Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nalewka z derenia jadalnego - dziwna sprawa
Witam wszystkich!
Zacząłem robić nalewkę z derenia jadalnego, owoce bardzo dojrzałe zalałem 70% spirytusem jednak popełniłem błąd i taka substancja przeleżała 10 miesięcy. Otworzyłem roztwór i zapachowo oraz smakowo wygląda ok jednak po włożeniu alkoholomierza ukazała się moc około 10%. Sprawdziłem alkoholomierz i działa w miarę w porządku. Czy to możliwe aby przez mój błąd procenty wyparowały?
Odpowiedz
Witaj.

Żadnego błędu nie widzę.
Sok rozcieńczył %. To normalna sprawa.
Alkoholomierz zmierzy Ci poprawnie tylko czysty alkohol, nalewy już niestety nie, bo zawierają owocowy sok i cukry.
Odpowiedz
To w takim razie jak można zmierzyć jaka jest moc takiego nalewu ?
Odpowiedz
Nie ma takiego przyrządu, którym można mierzyć moc nalewek.

Pozostają tylko szacunkowe obliczenia na podstawie ilości i stężeń użytych surowców ( owoce, zioła, alkohol) do zrobienia nalewki.
Odpowiedz
Czyli jeżeli spirytus zmieszamy z wodą to alkoholomierz też nie pokaże prawidłowego wskazania? To w jakich przypadkach można go używać?
Odpowiedz
Pokaże, bo to dalej będzie roztwór bez soków i cukrów.

Alkoholomierz zmierzy Ci poprawnie tylko czysty alkohol o różnym stężeniu w zależności od tego jaką ma skalę pomiaru, czyli np. od 0 do 95%.

Np. Alkoholomierz do odczytu zawartości % alkoholu w spirytusie lub czystych wódkach nie zawierających cukru. Pomiar wykonujemy w alkoholach o temperaturze 20st.C.
Odpowiedz
Wiesz na jakiej zasadzie działa alkoholomierz? To jest zwykły areometr czyli mierzy gęstość roztworu, jedynie jest wyskalowany do etanolu. To samo co cukromierz tylko z inną skalą.
Jako gęstość wzorcowa jest użyta gęstość wody i jedynie wodne roztwory etanolu dadzą poprawną wartość.
Z cukromierzem jest podobnie, dlatego używamy rożnych poprawek - wszystko co zmienia gęstość roztworu przekłamuje nasz wynik, np alkohol przy pomiarze cukru, albo cukier przy pomiarze alkoholu, albo temperatura w obu przypadkach.

Tomasz
Odpowiedz
ok rozumiem, bo alkoholomierz pokazał 10% a na smak jest na bank dużo więcej, jeszcze pytanie ile średnio procent powinien mieć nalew po odseparowaniu go od owoców jeżeli zostały zalane spirytusem 70% ? Wiem że to zależy od ilości owoców itd... ale chodzi mi tak średnio...
Odpowiedz
To zależy ile soku wyciągnąłeś z owoców. Część tez pozostaje w owocach, a więc dlatego zasypujemy je cukrem. Można też mocno wycisnąć.

Po prostu trzeba policzyć ,ale generalnie i tak będzie to przybliżony wynik.

Tomasz
Odpowiedz
Kilogram dereni zawiera od 400 do 600 ml soku.
Odpowiedz
Dlatego warto prowadzić notatki.

Jeśli znasz iloś początkową alkoholu oraz jego moc, to znając ilość końcową możesz oszacować moc końcową.
Dokładność obliczeń można poprawić uwzględniajác masę początkową i końcową owoców i na tej podstawie oszacować czy i ile wciągnęły alkoholu.

Sprawa się komplikuje jeśli po zlaniu alkoholu owoce traktujemy cukrem i łączymy nalew z tym syropem, ale też matematyka daje radę.
Odpowiedz
Jest oczywiście metoda pomiaru mocy nalewki, wymaga jednak poświęcenia jej nieznacznej części. Jeśli mamy mały zestaw do destylacji (np. kolba 250-500 ml, chłodnica) chociażby prostej (bez kolumny Vigreux ani innych kolumn rektyfikacyjnych), wystarczy przedestylować do samego końca (do sucha) małą porcję np 100-200 ml nalewki i zmierzyć alkoholomierzem moc takiego destylatu. Będzie w nim etanol, woda i trochę związków zapachowych nieznacznie wpływających na jego gęstość. Warto się zaopatrzyć w taki zestaw, bo takie destylaty potraktowane destylacją prostą (nie rektyfikacją) potrafią dawać bardzo ciekawe, zaskakujące wręcz aromaty.
Odpowiedz
Witaj.
Na tym forum omijamy tematy związane z destylacją.
Proszę, to uszanować.
Odpowiedz
Paweł a czemu to pomijamy temat destylacji nalewek? Wszak nalewki robione są tylko na alkoholu z akcyzą :nie_powiem: Osobiście kilkukrotnie destylowałem nalewki z bardzo dobrym skutkiem.
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych

Skocz do: