Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Na leżąc - z plastikowymi korkami
Witam panowie i panie :)
Moje pytanie jest nastepujace:
Chcę przechowywać część butelek ze swojej produkcji wina przez wiele lat. Nie usmiecha mi się wymiana korków co 3-4 lata, gdyż produkuję ok 200 l rocznie i ok 50 litrów chcę przechowywać na dłuzej.Kupiłem troche litych korków dobrej jakości, jednak to sa spore koszty. Wpadłem na magiczny pomysł połażenia po róznych miejscach po sylwestrze i nazbierania sobie szampanówek na plastikowy korek.
Pytanie:
Czy mogę przechowywać wino w takich butelkach W POZYCJI LEŻACEJ?

Winko oczywiście bedzie sklarowane i bedę miał pewnosć, ze juz nie ruszy ale czy przechowywanie wina w pozycji leżącej z plastikowym korkiem jest poprawne? Czy wino nie przejdzie jakimś zapachem plastiku lub czy ten korek nie będzie kapał po 5 latach.

Z góry dziękuje za odpowiedzi :)
Odpowiedz
Wacek przechowuje tak swoje wina po kilkanascie/kilkadziesiąt (sic!) lat.
Z tego co pisał i pokazywał, butelki przechowuje stojące.

W poziomym połozeniu chodzi o to, by wino zwilżało korek, w przypadku plastiku jest to zbędne.

Krzysztof
Odpowiedz
Wiem, ze jest to zbędne, jednak chodzi mi o względy estetyczne. Fajnie wejść do piwnicy, gdzie ma się regał z 400 butelkami winka na leżąc.
Odpowiedz
(18-10-2010, 11:53)boguc napisał(a): Wiem, ze jest to zbędne, jednak chodzi mi o względy estetyczne. Fajnie wejść do piwnicy, gdzie ma się regał z 400 butelkami winka na leżąc.

4oo na stojąco też fajnie :szampan:

Wacek

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Uderz w stół, a nożyce się odezwą :D

Krzysztof
Odpowiedz
Hehe :)

No w sumie masz racje, równie pięknie :D
Odpowiedz
(18-10-2010, 11:43)boguc napisał(a): Pytanie:
Czy mogę przechowywać wino w takich butelkach W POZYCJI LEŻACEJ?

Winko oczywiście bedzie sklarowane i bedę miał pewnosć, ze juz nie ruszy ale czy przechowywanie wina w pozycji leżącej z plastikowym korkiem jest poprawne? Czy wino nie przejdzie jakimś zapachem plastiku lub czy ten korek nie będzie kapał po 5 latach.
Podpinam się pod pytanie jw.
Chciałbym się dowiedzieć czy nie ma żadnych przeciwwskazań żeby wino z DR zakorkować do szampanówek z plastikowym korkiem i zostawić na leżąco na 10-20lat. Czy może lepiej byłoby wino z DR zakorkować korkiem litym na pierwsze 5 lat żeby winko dojrzewało a puźniej do szampanówek?
Odpowiedz
Myślę, że my jako winiarze amatorzy zlewamy, przelewamy i operujemy winem w tak niewielkich ilościach ,że jest ono w wystarczającym stopniu już natlenione przed butelkowaniem i można korkować na amen.

Co innego w produkcji masowej. Łatwiej jest utlenić w końcu 30l wina niż 3000l.

Ja trzymałem w butelkach po kubusiu z DR i wyszło lepsze niż z następnego roku trzymane w korkach. Dlaczego ? Bo materiał na wino był lepszy.

Dlatego nie popadajmy w paranoję.

PS; Ja trzymam na stojąco z plastikowym korkiem.
Odpowiedz
(12-04-2013, 15:22)Harlley napisał(a): Czy może lepiej byłoby wino z DR zakorkować korkiem litym na pierwsze 5 lat żeby winko dojrzewało a puźniej do szampanówek?
Dlaczego miałoby być lepiej? Główną zasadą jest, aby wino korkiem nie przeszło. Wydaje mi się, ze większe jest ryzyko, że wino przejdzie korkiem z korka, niż plastikiem.
Jakby na przekór tego co napisałem powyżej, sam wina korkuje "korkiem", ale nie dlatego, żeby wino było lepsze, lecz ze względów estetycznych.
Odpowiedz
Ja trzymam butelki zakręcone nakrętkami plastykowymi na leżąco. Jak trzymałem butelki zakorkowane korkiem to wino nabierało różnych zapachów i smaków (piwnicę mam do wszystkiego).
Moim zdaniem korki z korka to ryzyko, jak nie było innego materiału to stosowali korki z korka.
Odpowiedz
(12-04-2013, 22:21)krzywin54 napisał(a): Moim zdaniem korki z korka to ryzyko, jak nie było innego materiału to stosowali korki z korka.
Bzdura. Jeśli wino zrobione jest według wszelkich reguł i ze szlachetnego materiału to żadne ryzyko. Korek z korka zapewnia możliwość odpowiedniego dojrzewania wina. A jak wino zrobione jest na szybkie spożycie to można i plastikiem korkować. Ja wino korkuję litymi korkami i mam wina, które leżakują już po 8-10 lat i jest wszystko ok.
Odpowiedz
Podepnę się aby nie zakładać kolejnego tematu.
Co myślicie o przechowywaniu wina w butelkach po np. whiskey czy wódce.
Czy nadają się one do przechowywania wieloletniego (10,15,20 lat) ?
Czy przy użyciu zatyczek plastikowych można spokojnie przechowywać wyroby w pozycji leżącej?
Odpowiedz
(06-09-2013, 20:25)FishHunter napisał(a): Podepnę się aby nie zakładać kolejnego tematu.
Czy przy użyciu zatyczek plastikowych można spokojnie przechowywać wyroby w pozycji leżącej?
A po co? Nie ma to sensu, korek nie musi być w tym przypadku zwilżany.

Ps. już nie mogę usunąć posta, ale rzuciłem okiem na temat i widzę że powyżej Skrzych udzielił podobnej odpowiedzi. Warto przeczytać temat zanim się w nim o coś zapyta....

...... i odpowie..:glupek:
Odpowiedz
Chodzi raczej ze względów estetycznych i czy nie ma przeciwwskazań.
Odpowiedz
Jeśli butelka jest szczelna to może być i po wódce i po whiskey i po Kubusiu:) Kwestia gustu, a o gustach...
Przechowywanie butelek w pozycji leżącej ma na celu nawilżanie korka, żeby nie wysechł, nie rozleciał się i dobrze uszczelniał. W przypadku zakrętek czy korków po szampanie nie ma takiej potrzeby i dlatego wino trzymamy w pozycji stojącej.
Odpowiedz
Pomijając kwestię nawilżania korka i innych potrzeb to wino w plastikowych korkach MOŻE leżeć czy MUSI stać?
Dla mnie kwestia estetyki, wino które leży wygląda ładniej i "szlachetnie".
Odpowiedz
To czy może leżeć, czy musi stać jest zależne od rodzaju plastiku użytego do produkcji korka. Mianowicie czy nie będzie wchodził w żadne reakcje z alkoholem i kwasami zawartymi w winie. Tego już nie wiem. Nie wiem też czy ktoś tak zagłębiał się w temat skoro można postawić butelki pionowo i po problemie.

P. s.
Regał z wiem będzie wyglądał jeszcze "ładniej" i jeszcze "szlachetniej" gdy butelki zakorkujesz korkami z korka.
Odpowiedz
No szkoda trunku na plastiki, jednak korek z korka wygrywa.
Co jak co ale plastik do sprawdzenia dla "małego chemika"
Odpowiedz
(08-09-2013, 12:48)patrykcz1995 napisał(a): wino w plastikowych korkach MOŻE leżeć czy MUSI stać?
Dla mnie kwestia estetyki, wino które leży wygląda ładniej i "szlachetnie".
Istnieją sztuczne korki, które nie oddadzą nic od siebie do wina podczas leżakowania.
Najlepiej kupić doby materiał od sprawdzonego producenta, upewniając się wcześniej czy nie będzie przeciwwskazań do długiego kontaktu z winem.
Jeden z kolegów robił akcję związaną z zakupem korków 'nomacorc', zapytaj go.

Skocz do: