Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Na grzyby...
Bardzo proste i bardzo smaczne: RYDZE:slinka:

Potrzebne są: patelnia, masło, sól, pieprz i rydze.
Grzyby wrzucamy na rozgrzane masło, dodajemy sól i pieprz. Smażymy kilka minut. Trzeba pamiętać o zamknięciu drzwi i okien, bo aromat może skusić przypadkowych smakoszy, a rydzów niestety niewiele;)

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
A jakie wino do tego podamy ?
Odpowiedz
Może być pinot noir, albo jakiś stary burgund, ale najlepszym dodatkiem będzie oczywiście nasze domowe czerwone półwytrawne, może być lekko ziemiste;)
Odpowiedz
Favitko, witaj..
I jeszcze nie jadłem śniadania...
Bo nie miałem kiedy, pisząc do Was - czekam na zakupy, wyglądając przez okno..
Pozdrawiam maślanie..
Odpowiedz
Favita, skąd masz RYDZE? Mów prędko, bo inaczej wpadniemy na te co masz.
Odpowiedz
Oleńka jak to zobaczy to chyba orgazmu dostanie... Poważnie. Moja żona to pies na rydze. A najlepiej niech sama coś napisze.
Maciek
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez BiP

Rydze niestety już zeżarte, a rosły pod Sulęczynem.:jedzenie:

pozdrawiam
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Favita
Cytat:Wysłane przez BiP

Rydze niestety już zeżarte, a rosły pod Sulęczynem.:jedzenie:

pozdrawiam
... :eyes: ale mi narobiłaś apetytu :slinka: ... w Polsce rydze prawie nie osiągalne, a co dopiero tutaj :(

pozostaje mi jedeynie życzyć smacznego :slinka:
Odpowiedz
Ad grzybów - dziś w Angorze widziałem zdjęcie człeka (chyba Brazylia) z największym (ponoć) jadalnym grzybem - 1,5 metra (grzybek, nie gość) oraz 20 kg - to byśmy się najedli ...
Odpowiedz
... a u mnie "badziewie" na trawniku :(

[Obrazek: grzyby02.jpg]

pzdr
Odpowiedz
u nas jedyne grzyby jakie w domku się znajdują to drożdżaki w wiśniowej miazdze :tancze: i jeden na ścianie niezidentyfikowany okaz hihihi
Odpowiedz
To może dziś dla odmiany kurki :slinka::jedzenie:

Wystarczy trochę masełka, mała cebulka, sól, pieprz odrobina śmietany i duuuużo kurek.

[Obrazek: kurki_m.jpg]
Odpowiedz
Dziwny rok - rydze w lipcu?
W Lubaniu wczoraj lało, dzisiaj upał, parno...
jutro ruszam skoro świt!
Odpowiedz
Polska nazwa siedzuń sosnowy. Czy miał ktoś z tym grzybkiem do czynienia? Ja znajduje je w moich lasach, są świetne przyrządzone na maśle, raz zrobiłem jak marynowane ale nie podeszły mi za bardzo, ponieważ wybijał się ich charakterystyczny sosnowo-orzechowy aromat :) więcej informacji: http://www.grzyby.pl/gatunki/Sparassis_crispa.htm
PS W Polsce gatunek chroniony.

Pozdrawiam

Daniel

Załączone pliki Obrazki

Odpowiedz
u nas w lasach też jest to dość pospolity grzyb . niestety nigdy go nie jadłem:)
Odpowiedz
Chroniony, ale smaczny :P
U nas nazywa się Szmaciak gałęzisty.
Odpowiedz
Jak chroniony, to chyba nie powinniście wiedzieć jak smakuje???:chytry:

Favita, i inni mieszkańcy Trójmiasta: na Starówce stoją "baby" z rydzykami. Gdzie tu w okolicach rosną rydze???:pomocy:
B
Odpowiedz
W życiu bym nie pomyślał, że zacznę pisać w kulinariach...
Ale cóż: w niedzielę zebrałem troszkę podgrzybków. Ni to smażyć, ni suszyć - za mało, a do sosu jakiegoś - za dużo. Zaglądam do lodówki wstawiając grzybki, i cóż widzę? Lekko zapomniany schabik z dzika. Dalej było już łatwo:
- grzybki dość ostro podsmażyłem z cebulką, w końcu smażenia dodałem troszkę wątróbki;
- w tym czasie schab z dzika gotował się w niewielkiej ilości wody z całą masą wszystkiego, co znalazłem w domu: marchewą, selerem, pietruszką, lubczykiem, cebulą, rozmarynem, zielem angielskim, pieprzem, liściem laurowym, pieprzem cayenne, tymiankiem, majerankiem (pewnie jeszcze czymś, ale już nie pamiętam);
- pod koniec gotowania dorzuciłem do schabu jeszcze kawałek wędzonego boczku;
- następnie przez godzinę szukałem części maszynki do mięsa. Właściwie znalazłem prawie od razu prawie wszystko, za wyjątkiem sitka. Jak wiadomo "prawie" robi dużą różnicę...
- jak już udało mi się skompletować tę p... maszynkę wszystko, o czym pisałem powyżej (za wyjątkiem lodówki, oczywiście) przepuściłem przez nią dwukrotnie;
- w brunatnozieloną (skąd tam zielony kolor???) masę wrzuciłem jajo (miały być niby dwa, ale w lodówce miałem jedno) i kilka łyżek tartej bułki. Com sie namordował, żeby to wszystko wymieszać...
- breję zapakowałem w blaszaną foremkę, wysmarowaną czymś tłustym i wysypaną tartą bułką, a potem wpakowałem do piekarnika rozgrzanego jak diabli, na ciut więcej, niż pół godziny.
I wiecie co? Wyszedł mi pasztet z dzika z grzybami!!! Nigdy bym nie uwierzył :lol:

PS. Fotek nie będzie. Pasztetu było ponad kilogram, ale nie zdążył nawet wystygnąć.
Odpowiedz
U mnie w tym roku bieda z grzybami. Bywaja lata, ze pelno prawdziwkow w gorach ( wielkosci talerza do zupy), trafiaja sie tez i rydze i kurki oraz przeogromne czerwone kozaki. Bylem w znanych mi miejscach kilka razy i nic. Lato bylo bezdeszczowe. A teraz w gorach spadl juz snieg i raczej juz trzeba odkurzac sprzet narciarski. W sklepach bywaja dostepne kurki (chantrelles)z Canady, ale trzeba wydac z 10 zielonych, aby przyrzadzic talerzyk zupki. Przestancie wiec dreczyc mnie tymi fotkami.
Odpowiedz
W tym roku grzyby chyba zwariowały - podobno ostatni taki wysyp był w 1939r. Kanie, gąski, rydze itd do tej pory? Po raz pierwszy w życiu przeżarłem się rydzami.

Załączone pliki Obrazki

Odpowiedz
W Beskidzie Niskim poprzedni taki wysyp wszelakiego grzybstwa pamiętam w 1995. Aktualnie dalej rosną rydze i prawdziwki. Zdrowiusieńkie, bo wszelakie robactwo padło z zimna. W ubiegłą sobotę prawdziwki wyglądały w śniegu jak bałwanki !
Odpowiedz
Ekologiczne flaczki z boczniaka ostrygowatego
------------------

Składniki:
boczniaki
cebula
włoszczyzna julienne
bulion
przyprawy(pieprz, ostra papryka, gałka muszkatołowa, majeranek)

Grzyby pokroić w paseczki i poddusić na maśle z pokrojoną w piórka cebulą. Dodać warzywa, przyprawy i bulion. Gotować ok. 30 min.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Favitko droga - życie mi ratatujesz :diabelek: Nie miałem bladego pomysłu co jutro na szybko dla Rodzinki zrobić - będą boczniaki. Podawaj dalej.
Odpowiedz
Oprócz flaczków, z boczniaka można zrobić kilka przyjemnych dań: boczniaki panierowane w jajku, bułce i na patelnię, można panierować grzybki w cieście - troche gęściejszym niż na naleśniki, bardzo dobre danko, można psiekać i przesmażyć z cebulą (masło+oliwa) i mieć farsz do naleśników.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Frida
Oprócz flaczków, z boczniaka można zrobić kilka przyjemnych dań: boczniaki panierowane w jajku, bułce i na patelnię, można panierować grzybki w cieście - troche gęściejszym niż na naleśniki, bardzo dobre danko, można psiekać i przesmażyć z cebulą (masło+oliwa) i mieć farsz do naleśników.

Oj, Frida, nie drażnij;) Zjadłam wszystkie kanapki w pracy, a do obiadu jeszcze daleko:placze:
Odpowiedz

Skocz do: