Ankieta: Na najprzednieyszą...c.d.
Ankieta jest zamknięta.
piołunówka
11.11%
4 11.11%
krupnik
47.22%
17 47.22%
jarzębiak
11.11%
4 11.11%
dereniówka
22.22%
8 22.22%
tarniówka
5.56%
2 5.56%
angielska gorzka
2.78%
1 2.78%
Razem 36 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Na najprzednieyszą...c.d.
Przychylając się do prośby wielu osób, chciałbym zaproponować kontynuuację konkursów na najprzednieyszą...

Załatwiliśmy kontuszówkę, może pora zająć się innymi, równie ciekawymi typowo staropolskimi trunkami?

Przeglądając oferty firm z tamtych czasów świetności polskiego likiernictwa proponuję następujące kategorie:

Jakby komuś coś przyszło do głowy, proszę sugerować.
Odpowiedz
Monopolową :glupek: wzorem Mistrza B. oczywiście :chytry:
Odpowiedz
Głosa oddałem - czekam kto mnie pobije.
Odpowiedz
ooo.... mocium panie z lat ostatnich powinien żeś dodać Orzechy po k..., które triumphy sieją....
Odpowiedz
Jurdziu, czasy Ci się pomyliły...
Odpowiedz
stop dyskusjiii tera jest ankieta u cichiiiiooooooo sza.......... Niby dzień Św. Patryka. Co ambitniejsi robią piwo zielone wg. tradycjiii Amerykanskiej, a co tradycjinalsi piją whisky niechrzczone wg św. Patryka

Czysta irlandzka nie zaszkodzi ci na myślenie Bogusiu ;D

A co w/w. to jako wyżej zażyły miłośnik forum winiarskiego piłem ino... tarninówkę w trzech odmianach całkiem innych,, krupnik w 5 odmianach i piołunówkę w 3 udziwnieniach. Więc tematy mi się nie pomyliły ino dni i ewentualnie receptury....

Skoro prowadzisz ankietę to uśrednij do ogółu receptur ....
Odpowiedz
Macieju, ale fakt jeden niezbity, nie było żadnych "po krzyżacku", kędy Moskal był bity.

Gwoli wyjaśnienia:

1534-piołunówka

podobnież krupnik i kto wie czy nie jarzębiak

dereniówka i tarninówka-XiX wiek jak nie wcześniej, zaś angielska gorzka-coś kole 1890 roku
Odpowiedz
Taki dereń na przykład sto lat dożywa letko i nadal owocuje.
To po co go przodkowie nasi sadzili ?
Przecie nie na marmuladę.

Jacek
Odpowiedz
(17-03-2011, 23:57)R-Jacek napisał(a): .......To po co go przodkowie nasi sadzili ? Przecie nie na marmuladę......
Dereniówkie przedniom wypiwszy wroga na marmuladę przerabiali.
Jednakowoż najsampierwej krupniku zażywszy co i fantazjum i krzepkość rozwija.
Odpowiedz
Dlatego starałem się jak najleciwsze trunki ku propozycjum wystawić.
Odpowiedz
Ja zagłosowałem na jarzębiak.
Generalnie jestem za czymś co (przynajmniej w postach na forum) nie jest bardzo powszechne.
Z tego samego powodu ta brytyjka też mnie korciła.
Odpowiedz
(18-03-2011, 09:25)SERVATOR napisał(a): Ja zagłosowałem na jarzębiak.

No to było nas dwóch...
Odpowiedz
Słusznie zagłosowaliście, choć szanse Wasze widzę mizerne.

Jacek
Odpowiedz
A po co to się martwić.
Za rok szanse będą większe :)
Odpowiedz
głosuję zgodnie z przekonaniami, szanse czy ich brak nie ma znaczenia :chytry:
być może część tych, co głosowali na krupnik, uznała, że po co głosować na jarzębiak, skoro nie ma szans, tym samym zmniejszając szanse :niewiem:
Odpowiedz
Mnie jarzębiak kojarzy się z zabarwioną wódką. Co innego nalewka jarzębinowa.
Odpowiedz
eee Panowie ale Krupnik to Krupnik, wódka korzenno-ziołowa i dywagował bym czy nalewka, a skoro na "najprzednieyszą" to powinna być na owocach zupełnie co nie?:diabelek:
To może by skorygować nieco zasadny wybór.? :)
Odpowiedz
(18-03-2011, 11:43)krzysztof1970 napisał(a): Mnie jarzębiak kojarzy się z zabarwioną wódką. Co innego nalewka jarzębinowa.

Czytałeś regulamin "kontuszówek" i receptury :pytajnik: panuje tutaj pewna dowolność interpretacji ...
W przypadku jarzębiaku będzie musiał choć garść jarzębiny zawierać, a krupnik ... jak to krupnik :jezor: garść kaszy (jaglanej, gryczanej lub innej)

Jarzębiaku przecież nikt legalnie nie zrobi, bo destylat winny powinien zawierać :diabelek:
Odpowiedz
To tak wstępnie można uznać, że kolejny konkurs powinien być na krupnik, potem na dereniówkę i potem na piołunówkę.

Jarzębiak jarzębiakowi nierówny, a granica bardzo płynna. Jarzębiaki z dawnych czasów, które kosztowałem dzięki uprzejmości Macieja22, były, tak jak Krzysztof pisze, po prostu zabarwioną wódką, natomiast prawdziwy jarzębiak izdebnicki księcia Rainera-powstający w trzech odsłonach, to kompletnie inna bajka, o której można sobie tutaj poczytać-

http://www.izdebnik.pl/legenda_jarzebiak.html

Osobiście głosowałem na dereniówkę.

To, co, Panowie szlachta? Z krupnikiem ruszamy?
Odpowiedz
(18-03-2011, 12:18)Bogi napisał(a): .......To, co, Panowie szlachta? Z krupnikiem ruszamy?
Jeno termin pierwszych pomiarów może na jesień wyznaczyć z uwagi na fakt, iż (czego doświadczyłem osobistościowo) krupniki lubią poczekać na degustaję.
Odpowiedz
Czy do konkursu dopuszczamy tylko świeżynki czy co kto tam ma?
Odpowiedz
Ja bym był za krupnikiem mającym minimum rok. Ilość-nawet 120ml starczy jeśli komisja jest trójstronna, z dwóch posiedzeń nad kontuszami, zostało z każdego ohoho, mimo że czasem oceniało się kontusz po dwakroć.
Odpowiedz
(18-03-2011, 12:58)Bogi napisał(a): Ja bym był za krupnikiem mającym minimum rok. Ilość-nawet 120ml starczy

1. Czyli, wliczając prace koncepcyjne, kwiecień-maj 2012 nadsyłanie?
2. Może 100 ml lub uczciwa unijka? 120 ml niespecjalnie są dostępne...

Jak rozumiem receptura mniej więcej taka :slinka::

(24-05-2006, 11:30)alekor napisał(a): To nie zupa, ale trunek .
Na szlachetny wizerunek
Składają się: spiryt, miód ,
Zapachowych kilka nut ,
Wywabionych z przypraw cennych .
Nasz rozchmurzacz mgieł jesiennych ,
Wzmacniający też na ciele.
Pijmy krupnik, przyjaciele !
Odpowiedz
Ale musimy ustalić gdzie konkurs będzie miał miejsce. Czyli kto wyraża akces do organizacji.

100ml jak nalejesz do pełna to masz 120ml, więc to miałem na myśli. 200-250ml to jednak zostaje, chyba żeby było więcej osób w komisji, ale uważam, że 3 osoby to w sam raz plus metoda testowania wg Servator'a, czyli każdy bierze którąś próbkę i ocenia, potem następną czyli za jednym razem są oceniane 3 różne próbki.

Przepis jak najbardziej w temacie:slinka:. Oczywiście moc, minimum 40+, żeby ktoś nie wyskoczył z "krupnikiem" sklepowym (zgrozo, teraz już 38%)

Oczywiście, niekoniecznie czekanie, bo znajdą się tacy, co krupnik już wiekowy mają.
Odpowiedz
Ja bym był za podtrzymaniem tradycji galicyjskich spotkań :)
Przynajmniej zaczyna się klarować jakie gusta ma Jury...
Odpowiedz

Skocz do: