Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nalewka z borówki amerykańskiej?
Witam!
Pojawiła się w handlu borówka amerykańska, niby taka sama jak nasza, tyle że owoc o wiele większy. Czy ktoś z Państwa próbował wykorzystywać ten owoc do sporządzenia nalewki? Ewentualnie jakiś przepis? Szkoda mi tych borówek, ludziska je kupują tylko po to, żeby zjeść! :big:
Pozdrawiam!
NOTOS :cool:

PS Co stało się z moją ulubioną ikonką "fajka"???
Odpowiedz
Ta odmiana to żadna nowość. Jadłem jagody z krzaczka już 15 lat temu. Jest smaczna, ale jak dla mnie smak ma jakby lekko perfumowany. Nie do porównania z naszymi jagodami ale to kwestia gustu. W każdym razie przetwory nie są specjalnie rewelacyjne. Raczej przeciętnie dobre.
Wielkim plusem jest wielkość jagód - przy umiejętnej uprawie zbiory są imponujące. Warto posadzić sobie ze 3 krzaczki, dzieci uwielbiają wcinać jagódki :) Należy tylko pamiętać, że roślina ta lubi glebę kwaśną, w przeciwnym razie straci chęć :(

Wina nie robiłem, ale nie jestem za bardzo przekonany do tego pomysłu.
Oczywiście to jest skrajnie subiektywna opinia i może ktoś zrobił z tego pyszny trunek...
Odpowiedz
A ja znalazłem w zamrażalniku woreczek borówki normalnej, leśnej. Czas więc na nalewkę!!. Tylko jak?! Tak jak np z wiśni, czy jakoś kombinować?
Odpowiedz
U nas lesnych jagod prawie nie ma, a wiec pozostaje odmiana hodowana. Doskonale nadaje sie na nalewki i jako dodatek do miodow pitnych. Jednym z najsmaczniejszych miodow i najwyzej ocenianych na festiwalu MP w Boulder, Colorado w roku ubieglym byly wlasnie miody "borowczaki". Natomiast jesli chodzi o spozywanie swiezych, to mimo kolosalnych rozmiarow i soczystosci , naszym polskim, lesnym nie dorownuja ani smakiem , ani aromatem.
Odpowiedz
Pigwa u nas mozna nazbierac czarnych jagod w gorach ,jest ich malo ale na nalewke starczy sa bardzo dobre i pachna jak Polskie ,pozdrowienia
Odpowiedz
Dzieki. Wiem, ze w New England zdarza sie je spotkac, ale to troche daleko. Pozdr.
Odpowiedz
Borówki amerykańskiej synonim borówka wysoka (BTW ta borówka to wersja hodowlana dzikiej borówki amerykańskiej, która ma się tak do polskich borówek jak jakakolwiek sosna polska do amerykańskiej krewniaczki) w handlu w polsce jest kilkanaście odmian - można sobie dobrać aromat, porę dojrzewania i wielkość jagód do własnych upodobań. Jednego jestem prawie pewien borówka amerykańska nie ma barwiącego i tak aromatycznego soku jak nasza borówka. Niektóre odmiany borówki amerykańskiej to odmiany przemysłowe które mają ładnie wyglądać a nie smakować (np. odmiana Rubel ma smak mierny a odmiana Draper jest bardzo aromatyczna). O zrobieniu nalewki z zakupionych owoców powinniśmy się więc zdecydować dopiero po spróbowaniu owoców.

http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=431
http://gurneys.com/product.asp?pn=08491
Odpowiedz
Hodowlana borowka amerykanska jest bez smaku, bez aromatu i wielkosci czeresni, ale dzika borowka, spotykana w polnocno wschodnich stanach nie ustepuje polskiej. Jedynie rzadkoscia wystepowania rozni sie od naszej. Moja obecna synowa pochodzi z Connecticut i czesto zbierala te dzikie. Twierdzi, ze sa ogromnie smaczne, a ma prawo do takiego stwierdzenia, bo w USA przebywa zaledwie od 7 lat i polskie doskonale pamieta. Jednakze uzbieranie kilku litrow jest prawie niemozliwe. Pozdr.
Odpowiedz
Mając na mysli dziką borówkę piszecie o jagodach (tych popularnych jagodach fioletowych)??
Bo zastanawiam się nad wyrobem choc szklanki (na spróbę) nalewki z borówki amerykanskiej i czy sie ten owoc choć w 60 % nadaje??
:ksiazka:
Odpowiedz
Szkoda spirytusu. Borówka amerykańska wyłącznie na surowo.
Odpowiedz
dorzuciłam 0,5 kg borówki amerykańskiej do tutti fritti. Przebiła wszystkie owoce, co wyszło na jaw po mniej więcej 8 miesiącach po zmieszaniu nalewu z syropem cukrowym.
Jak dla mnie to nie jest taki przyjemny aromat. W tym roku borówce am w ratafii stanowcze nie. W nalewce solo zaczekam na wyniki próby Semele:chytry:
Odpowiedz
Megana, musze Cie zawieść, po radach m.in Fridy i in. forumowiczów nie spróbuje robić jednak tej nalewki, bowiem jak to sie mówi "Szkoda zachodu" a po drugie naczyń mi juz zabrakło, a o spirytusie nie wspomne:jezor:
Odpowiedz
No dobra. W zeszłym roku miałam kilka experymentalnych nalewek, które nie nadają się do niczego (z jasnych winogron, z gruszek, z jeżyn działkowych) to i w tym roku mogę zrobić parę experymentów. Z moreli już nastawiłam słoik, nastawię i borówki. A co mi tam :>
Odpowiedz
Megana,
Nalewka z moreli :1miejsce: lub blisko :lol:
:helo:
Odpowiedz
[quote]Wysłane przez Megana
No dobra. W zeszłym roku miałam kilka experymentalnych nalewek, które nie nadają się do niczego (z jasnych winogron, z gruszek, z jeżyn działkowych)[quote]

Moja gruszkówka również wydawała się do niczego, jednak przed wylaniem jej powstrzymała mnie Opatrzność.
Do nalewu dodałam trochę cynamonu, kardamonu i dałam jej odpocząć.
Natomiast pewną część nalewki po prostu połączyłam z ratafią w proporcji 1:10.
Efekt bardzo zadowalający ;)
Odpowiedz
Ola, no co ty... <zgorszona> Ja bym wylała coś z %??? W życiu! Do części gruszkówki dołożyłam wanilię. Do drugiej części skórkę z pomarańczy, samo kolorowe, ofc. Resztę wlałam do tegorocznej tutti frutti.
A ponieważ dodatek skórki pomarańczowej okazał się strzałem w 10, dodałam ją do całej reszty nieudaczników. I wypiłam z przyjemnością.
Bez aluzji, nie było tego znowu tak dużo! :lol:
Odpowiedz
Ale gdyby jednak spróbować zrobić nalewkę z borówki amerykańskiej- to jak? Mam kilkanaście krzaków w ogrodzie, bardzo o nie dbam i odwdzięczają się zupełnie nieżle. Zasypałem cukrem- tytułem eksperymentu- pewną porcję i nawet po tygodniu nie puściły soku. Pozdrawiam. Muzyk2
Odpowiedz
Zmusił mnie pan, panie MUZYK do odnalezienia rzeczonej zeszłorocznej nalewki i dokonania uważnej degustacji :lol:
No cóż - nie jest to nalewka damska. Niby dość słodka, ale jest w niej jakaś dziwna goryczka. Nie pachnie i nie smakuje borówką amerykańską, co mnie trochę dziwi, bo tutti frutti z 2006 roku głupie pół kg borówek bardzo zdominowało w smaku.
Czytam teraz w świętym kajeciku, że tę nalewkę borówkową trzymałam w alkoholu od 17 lipca do 29 sierpnia. Chyba stanowczo za długo. Potem dopiero zasypałam cukrem a jak puściła sok, została połączona. Puszczała dwa miesiące, jak widzę, ale możliwe, że po prostu o niej zapomniałam.
Bardzo jest ciemna w kolorze i wymaga przepuszczenia przez filtr.
Odpowiedz
Dziękuję pani, pani Megano za pomoc w kwestii nalewki z borówki amerykańskiej. Wykonam ją dokładnie tak samo jak pani. To są moje pierwsze posty w tym zacnym gronie, ale i w wykonywaniu nalewek nie mam doświadczenia. Nie mogę poradzić sobie np. z filtrowaniem. Gdybym mógł poprosić o jakieś sugestie w tym względzie to byłbym wdzięczny. Nie mogę teraz pozwolić sobie na zestaw z lejkiem Buchnera- nie jestem pewny czy nie pomyliłem nazwiska- a bibuła filtracyjna nie jest skuteczna. Dotyczy to zwłaszcza nalewki jeżynowej, a w jeszcze większym stopniu Serca batiara. Pozdrawiam.
Odpowiedz
Muzyku drogi.
Najskuteczniejszą i najekonomiczniejszą (acz nie najszybszą) metodą filtrowania nalewek jest zawierzenie grawitacji.
To najlepszy sposób, aby nalewka się ułożyła, a przy tym zyskała klarowność.
Filtrowanie przez lejek, bibułę, sączek powinieneś zastosować dopiero w ostateczności.

Pozdrawiam
Ola :)
Odpowiedz
Dziękuję, Olu, serdecznie. Cierpliwość rzeczywiście nie jest moją zaletą, ale przy takiej argumentacji powinno mi pójść lepiej. Pozdrowienia. Muzyk2
Odpowiedz
To mój pierwszy wpis na forum i nalewkami zajmuję się od niedawna wiec proszę o wyrozumiałość...

Tydzień temu zasypałem borówkę amerykanska cukrem - niedużo jakieś 250 g owoców - i dzisiaj zaobserwowałem jak puściła sok...

kolejne 250g moczy się również od tygodnia w spirytusie - z dodatkiem paru malin i goździków... mam nadzieję że coś z tego wyjdzie...
zamierzam po miesiacu połączyć nalewy a owoce potraktować na odwrót niż teraz - te ze spirytusu do cukru, a te z cukru do spirytusu i zobaczymy co wyjdzie...

w zeszłym roku przeprowadziłem eksperyment na tym owocu - z niecierpliwiłem się jednak bardzo i gdy po 3 tygodniach nie puścił soku został potraktowany alkoholem. Efekt - zabarwił go po paru dniach. a nalewka stoi od roku i dojrzewa. Niedawno próbowałem - słodka, z ledwie wyczuwalną nutą borówki, nie za ciemna, czegoś jej brakuje dla wzmocnienia smaku - niestety nie mam pojęcia co by do niej dodać, więc jeśliby ktoś mógł doradzić będę bardzo wdzięczny.

pozdrawiam czekając na efekty
Odpowiedz
Dodaj odrobinę , dosłownie odrobinę wanilii i spróbuj czy Tobie wystarczy, ew. dodaj znowu odrobinę itd.

Daj znać czy smak się polepszył.

pozdrawiam-drajla

Odpowiedz
Dzięki...
spróbowałem z tą wanilią - i jest lepiej ;)

tegoroczna borówka się robi...soczek już zlany... a borówki ponownie zasypane i puszczają dalej...

pozdrawiam

W.
Odpowiedz
Kontynuując.
Wszystko razem połączone i teraz niestety trzeba zapomnieć na parę miesięcy.
Ktoś ma pomysł na ile?
Pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do: