzie jabłkowe, a później z nektaru bananowego. Ale w międzyczasie jeszcze raz czarna porzeczka, bo mnie żona pogania, że za mało zrobiłem za pierwszym razem ;)
Odpowiedz

Skocz do: