Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nalewka anyżowa
Jest tu wzmianka że stanowi składnik napojów alkoholowych więc chyba problemu nie będzie. Ten jest inny od tego który widziałem, zaryzykuję... :)
Dzięki za pomoc!
Odpowiedz
Czy ktoś robił sambucę?
Teraz chyba jest odpowiedni czas ku temu.
Czy robi się tak jak klasyczną nalewkę z kwiatów czarnego bzu?
Kiedy i w jakiej ilości dodać
przyprawy:anyż ,koper,lukrecje może coś jeszcze?
pozdrawiam
voy
Odpowiedz
sambuca- http://pl.wikipedia.org/wiki/Sambuca to likier
miałem nadzieję, że ktoś to robił.Jak będę miał nalewkę to zamiast arcydzięgla spróbuję anyżu,kopru i lukrecji.
Jak przeżyję ten eksperyment to opiszę wrażenia
voy
Odpowiedz
Ostrożnie z anyżem oraz innymi intensywnymi przyprawami do kwiatów bzu czarnego. Z wieloletniego doświadczenia nalewkowego wiem, że specyficzny aromat kwiatów trudno się harmonizuje z przyprawami i ziołami.
Odpowiedz
Jakby nie patrzeć, olejek pomarańczowy oraz anyżowy to nie to samo. A że nic ci sie nie stało i masz sie dobrze, to zasługa twojego farta.

"Olejek eteryczny" ładnie brzmi, jednak potrafi byc bardzo zdradliwy.

Dodam także, iż na rynku jest bardzo wiele rozmaitych olejków, w tym pseudo olejków eterycznych o szerokim zastosowaniu, NIE TYLKO spożywczym.
Odpowiedz
Wczoraj oglądałem „spragniony podróżnik” i było o sambuce. Podstawą tego napoju jest anyż gwiaździsty i jeszcze dwanaście innych dodatków, których niestety nie zdradzili , zalanych wódka na porę tygodni. Jest odmiana bezbarwna i brązowa. Brązowa to po prostu Sambuca bezbarwna do której dodano lukrecje. Jak twierdził producent anyż i lukrecja doskonale się harmonizują.
Odpowiedz
Jestem nowy na forum, wiec pewnie anyżówka zagospodarowana, ale jest to material wyjsciowy do wspanialej baskijskiej nalewki paxtaran (czyt. paciaran). Oni to robia zalewajac anyzowka tarnine z paroma ziarkami kawy. Jak to z nalewkami proporcje sa dosc dowolne.

Poniewaz nie mam tarniny (dopiero rosnie), sprobowalem to zrobic miksujac kupna anyzowke z kupna tarniowka (Sloe Gin). Niestety daleko temu do pierwowzoru komercyjnego. Znajomi Hiszpanie, od ktorych moje szalenstwo z paciaran sie zaczelo wypili, nawet pochwalili, ale orzekli, ze za duzo tarniny i, ze za slodkie. Moja mikstura faktycznie byla czerwona, podczas gdy komercyjna jest ciemno zolta / brazowawa.

Watek tarniny na forum czesto sie pojawia, wiec pomyslalem, ze to moglaby byc niezla odmiana.
Odpowiedz
A ile oni by tej tarniny i kawy na oko dodali? Po 5 ziarenek na litr?
Odpowiedz
Ja mysle, ze kawa to dla zmniejszenia smaku anyzku, czyli wlasnie 5 na litr, ale tarniny to chyba wiecej. W smaku wyczuwa sie jeszcze anyzek, bardzo lagodny, ale juz jest kwaskowatosc owocu. Komercyjny produkt nie wylicza zreszta kawy. Podany jest tylko alkohol, anyzek i pacharan, czyli tarnina. (Co do pisowni nalewki i owocu to pewnie ktoras jest hiszpanska a ktoras baskijska. Nie znam ani jednego ani drugiego jezyka).

Ja nigdy nie robilem niczego z tarniny wiec zupelnie nie mam porownania. Mysle, ze kolor bylby jakims wskaznikiem, bo to zdecydowanie nie jest czerwone. Nie jest tez czysto owocowe. Niektore strony podaja, ze dodaje sie wanilie i ze nalew stoi pare miesiecy.
Odpowiedz
Tutaj jest o tarninie z anyżem, ale o kawie nikt nie wspominał http://www.wino.org.pl/forum/showthread....d=0&page=3
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Pigwa
A moze sprobuj ANYZOWKE GALLIANO:
1 l. spirytusu
3/4 l. wody + 3/4 kg cukru na syrop,
1 skorka cytryny,
1 laska wanilii,
1 laska cynamonu,
100 g. anyzu,
kilka precikow szafranu.

co by nie mnozyc watkow:
ostanio wpadl mi w rece anyz gwiazdkowany i wlasnie z niego bym uczynil nalewke, przegladajac forum widze ze niewiele osob takimi nalewkami sie chwali.
z tego co wiem, sa dwa rodzaje anyzu - bedian (gwiazdkowany) i biedrzeniec, czy róznią sie one czyms zasadniczo ? i jakieo uzyć w zacytowanym przeze mnie rzepisie Pigwy?

A moze dysponuje ktos ciekawymi pomyslmi na wykorzystanie anyzu ?

--
pozdrawiam
Piotr
Odpowiedz
szukaj: "Marco Polo" :)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez SERVATOR
szukaj: "Marco Polo" :)

rzeczywiscie ciekawa sprawa, ale woje watpliwosci dot anyzu nie zostaly wyjasnione, moze ktos jeszcze sie wypowie..
Odpowiedz
pbart a co chcesz wiedzieć? Anyż gwiazdkowy, czyli badian (zwróć uwagę na prawidłową nazwę) jest przyprawą egzotyczną, zbliżoną smakiem i aromatem do naszego rodzimego anyżku. Jednak aromat ma bardziej wysublimowany, mniej słodki, raczej lekko korzenno-gorzkawy. Stosowany dość szroko w kuchni chińskiej m.in. do potraw mięsnych - drób, wieprzowina. Niewielki dodatek - jedno ramię z gwiazdki - na 2-3 l nalewki korzennej lub korzenno - ziołowej daje przyjemną harmonię aromatów, jest dopełnieniem nuty korzennej. Natomias ta sama ilość badianu dodana do 1 l nalewki już jest wyczuwalna w smaku i aromacie.
Nasz rodzimy anyż, czyli biedrzeniec anyżkiem zwany, ma bardzo charakterystyczny zapach, taki słodko-korzenny, szeroko stosowany w cukiernictwie. W nalewkach, nawet minimalna jego ilość jest wyczuwalna, dlatego należy stosować go niezwykle skąpo. Najlepiej zrobić osobny nalew i dodawać po kropli w miarę potrzeby. Dobrze się komponuje w nalewkach ziołowych oraz owocowo-ziołowych. Biedrzeniec uważany jest za afrodyzjak, w literaturze z lubością wspomina o tym ziółku Maria Rodziewiczówna.
Odpowiedz
Dzieki Frida,
naprawde wyczerpujaca odpowiedz :)
chodzi mi o anyz gwiazdkowany czyli bedian i nim sie chcialem zajac, doszukalem sie w sieci kilku interesujacych przepisow, ale mysle ze nie zaszkodzi dopytac w forumowym gronie :)

Frida masz ciekawe pomysly na nalweke anyzowa, oczywiscie chodzi mi o cos bedziej wyjatkowego niz zalanie anyzu spirytusem? Naprawde na forum nie wiele tego, a moze jakies inne ciekawe anyzowe wynalazki ?
Odpowiedz
Anyż toleruję tylko w kompozycjach ziołowych lub korzenno-ziołowych, anyżu solo nie znoszę, anyzówki również.
Odpowiedz
A który anyż jest bardziej aromatyczny- zwykły czy gwiazdkowy? Robię coś na kształt (tzn. smak) ouzo, jednak złaziłem wiele sklepów, marketów itp i nigdzie nie było anyżu zwykłego- wziąłem więc gwiazdkowy. I tak go wykorzystam, tylko nie wiem, czy nie dodać go nieco więcej niż zwykłego.

ps
niestety na tym forum nie mogę do końca opisać, co wymyśliłem z tym ouzo :nie_powiem:
Odpowiedz
Witaj piper :)
anyż gwiazdkowy (badian) jest większy i ma dużo silniejszy aromat niż anyż biedrzeniec.

Gwiazdkowego stanowczo mniej niż biedrzeńca :)

Ola
Odpowiedz
O, jak ekspresowo! Dzięki, biorę się więc do roboty!
Odpowiedz
Trzeba bylo odwiedzic apteke. np doz.pl
Odpowiedz
może likier anyżowy?
Odpowiedz
Popełniłem miesiąc temu anyżówkę: 5 gwiazdek anyżu, sok z 1/2 cytryny, 1/2 laski wanilii, 3 łyżki cukru, 2 goździki, 1 litr 45% (zwykle preferuję naleweczki między 30 a 35%, ale tutaj zaszalałem).
Kolor, zapach i smaczek mniodzio - tylko po wypiciu piecze:glowa_w_mur: jakby była z chili tak do 1-2 minut po czym jest smacznie. Na pewno pieczenie nie pochodzi z procentów bo tyle potrafię rozróżnić.
Pytanie więc - czy jak dostanie roczny wyrok w szczelnym zamknięciu złagodnieje? czy może za długo trzymałem i anyżek ją nieodwracalnie zaczadził?
Co robić?:glupek:
Odpowiedz
Na litr nalewki wystarczy pół gwiadki, no góra jedna cała. Przeanyżwałeś, ot co!
Albo czekać jakieś 3 - 4 lata aż czas złagodzi ostrość, albo ... rozmnożyć.
Odpowiedz
zrobiłem tak: 1 szklanka wody + szklanka miodu (gotowanko i odszumianie) + szklanka wódki 40% i to do 1 l nalewki anyżowej wyżej opisanej.
Poprawiło smaczek (mniej piecze) ale posłodziło zbytnio jak na mój gust.
Odstawię na rok i zobaczę co z tego wyjdzie. Najwyżej po roku zastosuję całość jako "wzmacniacz" do herbaty lub komponent do drinasów.
Odpowiedz
Zrób sobie a'la "Marco Polo" :big:
Dodaj kwiatów hibiscusa.
Odpowiedz

Skocz do: