Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nalewka z pigwy i pytanie
Na początek witam,
Co prawda obserwuję forum od pewnego czasu, ale dopiero teraz piszę po raz pierwszy :)

Otóż jakiś czas temu postanowiłem popełnić nalewkę z owoców pigwy (nie pigwowca). Użyłem ponoć sprawdzonej receptury znalezionej gdzieś na tym forum. Proporcje miałem takie:

- ok 3,6 kg pigwy (po obróbce)
- ok 3,6 kg cukru (miała być dość słodka)
- ok ok 3,4l spirytusu ok 65% (by zakryć owoce)

najpierw owoce zasypałem cukrem, aż się rozpuścił, a potem zalałem na kilka tygodni spirytusem. Po połączeniu soku z alkoholem wyszła całkiem dobra nalewka, tyle że kiedy nalewałem ją do butelek była całkiem, całkiem klarowna, ale po kilku godzinach wytworzyły się w niej jakieś koszmary ;) Wystarczy butelką zabełtać lekko, aby toto coś rozpuścić, ale po kilku godzinach wraca ponownie. Czy to jest normalne w tej nalewce? Na zdjęciu butelka zarówno z jak i bez 'bełtów'.

Mam też drugie pytanie - niewielka część soku(ok 300-400ml), który trzymałem w lodówce czekając na maceracje niestety sfermentowała trochę i zmieniła kolor na czerwonawy. Co możnaby z tego zrobić?

Pozdrawiam,
G

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Ja nalewkę z pigwy przefiltrowałem używając filtr do kawy.
Odpowiedz
Na pierwszej fotce, nalewka nie jest klarowna. Na drugiej zaczyna ci się wytrącać osad. To normalne. Poczekaj aż osad osiądzie na dnie i delikatnie zlej z nad osadu. I tak parę razy. Tzn aż do skutku. ;)

Zafermentowany sok nie nadaje się do nalewek. Możesz wzbogacić nim jakieś winko.
Odpowiedz
Proponuję wlać całą nalewkę do słoja i odstawić na miesiąc( minimum) nie mieszając. Od góry powinna się klarować, a na dole powinien zbierać się osad.
Jak osad opadnie, to zlać znad osadu, a resztę przefiltrować- najpierw przez gazę, płótno, a na końcu przez lejki z płatkami kosmetycznymi.
Odpowiedz
Jak pisze drajla, najlepsza metoda pozbywania się osadu. To co się wężykiem ściągnie z nad osadu łatwo przechodzi przez filtr do kawy, a z resztą farfocli, której jest niewiele maks 5-10% można się pobawić, ale nie jest to tak uciążliwe jak filtrowanie nalewki bez wcześniejszej sedymentacji.
Odpowiedz
Wielkie dzięki. Spróbuje zostawić nalewkę w spokoju na jakiś czas. Zostawię sobie tylko buteleczkę, bo mimo, że świeża, to cieszy się sporym powodzeniem :)

Czy po sedymentacji/filtracji nalewka zyskuje w jakiś sposób smakowo, czy jest to kwestia czysto estetyczna?
Odpowiedz
Tylko kwestia estetyczna. Nalewki owocowe powinny być klarowne i bez farfocli. Prawie w każdej nalewce po dłuższym dojrzewaniu zbiera się na dnie osad i przed jej podaniem, dla estetyki, warto ją zlać, a osad albo zostawić w butelce, albo przefiltrować.
Natomiast likiery, likiery i nalewki cytrusowe oraz różne miodówki mogą być lekko mętne.
Odpowiedz
Czyli, jeśli zostawię zabutelkowaną nalewkę i będę zlewał znad osadu przy wyciąganiu z piwnicy i przelewaniu do karafki to będzie ok? Osad w żaden sposób nie wpłynie na pogorszenie się smaku nalewki z czasem?

I jeszcze jedna mała prośba - jak określić moc nalewki? Robiłem ja w dwóch słojach - w mniejszym było ok 1kg pokrojonej pigwy i 0,9kg cukru, a w większym ok 2,6kg pigwy i 2,7kg cukru. Mniejszy zalałem ok 1l 61% alkoholu (wcześniej złałem ok 1l soku), a większy ok 2,4l ok 68% alkoholu (zlałem 2,4l soku). Na koniec postanowiłem wszystko to połączyć (poza wspomnianą częścią sfermentowanego soku - ok 0,4l) i wyszło ok 3l soku - ok 3l spirytusu. Trochę mi się tutaj nie zgadzają ilości, bo pewnie część spirytusu poszła w owoce etc, ale tak sobie myślę, że ta nalewka powinna mieć +/- 30 do 33% ? Dobrze kombinuje?
Odpowiedz
Tak, będzie ok.

Tu masz bardzo przydatny kalkulator, który opracował nasz forumowy kolega: http://chomikuj.pl/dupabiskupa1970/kalkulator

Odpowiedz
Sedymentacja.
Piękne słowo.
Dotychczas uzywałem słowa grawitacja, ale Newton się chyba wkurzyłby, że do filtrowania używane jest to co on odkrył jak mu jabłko spadło na głowę:D
Odpowiedz
Witam
Moje pigwy pierwszy raz owocują ! Jest szansa na jesienną nalewkę .:cool:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
A ja mam dylemat: chciałby popełnić nalewkę z pigwowca japońskiego, ale nie jestem w stanie zrobić jej teraz (że też nie wolno sobie własnych procentów napędzić... :( ). Czy owoce pigwowca można zmrozić na dłuższy czas? W przepisach nigdzie nie spotkałem takiej możliwości.
Odpowiedz
Zamrażaj. Jak nie mam %-tów to mrożę co popadnie.
Odpowiedz
Możesz zamrozić, tylko najpierw je wypestkuj. W zamrażarce możesz trzymać nawet do wiosny i będzie ok.
Odpowiedz
No!!! I to są dobre wiadomości! :polewam:

Dorzuciłbym pytanie: w przepisach stoi, coby pigwowca kroić w kostkę. A gdyby tak chcieć wyciągnąć więcej soku, aromatu etc. i owoc pigwowca potraktować np. na tarce do jarzyn? Będzie lepiej czy będzie jakiś kłopot?
Odpowiedz
Ja tam kroję najpierw na pół, potem małą łyżeczką wybieram pestki, następnie kroję na mniejsze kawałki- wielkość dowolna :) Pakuję w woreczki po 0,5 kg lub większe porcje.
Z pestek robię pestkówkę - zresztą pestki, też możesz zamrozić.
Odpowiedz
(01-09-2013, 19:48)drajla napisał(a): Z pestek robię pestkówkę - zresztą pestki, też możesz zamrozić.

:ksiazka:
Coś bliżej o tej pestkówce???
Odpowiedz
Ja trę na tarce na grube wióra. Lepiej oddają co dobre i wycisnąć łatwiej.
Pigwowca (i pigwę) można śmiało zalać na drugi nalew.
Odpowiedz
Proszę bardzo tu: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=10345
Odpowiedz
Dziękuję!
Zastanawiam się, ile trzeba owoców pigwowca aby uzyskać szklankę pestek?
Odpowiedz
Musiałbym poszukać w swoich notatkach.
Można sobie zmniejszyć proporcje.
Odpowiedz
Dzięki! Przy okazji...
Pozdrawiam!

Skocz do: