Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moje aktualne nastawy.
Winka ryżowe coraz lepiej wyglądają, z żalem po zlaniu znad osadu przelewam je z powrotem do gąsiora ;) no i zabutelkowane piwka i cydry, po dwie skrzyneczki. Z winkami poczekam jeszcze kilka tygodni, jak osadu nie puszczą to zabutelkuję, domyślam się że pierwsze winka długo nie postoją tzn nie poleżą :(

Odpowiedz
Z butelkowanie wina przed upływem roku bym się wstrzymał, wiem wiem brakuje szkła , też tak mam ale cierpliwie czekam, niestety jest to związane z koniecznością dokupienia następnych balonów.

Dwa browarki czekają , jeden w normalnej tem. drugi w lodowce w 10°.

Mniszkowe zlane z nad osadu, mętne jak bagienna noc.

Ostatnie kwiatowe - z czarnego bzu pracuje pełną para, zapach obłędny.
Lech
Odpowiedz
Moje mniszkowe tez mętne, ostatnio mocno zwolniło. Wkrótce je zleje znowu znad osadu. Czarny bez mocno przyspieszył, wino z kwiatów rugosy spokojnie pracuje, po tygodniu odrzuciłem płatki. Kolor różowawy, zapach fajny.
Z kwiatowych najlepszy wydaje się głóg, kolor i zapach powalający..
Spokojnie pracuje tez jagoda kamczacka..
Odpowiedz
Ze szkłem problemu nie mam, jak już to z miejscem. Balon 15 i 10 litrowy stoją puste i czekają na truskawki. Muszę to tylko dobrze przemyśleć. Poza truskawkowym chciałbym się jeszcze w tym roku przymierzyć do wiśni i dzikiej róży. Jednym słowem rozplanować ile balonów jakiego winka. Mieszkanie w bloku ma swoje ograniczenia a mam już odstawione do klarowania winko z zielonej herbaty z żurawiną w ilości 15 i 10l. Z tym że po zlaniu trochę mało się robi w balonach, przy kolejnym zlaniu będę musiał balon 10l zlikwidować a uzupełnić brak w 15l, resztę przelewając go 5l gąsiora. Kurrrr :) a wystarczyło kupić Wine Kit i butelkować po 2 tygodniach ;) jak radzi producent.
Odpowiedz
(05-06-2016, 15:00)Pilot353 napisał(a): a wystarczyło kupić Wine Kit i butelkować po 2 tygodniach ;) jak radzi producent.

A zabutelkuj. :lol: :szampan:
Odpowiedz
Jakie w smaku to Twoje wino z zielonej herbaty? Jaki ma kolor? Moje było robione na drugim nastawie ryżu (wcześniej był z ziołami) . Dlatego ma kolor ciemno złotawy bo w poprzednim nastawie była kurkuma a ja nie bawiłem się w płukanie ryżu..Rodzynek i żurawiny nie dałem za wiele. Smak w porządku, mętne..
Odpowiedz
Z zielonej herbaty mam bez ryżu, zielona herbata, rodzynki i żurawina. Smak będzie typowo żurawinowy. Miałem z nim przeboje, przeholowałem z cukrem i fermentacja stanęła przy 12 blg. Na szczęście miałem wstawione drugie takie samo winko, zmieszałem je ze sobą i po czasie zaczęły powoli pracować, dziś mam 7 blg. Już widzę, że na swój gust muszę mierzyć nie więcej niż 5. Zdjęcie stare, pierwszego wina z zielonej herbaty, przed zmieszaniem z drugim.

Odpowiedz
(05-06-2016, 15:00)Pilot353 napisał(a): ...Poza truskawkowym chciałbym się jeszcze w tym roku przymierzyć do wiśni i dzikiej róży....

Proponował bym jeszcze wino z głogu, moim zdaniem wcale nie jest gorsze niż z róży, radził bym też zrobić mieszańca, róża + głóg + czarny bez i np.tarnina lub czeremcha - mam takie i są naprawdę super. A nastawia się je bardzo późną jesienia.
Lech
Odpowiedz
(05-06-2016, 15:33)Pilot353 napisał(a): Z zielonej herbaty mam bez ryżu, zielona herbata, rodzynki i żurawina. Smak będzie typowo żurawinowy. Miałem z nim przeboje, przeholowałem z cukrem i fermentacja stanęła przy 12 blg. Na szczęście miałem wstawione drugie takie samo winko, zmieszałem je ze sobą i po czasie zaczęły powoli pracować, dziś mam 7 blg. Już widzę, że na swój gust muszę mierzyć nie więcej niż 5. Zdjęcie stare, pierwszego wina z zielonej herbaty, przed zmieszaniem z drugim.

Piękny kolor..

(05-06-2016, 16:04)lech.kuba napisał(a):
(05-06-2016, 15:00)Pilot353 napisał(a): ...Poza truskawkowym chciałbym się jeszcze w tym roku przymierzyć do wiśni i dzikiej róży....

Proponował bym jeszcze wino z głogu, moim zdaniem wcale nie jest gorsze niż z róży, radził bym też zrobić mieszańca, róża + głóg + czarny bez i np.tarnina lub czeremcha - mam takie i są naprawdę super. A nastawia się je bardzo późną jesienia.
Tak, głogowe po czasie jest świetne i mocno lecznicze. Właśnie leczę nim lekki ból korzonków..

Dla klarowania wsypałem garść tarniny (na próbny 2,5 litrowy nastaw).
Odpowiedz
Moje mniszkowe bardzo szybko się wyklarowało. Na tą chwilę jest już przezroczyste na dnie warstwa osadu z 0,5cm. Dzisiaj na cicha poszedł kwiat głogu. Akacjowe jeszcze bulka. Zielona herbata z malina klarowna mniszkowe. Natomiast pomarańcza z grudnia metna mętna i nic się nie zmienia. Chyba pójdzie w kanał. Dzisiaj ją zleje i zobaczę jak smakuje.
Zakupiłem 10kg jabłek Jonagold jutro jeszcze z 5 dokupię i zabieram się za cydr pierwszy w życiu. Już nie mogę się doczekać..
Odpowiedz
Moje wszystkie głogowe, solo lub mieszane, klarowaly się błyskawicznie, nawet miód glogowy wyklarował się szybciej niż pozostałe .
Lech
Odpowiedz
Moje tegoroczne głogowe z DR wyklarowało tez bardzo szybko, ale głogu tam za wiele nie było. Ogolnie nastaw 5l.
W tym roku zrobię 10 litrowy, bo głogu mogę narwać ile zechce.
Odpowiedz
W poprzednim roku zrobiłem dwa nastawy solo 5 i 15l (większych nie robię) oraz dwa mieszane : 1- DR+głóg+CzB+czeremcha 15l i 2 - DR+głóg+ałycza+jarzębina+aronia 15l , są bardzo dobre, mam nadzieje że choć trochę dochowa się do butelkowania.

Głóg jest warty polecenia.
Lech
Odpowiedz
@lech.kuba czyżby balon dziurawy xD
Odpowiedz
Tja, to powinny być balony zakończone kolczastym drutem. :D :D
Lech
Odpowiedz
(05-06-2016, 21:39)lech.kuba napisał(a): W poprzednim roku zrobiłem dwa nastawy solo 5 i 15l (większych nie robię) oraz dwa mieszane : 1- DR+głóg+CzB+czeremcha 15l i 2 - DR+głóg+ałycza+jarzębina+aronia 15l , są bardzo dobre, mam nadzieje że choć trochę dochowa się do butelkowania.

Jakie robisz ? Półsłodkie, półwytrawne? Inne?
Odpowiedz
U mnie mniszek już przestał pracować ale jest bardzo mętny i klarowanie idzie jak po grudzie.
Czarny bez przepięknie pachnie i pracuje pełną parą !!
Eksperymenty typu kiwi malina pigwa z soków się już klarują, ale do butelkowania jeszcze daleka droga.
Herbata z lutego już wyklarowana ale czekam z butelkowaniem na całkowite wygazowanie. Nie stosuje, żadnych piro itp
Herbata z nagietka z żurawiną też już nie pracuje i też czeka na wygazowanie.

Truskawka u mnie już tylko albo aż po 5 zł więc może dziś nastawie 5 - 10 l

PS Przymierzam się do zrobienia swojego pierwszego piwka. Oczywiście z brewkitu bo pojęcia na temat piwa nie mam :)
Jakiegoś lagera albo pilsa.
Odpowiedz
(06-06-2016, 06:44)Zibi napisał(a):
(05-06-2016, 21:39)lech.kuba napisał(a): W poprzednim roku zrobiłem dwa nastawy solo 5 i 15l (większych nie robię) oraz dwa mieszane : 1- DR+głóg+CzB+czeremcha 15l i 2 - DR+głóg+ałycza+jarzębina+aronia 15l , są bardzo dobre, mam nadzieje że choć trochę dochowa się do butelkowania.

Jakie robisz ? Półsłodkie, półwytrawne? Inne?

Ponieważ szły na maxa to były półsłodkie.
W tym roku będę chciał zrobić jeden nastaw o niższych %. A prócz tego na pewno powtórze tamtegoroczne no i mixy.
Lech
Odpowiedz
Miejscami zaczynają kwitnąć lipy, myślę o zrobienia wina z kwiatów tej rośliny (jeszcze nie robiłem) . Robiliście takie? Jak smakuje?
Odpowiedz
(06-06-2016, 15:47)Zibi napisał(a): Miejscami zaczynają kwitnąć lipy, myślę o zrobienia wina z kwiatów tej rośliny (jeszcze nie robiłem) . Robiliście takie? Jak smakuje?
U mnie pewnie tak wszystkie kwiatowe obecnie. same cytrusy.
Czy to minie z czasem?
Odpowiedz
Myślałem, że winko się nie klaruje. A tu taka niespodzianka. Szklanka brudna jak cholera bo przeszła kilknaście innych win przy przelewaniu. 

Ale winko z MNISZKA czyściutkie. Półwytrawne. Hmmm smaczne !!

[Obrazek: eb6afbdde8d29e9b.jpg]

Przelałem dziś z plastikowego pojemnika fermentacyjnego wino z kwiatów czarnego bzu. 
Mętne jak cholera ale co się dziwić jak to wino ma dopiero 3 tygodnie ?? Zlałem bo się tesciu uparł, że mi odda dymion.

W smaku PRZEPYSZNE !! Ale póki co jak to mówi teściu KOMPOCIK. Tzn. znikoma ilość alkoholu. 15 blg z początkowego 23. Dziwne, że taki okres czasu i tylko tyle zeszło. Zwykle po 3 tygodniach już blisko pod 0 podchodziło.

Kosztowałem jeszcze winka z herbaty i suszonych owoców. Mocne, smaczne, ciekawe.
Odpowiedz
U mnie mniszek się klaruje ale to jeszcze potrwa choć jest poprawa, w smaku dobre..Kwiat cz.b pracuje 10 dni. Kwiat rugosy pracuje dwa tygodnie, zapach super i tyle mogę powiedzieć. Slabo pracuje od tygodnia jagoda kamczacka. 15-go będzie miesiąc od nastawienia kwiatu głogu, Ostatnio mocno zwolnił, w smaku bardzo fajne..

Tyle, czekam na kwiaty lipy, a potem na wiśnie, których na polach powinienem zebrać 5 może 10 litrów.
Na pewno jak zwykle od wielu lat nastawie czarna porzeczkę i agrest (każde osobno, z agrestem może będzie josta, bo zeszłoroczne wyszło dobre i fajne w kolorze). Na jesień planuje tez jabłoniowe, jeżynowe, aronia, Iza, DR, tarnina i głóg..
Odpowiedz
Ja nie mam tak fajnie. Jedna wiśnia, jedna czereśnia, dwie jabłonie co wydają co 3 lata owoc w ilości nie winnej. A o czarnej porzeczce czy agreście to moge pomarzyć. JOSTA ?? nie słyszałem. Jeżyny jest sporo - może uda się 5 nastawić. Aroni tarniny głogu nie ma szans :(
Odpowiedz
(10-06-2016, 20:55)Seeward napisał(a): Ja nie mam tak fajnie. Jedna wiśnia, jedna czereśnia, dwie jabłonie co wydają co 3 lata owoc w ilości nie winnej. A o czarnej porzeczce czy agreście to moge pomarzyć. JOSTA ?? nie słyszałem. Jeżyny jest sporo - może uda się 5 nastawić. Aroni tarniny głogu nie ma szans :(

Ja mam maly ogrodek i w zasadzie tylko sliwa fryga fajnie owocuje, młoda węgierka znowy zrzuciła wszystkie zawiązki. Jeden krzak czarnej porzeczki daje rocznie okolo 5 litrow owocow i robie z tego nastaw w 5-litrowym baniaku. Jedna aronia, ma owoce ale nie wiem ile nazbieram. Mam dwa dobre agresty i trzeci w lesie..
Generalnie wykorzystuje potencjał jaki jest na bezpańskich polach..Tam sa dzikie wiśnie, alycza, jabłonie, głogi, tarnina i DR...
Odpowiedz
(10-06-2016, 21:06)Zibi napisał(a):
(10-06-2016, 20:55)Seeward napisał(a): Ja nie mam tak fajnie. Jedna wiśnia, jedna czereśnia, dwie jabłonie co wydają co 3 lata owoc w ilości nie winnej. A o czarnej porzeczce czy agreście to moge pomarzyć. JOSTA ?? nie słyszałem. Jeżyny jest sporo - może uda się 5 nastawić. Aroni tarniny głogu nie ma szans :(

Ja mam maly ogrodek i w zasadzie tylko sliwa fryga fajnie owocuje, młoda węgierka znowy zrzuciła wszystkie zawiązki. Jeden krzak czarnej porzeczki daje rocznie okolo 5 litrow owocow i robie z tego nastaw w 5-litrowym baniaku. Jedna aronia, ma owoce ale nie wiem ile nazbieram. Mam dwa dobre agresty i trzeci w lesie..
Generalnie wykorzystuje potencjał jaki jest na bezpańskich polach..Tam sa dzikie wiśnie, alycza, jabłonie, głogi, tarnina i DR...

A faktycznie jeszcze jest śliwka. U rodziców są 3 albo 4 i co rok jest mnóstwo owoców i dopiero rok temu zrobiłem pyszne winko ze sliwek.
Odpowiedz

Skocz do: