Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nalewka czereśniowa.
Witam chciałbym zrobić nalewkę czereśniową,znalazłem taki przepis:

1kg dojrzałych czereśni

80dag cukru

1l spirytusu 96%

Czereśnie opłukać, usunąć szypułki, zalać w gąsiorku spirytusem. Zamknąć szczelnie i odstawić na tydzień. Codziennie delikatnie wstrząsać naczyniem. Ekstrakt czereśniowy zlać do butelki. Owoce w gąsiorku zasypać cukrem, odstawić na 2 tygodnie. Syrop zlać, wymieszać z 1/2 l przegotowanej zimnej wody i odlanym ekstraktem. Naczynie zamknąć, odstawić co najmniej na miesiąc. Nalewkę przefiltrować do butelek, odstawić jeszcze na tydzień.

Czy ktoś robił z podobnego przepisu?
Czy drylować je?
Czereśnie zalać czystym spirytusem,czy rozrobionym do 70%?
Odpowiedz
Nie polecam robienia nalewki z czereśni. Szkoda spirytusu i owoców. Lepiej je ze smakiem zjeść, a spirytus przeznaczyć na smaczniejsze nalewki. Moja czereśniowa smakuje jak słaby kompot z mocnymi procentami.
Odpowiedz
A jeżeli czereśnie zamienił bym na wiśnie w tym przepisie?
Odpowiedz
Wiśnie to przedni materiał na nalewkę. Oczywiście najlepsze będę stare odmiany wiśni (małe i kwaśne owoce). Na tych "nowoczesnych" odmianach, już takie smaczne nie wychodzą, choć sam owoc jest duży, soczysty i słodki. Ale i tak otrzymasz lepszą nalewkę niż z czereśni - to na bank!
Odpowiedz
Również czereśniowej nie polecam.
Odpowiedz
A ja lubię. Czasu jej tylko potrzeba dużo. Moja dawno padła. Następnej brak :(
Odpowiedz
Moja roczna czereśniowa z czerwoną porzeczką jest jak na razie taka sobie. Liczę, że czas ją poprawi :) A jak nie to ją poprawię inaczej :nie_powiem:

PS Więcej nalewek na czereśni robił nie będę.

Odpowiedz
Moja jest dwuletnia. Ja wiem, że czas pomaga, ale tej już nic nie pomoże...
Odpowiedz
Coś mi się obiło o uszy, że to super przepis, ale nie wiem nie próbowałem. Mam zamiar coś podobnego w tym roku popełnić, to za jakiś czas będę miał swoje zdanie

Składniki:
2 kg czereśni
50 dag cukru
1 litr rumu
1 laska wanilii
10 goździków

Sposób przyrządzenia:
Owoce wydrylować. Włożyć do słoja i zasypać cukrem. Dodać goździki, wanilię i zalać rumem. Odstawić w chłodne ciemne miejsce na 4 miesiące. Przefiltrować, przelać do butelek i znowu odstawić w chłodne miejsce na 3 miesiące. Ale można też pić od razu.
Odpowiedz
Czyli statystycznie rzecz biorąc - niedobra :D
Wychodzi, że jestem w mniejszości, co nie zmienia faktu, że moja mocna, wytrawna nalewka czereśniowa mi smakowała i tego się będę trzymał.
Odpowiedz
Moje czereśnie się mrożą i też je utopię jak w Biedronce spir stanieje. Mam na nie kilka pomysłów "w razie czego".
Odpowiedz
ja swoje tegoroczne machinacje z czereśniówką oparłem o pomysł dosmaczenia białym mozelskim winem i ociupiną cytryny, kardamonu, wanilii i cynamonu. Cukru niewiele. Rok temu sprawdziło mi się nieźle na jasnych czereśniach, tym roku zmniejszam ilość przypraw. Pestki fajnie zagrały z winem. Była i cierpkość i słodycz i rześkość. Nie jestem tego w stu procentach pewien, ale chyba już od sylwestra mniej więcej smak nalewki można uznać za ustalony. Pozdrawiam
Odpowiedz
(27-06-2011, 21:21)kriss89 napisał(a): Czy ktoś robił z podobnego przepisu?
Czy drylować je?
Czereśnie zalać czystym spirytusem,czy rozrobionym do 70%?
Robiłem z 1kg czereśni+ 1l spirytusu+ 0,4l wody i 50 dkg cukru i drugą o składzie: 1 kg czereśni+ 0,7l spirytusu 95%+ 0,7l wódki + 20 dkg cukru.

Czereśnie z pestkami, lekko rozgniecione.

Z dodatkami trzeba bardzo uważać, bo zdominują delikatny aromat i smak czereśni ( podobnie jest z agrestem).

Odpowiedz
Już postanowiłem,czereśnie zamienię na wiśnie w tym przepisie,dzięki wszystkim za pomoc.
Jak coś wyjdzie to się pochwale;)
Odpowiedz
Moja czereśniówka z zeszłego roku jeszcze dojrzewa. Pierwsze próby organoleptyczne potwierdziły tezę, że czereśnie to nie najlepszy materiał na nalewkę - tym bardziej taką jak moja czyli w wersji wytrawnej (0 cukru).
Obecnie próby smakowe wyraźnie się poprawiły czyli te 8-9 miesięcy po zabutelkowaniu znacząco poprawiły smak napoju.
Jeszcze sobie trochę poczeka.
Z kolei mój kolega robi czereśniówkę co roku i bardzo mu smakuje (ja nie próbowałem) - ale w wersji słodkiej.
Osobiścię sądzę, że w przypadku czereśni bardzo istotne znaczenia ma, poza świeżością, poziomem dojrzałości również gatunek czereśni. Uważam, że biała nadaje się w mniejszym stopniu niż czarna/czerwona.
W tym roku zalałem 2,5 kg czereśni ok. 60% spirytusem. Bardzo uważałem, żeby nie wrzucać do słojas owoców uszkodzonych i tych które już zaczynąją się psuć. Po zlaniu zdecyduję czy słodzić.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Moim zdaniem najlepsze czereśnie na nalewkę , to dzika czereśnia( ptasia), na wino także.

Pozdrawiam Edek:)
Odpowiedz
Jeśli chodzi o czereśnie to Psychol podał przepis który nazywa się "Dziadzinia na rumie" i według mnie i tych co próbowali przepis przedni u warty spróbowania pierwsza jaka zrobiłem była z 1 kg czereśni w tym już z 4 kg :) Ja używam rumu ciemnego zakupionego w Lidlu. Życzę udanych poczynań z ta nalewka :)
Odpowiedz
Pozdrawiam

Kilka razy "podchodziłem" do nalewki z czereśni i nigdy mi się nie udało zrobić dobrej nalewki.

Natomiast robiłem nalewkę z dzikiej czereśni to jest rewelacja.

Jest reguła że najlepsze nalewki są z dzikich owoców np z ałyczy jest lepsza niż z śliwek.

Maciej
Odpowiedz
Witam
Ja osobiście robię zawsze nalewkę z czereśni jak tylko mam owoce do tej pory robiłem na jasnych i mnie i większości ludzi który ją pili smakowała. W tym roku dostałem też ciemnię czereśnie i zrobiłem dwa nastawy na jasnych i na ciemnych. Ta na jasnych owocach już po zlaniu alkoholu z owoców pięknie pachniała natomiast odlany alkohol z ciemnych miał dziwny zapach i myślę że ta nawleka jednak po dodaniu cukru nie będzie tak dobra jak ta z jasnych czereśni. Takie są moje spostrzeżenia i jeśli się potwierdzi to będzie znaczyło że smak nalewki w dużej części zależy od gatunku owoców
Pozdrawiam
Rafał
Odpowiedz
Filtruję dzisiaj czereśniową.

Przepis standardowy:
- czereśnie b. ciemne, porządnie dojrzałe, przemrożone - do słoika (z pestkami!) "pod wierzch",
- zalać spirem 60-70% tyle, żeby były przykryte,
- miesiąc pomacerować (mieszać czasem) i odlać,
- zasypać cukrem,
- odlać syrop i połączyć z wcześniej odlaną nalewką.

Nie zgadzam się z tymi przedmówcami, którzy twierdzili, iż czereśniowa to marna nalewka.
Uważam, że jest bardzo smaczna i w następnym roku zrobię jej stanowczo więcej.
Odpowiedz
A duża różnica jest przy nalewce z pestkami, a przy nalewce bez? Bo przy wiśniach jest goryczka, a przy czereśniach? Nie ma goryczki, czy ta goryczka coś dodaje do nalewki?
Odpowiedz
Nie robiłem czereśniowej bez pestek (ta była moja pierwsza) więc nie mogę nic powiedzieć.
Odnoszę wrażenie, że tutaj pestki nadały właśnie tej pełni smaku i nie jest to posmak podobny do takiego jaki dają pestki z wiśni.
Odpowiedz
Bez pestek jest zdecydowanie bardziej "płaska", mniej czereśniowa.

Skocz do: